HiMedia HD300A

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Jak już wspomniałem w innym miejscu na forum, zauważyłem ten player na eBay po bardzo okazyjnej cenie 114 dolarów australijskich (z wysyłką, przyszedł po 11 dniach od zapłaty) i mnie skusiło - jak nie mnie, to zawsze komuś się przyda, a potestować trochę można. I testuję sobie...

Odtwarza wszystko to, co urządzenia na RTD 1073DD, więc nie będę męczył nadmiernym wymienianiem, bo wszyscy zorientowani wiedzą, o co chodzi, a niezorientowanym na niewiele się to przyda.

A więc krótka specyfikacja: Złącza AV: CVBS, YPbPr , HDMI 1.3 , L/R stereo audio, Optical Spdif output, Coxial Spdif output. USB 2xUSB 2.0 host, 1xUSB slave 2.0, eSATA (z boku), LAN 1x10/100, Internal SATA (2.5" HDD). Video decorder : RM/RMVB, H.264 , VC-, WMV, MPEG1/2/4, Dvix , Xvid (wszystko do 1080P/60HZ). Wideo: BD、BD-ISO、MKV、M2TS、MTS、FLV、AVI、DVD-ISO、VOB、MPG、DAT、ASF、TP、TRP. Audio decorder: DTS-HDMA、DTS、AC3、LPCM、FLAC、LC-AAC、HE-AAC、MP3、OGG、WMA、WAV. Napisy: PGS internal、STR、SUB、IDX+SUB、SSA、SMI
Picture : JPG、TIF、PNG、BMP、GIF
File system : NTFS、FAT32、EXT2、EXT3.
Do tego z przodu czytnik kart, w środku cichutki wiatraczek, obudowa estetyczna, szczotkowany metal.

Od razu obciążyłem go testami ze znanej dwupłytowej (2xCD) wersji testów wideo HD. Łyknął wszystko bez "zmrużenia diody", wylatując do menu tylko na pliku "19mbps-1080p-24fps-L5.1-16ref-improper.mkv", ale biorąc pod uwagę, że to L5.1 i 16 referencyjnych ramek, to jak najbardziej miał prawo. Ale później coś tam nawet przemęczył tenże plik, choć o płynności trudno mówić.

"Dźwiękowcy" od rozbuchanych ampli niech mi nie zadają pytań, bo maje ampli jest proste, pracuje z innym sprzętem w innym pomieszczeniu i rozpinanie wszystkiego byłoby koszmarem. Dla nich "prezent" w postaci zdjęć ustawień audio, które pokazują, że można cudować do woli.

Zadowoleni z takiego nabytku mogą być "napisowcy": trzy kroje czcionek do wyboru, a do tego możliwość dołożenia do napisów outline - tutaj naprawdę nie można narzekać. Jak się pokombinuje z czcionką, kolorami i obrysem to jest naprawdę w czym wybierać. Oczywiście nasze ogonki czyta bezproblemowo, zarówno CE jak UTF-8. Ma opcję autorozpoznawania napisów, więc nie trzeba przełączać między np. UTF i CE, bo sam rozpozna i wybierze odpowiednie dekodowanie.

Menu również po polsku, bardzo przyzwoite, sporo możliwości do wyboru.

W opcjach wideo jest możliwość wyboru trybu ze skanowaniem lub bez, osobno dla telewizorów CRT, osobno dla LCD - tego jeszcze nie widziałem. Jest też możliwość wyboru między sygnałem SD (wszystkie systemy tv) i HD oraz cyfrowa redukcja szumów (DNR).

Internet bez fajerwerków: działający YoTube (na firmware, z którym był dostarczony YT nie działał, wystarczył monit do sprzedawcy, a przysłał linka do nowego f/w, którego jeszcze nie ma stronie oficjalnej HiMedia i wszystko hula), klasyczne kanały RSS, trochę chińszczyzny, ale momentami ciekawej. bo trafiłem na jakiś serwis z pełnymi filmami. Chińskie napisy trochę irytują, ale jest sporo nowości. Dalej mi się nie chciało grzebać, ale pewnie coś ciekawego jeszcze jest, bo nasi skośnoocy bracia to piraci pierwszej wody.
Oczywiście: Bittorent, Samba, UPNP, jest osobna opcja NFS, czyli może być normalnym serwerem plików (nie testowałem).

