HK AVR265 + fronty Monitor Audio BX6

latekk

New member
Cześć,

głowa mnie już boli od czytania, porównywania, zastanawiania się, dlatego zakładam temat.

Szukam zestawu kina domowego za max 6,5 tys. Przeznaczenie: muzyka/filmy - 70/30%. Pokój otwarty na kuchnię (17m2 salonu + 10m2 kuchni, razem 26m2). Muzyka: rock, post-rock, metal, elektronika typu Aphex Twin, Autechre, zero hip-hopu czy muzyki klasycznej. Nie oczekuję jakichś super efektów w kinie, bo nie oglądam raczej efekciarskich filmów, stąd po wielu poszukiwaniach wybrałem sprzęt Harmana AVR265 + BDT20 + fronty Monitor Audio BX6. Resztę zestawu do 5.1 kupię, jeżeli stwierdzę, że brakuje mi surroundu, czy basów. Wiem, że dla moich potrzeb najlepiej byłoby zakupić wzmacniacz stereo, ale kino domowe też potrzebuję (choć w mniejszym stopniu), dlatego zmuszony jestem do pewnego kompromisu, czyli bardziej "muzykalnego" KD. Niestety nie mam jak odłuchać interesującego mnie sprzętu - w Gdańsku nie spotkałem nigdzie BX6. Mam możliwość odsłuchu BX5 z AVR265 ale czy to mi pomoże? AVR265 słuchałem z jakimiś głośnikami podstawkowymi JBL z subem i grał super, mięciutko, ciepło, dynamicznie, choć to pewnie zasługa suba i na dłuższą metę z takim basem nie do wytrzymania. A może BX6 jest za duże do mojego salonu? Prośba o pomoc, co robić? Co robić? ;)

Wcześniej byłem wręcz zdecydowany na Dali Concept 6. Raz słuchałem tych głośników i były super, drugi raz w innym sklepie na tym samym ampli Denon AVR1612 brakowało mi basu (co potwierdziło się po przeczytaniu wielu opinii o tych kolumnach). Nie jestem jakimś audiofilem, nie znam się za bardzo na takim sprzęcie, dużo też zależy od wyglądu kolumn, tylko klasyczne kształty wchodzą w grę.

Czy AVR265 + fronty Monitor Audio BX6 do 6,5k to dobry wybór do moich oczekiwań?
 

don111

Banned
Resztę zestawu do 5.1 kupię, jeżeli stwierdzę, że brakuje mi surroundu, czy basów
błędny tok rozumowania przyjmujesz
trzeba było odsłuchać wzmacniacz HK 980 za połowę ceny AVR265, to żadna rewelacja nie jest ale i tak zagrałby o wiele lepiej...
jak chcesz dobre stereo to i tak musisz mieć wzmacniacz, jak stwierdzisz że potrzebujesz zestawu do filmów to dokupujesz amplituner i resztę zestawu, a nie wydawać pieniądze na coś co nie gra za dobrze i co tylko ogranicza potencjał kolumn
co do kolumn to BX6 są bardzo fajne i na ten metraż mogą być, tylko ten rock-metal trochę tu nie za bardzo mi się widzi, jeśli słuchasz łagodniejszych odmian to będziesz zadowolony, ostrzejsze odmiany jednak wypadają średnio, MA podają go w nieco ugrzecznionej formie
 

latekk

New member
dzięki za szybką reakcję. biję się wciąż z myślami co robić. sęk w tym, że potrzebuję i w miarę dobrego stereo do muzyki i kina do filmów, koncertów. Muszę kupić coś do tego i do tego, nie mogę sobie finansowo i czasowo pozwolić, żeby kupić sprzęt albo do audio albo do kina.

Jakimś rozwiązaniem jest kupno innego modelu ampli z pre-out i w przypadku niesatysfakcjonującego poziomu stereo dokupienie kieeedyś wzmacniacza stereo. No ale to z kolei dyskwalifikuje AVR265 - jakoś pasuje mi sprzęt HK, więc musiałbym wybrać AVR260. Ten wybór z kolei też mniej trafiony, bo brak HDMI 1.4a, Internetu i mam wrażenie, że "dziedziczy" awaryjność poprzedniego AVR255. I bądź tu człowieku mądry :-(

Do tej pory miałem miniwieżę Kenwooda i KD rodziców i jakoś dawałem radę ;) Ale teraz jestem na swoim i potrzebuję sprzętu do wszystkiego.
 

