Jaki telewizor mam kupić? Poradnik

Status
Zamknięty.

munk

New member
Na naszym forum pytanie o to jaki telewizor kupić, żeby był ok. pada regularnie i dość często. Trudno się dziwić biorąc pod uwagę różnorodność oferty. Z drugiej strony jest to strasznie denerwujące czytać takie posty, bo nikt nie wybierze za kupującego. Najpierw zajmijmy się sednem sprawy - dlaczego pytanie, jaki telewizor mam kupić jest kompletnie bez sensu. Później spróbujemy jednak dać odpowiedź na pytanie - jaki telewizor mam kupić.

Dlaczego pytania o to jaki telewizor powinienem kupić są bez sensu:

1. Wielkość. Pytanie o wielkość telewizora nie ma sensu. Różne są poglądy na temat wielkości/odległości od telewizora. Jedni lubią ogromne telewizory. Inni, na przykład ja, wolą telewizory w rozsądnym rozmiarze. Nikt nie zna naszych preferencji. A zatem o wielkości telewizora trzeba rozstrzygnąć samemu.
2. Marka. Pytanie czy to ma być Samsung/Sony/Panasonic...itd. itp. jest kompletnie bez sensu. Są zwolennicy jednych marek, są ich przeciwnicy. W zależności od tego, kto ma jakie uprzedzenia i preferencje, takiej odpowiedzi udzieli. Ale nie zda nam się taka porada na nić, że kupić telewizor marki XYZ jeśli akurat tego producenta nie lubimy.
3. Nawet pytanie o konkretny model jest bez sensu. Zawsze się bowiem zdarzy, że znajdzie się ktoś, kto uważa, że telewizor tak przez wszystkich chwalony to jest kompletny złom. Komu wierzyć? Może jednak ten malkontent ma rację?

No więc jaki telewizor kupić?

1. Najlepiej jednak kupić taki telewizor, który się nam podoba i który daje obraz, który uznamy za dobry. Tak więc jeśli znajomy ma odbiornik, który nas zachwyci, to możemy tak sam sobie nabyć, nawet ewentualnie drogą kupna. Z drugiej strony wizyta w sklepie wydaje się być nieodzowna. Telewizor trzeba obowiązkowo zobaczyć w akcji. Oczywiście nie musimy go od razu kupić. Jeśli ktoś poluje na okazje, to znajdzie taką w internecie. Ale kupowanie telewizora tylko na podstawie tego, co się wyczyta w internecie to kupowanie kota w worku. Jest jeden wyjątek od reguły. Jeśli ktoś życzy sobie kupić model, którego kilka recenzji jest dostępnych na różnych serwisach i są to pozytywne recenzje - taki telewizor można kupić ze spokojem.
2.Chcielibyśmy kupić telewizor najlepszy i w dobrej cenie. Ale czy rzeczywiście potrzebny nam telewizor najlepszy? Jeśli
a) potrzebujesz telewizora do oglądania telewizji, to nie musi być to jakiś szczególnie wymyślny model. Wystarczy zupełnie przeciętny model z aktualnej oferty producentów. Stacje telewizyjne nie nadają programów o jakiejś wyjątkowej jakości. Wręcz przeciwnie. Jakość kanałów TV jest zazwyczaj słaba. Kanałów o dobrej jakości jest mało. Natomiast kanałów o jakości wzorowej nie ma wcale.
b) jeśli chcesz oglądać telewizję i od czasu do czasu film na DVD to telewizor również może być dość przeciętny. Za jakość obrazu odpowiada odtwarzacz DVD. Masz dobre DVD to i obraz w telewizorze będzie dobry. Masz słabe DVD, to nawet najlepszy telewizor dużo nie pomoże.
c) chcesz oglądać telewizję, filmy DVD i filmy z internetu - również nie musisz wydawać majątku na telewizor. Filmy w serwisach internetowych są zazwyczaj dość słabej jakości. Nawet te rzekomo HD nie grzeszą jakością.
d) masz kolekcję filmów BD i dobrej jakości odtwarzacz Blu-ray - no, w takim razie musisz się postarać kupić telewizor możliwie najlepszej jakości. Ale jaki model wybierzesz - patrz pierwsza część "poradnika".

