Jaką kamerę polecacie ? Różnica między CMOS i 3MOS

kososki

New member
Witam wszystkich,
zastanawiam się nad kupnem jakieś kamery i mam problem, bo zupełnie nie orientuje się w temacie. Parametry podawane w danych technicznych nic mi nie mówią, więc żebym przepłacił za jakąś kiepską kamerę postanowiłem zapytać się Was.
Otóż na początek może mi ktoś powiedzieć, na czym polega różnica między 3MOS i CMOS. Czy warto zakupić 3MOS, czy widać/czuć różnicę itd.

Druga kwestia, to który producent jest najlepszy, czy lepiej Sony czy Panasonic przoduje w produkcji kamer, czy może nie ważny producent, a wszystko rozchodzi się o konkretny model.
Więc tu kolejna kwestia, planuje kupić kamerę na karty pamięci. Wydaje mi się to najlepszą opcją, bo po co mi twardy dysk, który i tak ma mały rozmiar (120/240gb) w stosunku do kart pamięci, a kamery są chyba droższe.
W każdym razie ostatnio widzę, że są kamery kręcące z Full HD 50kl/sek, czy widać różnicę i czy oglądając to potem na TV i tak telewizor nie wyświetli tego w standardowych 24 czy 25 klatkach ?

No i teraz ostatnie pytanie o konkretny model. Nie podaje do końca pułapu cenowego, bo nie wiem czy warto kupić Panasonic HDC-TM700 za ok. 4k zł czy np. nie ma różnicy między tym, a kamerą za ok 3k zł.
Z góry dzięki za wszelkie sensowne i merytoryczne wypowiedzi.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Otóż na początek może mi ktoś powiedzieć, na czym polega różnica między 3MOS i CMOS. Czy warto zakupić 3MOS, czy widać/czuć różnicę itd.

Należy rozróżnić kamery do 10000 i od 10000zł.

Grupa 1, to Panasonic(za około 4000), w tej grupie raczej różnicy nie zobaczysz.
Grupa 2, to kamery droższe i "troszkę starsze koncepcyjnie"

Na dzień dzisiejszy nie ma technicznych powodów aby kamera miała więcej niz jedną matrycę.

Ale znajdziesz , na google, opinie że tylko 3MOS i ... ... ...

Sądzę , że jeżeli myślisz o kamerach za 3-5 tysięcy to CMOS wydaje się być dobrym rozwiazanioem. Oczywiście, jak kupisz markową (Panasonic, Samsung czy Sony, a nie Toshibę, Practikę czy JVC) kamerę z 2010 roku a nie okazyjny sprzęt z początku 2009.
 

kososki

New member
no trochę poczytałem już od momentu zamieszczenia posta i wydaje mi się, że najbardziej opłacalne w tym przedziale 3-4k zł są obecnie Panasonic HDC-SD700/TM700. Jesli się mylę i jest cos innego wartego uwagi to prosilbym o komentarz.
Zastanawia mnie trochę jak odtworzyć płynnie plik w formacie 50p. W wątku poswięconym tym nowym kamerom Panasonica pobrałem sobie filmiki porównawcze w 50i i 50p i przy 50p to mi tnie się w VLC czy w Media Player Classic. Muszę użyć jakiegos specjalnego programu ?
Inna kwestia, ktora mnie trochę zastanawia to jak obejrzeć to później w tv bez problemu w tej najwyższej jakosci 50p. Czy podłączając przez HDMI kamerę można bez problemu obejrzeć ? Jak czytalem to srednio na razie ze wsparciem programów do obrabiania tego 50p.

To tyle na razie co mi się nasunęło wątpliwosci. Jeszcze przy okazji czy różnica między SD700 i TM700 polega jedynie na wbudowanej pamięci 32gb ? Czy są jeszcze jakies inne aspekty techniczne.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Jak się tnie to albo "dosypać koksu" (zwiększyć moc kompa) albo zmniejszyć ilośc danych do przetworzenia (mniejszy bitrate, mniejsza kompresja).

Wniosek - jak nie musisz to nie nagrywaj 50p 24Mbit/s.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Zobacz czy widzisz i czy potrzebne jest Ci 'p'
zobacz plik 50p i 50i, wiadomo że fajnie jest mieć 50p, tyle że często nie jest to potrzebne, ja czekam na rok 2012 bo może będzie ciekawy.
 

MRI

New member
Oczywiście, jak kupisz markową ([...]Samsung , a nie Toshibę, Practikę czy JVC)
z całym szacunkiem, ale mógłbys rozwinąc swoje przekonanie o wyzszości "super marki" (robiącej również pralki i miksery :) ) nad Low-end'owym sprzetem jakim jest JVC :) - tak rozumiem Twoja wypowiedź
 

don333

New member
Druga kwestia, to który producent jest najlepszy, czy lepiej Sony czy Panasonic przoduje w produkcji kamer, czy może nie ważny producent, a wszystko rozchodzi się o konkretny model
Model. Oczywiście niektórzy producenci mają więcej udanych modeli w ofercie, a inni mniej. Ale i tak rozmawiać można sensownie tylko o konkretnym modelu.
Więc tu kolejna kwestia, planuje kupić kamerę na karty pamięci. Wydaje mi się to najlepszą opcją, bo po co mi twardy dysk, który i tak ma mały rozmiar (120/240gb) w stosunku do kart pamięci, a kamery są chyba droższe.
Twarde dyski (max ~500 GiB) mają małą pojemność w stosunku do kart pamięci (max ~64 GiB)? :eek: Albo źle się wyraziłeś, albo coś mocno mieszasz.
W każdym razie ostatnio widzę, że są kamery kręcące z Full HD 50kl/sek, czy widać różnicę i czy oglądając to potem na TV i tak telewizor nie wyświetli tego w standardowych 24 czy 25 klatkach ?
Pełne 50 klatek na sekundę (tzw. tryb progresywny, oznaczany 50p) ma znaczenie przy filmowaniu bardzo dynamicznych scen (np. wyścigi samochodowe). W zastosowaniach domowych zysk jest niewielki, a potrzebna moc obliczeniowa przy postprodukcji dużo większa. Co do telewizorów, to każdy powinien dać radę.
No i teraz ostatnie pytanie o konkretny model. Nie podaje do końca pułapu cenowego, bo nie wiem czy warto kupić Panasonic HDC-TM700 za ok. 4k zł czy np. nie ma różnicy między tym, a kamerą za ok 3k zł.
Czy warto, to zależy od tego ile możesz i chcesz przeznaczyć pieniędzy. Jeśli ~4k zł, to ten model Panasonica jest wart zakupu. Jeśli ~3k zł, to jest poza zasięgiem. A jeśli >10k zł, to są już inne lepsze.
 
Do góry