Do wejścia eSATA można podłączyć peny, dyski, jak i playery DVD i BD. Płyty Blu-ray odtwarzają się świetnie (zewnętrzny combo DVD/BD MediaTech) i niespodzianka: w komercyjnych DVD pełne menu, w Blu-ray... też pełne menu, ale... nie we wszystkich. Za cholerę nie wiem od czego to zależy, ale mam tylko pięć płyt BD, z czego w trzech czytał menu.

Problemów żadnych nie zauważyłem (przez 11 dni), raz czy dwa wyskoczył mi do menu, ale nie wiem czy nie nacisnąłem przypadkowo czegoś na pilocie.

Ciekawostki:
Ponoć nie można go "uwalić" złym firmware. Ma z boku przycisk reset, przy błędzie fleshowania lub złym f/w wystarczy wyłączyć przyciskiem zasilania z tyłu, włożyć prawidłowy f/w na penie, przytrzymać reset, włączyć przycisk zasilania, puścić przycisk resetu po 10 sek. i już flashuje. Notabene w ten sposób wgrywałem nowy f/w i działa. O sprawie dowiedziałem się na jednym z forów.

Firmware jest dość często aktualizowany, średnio co dwa miesiące. Ostatni jest bodajże z 20 września.

Jest firma, która handluje produktami HiMedia (PlaySmart) i robi własne wersje firmware, ponoć ciekawe, dodaje m.in. metafeeds Xtreamera i inne . Wspominają też coś o supporcie YAMJ i możliwości nie tylko dodawania własnych kanałów RSS (to już jest), ale też kannałów telewizyjnych. - to informacje z forów, nie sprawdzałem.

Cześć wyjaśnień na zdjęciach (sorry za jakość, ale na szybko komórką robione), na mądre pytania odpowiem.

No tak, znowu coś uwalone na forum i nie mogę dodać zdjęć.

Więc Imageshack;







 

drjones

Member
Sprzedawcy na eBayu informują, że HiMedia jest niejako kompatybilna i produkowana przez eGreat. Ciekawe czy soft z niego pasowałby do modeli z serii EG-R1/R4 ? Miałbyś może jak to sprawdzić? Bo softy Eg to masakra jakaś, ale za to playery dostępne od ręki.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Trudno powiedzieć jak jest z tymi brandami. Ten player i inne modele, notabene bardzo do eGreatów podobne, firmuje firma HiMedia Tech z Shenzhen HiMedia. Co to za wytwór nie wiadomo, bo do Shenzhen pchają się z całego świata - wolna strefa ekonomiczna i chińska "krzemowa dolina".

Playery pod tą marką są z kolei strasznie popularne w Australii, Singapurze i Hong-Kongu (mój stamtąd przyszedł). Jak to się ma do eGreat trudno orzec.

Ale HiMedia są dostępne na eBay po 110 USD z przesyłką. Oczywiście szukanie pod nazwą HiMedia da wyższe ceny. Swój kupiłem z tej samej firmy, tylko akurat trafiły się dolce australijskie :)
eBay.com.sg: 1080p HDMI Wireless Network H.264 MKV HD Media Player (item 330446333373 end time Oct 24, 2010 12:04:52 SGT)
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
....
Zadowoleni z takiego nabytku mogą być "napisowcy": trzy kroje czcionek do wyboru, a do tego możliwość dołożenia do napisów outline - tutaj naprawdę nie można narzekać. Jak się pokombinuje z czcionką, kolorami i obrysem to jest naprawdę w czym wybierać. Oczywiście nasze ogonki czyta bezproblemowo, zarówno CE jak UTF-8. Ma opcję autorozpoznawania napisów, więc nie trzeba przełączać między np. UTF i CE, bo sam rozpozna i wybierze odpowiednie dekodowanie....

