Jak nie "zgłupieć" na odsłuchu..

Dratewka53

New member
Witam serdecznie wszystkich. Mam pytanie, jak ustawić odsłuch w salonie, aby nie zgłupieć słuchowo? Czy wybrać najpierw ampli na jakichś kolumnach, a potem do niego głośniki, czy na odwrót? Nie chcę, aby facet w salonie o wszystkim decydował, a ja nigdy czegoś takiego nie robiłem. Wybrałem wstępnie ampli i kolumny na podstawie studiowania najróżniejszych forów oraz znalazłem sklep, gdzie może uda mi się to zorganizować, najwyżej im zapłacę. Moje typy to ampli Denon 1611 i z jego półki cenowej coś z Marantza, H/K oraz Onkyo - mają te marki na miejscu. Kolumny to Kef C-7, Klipsch F-2, Dali Concept 6, Monitor Audio BR-6 lub BX-6 oraz wskazane przez Blackninje JBL Studio 180. Też te wszystkie mają na stanie. Nie wiem od czego zacząć i czy próbować to zrobić w jeden dzień. Chcę nagłośnić niecałe 16m2 i mam na to 3-3,5k PLN. Na razie chcę wybrać ampli i fronty, aby móc choć w miarę przyzwoicie posłuchać muzyki (użytek będzie tak: 60/40 muzyka/film i gry). Zabieram ze sobą skompilowaną przez siebie płytę, która świadczy o moich preferencjach muzycznych, czyli Led Zeppelin, Pink Floyd, The Doors, Santana, Uriah Heep i mój ukochany utwór In-A-Gadda-Davida Iron Butterfly, a także solówka "najszybszego" gitarzysty lat 60/70 Alvina Lee z Ten Years After (Love like a man). Proszę doradźcie coś. Z czytania i oglądania mój faworyt na razie to zestaw Denon 1611 i KEF C-7. Nie zagmatwałem za bardzo tematu? Jak tak, to z góry przepraszam i pozdrawiam.
 

fazer58

Member
Bez reklam
Wiesz...jeżeli jest to "prawdziwy"salon Hi-end,to nie musisz niczego się obawiać.Zazwyczaj pracują tam ludzie mający pojęcie o sprzęcie i jego konfiguracji.Nie zawsze jedno z drugim się "zgrywa", a oni raczej wiedzą,co z czym połączyć.Można na początek posłuchać jak brzmi zestaw referencyjny(taki za 20-30tys.) wtedy będziesz wiedział,jak brzmi poprawna góra pasma,co to jest scena dźwiękowa,że bas potrafi grać,a nie tylko "bum,bum". Wtedy też, możesz szukać czegoś,co chociaż w pewnych aspektach zbliży się do wzorca.Gdyby nawet, trzeba było zostawić tam parę złotych,to wiedza ta zostanie przy Tobie na długie lata. Ja,np.kolumn Martin Logan słuchałem 20 lat temu,a do dziś pamiętam ich stereofonię:) I pamiętaj,to Ty zostawiasz w sklepie swoje pieniążki i zanim się nie zdecydujesz,powinieneś być traktowany "przyzwoicie" :) Pozdrawiam
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Wiesz...jeżeli jest to "prawdziwy"salon Hi-end,to nie musisz niczego się obawiać.Zazwyczaj pracują tam ludzie mający pojęcie o sprzęcie i jego konfiguracji.Nie zawsze jedno z drugim się "zgrywa", a oni raczej wiedzą,co z czym połączyć.

Bardziej skłaniałbym się ku temu,że oni wiedzą co jak najlepiej dla nich podłączyć a niekoniecznie kupującego.
 

