Jaki amplituner do głośników KLIPSCH Synergy F3?

MisterK

New member
Witam wszystkich,

W związku z tym, iż jestem raczej laikiem w kwestiach audio, proszę o pomoc w doborze optymalnego amplitunera do kina domowego - 95% filmy, 5% koncerty i muzyka z CD.
Po przeczytaniu wielu wypowiedzi na forum, wertując aktualną prasę, przeglądając i czasami słuchając tego co mogę kupić w swoim mieście, wstępnie przymierzam się do kupna kompletu głośników Klipsch Synergy F3/C2/B2 + SUB12.

Zastanawiam się jednak nad doborem optymalnego do tych głośników amplitunera.
Nie chciałbym kupować sprzętu zbyt dobrego, ani za słabego jak na te głośniki.
Biorę pod uwagę najnowsze modele Onkyo, Denona oraz Harman Kardon.
Budżet jakim dysponuję to 2000-3000 zł.

Co sądzicie na ten temat? Co sami kupilibyście na moim miejscu?
 

krisder

New member
Bez reklam
Rozumiem że podana kwota dotyczy samego amplitunera. Jeżeli tak to polecam Onkyo 807 (około 3100pln) lub 707 (około 2800pln).
 

rafopl

New member
H/K 255 lub jakiś nowszy, ale 255 jest bardzo chwalony i w przystępnej cenie. H/K zajebiście gra z Klipschami.
 
Ostatnia edycja:

Mati22

New member
Kolego w tej cenie z przewaga na KD to tylko ONKYO model 707 -807 to jakies 3400ale tez fajny piecyk.
Tak jak kolega pisal wyzej H/K zagra super z tymi Klipsch mozesz nawet dostac za ta cene okolo3000zl H/K 355 a to juz :).
 

ziut

New member
u mnie F3 graly z denkiem avr 1908 i bylem zachwycony ale nie mam porownania z innymi ampli z tej lub wyzszej polki.
klipsche podlaczylem tez do onkyo tx-sv 444 i graly bardziej ostro, surowo i w sumie bardzo ciekawie. chwilami moze nawet lepiej niz avr1908. Wokale leonarda cohena albo marcina swietlickiego brzmialy jakby oni nie pili czystej wodki tylko najmocniejszy rosyjski bimber! i to codziennie!!!! :D Z denonem nie bylo juz tego efektu - brzmienie nie bylo takie ostre, raczej wygladzone, znacznie lagodniejsze
 

Kuman

New member
Imho

Mam dokładnie taki zestaw kolumn. Testowałem go z HK255, HK460, Onkyo 607 i 807, Denon 2310, oraz Yamahami 3900 i 2065.
Ostatecznie wybrałem Yamahę RX-V2065 z kilku powodów. Po pierwsze, ma najlepszą kontrolę nad pełnym pasmem dźwięku, dźwięk jest bardzo precyzyjny, co ja akurat lubię, po drugie jest niezwykle funkcjonalna, USB z odczytem FLAC, Net radio, współpraca z DLNA, 2 wyjścia HDMI, wyjścia na 2 suby, HDMI pass through, itd.
Gdybym nie planował sub'a to wybrałbym Onkyo 807, gdyż samo w sobie ma trochę więcej basu, ale za to zdecydowanie gorzej kontrolowanego, za czym w sumie nie przepadam. Przy obecności sub'a, nie ma znaczenia ilość basu amplitunera i zdecydowanie lepiej wtedy brzmi ampli z dobrą kontrolą pasma (w dodatku yamaha ma osobne korektory dla każdego głośnika osobno i można sobie 'wybrzuszyć' charakterystykę zgodnie z preferencjami). Dodam, że Onkyo chyba połowę mocy zużywa na grzanie. Tak czy inaczej jak dla mnie drugie miejsce ze spektakularnym dźwiękiem.
Denon ma najlepszy obraz, ale na tym mi nie zależało, gdyż korzystam niemal wyłącznie ze źródeł HD, dźwięk jest jak dla mnie bardzo dobry, ale bez wyraźnego charakteru.
Oba modele HK to dla mnie pomyłka technologiczna. Ciekawe plastikowe wzornictwo, ale dźwięk w porównaniu do konkurencji jak zza ściany, szczególnie wokali.

