Jak to jest z hercami?

J.Galt

New member
Byłem w rtv&agd i na wystawie były 2 modele panasonica obok siebie. Obydwa z 600Hz. Lewy to Panasonic TX-P42CX3E a obok stał jakiś 46 calowy model. na pierwszy rzut oka było widać ze ten mniejszy miał gorszy kontrast i mniej herców. Facet z obsługi powiedział że te monitory są najlepiej ustawione jak sie da. Dodał że ten mniejszy gorzej wygłąda bo to starszy model ze starszą matrycą.

Czy to prawda że choć obydwa TV miały tyle samo herców to i tak widać różnicę w płynności obrazu?(nie wiem po co ten wstęp:p)
 

JackS.

New member
Bez reklam
Czy to prawda że choć obydwa TV miały tyle samo herców to i tak widać różnicę w płynności obrazu?(nie wiem po co ten wstęp:p)
Częstotliwość sterowania subpolowego w plazmach nie ma bezpośredniego związku z płynnością ruchu. To tak jakbyś zapytał czy to możliwe, że na telewizorach, których obudowy mają ten sam kolor, może być widać różnice w jakości odtwarzania kolorów.
 

slawko_23

New member
Bez reklam
To tzw sztuczki marketingowe z hercami. Zapytaj w panasonicu lub w lg jak oni tłumacza 600 Hz sub field driving to sam zobaczysz.....Największą ściemą to w plaźmie samsunga D 8000 opisanie, że jest najlepsza z serii bo ma micro diming no ale to już inny temat.
 

mario_onet

New member
Częstotliwość sterowania subpolowego w plazmach nie ma bezpośredniego związku z płynnością ruchu.

To jak porównać płynność ruchu między modelami?

A jak z płynnością ruchu między w LCD i w Plazmie? Czy nie jest ona z natury lepsza w Plazmie, której piksel ma mniejszą bezwładność?
 

don111

Banned
w plaźmie herce określają częstotliwość migotania piksela, różne kolory to inna liczba mignięć
w LCD herce oznaczają szybkość obróbki procesorowej, tzw upłynniacze ruchu (wstawianie klatek itp)
plazma też ma takie ale można wyłączyć a ruch będzie i tak płynny, w LCD po wyłączeniu takiego systemu jest źle, widać smużenie przy szybszym ruchu, z kolei załączony system też nie jest idealny, co prawda ruch jest idealnie płynny ale nie zawsze to się daje oglądać (obraz wygląda trochę jak animowany, taki sztuczny teatrzyk), przy sporcie jeszcze ujdzie, podobnie z jakimiś programami przyrodniczymi, filmów się na tym oglądać nie da, podobnie jest z grami (taka obróbka wprowadza olbrzymi input lag)...
także porównanie płynności plazmy i LCD patrząc na herce jest bez sensu... 600hz w plaźmie nie oznacza szybkości matrycy, w LCD też nie oznacza szybkości matrycy tylko szybkość upłynniacza / liczbę wstawianych pośrednich klatek ze wszystkim tego wadami teatralnymi, czysta szybkość matrycy jest zawsze zdecydowanie lepsza w plaźmie, szybkość z upłynniaczem może być lepsza w LCD, tylko pytanie czy to da się oglądać ?

a panu w sklepie nie wierz, tam wszystkie tv są ustawione w tryby dynamiczne, maksymalne kontrasty w myśl zasady - który świeci jaśniej jest lepszy dla klienta
 

mario_onet

New member
600hz w plaźmie nie oznacza szybkości matrycy, w LCD też nie oznacza szybkości matrycy tylko szybkość upłynniacza / liczbę wstawianych pośrednich klatek ze wszystkim tego wadami teatralnymi, czysta szybkość matrycy jest zawsze zdecydowanie lepsza w plaźmie, szybkość z upłynniaczem może być lepsza w LCD, tylko pytanie czy to da się oglądać ?

Czyli oglądanie sportu (np. szybko poruszającego się hokejowego krążka) "najprzyjemniejsze dla oka" jest na plazmie z dobrą elektroniką/oprogramowaniem?
 

J.Galt

New member
Częstotliwość sterowania subpolowego w plazmach nie ma bezpośredniego związku z płynnością ruchu. To tak jakbyś zapytał czy to możliwe, że na telewizorach, których obudowy mają ten sam kolor, może być widać różnice w jakości odtwarzania kolorów.

Czyli herc hercowi nierówny?(napisałem że obydwa miały tyle samo herców)

Skoro te upłynniacze psują doznania wizualne przy oglądaniu filmów/graniu(tutaj uwierzę na słowo, bo kolega musi te upłynniacze wyłączać żeby normalnie grać na ps3 i widziałem to na własne oczy) to czy bez nich obraz ciągle będzie płynny? Albo inaczej- ile herców potrzeba żeby zauważyć poprawę w stosunku do starych TV?
 

don111

Banned
wyłączając upłynniacze, z każdego LCD robi się zwykły model 50hz - więc do grania to bez znaczenia czy to będzie model 100 czy 200hz
jeśli chodzi o sport (np piłka nożna) to z upłynniaczem u mnie nie jest źle, jest bardzo dobrze, obraz wygląda bardzo płynnie i praktycznie nie razi to w ogóle, co innego na filmach (tu po prostu nie da się oglądać teatrzyku)
w grach również to by nie przeszkadzało, bo tu i tak obraz jest sztuczny, tylko ten nieszczęsny input lag...
trzeba mieć jednak na uwadze że każda marka ma swój własny system i nie każdy działa wizualnie tak samo (ja piszę o upłynniaczu na podstawie mojego LG LX9500 - 400hz)
 

z3

New member
Bez reklam
jeśli lubisz naturalny obraz i naturalny ruch, nie sztuczny i przejaskrawiony to tak


Co za bzdury. Naturalność kolorów a co za tym idzie obrazu nie ma nic wspólnego z samą technologią ale z jej wykonaniem. Jeśli dostępne są zaawansowane funkcje do kalibracji to zarówno LCD jak i plazmę można ustawić neutralnie. Domyślne ustawienia obu technologii są tak samo badziewne i świecą się jak psu jajca i w obu przypadkach obraz jest sztuczny i przejaskrawiony.
 

don111

Banned
i mówi to zapewne właściciel LCD :)
ja kolego mam obydwa, obydwa skalibrowane i wiem jak to wygląda, Twoje teoretyzowanie nic tu nie zmieni
 
Do góry