Jaką ustawić impedancję? CANTON chrono 509.2 DC + ONKYO TX-8050

calkins

New member
Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem zestawu CANTON Chrono 509.2 DC (białe :)) + ONKYO TX-8050. Oczywiście jestem mega zadowolony i w ogóle :grin:. Mam tylko jedno pytanko do szanownych forumowiczów: w dokumentacji kolumn pisze że impedancja jest w zakresie 4-8 ohm, amplituner ma możliwość ustawienia impedancji głośników na 6 ohm (domyślnie) i 4 ohm. Co wybrać? Z góry dziękuję za pomoc. A na koniec jedna wielka nieskromność :wink:: białe Cantony prezentują sie naprawdę nieźle https://www.dropbox.com/s/a9r2ikqbflwoaoe/2014-05-22%2019.11.46.jpg
2014-05-22%2019.11.46.jpg
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A jakie są konsekwencje obu ustawień?

Jak dasz 6 ohm to mniej sily ze tak sie wyraze bedzie potrzebowal amplituner na napedzenie tych kolumn ( mniej powinien sie grzac, przynajmniej ja tak to rozumiem), choc nie wiem jak to bedzie w wypadku Twoich kolumn bo nie ma konkretnej wartosci napisanej jaka maja impedancje te kolumny.. tylko jest podany zakres. Z reguly kolumny maja konkretna wartosc podana. Dlatego tez np czesc amplitunerow firmy Denon ma problem z napedzeniem kolumn typowo 4 "omowych" wlacza sie wtedy zabezpieczenie... o czym tutaj juz ludzie pisali..
A mam pytanie czy onkyo z tymi kolumnami to nie za ostro gra gora?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sądzę, że przy "normalnych" poziomach głośności nie ma to znaczenia. Zawsze bezpieczniej jest ustawić niższą impedancję. Szczególnie, że Canton podaje impedancję od 4ohm.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Takie podanie 4-8ohm to wlasciwie nic nie sugeruje. Z tego co czytalem kiedys to taka informacja mowi ze kolumny mozna podlaczac do kazdego wzmacniacza bez obaw. Najlepiej bylo by poszukac jakis testow gdzie podaja realna impedancje. Ustaw 4ohm i bedzie bezpiecznie.
 

calkins

New member
A mam pytanie czy onkyo z tymi kolumnami to nie za ostro gra gora?
Nie mam porównania bo wcześniej miałem głośniki komputerowe Logitech 5450 więc w porównaniu to nie ma o czym mówić :shock:. Dużo zależy też od warunków odsłuchu, a ja nie mam ich najlepszych bo cały parter mam w terakocie (ogrzewanie podłogowe). Co prawda zrobiłem trochę aby poprawić akustykę bo mnie strasznie wku... w życiu codziennym (ściana za sprzętem jest w płytkach gipsowych imitujących białą cegłę + nieregularny, obniżony sufit z naciśniętą wełną mineralną no i dywan :)). Jest duuuuużo lepiej niż było ale doopy nie urywa. I wracając do pytania: Nie wiem :confused:. Słuchamy z rodziną (ja, żona, syn 15, syn 13) na tym sprzęcie każdej muzyki: rock, dubstep, pop, nu metal, dance i inne różne nie pasujące do siebie gatunki :p i na pewno to co mogę powiedzieć to, że góra nie męczy. Jak się zamknie oczy to scena jest OGROMNA. Każdy z instrumentów oddalony jest od współgrajków na przynajmniej 20-30 m ;). Bas jest szybki i suchy (może nawet za suchy), taki jak lubię :-D. To prawda środek jest tak jakby wycofany ale mimo to góra zdecydowanie nie świszczy i nie męczy. Ale tak naprawdę to nie mam porównania :(
 

ferry

New member
Przy okazji się wtrącę do tematu. Też mam TX-8050 wraz z Melodika BL-40. W specyfikacji kolumn podana jest impedancja 8 Ohm a w ampli mam możliwość ustawienia 4 lub 6. Dodam, że od początku miałem 6 i nawet nie zastanawiałem się nad tym. Zostawić 6 skoro nie mogę ustawić 8 Ohmów?
 
Do góry