Najlepiej samemu posłuchać sprzętu. Słuch jest rzeczą gustu i każda recenzja jest zdeterminowana gustami recenzenta, a nie Twoimi. Dla mnie HK gra płasko, przytłumiony i bez dynamiki, a dla kogoś innego ten sam dźwięk może być łagodny, neutralny i aksamitny. Szkoda jest wydawać niemałą kasę po to, by kupić sobie sprzęt, którego dźwięk podoba się innym, a nie Tobie...
 

Amra Lew

New member
Bez reklam
Właśnie odsłuch,odsłuch i jeszcze raz odsłuch ponieważ czytając takie opinie jak Kumana ja sam osobiście wybrał bym Yamahę 2065(super chiper amp z mega funkcjonalnością tak można w skrócie opisać wrażenia Kumana).Ja sam brałem pod uwagę dwa amplitunery,właśnie ta Yamahę 2065 i Harmana AVR460 i zgadnij co wybrałem?Harman w moim odczuciu gra lepiej zarówno w kinie jak i w stereo a ilośc basu jaki ten amp potrafi z siebie wykrzesać jest porażająca.Dodam,że amplitunery były odsłuchiwane z zestawem głośników Kef iQ90,najpierw grała Yamaha a potem Harman i różnica była wyraźna na korzyść AVR460.Tyle,że to jest tylko i wyłącznie moja opinia i zarówno ja jak i Kuman jesteśmy ze swoich wyborów zadowoleni.Ty możesz stwierdzić,że Denon czy to Onkyo o których wspominał Kumam zabiją oba te modele ale musisz odsłuchać i porównać.
Ja swojego AVR460 kupiłem na Wyspach w Manchesterze(wyszedł mnie 2700zł) i czekam teraz aż brat mi go dowiezie w maju.
 

rafopl

New member
Jeżeli chciałbyś H/K AVR460 którego bardzo polecam i sam posiadam, to mozesz go dostać do 3000zł.

Tez kupowałem w Anglii i cena wynosi 550funtow przy takim kursie funta ok 4,35zl to 2400zł + transport kurierem do Polski to około od 25 do 60 kolejnych funtow. Z transportem to juz undywidualne ceny można wynegocjować. Ja wynegocjowalem go za 535funtow z transportem juz, tyle że do Irlandii.

Oto link do sklepu:
Home AV Direct: LCD TVs | Plasma TVs | Blue Ray & DVD Players | DAB radios and more

i do avr460 na ich stronie:
Home AV Direct: LCD TVs | Plasma TVs | Blue Ray & DVD Players | DAB radios and more

Jakby co to pytaj o Boba, i możesz sie nawet powołać na mnie, że jesteś znajomym Rafała z forum internetowego, a on już będzie wiedział o co chodzi :) P.S. jak masz słaby angielski to tam polski personel też jest, ale najlepiej z Bobem załatwiać.

Wtedy taki amplitunerek wychodzi cię do max 2700zł z wliczonym najdroższym transportem.
 

boggio

Member
Dlaczego są aż takie różnice cenowe na wyspach a u nas, czym to jest spowodowane ?
Jak kupimy na wyspach, to czy gwarancja jest ważna też w Polsce ?
 

