Jaki amplituner do kina domowego z dobrym stereo

easy1500

New member
zastanawia mnie dla czego amplitunery o tej samej mocy na kanał mają różny pobór mocy np yamaha a3010 pobór 490 W a onkyo rz900 750w na innych modelach tej samej mocy na kanał różnice są jeszcze większe np. mój stary denon avr 1306 moc na kanał 75w pobór 300w, a yamaha 1050 175w na kanał pobór 350 w? czy producenci nas w chu... nie robią ? czy nie warto kupować amplitunera z największym poborem mocy i najcięższe ?
 

easy1500

New member
Wszystko rozumiem tylko moc końcówki nie bierze się z niczego a końcówka mocy to nie żarówka ledowa która bierze 10 razy mniej niż zwykła. Sprawność końcówki może być lepsza ale 10-40%, do tego każdy układ zasilający ma straty. Reasumując za 300W nie da się zrobić 7X 175 czy 200W , np. amplituner azur pobiera 1400W wyższej klasy denony czy onkyo 750W i to dla mnie jest bliższe prawdy. Rzeczywiście w amplitunerach pobierających 300-350W są dobre końcówki mocy tylko przy odpowiednim wysterowaniu końcówek zabraknie im mocy i dynamika zostanie spłaszczona. Oczywiście im większe elektrolity tym później to spłaszczenie wystąpi.
 

easy1500

New member
wież mi że 7X175W (1225W i do tego straty) czy w stereo 2 x 175W z 300W niemożliwe. Dla mnie możliwe to z 500W dwa kanały w stereo po 175W bo są straty.
 

werf

Active member
Bez reklam
Nie ma potrzeby aby jednocześnie na 5,7,9 czy 11 kanałach było przykładowo 100W
Poczytaj sobie o wydajności,stratach,budowie wzmacniaczy klas A,AB,D czy G,troszkę powinno ci się rozjaśnić
 

easy1500

New member
Wiem do czego zmierzasz że podają moc w ipulsie na jeden kanał, tylko że ja nie będę słuchał muzyki na jednej kolumnie i to w impulsie. Dywagując jeżeli jeden producent samochodów podaje że silnik bezynowy 1,8 140 km spala w mieście 6l paliwa to mi zapala się czerwona lampka i kupuje taki który pali w danych producenta 10l po mieście a i tak producent zaniżył ten wynik. Tak samo podchodzę do amplitunerów, porównaj różne marki i moce na kanał czy w impulsie czy w sinusoidzie ta sama ilość końcówek też a moc pobierana z sieci różni się 300-400W. np. Yamaha A2050 9-channel powerful surround sound
--- 140 W per channel (8 ohms, 20Hz-20kHz, 0.06 % THD, 2 ch driven)
--- 220 W per channel (4 ohms, 1 kHz, 0.9 % THD, 1 ch driven [European Model])
--- 220 W per channel (8 ohms, 1kHz, 10% THD, 1ch driven)
pobór mocy 450W

onkyo TX-NR838
7.2-Channel Network A/V Receiver
SPECIFICATIONS
Amplifier Section
Power Output
All Channels
180 W/Ch (6 Ω, 1 kHz, 1% THD,
1 Channel Driven, IEC)
215 W/Ch
(6 Ω, 1 kHz, 1 Channel Driven, JEITA

pobór mocy 720 W
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Bo oni zawsze podają maksymalną wydajność końcówki mocy na kanale lub dwóch.
7x175 oznacza nie 1225 tylko że każda z końcówek może oddać 175W.
Ale że np całkowita wydajność zasilacza to 500W więc przy 7 głośnikach na raz mamy po 71W.
Wiem że to nieładne podejście producentów ale podają jak największe cyfry bo fajnie wyglądają marketingowo..
 

SternQuest

New member
Jeżeli chodzi o moc amplitunerów to z tego co wiem producent podając moc amplitunera np. na przykładzie mojego RZ800 - 185W/kanał. Oznacza to że gdy moc rozłoży się na resztę kolumn wartość ta się zmniejszy. Zależy to też od impedancji głośników. Łatwiej jest napędzić kolumny 8ohm niż 4ohm. Oczywiście fronty pobierają tej mocy najwięcej i odpowiednio się ona rozłoży na inne kolumny. Gdyby wszystkie podłączone kolumny 5.0 były takie same o impedancji 8ohm to moglibyśmy prosto policzyć 185W dzielimy na 5 i mamy po 37W na kanał. Przy różnych głośnikach moc rozłoży się nieco inaczej lecz na na fronty pójdzie jej najwięcej. Inaczej jest też gdy mamy zestaw z subwooferem wtedy zwiększy nam się moc na wszystkie kolumny bo za bas będzie odpowiadał aktywny subwoofer. Mniej basu na kolumnach - potrzeba mniej mocy, nadwyżka rozkłada się na inne kolumny. No i najważniejsze późniejsze spadki mocy zależą od wydajności zasilacza. Dlatego bardzo ważne jest to by był on jak największy i pobierał jak najwięcej mocy. W moim Onkyo jest to już 720W - jak na tej klasy amplituner wynik całkiem przyzwoity. Większe zasilacze swoje ważą i stąd opinia że im cięższy sprzęt tym lepiej.

