HDCP-prosze o pomoc

krugerandek

New member
Witam we wcześniejszym poście pytałem o kabel do połaczenia kompa z tv fullHD ,zdecydowałem sie na zakup kabla DVI-HDMI ale jak zadzwoniłem do sklepu z pytaniem czy maja takowe o długości 8-10m to sprzedawca mnie spytał czt moja karta grafiki obsługuje HDCP? bo jaśli nie to będzioe pan miał obraz czarny.No i teraz sam już nie wiem mam karte grafiki Asus EN 6600 SILENT 266MB i wyjście DVI oraz S-vhs czy ktoś moze wie czy do tej karty moge podłączyć ten kabelek DVI-HDMI i czy będzie ok obraz??I drugie pytanie czy do dzwieku trzeba inny kabelek?A jeśli ta karta nie prześle prawidłowo sygnału to czym mam połączyć PS z tV ? Za pomoc z góry dziekuje - pozdrawiam
 

Masa

New member
Witam, Twoja karta na 99% nie obsługuję HDCP, ale z tego co mi wiadomo komputer dopiero zaczynać głupieć przy HDCP, jak masz zainstalowaną Vistę, wtedy nie powinien być czarny ekran tylko maksymalna rozdzielczość 720p. Do połączenia możesz wykorzystać kabel VGA taki jak do monitorów, czasami podłączam taki kablem Samsunga LE40M87 ustawiam 1080p, odpalam materiały HD i zero problemów, do obrazy nie mam żadnych zastrzerzeń.
Do przesłania dźwięku w obu przypadkach trzeba użyć osobny kabel, w zależności od płyty głównej/ karty dźwiękowej będzie to optyczny/ coaxial/ mini jack - 2x chinch
 

krugerandek

New member
No niestety mam na pokładzie xp prosesional wiec z tego co piszesz wynika ze w moim przypadku dvi-hdmi nie wchodzi w gre tylko troche mnie zastanawia poco robia w karcie wyjscie dvi skoro nie moze ono przeslac prawidlowego sygnalu a w zaawansowanych ustawieniach Nividia jest jak byk ze obsługuje ona format do 2049x1536
 
Ostatnia edycja:

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Właśnie kolega napisał, że jak masz XP to jest ok... Inną sprawą jest to że dedykowane połączenie między TV a PC to nie DVI - HDMI tylko D-sub D-sub, z którym nie powinno być żadnych problemów.
 

jarwisz

New member
Bez reklam
krugerandek napisał:
sprzedawca mnie spytał czt moja karta grafiki obsługuje HDCP? bo jaśli nie to będzioe pan miał obraz czarny.
Nie ,coś tu jest nie tak
co ma HDCP do połączenia PC z LCD - nic
łącząc swój PC za pomocą kabla DVI-HDMI powinieneś mieć obraz a dlatego powinieneś a nie musisz gdyż niektóre LCD żle współpracują z PC ale to wina sterowników /Ati/ a nie posiadania czy braku protokołu HDCP.

ar2 - ma rację - najlepiej połączyć przez D-sub ,ale to nie znaczy że nie można przez DVI-HDMI

pozd

ps
oczywiście do dżwięku musisz użyć drugiego kabla i dzwięk wziąść z karty dzwiekowej
 
Ostatnia edycja:

krugerandek

New member
no tak wszystko pieknie podlaczylem tv kable od monitora i jest obraz zyleya po D-sub ale problem teraz jest ze jak po d-sub podlacze tv to monitora juz nie bo z karty jest tylko 1 wyjscie a chcialbym podlaczyc na syale i monitor i tv- moze ktos pomoze?
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Powinieneś mieć przejściówkę w zestawie z kartą graficzną DVI-D-sub

koniec :krol:
 

maryś

Member
jarwisz napisał:
Nie ,coś tu jest nie tak
co ma HDCP do połączenia PC z LCD - nic
Witam.
Chciałem tą wypowiedź trochę rozszerzyć.
Jeśli materiał HD ma zabezpieczenie HDCP to wówczas do jego
pełnego odtworzenia potrzebna jest obsługa HDCP po stronie
karty graficznej jak i TV.
Myślę, że materiał HD z HDBits jak i BIT-HDTV takich zabezpieczeń nie ma
i wówczas poprzez podłączenie DVI(karta graficzna)-HDMI(TV) możemy
cieszyć się 720p czy 1080p w zależności od TV i grafiki.
Co innego z materiałem z innych źródeł (np. telwizja N, Cyfra chyba też)
oraz płytki HD DVD.
Myślę, że tok mojego rozumowania jest poprawny ?
W razie błędnej oceny proszę o dyskusję. Dziękuję.
 

