Jaki ekran do 3D

damis1989

New member
Nowe powierzchnie Adeo sa droższe od tych standardowych i to nawet dość znacznie. Faktem jest że można oglądać nawet przy niepełnym zaciemnieniu lub jakimś oświetleniu z niewielką stratą jakości. Generalnie przy jasnych ścianach będziesz zadowolony z heliosa napewno. I jeżeli checsz oglądać 3D to dużo lepszym wyborem będzie właśnie Helios nawet bym polecał white. W 2D to już kwestia gustu, ja nie narzekam, na początku było troche zbyt jasno ale po 100 h było już znacznie lepiej, teraz przy około 350 jest już bdb. A jasność projektora będzie spadać z czasem więc ekran pracuje w moim przypadu na korzyść i pewnie będzie to procentowało w dłuższym okresie.
 

mikolaj13

Member
No niestety... wyzej wymienione rodzje ekranu dostepne są tylko w wersji ramowej. Zdecydowałem sie na ReferenceGrey......- mam nadzieje że to dobry wybór. Czy może jeszcze próbować odkręcić i spróbować z białym?!!?
 

damis1989

New member
Ref grey z gain 0.8, do 3D moim zdaniem to raczej się nie nadaje chyba, że do małych przekątnych, (ale, po co?). Dlaczego tak? Jak założymy okulary to obraz musi być troszkę jaśniejszy niż w 2D, pisząc najprościej. W pełni się zgadzam z Alkor, wg. mnie optymalnie do 3d to ref grey z gain 1.2 (minimum 1.0). Tym bardziej, że jasność zmierzona tej Optomy nie powala, mało tego z czasem będzie spadać. Podkreślę, że to moja opinia i rzecz zależy mocno od gustu, bo może ktoś woli bardzo ciemne sceny kosztem okrojonych szczegółów.
 

mikolaj13

Member
Na ale ja w sumie to bardziej sie nastawiam na 2D... 3D to raczje traktuje jako bajer....... A 2D na tym materiale jak wypadnie? Czy może lepiej szybko odkręcać na biały???
 

damis1989

New member
Nie, raczej świeci na poziomie normalnych projektów kinowych, ale tak jak wspomniałem wcześniej do 3D może to być zbyt mało. Swoje zdanie już Ci przedstawiłem. Najbardziej uniwersalnym ekranem do 2d i 3d jest biały o gain 1.0-1.2. Tylko do 2d szary będzie ok natomiast tylko do 3d to polecałbym jednak biały lub szary, ale to z gain na poziomie 1.2 lub wyższym. Najlepiej jak byś miał już projektor i próbniki z Adeo z powierzchniami, wtedy możesz sobie zobaczyć, który obraz Ci odpowiada.

Ps. Bardziej skupiałem się na ekranie do 3D ponieważ taki widnieje w temacie.
 
Ostatnia edycja:

