Jaki centralny i surroundy do Yamaha + Focal

OmniModo

New member
Witam szukam kolumn centralnej i tylnich do amplitunera Yamaha RX-A1060 (podobny do A1050 lub A1070) aby dobrze zgrały się z przednimi Focal Aria 906.

Pokój 19m2 prawie w kwadracie z meblami tapicerowanymi, ogólnie miękko urządzony. Kolumny przednie w odstępie od siebie 3m i prawie tyle samo od słuchacza. Centralny w odległości 2 m , a tylnie w odległości 1,5 m od uszu.
 
Ostatnia edycja:

rabit

Active member
Bez reklam
Jeżeli do serii, to nie masz za dużego wyboru. Focale CC900 musisz kupić, bo to bardzo ważna kolumna i musi być z tej samej serii. Z tylami tez kombinowałem. SR800 są dużo tańsze niż Aria SR900. Ale szarpłem się na droższe i nie żałuję. Można jeszcze na tył dać 905. U mnie niestety za dużo miejsca by zajęły.
 

OmniModo

New member
Czytałem sporo opinii, że nie ma potrzeby kompletować pozostałych kolumn z tej samej serii, a rzekomo centralny Klipsch RP-440C wymiata i przebija jakością o wiele droższego Focala CC900. Podobnież mają też wysoką klasę surroundowe Klipsch RP-240S
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Praktycznie możesz zastosować dowolny centralny i dowolne surroundy,oczywiście grać to będzie tylko jak ?
Możesz podłączyć też wspomniane Klipch ,tylko trzeba mieć świadomość, że to zupełnie inna szkoła brzmienia"....a z tym wymiata to też zależy co ktoś rozumie przez to słowo .Dla niektórych "dobre" kolumny to takie, w których bas rozwala ściany ,gdyż jakość kolumn utożsamiają z mocą basu
 

rabit

Active member
Bez reklam
Czytałem sporo opinii, że nie ma potrzeby kompletować pozostałych kolumn z tej samej serii, a rzekomo centralny Klipsch RP-440C wymiata i przebija jakością o wiele droższego Focala CC900. Podobnież mają też wysoką klasę surroundowe Klipsch RP-240S

Dokładnie, tak jak napisałeś. "Wymiata" i to jak. Tylko po co kupowałeś 906? Klipsch jest właśnie do robienia WOW, za to Focal dla innego odbiorcy. Pisałem żebyś posłuchał przed kupnem!!!
 

OmniModo

New member
Focal Aria 906 brałem do słuchania stereo. Yamaha RX-A1060 należy do takiego amplitunera co już podoła muzyce rockowej. Reszta kolumn ma służyć tylko oglądaniu filmów, a to już mniejszy priorytet.
Na odsłuch brak niestety czasu , nawet nie mam do dyspozycji samochodu, żeby obskoczyć sklepy z odpowiednim dla mnie sprzętem. Zresztą chciałem wykorzystać oferty black friday/weekend bo nie mam nielimitowanego budżetu.
Francuska marka w ogólnych ocenach stoi wyżej niż amerykańska, ale cóż, nie nowina , że ekonomia wrogiem jakości: Focal Aria CC900 + 2x SR900 = 6900 , a Klipsch RP-440C +2x RP-240S wyniósł mnie 3620 , tj. prawie połowę z tego.

Może w przyszłym roku dokonam wymiany , przynajmniej centralnego , tego klipsa tanio kupiłem to i niewiele stracę na jego sprzedaży, a Arię też może pójdą trochę w dół, model się "zestarzeje". Będę też miał sporo czasu na odsłuch.

PS: Najgłośniej/najaktywniej używam zestawu KD do filmów akcji i SF, więc dynamika Klipsch-a wydaje się być odpowiednia do takich produkcji. Z kolei bardzo rzadko oglądam obyczaje czy komedie w których mogą bardziej się liczyć subtelniejsze dźwięki.
 
Ostatnia edycja:

bl4ck

Active member
Bez reklam
Ja właśnie będę robić eksperyment i wywalam centralny heco i zamieniam na klipsch 450C :) .. zobaczymy..
 

