Jaki kabel HDMI

danch

New member
Przymierzam się do zakupu panasa 42'', będzie to pewnie albo X10 albo S10, poza xboxem 360 chce do niego podłączyć peceta po hdmi. Konsola będzie stała zaraz pod telewizorem wiec problem 1m kabel starczy, komputer natomiast jest jakieś 12m dalej (licząc po listwie przypodłogowej) wiec muszę kupić jakiś dłuższy kabel.
Na allegro 15m kabel HDMI można kupić poniżej 100zl, wiem ze ludzie potrafią płacić 100zl za 1m kabla audio ale to przy połączeniach analogowych. Czy jest sens kupować jakiś drogi (300zl+) kabel w przypadku połączenia cyfrowego, czy najtańszy dostępny na allegro sprawdzi się równie dobrze ?
 

Klisman1987

New member
1m kabel to obojetnie jaki zeby tylko nie rozpadl sie w recach i mial chociaz pozlacane koncowki a przy 12m czy 15m to juz lepiej cos naprawde dobrego kupic ale cena takiego kabla moze byc bariera wiec moze tak jak kolega pisal kom. przeniesc
 

danch

New member
No ale z tak z elektrycznego punktu widzenia, przeciez to jest transmisja cyfrowa. Jesli kabel nie jest zle polutowany to co tam moze byc nie tak ? Na allegro widzialem wlasnie takie kabelki po 69zl i poza tym ze byly lekko ciensze od tych po 350zl i nie mialy super pozlacanych koncowek to czym one sie mogly roznic ?
Sorry, ze tak sceptycznie podchodze to waszych rad, ale o ile przy sygnale analogowym jestem sklonny zrozumiec audiofilii to przy cyfrowym nie bardzo.
 

robert514

New member
danch napisał:
Przymierzam się do zakupu panasa 42'', będzie to pewnie albo X10 albo S10, poza xboxem 360 chce do niego podłączyć peceta po hdmi. Konsola będzie stała zaraz pod telewizorem wiec problem 1m kabel starczy, komputer natomiast jest jakieś 12m dalej (licząc po listwie przypodłogowej) wiec muszę kupić jakiś dłuższy kabel.
Na allegro 15m kabel HDMI można kupić poniżej 100zl, wiem ze ludzie potrafią płacić 100zl za 1m kabla audio ale to przy połączeniach analogowych. Czy jest sens kupować jakiś drogi (300zl+) kabel w przypadku połączenia cyfrowego, czy najtańszy dostępny na allegro sprawdzi się równie dobrze ?
Witam, poczytaj tu: http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/kable/2009/04/test-24-kabli-hdmi.aspx
 

JackS.

New member
Bez reklam
robert514 napisał:
Wyjątkowo lamerski test.

Najpierw napisali o takich cechach specyfikacji HDMI 1.3 obowiązującej od 2006, jak możliwość przesyłania obrazu z 48-bitowym kolorem, a potem cały test kabli wykonali na filmach z Blue-Ray w rozdzielczości 1080p24 z 24-bitowym kolorem. Gdyby chociaż testy kabli zrobili na obrazie w formacie 1080p60... a tak to przesłali sygnał o paśmie cztery razy mniejszym niż jest w stanie generować choćby Sony Playstation3 i na tej podstawie uznali wszystkie kable, które się w rękach nie rozleciały, za świetne. Żenada.



Właśnie znalazłem chwilę, aby przeczytać ten "test". Z tymi testerami z Komputer Świata jest jeszcze gorzej niż myślałem. Oni nie rozumieją podstawowych pojęć związanych z HDMI.

Jest na przykład w tym "teście" takie zdanie: "W wersji 1,3 można transmitować obraz o większej rozdzielczości koloru (kolor piksela opisywany jest teraz nawet w 48 bitach, a dawniej wyłącznie w 24 bitach), co oznacza zgodność ze standardem x.v.Colour (zwanym też Deep Color)."

Pomylili się "tylko" o kilka rzędów wielkości. Standard x.v.Color to kodowanie każdej z 3 składowych koloru na 256 poziomach (od 0 do 255). Deep Color definiuje kodowanie każdej ze składowych koloru na 65536 poziomach (od 0 do 65535). W standardzie x.v.Color mamy więc do czynienia z 16,777,216 kolorów, a w standardzie Deep Color z 281,474,976,710,656 kolorów. Dla testerów z Komupter Świat liczby 16,777,216 i 281,474,976,710,656 to to samo :)

To właściwie tłumaczy wyniki tego testu. Oni pewnie myśleli, że skoro puszczają coś w standardzie x.v.Color, to testują 48-mio bitowy Deep Color.
 
Ostatnia edycja:

Dreamerek

New member
danch napisał:
No ale z tak z elektrycznego punktu widzenia, przeciez to jest transmisja cyfrowa. Jesli kabel nie jest zle polutowany to co tam moze byc nie tak ? Na allegro widzialem wlasnie takie kabelki po 69zl i poza tym ze byly lekko ciensze od tych po 350zl i nie mialy super pozlacanych koncowek to czym one sie mogly roznic ?
Sorry, ze tak sceptycznie podchodze to waszych rad, ale o ile przy sygnale analogowym jestem sklonny zrozumiec audiofilii to przy cyfrowym nie bardzo.
Niestety jest to loteria z tymi kablami. Ja mam kabel 15m hdmi-hdmi oraz dvi-hdmi tez 15m z kategorii tych po "69"PLN i jak i jeden i drugi obraz ma taki sam jak na kablu 1,5m za 150PLN. Test - WD TV HD Media Player - projektor Optoma HD65. Niestety trzeba zwracać uwagę na wykonanie. Podłączyć i zostawić w przeciwnym razie mogą się "rozpaść" przy częstym wyciąganiu, przepinaniu. Decyzja należy do ciebie.
 

Maaaaaarek

New member
Ja miałem ten sam problem i w końcu kupiłem kabel Prolink Exclusive 15m i jestem bardzo zadowolony. Co prawda używam go do przesyłania jedynie obrazu i to w 720p ale nie zanotowałem żadnych problemów.
A za kabel dałem dokładnie 150 PLN.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Największy przeskok jest po zmianie 720p na 1080p, wtedy po prostu na gorszych przewodach sygnał zanika (przy długościach rzędu 15 metrów). O ile drogie kable w 99% gwarantują, że będzie OK, o tyle przy tanich jest to loteria.
 

kluge

New member
Ja zamurowałem w ścianie 25 metrowy tani kabel HDMI znanej firmy Noname ;) z allegro (jakies 200 zeta za cały a nie za metr). Puszczałem po tym gry PS3, filmy bluray na projektor fullHD sony HW10. Jedyne co zrobiłem to na końcu dołączyłem restorer HDMI firmy Velleman za 195 zł. Wszystko śmiga jak należy, obraz żyleta, nigdy nie zawiodło. A co do tych testów deep colour itp. To jest troche tak jak z dyskusjami nt obcinania WTW i BTB przez amplitunery. Niektórzy mądrzy ludzie zauważyli że specyfikacja bluray nie obejmuje deep colour, podobnie jak obecności WTW i BTB. Jedni przełączając opcje widzą jakieś różnice innym się wydaje że widzą a ostatni nie widzą tych różnic. Teoretyzowanie i dzielenie włosa na czworo- można dostać kota od tego.
 
Do góry