MisterK

New member
Mam dokładnie taki zestaw kolumn. Testowałem go z HK255, HK460, Onkyo 607 i 807, Denon 2310, oraz Yamahami 3900 i 2065.
Ostatecznie wybrałem Yamahę RX-V2065 z kilku powodów. Po pierwsze, ma najlepszą kontrolę nad pełnym pasmem dźwięku, dźwięk jest bardzo precyzyjny, co ja akurat lubię, po drugie jest niezwykle funkcjonalna, USB z odczytem FLAC, Net radio, współpraca z DLNA, 2 wyjścia HDMI, wyjścia na 2 suby, HDMI pass through, itd.
Gdybym nie planował sub'a to wybrałbym Onkyo 807, gdyż samo w sobie ma trochę więcej basu, ale za to zdecydowanie gorzej kontrolowanego, za czym w sumie nie przepadam. Przy obecności sub'a, nie ma znaczenia ilość basu amplitunera i zdecydowanie lepiej wtedy brzmi ampli z dobrą kontrolą pasma (w dodatku yamaha ma osobne korektory dla każdego głośnika osobno i można sobie 'wybrzuszyć' charakterystykę zgodnie z preferencjami). Dodam, że Onkyo chyba połowę mocy zużywa na grzanie. Tak czy inaczej jak dla mnie drugie miejsce ze spektakularnym dźwiękiem.
Denon ma najlepszy obraz, ale na tym mi nie zależało, gdyż korzystam niemal wyłącznie ze źródeł HD, dźwięk jest jak dla mnie bardzo dobry, ale bez wyraźnego charakteru.
Oba modele HK to dla mnie pomyłka technologiczna. Ciekawe plastikowe wzornictwo, ale dźwięk w porównaniu do konkurencji jak zza ściany, szczególnie wokali.

Najlepiej samemu posłuchać sprzętu. Słuch jest rzeczą gustu i każda recenzja jest zdeterminowana gustami recenzenta, a nie Twoimi. Dla mnie HK gra płasko, przytłumiony i bez dynamiki, a dla kogoś innego ten sam dźwięk może być łagodny, neutralny i aksamitny. Szkoda jest wydawać niemałą kasę po to, by kupić sobie sprzęt, którego dźwięk podoba się innym, a nie Tobie...

Wielkie dzięki za obszerne wypowiedzi.
Mi jednak chodzi na początek o trochę inną kwestię - bardziej techniczną.
Zostawmy na razie wrażenia odsłuchowe. Tak jak wspomniał kolega Kuman, to jak odbieramy dźwięki jest sprawą czysto indywidualną i mocno zależy od gustu słuchacza, z czym się chyba wszyscy zgodzą.
Zastanawiam się, jakie parametry musi mieć amplituner, aby (teoretycznie) był dobrze dobrany do tych głośników? Czy faktycznie powinienem myśleć o tak drogich wzmacniaczach jak Onkyo 807, 707 czy choćby wspomniana Yamacha 2065? Z czego to wynika? Z dążenia do wyciśnięcia maksimum z danego zestawu kolumn?

A co z modelami z trochę niższej półki jak Onkyo 607 czy Denon 1910?
Czy pracując z tymi głośnikami będą pracować jak ciężarówka z silnikiem od malucha? Wykonają swoje zadanie, ale z wielkim trudem i mizernym efektem? Przegrzewając się i deformując dźwięk przy tym? A może chodzi o coś innego?
Przecież te głośniki mają bardzo dużą dynamikę! Ciężarówka jadąc na autostradzie z górki nie musi mieć potężnego silnika! Ja nie chcę nagłaśniać hali, ale średniej wielkości pokój.

Z doświadczenia wiem, że przeciętny człowiek nie musi się znać na danym zagadnieniu (słyszany dźwięk, oglądany obraz) aby stwierdzić, że coś mu się podoba lub nie. Zauważyłem w swojej pracy zawodowej (jestem grafikiem), że ludzie często czują, że coś im nie pasuje, ale nie potrafią tego nazwać. Podobnie może być ze mną. Dlatego zwracam się do Was o poradę - nie chcę popełnić jakiegoś głupiego błędu, który później momentalnie poczuję na własnych uszach.