Krzysztof Jerzy

New member
wez ulubiona plyte,wyobraz sobie czego oczekujesz,jak chcesz aby to gralo i idz.sluchaj.

tylko nie badz zmeczony na odsluch,najlepiej w wolny dzionek od pracy.

powodzenia
 

Dratewka53

New member
Bardzo Wam dziękuję za zainteresowanie. Sprawa chyba się zmieni, bo zapytałem o opinię mojego znajomego, który się określa jako „doświadczony amator audio-video”. Po pierwsze stwierdził, że mój pomysł postawienia kolumn podłogowych na komodzie i to 90 cm jest do bani. A jeszcze musiałbym ścieśnić TV z jedną kolumną, centralna znalazłaby się poza telewizorem, a ja poza symetrią odsłuchu siedząc na wprost TV. Popsuł mi trochę humor.:( Jedyne rozwiązanie według niego to cztery monitory na ścianę, centralny nad TV i subwoofer. Byłoby i miejsce na sprzęt na komodach. Kino twierdzi, ze da się zrobić super, ale stereo, to żebym zapomniał, będzie taka muzyka „od biedy” jak to określił. Jak wspomniałem o lepszych podstawkowych, to stwierdził, że szkoda takich na ścianę, bo efekt będzie i tak, jak z tych tańszych. A jak zobaczył, że źródłem dźwięku ma być PS3, to tym bardziej stwierdził, żebym poszedł w stronę dobrego kina i średniej muzy, bo dobre kolumny tylko obnażą słabości mojej elektroniki. Według niego ”muzyczne” amplitiunery a/v zaczynają się ewentualnie powyżej 5k zł, a nie przy Denonie 1611. Raczej powinienem wybrać kolumny jakby dedykowane przez projektanta do ewentualnego powieszenie, niż typowe podstawkowe. I to niekoniecznie drogie dedykowane zestawy kina, bo tam kupę ceny wg niego robią drogie technologie, aby uzyskać dźwięk podobny do tańszych „tradycyjniaków”. I jestem całkiem skołowany.:roll: Jak mi się podobają KEF C-3, to mam je posłuchać, bo wg niego MA BX2 szkoda rzucać na ścianę, bo stracą na brzmieniu i nie odróżnię ich od tańszych. Podrzucił jeszcze Dali Concept2, a nawet Roth Oli2. Do mojego rocka, on też takiego lubi (ten sam rocznik, co ja) to coś, co podobnie gra do Altusów. Tylko co? Nie powieszę na ścianie 20 kg kolumny…Jak on to określił, powieszonymi kolumnami mogę trochę dźwięk nakierować na miejsce siedzenia i dźwięki nie będą „latać nad moją głową”, bo wszystko mam na wysokich komodach. No, trudno…stereo zrobię może dobre, jak „odziedziczę drugi duży pokój. Czy ktoś z Was może mi coś powiedzieć o jego „ekspertyzie”, czy tak ze wszystkim ma rację? I co wybrać na te ściany, żeby choć trochę zagrało rockowo na tych niecałych 16m2? Bo Denona już chyba nie zmienię, bo za tą kasę ( 1300) to i tak nic lepiej chyba nie zagra?:confused: Uff…dużo tego. Pozdrawiam wszystkich.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ogólnie Twój kolega ma rację.

Stawiac podłogólwki na komodzie? :shock: Absolutnie
Centralny nie w osi? :shock: Absolutnie
Podłogówki na sciane? :shock::shock::shock::-D:-D:-D to mój hicior, mam nadzieję, że żartował.

Nie stawiaj głosników na komodzie. MA BX2 to bardzo dobre podstawkowce, wg mnie lepsze od Kef C3 i Dali Concept 2, jedank do rocka chyba zbyt ciepłe, delikatne. Rzadne z nich basem nie grzeszą. Rzadne podstawkowe kolumny nie zastąpia rasowej podłogówki. Ptrzebujesz czegos z mięchem. Jesli słuchasz rocka, to będzie brakować Ci basu z podstawkowych.
Wywal, zamien komodę, przemebluj pokój i znajdz miejsce na podłogówki, a koledze postaw piwo.
Jesli komoda ma zostać to znowu pomysł znajomego z czterema monitorami (powieszonymi na ścianie, nie postawionymi na komodzie, bo mniemam, że na podstwki nie msz miejsca) i sub koniecznie jest dobry. Kolejne piwo dla znajomego.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry