HG21 vs SR12

vert0

New member
Mam dylemat pomiedzy dwoma modelami kamer: Canon HG21 i Sony SR12E.
Przegladajac roznego rodzaju rankingi/fora Canon w wiekszosci z nich zajmuje pozycje wyzsza. Mam tylko watpliowsci co do tego jakie sa tam kryteria oceniania, bo byc moze na ocene koncowa maja wplyw jakies pierdoly, ktore tak naprawde sa zbedne lub sporadycznie uzywane. To bedzie moja pierwsza kamera, jestem w tej dziedzinie totalnym laikiem i jedynie moja wiedza opiera sie na suchych danych, liczbach i opiniach internautow. Moza ktos ma stycznosc z obydwoma modelami, bawil sie nimi nieco i moze opisac, ktora jest bardziej ekonomiczna (bateria), sprawuje sie lepiej (bardziej funkcjonalnie, zarowno podczas nagrywania jak i obrobki) i czy dla szarego czlowieka wogole widac pomiedzy nimi jakakolwiek roznice w jakosci.
Cel typowo amatorski, jakies wycieczki, imprezy rodzinne itp. Prosze o obiektywne opinie na temat, wraz z uzasadnieniem, ktora warto wybrac. Z gory dzieki.

edit: Czy mozliwa jest praca w/w kamer po odlaczeniu od nich dysku i operowaniu na samych kartach pamieci (pytanie "przyszlosciowe";))
 
Ostatnia edycja:

bemx2k

New member
Mozna spokojnie zaryzykowac stwierdzenie ze bedziesz zadowolony z obydwu kamer , wprawdzie Canon naprawde dostaje lepsze noty
za ostrosc nagran , ( poczytaj na zachodnich sajtach )
ale roznice sa tak male ze wiekszosc uzytkownikow ich nie zauwazy .

Moj osobisty typ to Canon HG21 .
 

vert0

New member
HV30 z tego co sie orientuje to wypas kamera (gdyby nie ta tasma:???:), wiec kazda z tego segmentu przy niej odstaje :/ Ale przegladajac dzis caly dzien filmiki z sr12 i hg21, coraz blizszy jest mi Canon i poki co prowadzi 60:40. Brakuje mi jeszcze tylko kropki na i, bo jakos przywiazalem sie do marki Sony i ciezko sie z nia rozstac, ale kiedys trzeba ;)
 

ART533

New member
Powiem tak nie jestem fanem sony sam kupiłem canona bo w rankingach miała być lepsza ale rozczarowałem sie.Gdybym miał kupować drugi raz wybrał bym SONY.Niestety rankingi swoje a kamera swoje.Te wszyskie rankingi o kant du... potłuc. Gdy oglądam niemieckie czasopisma nagle kamery canona są niżej niż sony.Chcąc nie być posądzany o reklame jakieś firmy najlepiej zdaj sie na własną ocene.Moższ sprawdzić próbkę nagrania jedną i drugą np.w MM.i zobaczysz różnice nawet na ekranie kamery.
 

vert0

New member
Orientuje sie ktos jak jest z manualnymi ustawieniami, ktora z tych kamer daje wieksze pole do popisu w tej kwestii?
 

bemx2k

New member
ART533 Sony Fan

Zapodaj jakies fotki tego twojego Canona o przepraszam SonyCanona ;)

Co do sampla z linku powyzej nikogo nie powinno dziwic ze Canon
ostrzy (autofosfocus) szybciej
( najszybciej z posrod kamer w swojej klasie ) za cos musial dostac te punkty w rankingach ,
czasami ponad 20% pkt wiecej niz konkurencja
z tej samej klasy cenowej !!!!!

Jesli ktos sie zastanawia jaki kamkorder w cenie do 800£
... to chyba sciemnia tak jak mister ART...
wybor jest oczywisty.

Jedyny plus dla Sony SR12E to ze jest tanszy srednio o 80£
 
Ostatnia edycja:

vert0

New member
Znalazlem stronke z fajnymi porownaniemi niemalze wszystkich modeli (na dole stronki po wyborze interesujacej nas kamery mamy zestawienie z konkurencja), no i zglupialem :???:

"slashcam.com"
 

Geezer

New member
bemx2k napisał:
Mozna spokojnie zaryzykowac stwierdzenie ze bedziesz zadowolony z obydwu kamer , wprawdzie Canon naprawde dostaje lepsze noty
za ostrosc nagran , ( poczytaj na zachodnich sajtach )
ale roznice sa tak male ze wiekszosc uzytkownikow ich nie zauwazy .