krugerandek

New member
Serdeczne dzieki za wszystkie wypowiedzi ,wszystko dziala:) bez zarzutu(przejsciowka sobie lezala w pudelku w piwnicy).Material HD sciagniety z netu leci w najwyzszych rozdzialkach(az milo popatrzec).Przy zakupie kabla VGA 5m trzeba zwracac uwage na jego grubosc kupilem najpierw czarny (cienszy) ale wykrywal mi tv jako monitor analogowy po zamianie na grubszy(szary) w tej samej cenie wszystko ok.-pozdrawiam
 

jarwisz

New member
Bez reklam
maryś napisał:
Witam.
Chciałem tą wypowiedź trochę rozszerzyć.
Jeśli materiał HD ma zabezpieczenie HDCP to wówczas do jego
pełnego odtworzenia potrzebna jest obsługa HDCP po stronie
karty graficznej jak i TV.
Myślę, że materiał HD z HDBits jak i BIT-HDTV takich zabezpieczeń nie ma
i wówczas poprzez podłączenie DVI(karta graficzna)-HDMI(TV) możemy
cieszyć się 720p czy 1080p w zależności od TV i grafiki.
Co innego z materiałem z innych źródeł (np. telwizja N, Cyfra chyba też)
oraz płytki HD DVD.
Myślę, że tok mojego rozumowania jest poprawny ?
W razie błędnej oceny proszę o dyskusję. Dziękuję.

twoje myślenie jest jak najbardziej poprawne
dodać można tylko tyle że N-ki żadnym sposobem nie puścisz przez PC więc nie brałem tego pod uwagę

pozd
 

mayo67

New member
Kilka osób w różnych wcześniejszych wątkach pytało się o podłączanie komputera do TV 15 metrowym kablem HDMI-DVI. Dzisiaj podłaczyłem tak swój komputer z PDP 436XDE - kabel TechLinka - hula, aż miło :grin:. Jedyny minus tego połączenia to dość wysoka cena kabla, ale kolejny raz się utwierdziłem w przekonaniu, że na tym nie warto oszczędzać.

Pozdrawiam,

Mayo
 

maryś

Member
jarwisz napisał:
twoje myślenie jest jak najbardziej poprawne
dodać można tylko tyle że N-ki żadnym sposobem nie puścisz przez PC więc nie brałem tego pod uwagę
pozd
Tak. Oczywiście. Sygnał z nbox'a czy innego tunera satelitarnego HD
puszczamy bezpośrednio na monitor lub TV i tu jest potrzebny support HDCP.
Zaś materiał HD (bez HDCP) z Pc-ta to szybki procesor (np. P4 3,0GHz),
dobra grafika (np. ATI Radeon X800GTO), duży dysk HDD, dobry kabel
DVI-HDMI i telewizor. Jest na co popatrzeć.
 

dz1q

New member
Witam
Mam takie pytanka:
1) czy da sie sprawdzic czy dany material ma HDCP ?
2) czy jezeli karta graf. obsluguje HD (np. radeon x1650) to czy ma rowniez HDCP ?
3) czy kabel DVI-D - HDMI bedzie lepszy od DVI - HDMI ?
 

Piotrek_PP

New member
Widzę, że nadal jest masa niezrozumienia dotyczącego HDCP jako systemu zabezpieczjącego. Postaram się jak najprościej.

Przede wszystkiem HDCP służy tylko i wyłącznie transmisji (podkreślam transmisji - nie archiwizacji) strumienia cyfrowego i jedynie między nadajnikiem (STB, PC, player HDDVD i BD), a odbiornikiem (TV, projektor, amplituner, hub/switch itp.).
Stwierdzenie, że materiał ma zabezpieczenie HDCP jest mylące, nieścisłe i sugeruje równorzędność tego systemu zabezpieczjącego do na przykład Makrovision albo nie daj boże CSS.