air_jordan_show

New member
Witam, posiadam ten projektor od paru dni i cos tam już mogę o nim powiedzieć...
do projektora mam 2 szt. okularów Optoma ZF2100 z systemem
oglądam na nim:
-dekoder N
-Xbox 360
-laptop po HDMI
-Samsung BD-C5500 3D
projektor jest cichy, mały i fajny (w miarę szybko sie wł. a gaszenie się odbywa sie expresowo)
mój ekran to 116 cali własnej roboty, materiał kupiony u jakiegoś tam sprzedawcy z allegro (nie był drogi coś jakoś 200zl.) naklejony na płytę HDF a płyta na listewki do ściany, mało się na tym znam ale to chyba biały mat :)
niedługo wrzucę jakiś aktualny filmik
a teraz co do jakości obrazu 2D:
kanały z Nki HD wyglądają naprawdę dobrze projektor jest jasny, mogę śmiało napisać że dla mnie za jasny, oglądam go z odległości 4m ( pokój 4,5 na 4,5m) wisi pod sufitem na "uniwersalnym" wieszaku który musiałem przerabiać ponieważ 131X ma ciasno rozmieszczone otwory w do których ciężko dopasować śrubki niewiele grubsze od wykałaczki
a teraz 3D:
filmy z bestplayera z torrentów są różne ale można trafić naprawę perełki np. LG DEMO, This (krótki horror), IMAX (różne)
lecz i tak nic nie pobije filmów a w szczególności bajek np.(Smerfy, opowieść wigilijna) z blureja...to jest po prostu miód i maliny dla oczu !! zwiastuny filmów w 1080p to coś pięknego-nie zauważyłem żadnych wad w wyświetlanym obrazie w 3D
a teraz wady:
-za każdym wł. projektora odpalając 3D, muszę przestawiać w menu wyświetlania 3D z DLP-link na VESA 3D (nie zapamiętuje tego)
-po menu nie chodzi się za szybko
- projektor jest dziwnie zadarty do góry (ekran zaczyna się 10 cm od sufitu) przez co projektor daje dużo światła na biały sufit (przez co kontrast pewnie dostaje, nie wspomnę już o widocznych niedoskonałościach sufitu )
z projektora jestem bardzo zadowolony, nie spodziewałem się aż tak dobrego obrazu 3D jaki i 2D

http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=7742&stc=1&d=1364039434
http://www.hdtv.com.pl/forum/attachment.php?attachmentid=7743&stc=1&d=1364039134


a co do ekranu: biały czy szary-zwróćcie uwagę że w dużej większości testów projektorów 3D pokazują to na białych ekranach (więc coś w tym musi być)
 
Ostatnia edycja:

Caesar_PL

New member
Panowie, podepnę się do tematu. Planuję zakup Optoma GT750, ekran około 130cali, otoczony ciemnymi ścianami. Widzowie w odległości 5-6 metrów.

Wykorzystanie to zapewne 2/3 gry (czy to 2D czy 3D), ale też i (1/3) filmy (2D i 3D).

Wiem, że to kwestia subiektywna, ale z własnej praktyki - polecilibyście ekran Grey (Optika 300x169), czy tej samej marki, ale White ? Zapewne po zakupie przyswoję sobie taki obraz jaki będzie i taki będę uważał za dobry, ale zawsze warto zapytać...

Widzę, że sugestie jeżeli chodzi o uniwersalność 2D/3D kierują się w stronę White - z brakiem czerni mogę się pogodzić.
 
Ostatnia edycja:

air_jordan_show

New member
a>
dodam jeszcze że faktycznie materiał oglądany w 3d po założeniu okularów robi się dużo ciemniejszy niż w 2d i ekran gray pewnie jeszcze ten obraz przyciemni co było by już nie wskazane przy moim modelu, ale jak projektor ma jasność z 3000 ANSI to może być dobrze

a tak to u mnie wygląda
http://www.wgraj.org/uploads/photos/simple/57ea1f03e4b4c1f6566e2f4b68d6b316.JPG
http://www.wgraj.org/uploads/photos/simple/b48eac11e8976c01a11dcef6a72e2fc4.JPG
http://www.wgraj.org/uploads/photos/simple/d6f48573f17717c101442298405b9929.JPG
za parę dni wrzucę jakiś filmik
145347
 
Ostatnia edycja:

damis1989

New member
Kolega chce te 130" mieć w 3d? Uważam że ta optoma będzie miała problem z naświetleniem takiego obrazu 2D na takim ekranie szarym z gain 0.8 A co dopiero mówić o 3D (i zastrzegam, że widzę ile producent napisał lumenów w jej specyfikacji).