Moj osobisty typ to Canon HG21 .

Canon zwykle miewa(l) nieco przesycone kolorki..
Kosztuje tez ponad 150 Euro wiecej od Sony SR12 (pytanie czy za ta odrobine wiecej ostrosci warto doplacic ?)

Ciekawe jak z gwarancja i serwisem ?
Ciekawe w ktorej 'lepiej' dziala nagrywanie na karty pamieci ?
 

Geezer

New member
Ostatnia edycja:

Kejmol

New member
Geezer napisał:
Albo oddali... :)
Za to jakie foty wali SONY !:)
Lepsze zdjęcia robi mój stary Olympus SP-550 i ma tylko 4Mpixeli.
Jeśli miałbym kupić aparat za 3500zł to bym wybrał Canona 40D lub Nikona D90.

Geezer napisał:
Tu (w nocy !) SR12 jakoś nie ma kłopotow z AF i zero ziarna - wow!
A masz może porównywalne nagranie z Canona HG21, skoro o takim również jest temat.
Co do ostrości, to chyba żadna kamera nie ma problemów na maksymalnym oddaleniu.

Ja osobiście miesiąc temu napalony byłem na SONY HDR-SR12E lecz ze wględu na cenę chciałem kupić HDR-SR11E. Jednak po przeglądach Internetu i porównaniach w Media Markt, zdecydowałem się na Canona HG20. Uważam, że płacenia 1000zł więcej za wizjer w HG21 to przegięcie.
Wizualnie bardziej podoba mi się Sony lecz ważniejsze są dla mnie użyteczne parametry kamerki, a nie rzadko używane bajery.

Pozdrawiam,
Kejmol.
 

dare.k

New member
Hej!
Wczoraj doszła kamerka SR12. Od dłuższego czasu zastanawiałem sie nad sony lub canonem i padło na sony.
Jestem zielony totalnie jeśli chodzi o foto czy filmowanie więc za bardzo nie miałem do czego przyczepić się tu i tam. A wygrał sony po tym jak Geezer dał linka na zdjęcia. I faktycznie jak kieruje na detale to nawet kurz widać na klawiaturze.
Porobiłem kilka prób na różnych rozdzielczościach i tak:
Filmowanie
1. na FH jest ok. dopiero przy zumie i śledzeniu obiektu widać jak piksele się rozciągają. Ale trzeba naprawdę skupić się i wiedzieć o co chodzi aby się przyczepić
2. na HQ podobnie nie widać różnicy
3. SP w zasadzie też
4. LP nie sprawdzałem. Po co mi LP skoro na FH mam 900 minut nagrywania.
Jeśli chodzi o filmowanie, to nie jest to co w marketach widać na LCD-ekach z reklamowych filmów. Obraz jak kryształ w HD. Tu z kamery tej jest zdecydowanie słabiej. I tu takie małe rozczarowanie. Myślałem że film będzie naprawdę powalał tak jak na HD reklamowych.
Może to przyczyna w :
1. Filmowałem podczas słabej pogody, mgła, szaro, godzina 8.00
2. filmowałem przez szybę
3. oglądałem na monitorze z kompa (nie podłączałem jeszcze do plazmy)

Filmowanie nocne.
Fajny bajerek, ale na 2 m, może 3-4. Na dalszą odległość, to jest za słaba wiązka światła.

Zdjęcia
Sami widzieliście na linku od Geezer`a.

Zrzut zdjęcia (zdjęcie z filmu)
Bardzo fajna funkcja. Taka fotka ma 1920x1080

Bateria
Wystarcza na 90 min. W drodze mam już baterie o 3-krotnie większej pojemności.

Pozdrawiam
 

nagdob

Member
Bez reklam
Piszesz, że oglądałeś obraz na monitorze? Powiedz na jakiej karcie i jakiej rozdzielczości. Podłącz kamerę do TV poprzez HDMI, a zobaczysz różnicę. Filmowanie przez okno nie za dobry pomysł. Pamiętaj także, że nie wolno "zamiatać kamerą". Ruchy mają być powolne, bo rzeczywiście przy szybkich obraz jest nie najlepszy.
 

dare.k

New member
Karta GF 8800 GTS 1280x1024
No przez szybę to wiem że to nie jest najlepszy pomysł. Kamera fiksowała czasami - nie wiedziała czy ma dobierac ostrość do szyby, która była 20 cm od obiektywu czy łapać jakieś auto na drodze 200m od niej.
 