A jednak można. Do wyboru arial.ttf, tahoma.ttf, YaHei.ttf. Fajna sprawa mieć wybór fontu plus obwódki. Choć jak widzę za mocno się te kroje czcionek nie różnią od siebie. Przydała by sie taka opcja w innych player'ach. Brakuje mi w Traxdata wytłuszczenia fontu a o zmianie fontu już nie wspomnę ;)
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
Jest w Xtreamerach (jeśli uznajesz te playery) łącznie z obsługą fontów usera.

A dlaczego mam nie uznawać. Xtreamera nie miałem nigdy w reku więc możliwości pobawienia się tym modelem. Daleki jestem tez od stwierdzenia że tylko HiMedia HD300A ma takie bogatsze opcje wyboru czcionki. Dlatego wspomniałem że nie mam tego w Traxdata i życzył bym sobie tego w następnych wersjach softu.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Brakuje mi w Traxdata wytłuszczenia fontu a o zmianie fontu już nie wspomnę ;)

Tutaj można wytłuścić nawet podwójnie, dodając obwódkę w takim samym kolorze a wcześniej font z obrysem. Jest taki widok na jednym ze zrzutów.

I jeszcze jedna ciekawa sprawa dotycząca napisów: player może wyświetlać dwa pliki napisów jednocześnie, jedne na górze, drugie na dole. Dotyczy tylko napisów zewnętrznych, nazywamy jest np. xxxxx.srt i xxxxx.ssa i gotowe. Niby zabawka, ale może komuś być przydatna...
 
Ostatnia edycja:

Kirek50

Moderator
Bez reklam
wspomniałem że nie mam tego w Traxdata i życzył bym sobie tego w następnych wersjach softu.

Nie będzie raczej nowego softu od Traxdaty, ale to chyba bez znaczenia, bo trzeba tylko śledzić Mvix Ultio, Roxcore i Noontec - te firmy coś robią w w tej dziedzinie, ostatnio wrzuciłem do Traxdaty Mvix 3.12 . Sumvision też zarzucili rozwijanie firmware do tego klona, skupili się na MKV2 i HD2.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Płyty Blu-ray odtwarzają się świetnie (zewnętrzny combo DVD/BD MediaTech) i niespodzianka: w komercyjnych DVD pełne menu, w Blu-ray... też pełne menu, ale... nie we wszystkich. Za cholerę nie wiem od czego to zależy, ale mam tylko pięć płyt BD, z czego w trzech czytał menu.

Sam sobie muszę odpowiedzieć, aby innych nie wprowadzić w błąd. Otóż okazuje się, że zewnętrzny napęd Blu-ray nie czyta oryginalnych płyt z zabezpieczeniami. Okazało, się, że moje płytki BD, są "legalne inaczej" (o czym, notabene, nie wiedziałem) i dlatego je odtwarzał. Znajomy przyniósł świeży film na BD, prosto ze sklepu, i okazało się, że nic z tego. Normalnie czyta z zewnętrznego napędu BD ISO i strukturę katalogów Blu-ray, ale dyski są nagrywane w trybie danych.
 

drjones

Member
Otóż okazuje się, że zewnętrzny napęd Blu-ray nie czyta oryginalnych płyt z zabezpieczeniami. Okazało, się, że moje płytki BD, są "legalne inaczej" (o czym, notabene, nie wiedziałem) i dlatego je odtwarzał.
Wczoraj znalazłem oficjalny wpis PlaySmart w tej kwesti - potwierdza on że pełne DVD działa a BD już nie i nie jest planowany w kolejnych edycjach softu. To jeszcze bardziej zbliża go do serii EG-R1 R4 tyle, że soft działa.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
I tak sobie dziś zacząłem grzebać i czytać o tym moim nowym playerku, i naszło mnie na tłumaczenie przez Googla firmowego chińskiego forum o nim. I niespodzianka... Okazało się, że 30 września na jakieś chińskie święto (autentyk, tak piszą forumowicze) firma HiMedia Tech wypuściła nowy firmware. W innych miejscach, plus oficjalna strona firmy po angielsku - ani słowa na ten temat. Ściągnąłem, zainstalowałem, działa jak złoto. Ten poprzedni, który miałem od sprzedawcy playera była chyba jakąś testową wersją wewnętrzną - dołożyli do niego kilka nowych rzeczy, zmieniono numerację, jest współny dla ersji HD300A i Hd300B.