Nigdy nie dążyłem do posiadania sprzętu z bardzo dobrym dźwiękiem. Zawsze zadawalałem się przeciętnym sprzętem. Kiedyś był to jakiś Techniks z jakimiś głośniami. Podkreślam słowo jakiś, gdyż niuanse w odbiorze dźwięku nigdy nie były dla mnie sprawą ważną. Wydaje mi się, że moje predyspozycje w ocenie dźwięku są raczej skromne. Nie mam ani tzw. słuchu muzycznego, ani tym bardziej wiedzy muzycznej. Wydaje mi się, że pierwszy z brzegu zestaw i tak by mnie zachwycił.

Boję się, że kupując sprzęt, który proponujecie nie będę w stanie go docenić, ani w pełni wykorzystać. Chciałbym jednak mieć poczucie dobrze wydanych pieniędzy i przy okazji poczuć co znaczy dobry dźwięk.

Co więc radzicie mi zrobić? Który amplituner będzie odpowiedni dla mnie i dla wybranych wstępnie głośników? Nie przepłacając przy okazji.
 

krisder

New member
Bez reklam
Propozycje jakie otrzymałeś były spowodowane zakładanym przez Ciebie budżetem ale i wybranym zestawem głośników. Zastanawiam się tylko czy jest sens łączenia potężnych F3 z Onkyo 607 czy innymi ampli tej klasy i mocy, pomimo jak zauważyłeś dużej dynamiki Klipscha. W moim przypadku można by sądzić że posiadane przeze mnie F1 nie pozwalają na pełne wykorzystanie mocy 807. Może i tak jest ale ja również nie nagłaśniam hali sportowej a jedynie 18 metrowy pokój. W zasadzie 607 i F1 to optymalne zestawienie ale mój wybór był spowodowany nie większą mocą 807, tylko paroma funkcjami (net,dlna), których 607 nie posiada. Musisz jednak pamiętać o jednym. Zbyt duże głośniki aby pokazać swoje walory potrzebują więcej prądu i przy cichym słuchaniu często nie grają pełnym pasmem. Wyższe amplitunery posiadają funkcje, które potrafią temu zaradzić, np. Loudnes.
 

MisterK

New member
Propozycje jakie otrzymałeś były spowodowane zakładanym przez Ciebie budżetem ale i wybranym zestawem głośników. Zastanawiam się tylko czy jest sens łączenia potężnych F3 z Onkyo 607 czy innymi ampli tej klasy i mocy, pomimo jak zauważyłeś dużej dynamiki Klipscha. W moim przypadku można by sądzić że posiadane przeze mnie F1 nie pozwalają na pełne wykorzystanie mocy 807. Może i tak jest ale ja również nie nagłaśniam hali sportowej a jedynie 18 metrowy pokój. W zasadzie 607 i F1 to optymalne zestawienie ale mój wybór był spowodowany nie większą mocą 807, tylko paroma funkcjami (net,dlna), których 607 nie posiada. Musisz jednak pamiętać o jednym. Zbyt duże głośniki aby pokazać swoje walory potrzebują więcej prądu i przy cichym słuchaniu często nie grają pełnym pasmem. Wyższe amplitunery posiadają funkcje, które potrafią temu zaradzić, np. Loudnes.

Podsumowując wypowiedzi wynika jednoznacznie, że podany budżet raczej nie wystarczy.
Nie chciałbym jednak wydawać więcej, gdyż najprawdopodobniej za 3-4 lata upowszechnią się nowe systemy, może wejdą nowe kodeki i okaże się, że amplituner będzie już przestarzały.
Tym bardziej, że wspomniana klasa amplitunerów (Onkyo 607, Denon 1910) na dzień dzisiejszy ma wszystko, co jest mi potrzebne.

Licząc się z tym, wolę kupić droższe głośniki i cieszyć się nimi przez wiele lat.

Rozumiem więc, że nie chcąc wydawać więcej niż 2000 zł na tegoroczny model amplitunera powinienem pomyśleć o mniejszych głośnikach? Czy zmiana frontów z F3 na F2 coś zmieni w tej kwestii?
 

rafopl

New member
Dlaczego są aż takie różnice cenowe na wyspach a u nas, czym to jest spowodowane ?
Jak kupimy na wyspach, to czy gwarancja jest ważna też w Polsce ?


Sami się tu zastanawiamy dlaczego tak bardzo ceny się różnią, czy w Polsce dalej myślą że taki sprzęt jest tylko dla nielicznych i trzeba za niego sporo zapłacić. Ja kupiłem cały mój sprzęt w Anglii, na Klipsche mam 5 lat gwarancji, a na H/K po roku. myślę, że w Polsce będzie to akceptowane w serwisach. Ale to moje domysły a nie pewnik.
 

piotr10

New member
Bez reklam
Sami się tu zastanawiamy dlaczego tak bardzo ceny się różnią, czy w Polsce dalej myślą że taki sprzęt jest tylko dla nielicznych i trzeba za niego sporo zapłacić. Ja kupiłem cały mój sprzęt w Anglii, na Klipsche mam 5 lat gwarancji, a na H/K po roku. myślę, że w Polsce będzie to akceptowane w serwisach. Ale to moje domysły a nie pewnik.


Ile dałeś za Klipsche?
Jesteś zadowolony? Zakładam, że tak:) sam Ci je poleciłem:)
 

rafopl

New member
Ile dałeś za Klipsche?
Jesteś zadowolony? Zakładam, że tak:) sam Ci je poleciłem:)


Dzięki wielkie, idealne pod mój rodzaj muzyki. Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru, w dużej mierze dzięki Tobie i BlackNinji. A za Klipsche dałem niecałe 600funtów, bo w Anglii kupowałem. Do tego kurier z Anglii do Irlandii za free, czyli wyszła całkiem niezła cena (chociaż kolumny przyszły bezpośrednio od Klipscha, gdzieś z kontynentu, czyli powienien być droższy).
 

HILUX

New member
Hmmm ... nadal nie napisałeś ile m2 chcesz nagłośnić ... 10 / 15 / 20 / 25 / 100 m2 ?

nie napisałeś czego dokładnie oczekujesz od zakupionego systemu ...

nadal nie napisałeś w jakiej odległości będziesz od kolumn ...

moim zdaniem F3 to kolumny pod projektor ... duże pomieszczenie ... ponad 5m od ekranu i kolumn ... spora kubatura i potrzebne spore ciśnienie.

Onkyo 607 chyba pociągnie f3 - w saturnie dawał taki zestaw aż miło ... od skowronka do nietoperza :)
 

Kuman

New member
Odległości

W instrukcji do F3 są podane odległości ustawienia kolumn i wynoszą;
Odległość między kolumnami od 180 do 450 cm
Odległość słuchacza do kolumn od 180 do 450 cm

Kolumny te mają bass reflex z przodu, wiec odległość od ścian jest mniej ważna, choć moim zdaniem, gdy stoją co najmniej 30 cm od ściany to grają lepiej.
 

piotr10

New member
Bez reklam
Dzięki wielkie, idealne pod mój rodzaj muzyki. Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru, w dużej mierze dzięki Tobie i BlackNinji. A za Klipsche dałem niecałe 600funtów, bo w Anglii kupowałem. Do tego kurier z Anglii do Irlandii za free, czyli wyszła całkiem niezła cena (chociaż kolumny przyszły bezpośrednio od Klipscha, gdzieś z kontynentu, czyli powienien być droższy).

Spoko, cieszę się, że mogłem pomóc.
Swoją drogą, to masakra tanio kupiłeś!!! - Ja za Klipsche dałem 3300 zł. i to była najtańsza oferta w Polsce ( jaką udało mi się wybadać:) )

Ja właśnie za 3 tygodnie wybieram się do Szkocji i chyba już zacznę szukać okazji:)
 

ziut

New member
Spoko, cieszę się, że mogłem pomóc.
Swoją drogą, to masakra tanio kupiłeś!!! - Ja za Klipsche dałem 3300 zł. i to była najtańsza oferta w Polsce ( jaką udało mi się wybadać:) )
moja oferta na klipsch F3 jest duzo lepsza :krol: zainteresowani prosze pisac na priv
 
Do góry