Ostatnia edycja:

vert0

New member
No to decyzja podjeta:) Zdecydowalem sie w koncu na Canona Hg21. Dlugo to trwalo (2 miesiace czytania opinii/porownan modeli, przegladanie filmow itp.) ale sie udalo i wg mnie HG21 jest lepszym wyborem niz Sony SR12:

Podsumowanie:
Canon:
+ Duzo szybciej lapie ostrosc (testowalem obie jednoczesnie w MM).
+ Ma naprawde wyrazniejsze detale (na monitorze nie bylo tego wogole widac, dopiero na plazmie zobaczylem spora roznice)
+ mnostwo funkcji manualnych (chyba mi z rok zejdzie zanim dowiem sie co do sluzy;))
+ Nagrywanie 24Mbps (choc szczerze mowiac nie widze roznicy)
Sony:
+ dzwiek 5.1 (chyba jedyna rzecz, ktorej bedzie mi brakowac w Canonie:/)
+ slow motion (naszczescie juz mi przeszlo po przeczytaniu kilkunastu postow na ten temat;))
+ Wyswietlacz LCD -roznica kolosalna (lecz w moim przypadku nieistotne, po to kupilem kamere z wizjerem, by go uzywac - lepsza widocznosc i oszczednosc baterii)
+Lepsze zdjecia (ale od tego jest aparat)

Ogolnie:
Sony mial bardziej cieple kolory, ale po ustawieniu w Canonie funkcji "zywe kolory" to on bardziej mi podpasowal. Poza tym rzeczywiscie SR12 jest solidniej i ladniej wykonana (jak sie wezmie go do reki to jakis taki masywniejszy material), jednak do Canona tez nie mozna sie przyczepic. Kamerki bardzo podobne do siebie. Jezeli ktos lubi bajery, krecenie na auto, to chyba lepszy bedzie dla niego Sony, jezeli stawia na jakosc obrazu i funkcjonalnosc to zdecydowanie Canon.
 

WiruSSS

New member
Geezer napisał:
Latwo to zmanipulowac aby tak fatalnie wypadla kamera SONY...
...przeczytaj komentarze pod tym klipem zanim coś takiego napiszesz ..obie kamery ustawione na full auto, więc jedynie co to mozna zarzucić że nie próbowano ratować sony ustawieniami manulanymi ...a co canon przy takich potrafi to już chyba kazdy wie :razz:

Geezer napisał:
Za to jakie foty wali SONY !:)
http://www.vimeo.com/836536

Zawsze latwiej nosic 1 grata na szyi a nie 2...
..kupujesz kamerę po to żeby nią robić zdjęcia ? ..LOL nawet 3 mpixelowa małpka zmiecie zdjęcia z tej kamery z powierzchni ziemi.

Geezer napisał:
Tu (w nocy !) SR12 jakos nie ma klopotow z AF i zero ziarna - wow!
http://www.vimeo.com/782786
przyjrzyj się jeszcze raz temu filmikowi ...wg mnie na tym klipie kamera ma spore problemy z łapaniem ostrosci ...jesli chodzi o ziarno to nie ma się co oszukiwac ...w takich warunkach każda tej klasy kamera będize miała z tym klopot ...i sony się tego nie ustrzegł, na tym filmiku ewidentnie widac przebarwenia w ciemniejszych partiach materiału co swiadczy o sporym ziarnie które tutaj zostało zamaskowane przez sporą kompresię, rozmycie i artefakty.

dare.k napisał:
No przez szybę to wiem że to nie jest najlepszy pomysł. Kamera fiksowała czasami - nie wiedziała czy ma dobierac ostrość do szyby, która była 20 cm od obiektywu czy łapać jakieś auto na drodze 200m od niej.
...no i tutaj sam widzisz jak daleko jeszcze w tej kwestii kamerom sony do kamer canona :cool: ...ja nie mam takiego problemu z hv30 ...no chyba że bym szyby z rok nie mył :p
 

bemx2k

New member
Dobry wybor , spoko ,teraz Ci bede zazdroscil wizjera ;)
A 24Mbity przydadza sie w ladne sloneczne dni podczas krecenia w bogatym w roslinnosc plenerze szczegolnie podczas krecenia w ruchu , wierz mi widac roznice pomiedzy 17Mbit/s szczegolnie na wiekszych niz 32'' TV
 
Ostatnia edycja:
Do góry