Jak widać, wcale nie trzeba kupować od razu najlepszego, najdroższego i największego telewizora. Naprawdę dobry telewizor ma sens jedynie, gdy się ogląda materiały o najwyższej jakości. Dlatego można sporo zaoszczędzić, a pieniądze wydać na ważniejsze rzeczy.

I na koniec - proszę się nie irytować. To tylko i wyłącznie moja opinia na temat kupowania telewizorów...
 

tomekcl

New member
Czyli nie za bardzo nalezy sie przejmowac wyborem TV i kupic ot tak sobie ktory sie nawinie, niezaleznie od marki i tego co tam ma w srodku.. ot ten jest spoko wiec biore... Bez sensu..
 

munk

New member
Niestety przeczytanie kilku zdań jest trudne. Zrozumienie tych kilku zdań wydaje się dla niektórych ponad ich siły. Dla tych, którzy nie zrozumieli streszczenie mojego postu w jednym zdaniu.

Kup taki telewizor, który widziałeś na własne oczy, jak on gra i ci się spodobał, ale nie przepłacaj za najdroższy model, jeśli nie zamierzasz oglądać niczego więcej poza programem telewizyjnym.

Czy to już jest na tyle proste, że można załapać o co kaman?
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Stek zupełnych bzdur.

Jeśli ktoś ogląda tylko "słabej" jakości telewizję naziemną, to musi kupować słabej jakości telewizor? A wiesz może że dobrej jakości telewizory mają wystarczająco mocne procesory, że potrafią świetnie skalować programy SD, tak że wydają się one w jakosci HD?

1. Tak właśnie działa np. Samsung, który robi świetne prezentacje pod swoje telewizory, a kiedy przychodzi bezpośrednie porównanie na "bezstronnych" materiałach, to ujawnia swoje wady.
Dodatkowo trzeba wiedzieć, że wszędzie możemy trafić na osoby które nam będą chciały wcisnąć sprzęt jednej marki - zarówno w internecie, jak i w sklepach. Źródłem fachowej pomocy są albo poważni "testerzy" na znanych forach (choćby Kiki u nas), bądź bliscy znajomi którzy znają się dobrze na sprzęcie, ale doradzą nam to, co naprawdę jest świetnie, a nie to na czym im zależy na sprzedaży. Zarówno tych pierwszych jak i tych drugich niestety nie możemy być nigdy w 100% pewni, stąd warto czasem zebrać opinie z kilku źródeł.

2. a) jeśli chciałeś przekazać, że nie warto brać sprzętu z całkowicie najwyższej półki tylko do oglądania tv - to masz rację. Ale posiadanie słabej jakości sygbnału nie znaczy, że nie powinniśmy kupować dobrego i dobrze wyposażonego telewizora ze średniej lub nawet wysokiej półki. Czyli może niekoniecznie kupować Panasonica WT50, skoro model ET50 jest tylko trochę słabszy, a znacznie tańszy.

b) to co wyżej - dobry telewizor jest w stanie nawet ze średniego sygnału stworzyć coś naprawdę fajnego. Więc nie warto się ograniczać do najniższej półki, gdzie 40" kosztuje 1500zł.

c) tutaj trzeba pomyśleć o tym czy funkcje internetowe będą używane bezpośrednio z telewizora, czy z osobnego źródła (PC / Laptop / Tablet). W pierwszym przypadku - ważna jest oferta danego producenta, a zazwyczaj TV z funkcjami "smart" zaczynają się od średniej półki.
W drugim przypadku powinniśmy kupić telewizor który poprawnie odwzorowuje kolory z zewnętrznego źródła, ma niski input lag a czytelność czcionki jest na wysokim poziomie - a tego nie zaoferuje nam producent w niskiej półce.