Ciekawostki:
Jest zrobiony na SDK3, czyli buzery, animacje, wymienne tła itp.

Dołożona obsługa plików muzycznych .APE (MonkeyAudio) i do tego .CUE, co bardzo mi się podoba.

Jeszcze jedna nowa czcionka do napisów.

Uwzględnili te nowe nagłówki w plikach .MKV, przez które nie chciały się odtwarzać na wielu firmware.

W audio osobne ustawienia dla HDMI i SPDIF.

Zwiększona liczba protokołów dla streamingu treści online (konkretów brak, ale chyba chodzi o ASF).

Regulowane okno podglądu filmu.

Jakieś gry online, SineTV, działające bezpłatnie jakieś chińskie wideo na żądanie, działający YouTube (z wyszukiwaniem), sporo podcastów CNN i BBC.

Może jeszcze coś ciekawego się trafi, bo przyglądałem się nowemu firmware przez godzinkę.
 

cypisek_xl

Member
Bez reklam
......
Jest zrobiony na SDK3, czyli buzery, animacje, wymienne tła itp.

Dołożona obsługa plików muzycznych .APE (MonkeyAudio) i do tego .CUE, co bardzo mi się podoba.

Jeszcze jedna nowa czcionka do napisów.

Uwzględnili te nowe nagłówki w plikach .MKV, przez które nie chciały się odtwarzać na wielu firmware.

Kirku już się pogubiłem. To na czym jest zrobiony aktualny soft do Traxdata i całej rodziny?

Czy ta nowa czcionka jest jakaś bardziej zróżnicowana od tych trzech na początku?
.APE .CUE - no następna fajna sprawa. Ech.

Niestety jestem zwolennikiem dysków 3.5 jeśli montować do środka. Oczywiście podejście czysto praktyczno-ekonomiczne.
 

janusz

New member
Bez reklam
Ciekawe, że aktualnie wszystkie tego typu odtwarzacze dostają takie same nowości przy firmwore. Przykaładowo ape i cue kilka tygodni temu dostała Ariva 210. Wygląda na to, że firmware robione jest razem do wszystkich odtwarzaczy, firmy wprowadzają je z różnym poślizgiem czasowym, ale jeżeli komus kilka tygodni nie robi róznicy to pewnie wszystkie te urządzanie będa identyczne.
 

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Kirku już się pogubiłem. To na czym jest zrobiony aktualny soft do Traxdata i całej rodziny?

Porównałem sobie z IconBitem i wygląda na to, że może nowy soft do HiMedia jest na SDK4. Albo na 3, albo... nie wiem.

Co do tych SDK Realteka to naprawdę można się pogubić. Chronologia wygląda mniej więcej tak, że na początku roku pojawiła się dwójka, zaraz potem zaczęli pracować nad trójką,żeby dogonić funkcje Sigmy, ale coś im nie wychodziło. Ze źródeł, które przewertowałem - dość pobieżnie, przyznam - wynika, że Realtek zarzucił rozwój SDK3 z powodu błędów i problemów i zaczął latem od razu SDK4, we wrześniu udostępniając wersję beta. Ale mogę się mylić. Trzeba by pogrzebać po specjalistycznych forach.

Wygląda na to, że ostatnie softy Traxdaty i klonów zrobione są na późnym SDK2. A może wczesnym 3? Bo niby taka zmiana wizualna i funkcjonalna wystąpiła np. w Traxdacie i innych od f/w 3.0.

Poniżej kilka zrzutów ekranowych z nowego menu najnowszego softu HiMedia HD300A. Oczywiście animacji nie widać, a w części wyłączyłem skórki, które - gdy się nie korzysta z menu - rozjaśniają się i ściemniają.








 
Ostatnia edycja:
Do góry