HDMI Nvidia vs ATI

maciek2000

New member
problem jest dość dziwny i nie wynika z wadliwego sprzętu !

TV Samsung 6' 40" 40A656
system VISTA


problem występuje następujący - przy ustawieniu rozdzielczości natywnej 1920x1080 obraz jest jak by interpolowany z mniejszej rozdzielczości a nie trafia "pixel w pixel"

GRAFIKA:

GeForce 7300 DVI-->przejściówka HDMI - Źle
GeForce 8600 wyjście HDMI - Źle
GeForce 9600 DVI-->przejściówka HDMI - Źle

GeForce 7300 DSUB - SUPER, obraz żyleta
GeForce 8600 DSUB - SUPER, obraz żyleta
ATI x1300 DSUB i DVI z przejściówką na HDMI !!! - SUPER, obraz żyleta
NOTEBOOK DSUB Intel950 - SUPER, obraz żyleta

przy wyjściu D-SUB podłączam oczywiście kabelek do wejścia D-SUB w TV
w innych opcjach zawsze HDMI (czasami na przejściówce, jak w opisie)
zaznaczam iż na Ati DVI + przejściówka + kabel HDMI.... obraz żyleta...

i jeszcze jedna sprawa... przy podłączeniu kablem D-SUB-->D-SUB nie mam możliwości włączenia "100Hz Motion" w TV
to samo przy podłączeniu Ati DVI + przejściówka + kabel HDMI

O co chodzi !? :-( niby nie jest tak źle... ale nie daje mi to spokoju
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie wiem czy problemem nie jest przypadkiem Vista. Masz zainstalowany drugi system (XP)? Albo, jeśli masz zacięcie do zabawy, wyjmij posiadany dysk z Vistą a wstaw drugi, zainstaluj XP, sterowniki do graf i sprawdź efekty.

W Viście obraz i dźwięk przechodzą przez system, nie są tak jak w XP obrabiane "bezpośrednio" przez sprzęt i sterowniki do niego. Dodatkowo, Vista wszystko traktuje procesem dekodowania D.R.M., nawet jeśli to własna produkcja audio lub video. Jeśli system stwierdzi brak pełnego wsparcia dla HDCP to automatycznie zmniejsza rozdzielczość na wyjściu video (DVI/HDMI). Dla D-Sub może tego nie robi, stąd lepszy obraz?

W którymś z artykułów było nawet stwierdzenie, że mechanizmy antywirusowe i antypirackie wbudowane w Vistę mogą w pewnych warunkach sprzętowych (wahania napięcia zasilającego i sygnału na magistrali) powodować restart podsystemu graficznego...

Powyższych stwierdzeń na 100% nie jestem pewien, tak mi świta z tego co przeczytałem od czasu premiery Visty. Praktycznych doświadczeń z Vistą nie mam bo trzymam się od niej z daleka... ;)
 

BlackC

New member
Sprawdź czy karta i tv obsługują HDCP . Brak obsługi w którymś z urządzeń spowoduje obniżenie rozdzielczości .
 

BlackC

New member
Pewny nie jestem ale chyba tylko w viście .
W XP był COPC - system podobny do HDCP .
Wydaje mi się że można to obejść przez AnyDVD w wersji HD .
 
Ostatnia edycja:

maciek2000

New member
dzięki za zainteresowanie tematem,

pod XP sytuacja taka sama...

wszystko wspiera system HDCP


PROBLEM ROZWIĄZANY :)


Nie dziwie się, że na żadnym forum internetowym nie znalazłem rozwiązania bo problem leżał po mojej stronie :)

mianowicie miałem zapięty w TV tryb 16:9 i to powodowało delikatne powiększenie obrazu, a ja dostosowywałem go do krawędzi TV przez sterownik Nvidia... taki proces powodował nie trafianie pixeli w pixele TV :)

po włączeniu trybu 1:1 na TV wszystko jest w idealnej jakości !


Bardzo błacha sprawa,... a czasami robi się z tego wielki problem ....
 
Do góry