Rozważ zakup projektora z wyższej półki albo zmniejsz przekątną ekranu, bo możesz się niemile zaskoczyć po zainstalowaniu takiego zestawu. Nie mówię, że będzie źle to wyglądało, wszystko zależy czy oczekujesz wysokiej, jakości czy ogromnego ekranu. A najlepiej przejdź przez profesjonalną prezentacje i będziesz wiedział, czego oczekujesz od obrazu a zarazem od projektora.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Projektor za 5 tys to raczej nie gorna polka.. to entry level. Projektory z gornej polki tak od 20 -30 tys sie zaczynaja.
 

air_jordan_show

New member
ale kogo na to stać ? zejdźmy na ziemie...powiem szczerze że trochę irytują mnie takie teksty "zainwestuj w górną półkę" (20tyś.) P.S jak bym miał taki projektor to bym tu z wami nie pisał-taka jest prawda
przeciętny ktoś pewnie ma przeznaczone z 5 tyś. na projektor i może do takiego pułapu oscylujmy
:)
no chyba że trafiłem na forum milionerów
 

Caesar_PL

New member
Kolega chce te 130" mieć w 3d? Uważam że ta optoma będzie miała problem z naświetleniem takiego obrazu 2D na takim ekranie szarym z gain 0.8 A co dopiero mówić o 3D (i zastrzegam, że widzę ile producent napisał lumenów w jej specyfikacji).

Rozważ zakup projektora z wyższej półki albo zmniejsz przekątną ekranu, bo możesz się niemile zaskoczyć po zainstalowaniu takiego zestawu. Nie mówię, że będzie źle to wyglądało, wszystko zależy czy oczekujesz wysokiej, jakości czy ogromnego ekranu. A najlepiej przejdź przez profesjonalną prezentacje i będziesz wiedział, czego oczekujesz od obrazu a zarazem od projektora.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Pytanie jest bardzo dobre, nie wziąłem pod uwagę (nie mam w tym doświadczenia a znajomi wokół projektorów nie mają) że może być problem z doświetleniem ekranu. Po prostu mam miejsce na takowy i chciałem wykorzystać je maksymalnie. Chciałbym wypracować rozsądny kompromis. Na pewno gdy zobaczę taki obraz po raz pierwszy będę tak czy siak zadziwiony i zaskoczony raczej pozytywnie - choćby samą wielkością. Refleksja może przyjść później... W sumie o prezentacji nie pomyślałem - w samym Krakowie musi być jakaś firma, która mogłaby mi zaprezentować jak to może wyglądać.

Z wielką przyjemnością sięgnąłbym po lepsze projektory, ale nie oglądam/nie gram aż tyle, żeby to było dla mnie osobiście sensowne. Chcę powiększyć pulę wrażeń gotując dwie pieczenie na jednym ogniu - duży ekran i 3D. Jeżeli ma się to jednak znacznie odbić na jakości - wolę zmniejszyć ekran.
 

mikolaj13

Member
Dla tych, co dalej szkuają pomysłu na ekran... to po wielu poszukiwaniach znalazłem taka opcję:
Ekrany Projecta High Contrast – powierzchnia ta jest doskonałym wyborem gdy nie mamy możliwości zaciemnienia pomieszczenia i dysponujemy projektorem o niedużej jasności. Szara, odbijająca światło powierzchnia pozwala na uzyskanie prawdziwej czerni i wielu odcieni szarości.
Kąt oglądalności 100 °
Współczynnik odbijania światła (gain) 1,1
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
ale kogo na to stać ? zejdźmy na ziemie...powiem szczerze że trochę irytują mnie takie teksty "zainwestuj w górną półkę" (20tyś.) P.S jak bym miał taki projektor to bym tu z wami nie pisał-taka jest prawda
przeciętny ktoś pewnie ma przeznaczone z 5 tyś. na projektor i może do takiego pułapu oscylujmy
:)
no chyba że trafiłem na forum milionerów

Oj zdziwilbys sie... Dla jednego 20 tys to duzo, dla innego nie. Poza tym nie wszyscy kupuja projektory za gotowke - sa przeciez ludzie, ktorzy nie sa milionerami i projektory za 15 -20 tys kupuja na raty. Dodatkowo, jesli mieszka sie poza Polska to kupno projektora za 20 tys jest takim obciazeniem finansowym dla domowego budrzetu jak kupno projektora w Polsce za 5 tys(porownanie zarobkow). I co ma wspolnego zamoznosc, lub jej brak do checi dowiedzenia sie czegos z forum?
 