don111

Banned
ale skoro i tak kupujesz same fronty to po co Ci amplituner ? wydasz więcej a efekt będzie gorszy, wzmacniacz obowiązkowo musisz kupić, jak się boisz wydatków to kup coś używanego, za 500zł można kupić lepszej klasy wzmacniacze od HK 980
zakup amplitunera i kolumn stereo z myślą że może kiedyś rozbuduję sobie zestaw do pełnego kina jest bez sensu
 

latekk

New member
no masz rację. mogę przecież kupić odtwarzacz CD/DVD/BLU i audio przepuścić przez wzmacniacz stereo a obraz bezpośrednio do telewizora i oglądać filmy, tyle że bez efektów. dopiero teraz zdałem sobie z tego sprawę ;) no nic, muszę jednak to dobrze to przemyśleć i chyba pójść za radą mądrzejszych ;)
 

latekk

New member
szybkie pytanko: słuchałem dziś HK980 z kolumnami Dali Lektor 6 - jak wg Was brzmienie tych kolumn ma się do Monitor Audio BX6? Bardzo jestem ciekaw tych kolumn a nie mam gdzie ich odsłuchać... Lektory 6 z muzyką elektroniczną (Boards of Canada) zagrały wręcz obłędnie, świetny bas, selektywność, dynamika, ale z kolei z Red Hotami zagrały dość płasko (choć tu niestety raczej wina płyty bo całe By The Way tak płasko brzmi).

Jak byście określili brzmienie BX6 w stosunku do Lektor 6?
 

latekk

New member
No i umówiony jestem w przyszłym tygodniu na odsłuch w jedynym chyba dobrym salonie w Trójmieście (Albatros).

Jako elektronika miało być porównanie HK AVR265 z HK3490 ale gościu stwierdził, że jak w większości audio to mam zapomnieć o KD... także jako elektronika zostanie HK3490 i pewnie jakiś CD. U mnie będzie blu ray DBT20 (o samym CD na początek nie ma mowy, namiastka kina musi być).

Jako kolumny najważniejszym elementem odsłuchu mają być Monitor Audio MX6, których ciekaw jestem najbardziej. Po przeczytaniu wielu opinii tu mają być też Klipsch RF62 II (choć te wizualnie IMO są nieakceptowalne, dobrze, że są maskownice), Dali Concept 6 lub 8, Zensor 7.
Zastanawiam się jakie kolumny mógłbym jeszcze poprosić o zaprezentowanie? Takie do 3,5k za parę (po cenach blackninjowych :wink:). Myślałem o Paradigm Monitor 9 v7. JBL Studio 180, 190 odpadają ze względu na design, a Oli Roth 40 nie mają.
Muzyka jak pisałem wyżej: rock, post-rock, post-metal, elektronika typu Aphex Twin, Boards of Canada, zero hip-hopu czy muzyki klasycznej. Jeżeli może to być pomocne to przy ustawianiu eqalizera pode mnie zazwyczaj podbijam niskie i wysokie tony, a średnicę obniżam.
 

dpolkowski

New member
...No ale to z kolei dyskwalifikuje AVR265 - jakoś pasuje mi sprzęt HK, więc musiałbym wybrać AVR260. Ten wybór z kolei też mniej trafiony, bo brak HDMI 1.4a, Internetu i mam wrażenie, że "dziedziczy" awaryjność poprzedniego AVR255. I bądź tu człowieku mądry :-(
...

Dźwięk to bardzo względna rzecz. Przy wyborze swojego zestawu kierowałem się "uchem" i ulubionymi płytami. Wygrał właśnie AVR260 i BX6 (konkurowały z Dali Concept 6, MA MR6, Chario T200, rónież na AVR156). Co do awaryjności amplitunera, to mogę powiedzieć tyle, że pierwszy wrócił do sklepu po rozpakowaniu (problem z wyświetlaczem - dublował znaki), drugi działa bez problemu od grudnia (na razie żaden wyczyn...). Pozostałych rzeczy przez Ciebie wymienionych mi osobiście nie brak, za to jego brzmienie z BX6 odpowiadało mi najbardziej.
Podeprę się cytatem z testu w High Fidelity
"Niezbyt szczęśliwie zagrały więc płyty z mocną, gitarową muzyką. Brytyjskie kolumny zagrały je zbyt ładnie. To, co w jazzie, wokalistyce, popie nawet jest zaletą, przy Vaderze, Rammsteinie itp. będzie nie na miejscu. Zwyczajnie brakuje w tym brzmieniu czadu, mocy, „wypierdu”, dla których ludzie kupują duże, wolnostojące kolumny."
Podsumowując moim zdaniem warto.
Tyle, jeżeli chodzi o stereo. Co do kina będę mógł się wypowiedzieć jak już podepnę świeżo zakupione BX1 i BXC do zestawu. Już teraz wiem jednak, że bez suba się nie obejdzie.
Pozdrawiam.
 

latekk

New member
Ok - byłem dziś na odsłuchu w Albatrosie w Gdyni (swoją drogą polecam salon, super chłopaki, fajny pokój do odsłuchu)

Słuchałem HK3490 z MA BX6 i Klipsch RF62 II. Na więcej zabrakło czasu, no i po BX6 chyba już nie ma sensu ;) Ale po kolei.