Werf mam pytanie z jakimi kolumnami słuchałeś RZ800, czy był skalibrowany bo to bardzo istotne przy odsłuchu stereo na sprzęcie do kina domowego ? I z czym porównywałeś że Ci tak nie przypasował ?
 
Ostatnia edycja:

KamilaKornet

New member
Panowie doradźcie czy to dobre połączenie do kina domowego i akceptowalnego stereo: ampli Yamaha r-xa1050 _+ Dali Zensor 7 + 1 + Vokal + Sub E-12F
 

easy1500

New member
Dziękuję koledze SternQuest właśnie o to mi chodziło że moc końcówek swoją drogą i tu producenci nie oszukują co z tego jak włożą słaby układ zasilania i elektrolity o niskiej pojemności.
 

werf

Active member
Bez reklam
Jeżeli chodzi o moc amplitunerów to z tego co wiem producent podając moc amplitunera np. na przykładzie mojego RZ800 - 185W/kanał. Oznacza to że gdy moc rozłoży się na resztę kolumn wartość ta się zmniejszy. Zależy to też od impedancji głośników. Łatwiej jest napędzić kolumny 8ohm niż 4ohm. Oczywiście fronty pobierają tej mocy najwięcej i odpowiednio się ona rozłoży na inne kolumny. Gdyby wszystkie podłączone kolumny 5.0 były takie same o impedancji 8ohm to moglibyśmy prosto policzyć 185W dzielimy na 5 i mamy po 37W na kanał. Przy różnych głośnikach moc rozłoży się nieco inaczej lecz na na fronty pójdzie jej najwięcej. Inaczej jest też gdy mamy zestaw z subwooferem wtedy zwiększy nam się moc na wszystkie kolumny bo za bas będzie odpowiadał aktywny subwoofer. Mniej basu na kolumnach - potrzeba mniej mocy, nadwyżka rozkłada się na inne kolumny. No i najważniejsze późniejsze spadki mocy zależą od wydajności zasilacza. Dlatego bardzo ważne jest to by był on jak największy i pobierał jak najwięcej mocy. W moim Onkyo jest to już 720W - jak na tej klasy amplituner wynik całkiem przyzwoity. Większe zasilacze swoje ważą i stąd opinia że im cięższy sprzęt tym lepiej.

Werf mam pytanie z jakimi kolumnami słuchałeś RZ800, czy był skalibrowany bo to bardzo istotne przy odsłuchu stereo na sprzęcie do kina domowego ? I z czym porównywałeś że Ci tak nie przypasował ?

Elac 147 jako front. Ampli skalibrowany,warunki domowe,źródło air play+tidal hifi .Bezpośredniego porównania nie było,ale wkrótce przytargam go do siebie i zestawie z pionierem
 

easy1500

New member
ostatecznie yamaha 1050 odpada ze względu na słaby układ zasilający, onkyo rz 800 fatalny wygląd. Zostały twa typy Onkyo nr838 i denon x 4100 i mam zgryza bo słuchałem denona na kiepskich kolumnach pytanko kto ma onkyo 838 jak to gra w stereo ?
 

werf

Active member
Bez reklam
ostatecznie yamaha 1050 odpada ze względu na słaby układ zasilający, onkyo rz 800 fatalny wygląd. Zostały twa typy Onkyo nr838 i denon x 4100 i mam zgryza bo słuchałem denona na kiepskich kolumnach pytanko kto ma onkyo 838 jak to gra w stereo ?

Skoro rozglądasz się za tamtorocznym modelem , czemu nie zaatakujesz Marantza 7009 do 5 tyś nie ma z kim przegrać
 

SternQuest

New member
Skoro rozglądasz się za tamtorocznym modelem , czemu nie zaatakujesz Marantza 7009 do 5 tyś nie ma z kim przegrać

Potwierdzam gdyby nie mój sentyment do Onkyo, też atakował bym ten amplituner. Co do urody Onkyo to rzecz względna. Teraz mi się naprawdę podoba. Nowa linia nadaje temu ampli takiej dostojności - jakości - nie jestem pewien czy tak to można określić. Na pewno coś w sobie ma i nie prędko mi się znudzi. Jak kupowałem to też bardziej podobała mi się starsza linia i zastanawiałem się bardzo mocno nad TX838 - to podświtlane kółko volume naprawdę kuszące :). Nie miałem jednak okazji go posłuchać. Dzisiaj właśnie te starsze modele wydają mi się jakieś takie "przestarzałe" - z wyglądu oczywiście ;)
 
Do góry