d) - tu też niekoniecznie, bo nawet telewizory ze średniej półki są naprawdę fajne, kiedy dostają dobrej jakości sygnał. Modele Sonego EX650 lub Toshiby 40RL933 naprawdę fajnie wyświetlają kolory przy sygnale HD lub Full HD. Telewizor z bardzo dobrym układem graficznym niewiele nam pomoże, kiedy telewizor dostanie materiał wzorowej jakości - będzie go wyświetlał co prawda lepiej, ale nie będzie to gigantyczna różnica, w odróżnieniu od cen, gdzie ta różnica jest często bardzo zauważalna.
 

munk

New member
@Karpaj Słusznie kolego uczyniłeś pisząc na wstępie swojego posta "stek bzdur". Te słowa celnie oddają jego treść. Niestety twoje kontry za każdym razem trafiają w próżnię. Ja pisałem co innego, ty odnosisz się do czegoś jeszcze innego.

Nikogo nie namawiam do kupowania "słabych" telewizorów. Chyba większość ludzi jednak wie, że dwa bardzo podobne do siebie telewizory często różnią się znacznie ceną, nieznacznie zaś jakością obrazu. Czu jest sens płacić więcej za praktycznie to samo?

Nikomu nie rekomendowałem zdawania się na czyjeś zdanie - wręcz przeciwnie. Napisałem wyraźnie, że o zakupie należy zdecydować jedynie wtedy, gdy się na własne oczy zobaczy, jak działa telewizor.

Jeśli chodzi o tzw. smart TV, to powiem krótko - gadżet. Ktoś ma życzenie zapłacić za gadżety - proszę uprzejmie.

Natomiast opowieści o telewizorach, które ze słabej jakości sygnału, obojętnie czy telewizja satelitarna, naziemna analogowa czy cyfrowa, zrobi dobry, to włóż to pomiędzy bajki. Program o słabej jakości będzie słabej jakości na każdym, nawet najlepszym i najdroższym telewizorze. Spleśniały chleb pozostanie spleśniałym chlebem bez względu na to, na jakiej tacy się go poda.
 

fula

New member
@munk
Ale namieszałeś :)
W całości się z Tobą zgadzam.
Śmieszą mnie pytania z której strony słońce świeci?
czy z boku zamierzasz oglądać telewizor?
jaki masz obecnie telewizor?
które oko najpierw otwierasz, jak wstajesz?
czy oglądasz telewizor w dzień?
czy oglądasz telewizor nocą?
ile osób będzie oglądać? itp.
To jest chore.
Parę razy wyraziłem się w podobnej tonacji, ale to jak grochem o ścianę.
Niektórzy mają w tym interes polecać odbiorniki pewnych marek a inne oceniać negatywnie.
O interesie na literę K, nie wspomnę :)

Od siebie dodam, że tańsze modele, ekonomiczne są wyposażane w słabsze matryce.
Natomiast odbiorniki droższe premium, mają bardziej zaawansowaną technologie i chodź są wyposażane w matryce różnych producentów to jakościowo obraz jest lepszy od ekonomicznych (tańszych, uboższych w funkcje) odbiorników.
 
Ostatnia edycja:

munk

New member
Meczu nie ma i nie będzie, myślę, więc można sobie podyskutować na forum w zastępstwie sportowych emocji...

Przede wszystkim cieszę się, że ktoś się ze mną zgadza. Ja bym to ujął w ten sposób, że zgoda jest na całej linii. Droższe telewizory mogą mieć lepsze matryce, z akcentem na słówko mogą. Jednak jeśli ktoś ma zamiar oglądać tylko telewizję, to inwestycja w droższy model nie ma wiele sensu, bo tej niewielkiej różnicy w jakości na pewno się nie da zauważyć. Dlatego właśnie podkreśliłem to, że wybór telewizora powinien zależeć od tego, do czego mamy go używać.

Kupowanie telewizora musi polegać na tym, żeby kupić coś, co nam się podoba, a nie coś, co się komuś podoba. Komuś będzie się podobać najpewniej wtedy, jak kupimy sobie ogromny panel za bardzo duże pieniądze. A czy rzeczywiście potrzebny nam taki telewizor, żeby obejrzeć serwis informacyjny i pogodę?
 
Status
Zamknięty.
Do góry