Generalnie wszystkie opinie o tych kolumnach w moim odczuciu się sprawdziły. Na pierwszy ogień poszły Monitory. Prosto z kartonu niestety, niewygrzane. Generalnie z muzyce elektronicznej i w spokojnych numerach z gitarą akustyczną, smyczkami, bez "wygaru" na 3 gitary spisały się bajkowo. Bardzo precyzyjne brzmienie, stopa w perkusji brzmiała jak na żywo. Bardzo dziwny bas, nie wiem jak to określić fachowo, ale był taki szybki, precyzyjny, nie wybrzmiewał za bardzo (co jest niestety wadą w metalu, o tym dalej). Góra pasma świetna, z detalami, świetne stereo - dokładnie czuć było, który instrument, która ścieżka grała w której kolumnie. Słabiej było w muzyce metalowej. Jeszcze potestuję to pewnie po kupnie już w domu na różnych płytach, ale generalnie w metalu kolumny zagrały trochę jazgotliwie, za mało dynamicznie, bez "wypierdu". Tak jak pisaliście tak było. Potem przyszły Klipsche RF62 II. Pierwsze wrażenie - grały sporo głośniej (około 5 dB trzeba było ściszyć, żeby był taki poziom jak Monitorów). Lepiej radzą sobie w metalu, bo jest więcej wybrzmiewającego, soczystszego basu, ale inna muzyka wypada już dość blado. Bez efektów, po prostu poprawnie grana muzyka z dużą ilością basu. Całe pasmo jakby schowane za basem, płaskie, bez precyzji, bez tej pięknie brzmiącej stopy, bez efektów. Takie bardziej koncertowe mi się wydały. Nie mówię, że były słabe, bo gdybym kupował kolumny do rocka i metalu to pewnie bym je wziął, ale z Monitorami generalnie przegrały. Jestem już na 95% zdecydowany na zestaw HK3490 + MA BX6 - martwi mnie tylko ten metal, bo trochę takiej muzyki słucham. Może wtedy rozszerzyć zestaw o suba, czy tu raczej nie w tym rzecz?

Odsłuch to jednak odsłuch - byłem do tego wcześniej sceptycznie nastawiony ale zmieniam zdanie. Mam nadzieję tylko, że brzmienie w domu nie będzie o wiele gorsze niż w sali odsłuchowej, bo że będzie gorsze to się nastawiam. Chyba, że opakowania po jajkach zacznę sobie na ścianie wieszać :razz:
 

sebol81

New member
Ja się dziwię, że do tego typu muzyki jaki słuchasz jeszcze nikt nie polecił Ci kolumn Paradigm'a np serię Paradigm Monitor 9.6... W tych klimatach te kolumny sprawdzają się najlepiej.
O niebo lepsze od MA BX6.
 

don111

Banned
martwi mnie tylko ten metal, bo trochę takiej muzyki słucham. Może wtedy rozszerzyć zestaw o suba, czy tu raczej nie w tym rzecz?
w metalu i rocku, ale głównie w ich mocniejszych odmianach Paradigmy grają lepiej, w każdym innym gatunku MA BX6 są od nich lepsze wyraźnie
MA grają trochę ocieplonym brzmieniem z miękką górą, sporo wybrzmień, subtelności kosztem dynamiki i szybkości, przez to brakuje w tych gatunkach "wykopu" i agresji, trochę ugrzeczniają taką muzykę
 

armitageIII

New member
Witam,
Jestem nowym użytkownikiem 47`W805A.
Mam kilka pytań. Jak Wam przebiega proces aktualizacji w telewizorze? W jaki sposób ją robicie? Ja robię tak jak w instrukcji i nie widzi mi softu na pendrivie. Druga sprawa to przewijanie filmów z pendrive`a. Jeśli to włącze to potem film nie idzie i stoi zwieszony. Ostatnia sprawa dotyczy ustawień obrazu. Macie jakieś sprawdzone ustawienia aby oraz, czerń była jak najlepsza?
 
Do góry