damis1989

New member
ale kogo na to stać ? zejdźmy na ziemie...powiem szczerze że trochę irytują mnie takie teksty "zainwestuj w górną półkę" (20tyś.) P.S jak bym miał taki projektor to bym tu z wami nie pisał-taka jest prawda
przeciętny ktoś pewnie ma przeznaczone z 5 tyś. na projektor i może do takiego pułapu oscylujmy
:)
no chyba że trafiłem na forum milionerów

Kolega zadał pytanie, więc starałem się odpowiedzieć. Moja odpowiedź była przejawem właśnie "zejścia na ziemie”, bo wielu ludzi myśli, że projektor to jest gwarancja cudownego obraz i do tego jeszcze ogromnego za cenę przeciętnego telewizora 50”, no niekoniecznie tak musi być, nie oszukujmy się. Jeżeli chcemy mieć przekątne powyżej 110,120 cali to musimy mieć do tego dobry projektor i ekran, a jeszcze jak do tego chcemy obraz 3d to inwestycja pewnie jeszcze nieco wzrośnie.

Nie interesuje mnie czy Caesar_PL może przeznaczyć większą ilość funduszy na zestaw wiec podałem jeszcze jedną drogę wg. mnie równie dobrą. Pyzatym tematem rozmowy jest, „ Jaki ekran do 3D”, więc rozmowa o projektorach nie na miejscu.

Wg mnie rozmowa o przeciętnych osobach, jeżeli odpowiadam na konkretne pytanie zadane przez Caesar_PL mija się z celem. Ponadto każdy decyduje sam, co chce czy chce mieć 90" czy 120", biały czy szary czy projektor za 5 tys. lub 20 tys. A forum jest od tego, że jeżeli ktoś zada pytanie to odpowiadam tak jak uważam, a Twój post raczej niewiele wniósł do tego tematu.
Ps. Jeżeli kolega Caesar_PL podziękował to prawdopodobnie dało mu to do myślenia lub w czymś pomogło.
 

Caesar_PL

New member
Wg mnie rozmowa o przeciętnych osobach, jeżeli odpowiadam na konkretne pytanie zadane przez Caesar_PL mija się z celem. Ponadto każdy decyduje sam, co chce czy chce mieć 90" czy 120", biały czy szary czy projektor za 5 tys. lub 20 tys. A forum jest od tego, że jeżeli ktoś zada pytanie to odpowiadam tak jak uważam, a Twój post raczej niewiele wniósł do tego tematu.
Ps. Jeżeli kolega Caesar_PL podziękował to prawdopodobnie dało mu to do myślenia lub w czymś pomogło.

Jak najbardziej pomogło. Wziąłem to pod uwagę. Prawdopodobnie wezmę mniejszy ekran, chociaż nie wiem czy nie przeważy podejście 'Bigger, better, more badass' ;) Tak już mam, ale jest to moja świadoma decyzja.

I zgadzam się, że podejście jest kwestią osobistą. Każdy robi jak chce i na tyle na ile go stać. I rozumiem też, że za 4k cudów nie mam co oczekiwać. Chcę po prostu wkroczyć w ten świat (projektor, ekran, 3D). Od samego początku gdy interesuję się KD (a wtedy był to amplituner LG + głośniki Tonsil + TV LG 29" 100Hz - wtedy 'mały wypas') - zawsze jest coś co można zrobić lepiej, większe, głośniejsze, dokładniejsze. I górnej granicy praktycznie nie ma.

Nawiązując do tematu będzie to chyba ten ekran: uchwytyekranyprojektory.pl/ekran-royalscreen-295x165-16x9-matt-grey-plus-p-72 - linków na razie nie mogę wstawiać
 
Do góry