Jaka kamera dla hobbysty (do 1800zł)?

Julass

New member
Witam,

Od kilku lat kręcę i montuję krótki filmiki o różnej tematyce (od dokumentu po film fabularny) dla siebie i na różne amatorskie konkursy. Obecnie posiadam dwie kamery SONY DCR-HC47E oraz Sony DCR-SX45. Niestety ich jakość mnie nie zadowala. Zamierzam sprzedać obie wraz z zestawem statywów, baterii i innych akcesoriów.

Szukam kamery:
- o średnich wymiarach
- jakości HD / Full HD
- na karty pamięci
- z obiektywem szerokątnym
- możliwością ustawień manualnych (nie tylko ostrości ale także przesłony itp.) - głównie do celów edukacyjnych
- nagrywania w tz. slowmotion (najlepiej w dobrej jakości, czasie nie krótszym niż 5sec)
- w granicach 1800zł

Opcjonalnie:
- z wyjściem na słuchawki

Mam dylemat co do mikrofonu. Zamierzam przeznaczyć na niego około 400zł. Zastanawiam się czy lepiej kupić kamerę z wyjściem na mic i kupić coś w stylu RODE VIDEOMIC (przy samorobnej tyczce) czy może lepiej nie zwracać uwagę na kamerę i zainwestować w dyktafon ZOOM H1 (i po prostu chować go gdzieś na planie między aktorami)?

A, no i najważniejsze. Mam zamiar korzystać z kamery przeważnie na statywie. Od kiedy mam możliwość "zabawy" z SONY HVR-HD 1000E nie wyobrażam sobie innej opcji. Jako pasjonata w przyszłości planuję również skonstruowania własnego wózka typu dolly i crane'a, dlatego też chciałbym, żeby kamera była możliwie najlżejsza.

Faworytem moich poszukiwań okazał się model: PANASONIC HDC-SD90. Co o nim myślicie? Jakie są wasze typy?
 

Julass

New member
Podany przeze mnie model nagrywa w rozdzielczości Full HD - specyfikacje. Czyli jest to możliwie najlepsza opcja w tym przedziale cenowym?

A co z mikrofonem. Jaka metoda nagrywania będzie lepsza/wygodniejsza?
 

Przemek_PC

New member
Schowany dyktafon nie zbierze tak dobrze dźwięku jak mikrofon na tyczce. Natomiast rodzi się kolejne pytanie, kamera z wejściem MIC czy rejestrator z podpiętym zewnętrznym mikrofonem na tyczce. To drugie rozwiązanie bardziej uniwersalne ale trochę zabawy w postprodukcji z synchronizacją dźwięku.
 

Julass

New member
Eee to chyba już to pierwsze, bo przy drugim trzeba dokupić i rejestrator, i mikrofon.

Poszukałem, poczytałem i zrobiłem taką oto tabelę ze specyfikacjami kamer (zgodnie z danymi ze stron producentów): https://docs.google.com/document/d/1dHCGIOAjWtjEc70L7zZ3KTPWgXF2j4TqaKYeEZFmsEE/edit

Według mnie najlepszymi kamerami są:
Sony HDR-CX160E a Panasonic HDC-SD90

Ale chyba wybiorę SD-90 ze względu na większą ilość efektywnych pikseli i możliwość manualnej regulacji przysłony. No i do tego mikrofon na kablu/tyczce.
 
Do góry