OmniModo

New member
Ja z kolei wywalam dotychczasowy zestaw B&W, ale to stare modele , więc nie warto wspominać.
Na wszelakich forach kina domowego Klipsch Reference zbierają pozytywne opinie , ogólnie dają czadu, a jakość centralnego 440c/450c ma przebijać marki i modele ze znacznie wyższej półki.
Akurat korzystam z "czarnopiątkowych" wysprzedaży u autoryzowanego dealera Klipsch, tam 450c wyrwiesz za 2090 zeta z dostawą gratis. (https://audioplaza.pl/products/2375...c-kolumna-centralna-salon-poznan-black-friday)

A jak się sprawuje subek (ze stopki) ? Myślę o podobnym, mniejszym modelu, R-12SW albo nawet R-10SW (mój pokoik to umeblowane 19m2)
 
Ostatnia edycja:

rabit

Active member
Bez reklam
Ale nikt w tych testach, nie słucha centralnego Klipscha, z innej firmy frontami. 440 czy 450 będzie grał całkowicie inaczej. Nie da się tego połączyć. Nie wyobrażam sobie np. człowieka, który w filmie przechodzi z jednej strony na drugą pokoju rozmawiając przez telefon, i na frontach ma inny głos niż na środku. Jeszcze żeby to były kolumny tej samej firmy, to mógłbym uwierzyć, że może się to zgrać, ale niestety u Ciebie tak nie będzie. I raczej nie liczyłbym na łut szczęścia.
Ale rozumiem że są uwarunkowania, których nie przeskoczymy, a chce się słuchać. Pozdrawiam
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Wytłumaczę o co chodzi. Wyobraźmy sobie dźwięk latającego samolocika RC wokół nas. Mamy bzzzzzzz przy kolumnach z tej samej serii. Przy różnych będzie to BZZZZssssszzzzz. Przy przejściu przez poszczególne kanały będziemy mieli inne brzmienie silniczka i co z tego , że w centralnym będzie super wymiatał jak we frontach będzie inne i tyłach także.
 

OmniModo

New member
Trochę w tym racji, ale przecież dobry amplituner ma za zadanie odpowiednio skalibrować poszczególne kanały, uwzględniając siłę dźwięku poszczególnych kolumn, ich odległość od siebie i od ucha słuchacza, akustykę danego pomieszczenia i pewnie kilka innych parametrów.

Zadaniem kolumn jest odtwarzanie dźwięku dobrego jakościowo , a że różne marki/modele będą miały trochę inne brzmienie to już trudno, będę musiał przywyknąć z przyczyn finansowych, czyli w myśl powiedzonka "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" :)
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
na razie mogę powiedzieć że jest jak dla mnie masakra... i wygląd i dźwięk na razie zdziwił mnie brak żadnych nóżek.
 
Ostatnia edycja:

OmniModo

New member
na razie mogę powiedzieć że jest jak dla mnie masakra... i wygląd i dźwięk [...]

Proszę uściślij, wydobywający się z niej dźwięk masakruje na plus czy minus ? Bo z wyglądu wg załączonej fotki to faktycznie wydaje się wielka jak kobyła ... a skoro brak nóżek to trzeba będzie dokupić jakieś podkładki gumowe, filcowe, czy cóś ... ma ktoś jakieś pomysły ?
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
No ja nakleiłem filcowe podkładki, dźwięk na PLUS na razie jeszcze bez kalibracji ale kalibracja w onkyo to i tak od kant dupy rozbić :p powiem tak na heco musiałem w EQ kombinować i podbijać centralny głośniej tutaj jest na 0 i jest z 10 razy lepiej :)

Mam filmiki testowe gdzie właśnie są przechodzące efekty i nie czuje żadnego problemu i to bez kalibracji.

Więcej napiszę na dniach.
 

OmniModo

New member
Twój komentarz potwierdza opinię wielu innych , że nie ma konieczności dopasowywać kolumn pod daną markę/model, a do tego, że jest to centralny wysokiej klasy. No i oczywiście ma mocną dynamikę oraz wysoką skuteczność swoich głośników.

Nie zapominajmy przy tym wszystkim, że omawiamy tu udźwiękowienie kina domowego, a nie audiofilskiego stereo . Jakość na tak, ale przesadnemu dążeniu do perfekcji mówimy nie :)

Na podkładki chyba zastosuję takie gumowe podstawki ze starej obudowy komputerowej. To centymetr gumy, dobrze powstrzyma ewentualne wibracje.
 
Ostatnia edycja:
Do góry