Materiał cyfrowy jest szyfrowany HDCP w nadajniku, a następnie deszyfrowany w odbiorniku. Dzieje się tak na czas konkretnej transmisji tylko i wyłącznie na okoliczność konkretnej sesji.

Zapisywanie (archiwizacja) materiału zabezpieczonego HDCP nie ma sensu. Pomijając trudności techniczne odtworzenie oryginalnego strumienia wymaga: (1) zapisania równoległego strumienia publicznych kluczy deszyfrujących, bowiem sesja nie jest oparta na tylko jednym takim kluczu oraz (2) złamania mechanizmu handshake. Jest to użyteczne wyłącznie dla lubiących reverse engineering.

A zatem nie ma sensu stwierdzenie, że Cyfra+ czy n nadaje transmisje sat w HDCP. Ale już stwierdzenie, że wyposaża abonentów w tunery z cyfrowym wyjściem HDMI/DVI z HDCP jak najbardziej.
Szyfrowanie HDCP to zawsze absolutnie ostatnia czynność jakiej podlega materiał przed wyjściem z nadajnika, a deszyfrowanie to zawsze absolutnie pierwsza czynność jakiej podlega po wejściu do odbiornika. Czynności te są zawsze wykonywane sprzętowo - oddzielne układy scalone albo bloki funkcjonalne większych systemów scalonych - i wymagają dwukierunkowej komunkacji.

Tylko i wyłącznie nadajnik może wymusić enkrypcję HDCP. Zapamiętajcie to bowiem wynika z tego iż odbiornik TV wymaga obsługi HDCP wtedy i tylko wtedy kiedy nadajnik szyfruje HDCP. W przeciwnm wypadku jest mu ona do niczego nie potrzebna.

HDCP nigdy nie można sobie ot tak łatwo wyłączyć w nadajniku. Nigdy. Choć czasami istnieje taka możliwość poprzez grzebanie w firmware to jest to z punktu widzenia producenta tegoż nadajnika nielegalne.

HDCP jest od strony licencyjnej wymagane jedynie w dwóch przypadkach. Tylko w dwóch:
1 - dla materiału DVD zabezpieczonego CSS (oryginalne filmy DVD) upscalowanego do roz. ponad 400 tys. aktywnych pikseli (ponad 720x576). Pecety są tu traktowane łagodniej.
2 - dla materiału HD z ustawioną flagą CP (CopyProtection). Dotyczy to i transmisji sat (jak n) i materiałów na gęstych nośnikach (oryginalne filmy HDDVD i BD). Nadajnik nieposiadający HDCP w takim przypadku musi aplikować cyfrowy filtr dolnoprzepustowy ograniczający pasmo do odpowiadającego 400 tysiącom aktywnych pikseli.
Nie musi downscalować. Wystarczy jak ograniczy pasmo ("rozmyje szczegóły").

Weźcie sobie to zakonotujcie gdzieś bo co wchodzę na to forum (tak gdzieś raz na pół roku:) ) to czytam pytania/problemy wynikające wprost z nieznajomości powyższego.
 
Ostatnia edycja:

jarwisz

New member
Bez reklam
Piotrek_PP

dobra robota - nawet o tym nie pomyślałem aby to opisać
miejmy nadzieję iż to wystarczy na jakiś czas i skończą się te pytania na które są już dawno udzielone odpowiedzi.
Mogłeś to trochę skrócić - ale i tak jest OK :)
 

pawel18

New member
HDCP w monitorze a karta graficzna

Wiem, że post już dosć stary, ale w dalszym ciągu w niektórych sprawach jest spore zagmatwanie z HDCP, a nie chce zakładać nowego postu

Planuje zakup monitora z HDCP, BenQ G2222HDL
Obecnie mam grafike w kompie Radeon 9550 z DVI Bez HDCP

Moje pytanie czy będzie on działał pod DVI. Znalazłem sprzeczne informacje na necie, jedni twierdzą ze tak inni że czarna plansza tylko, jeszcze inni że zależy od systemu...??
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Wiem, że post już dosć stary, ale w dalszym ciągu w niektórych sprawach jest spore zagmatwanie z HDCP, a nie chce zakładać nowego postu

Planuje zakup monitora z HDCP, BenQ G2222HDL
Obecnie mam grafike w kompie Radeon 9550 z DVI Bez HDCP

Moje pytanie czy będzie on działał pod DVI. Znalazłem sprzeczne informacje na necie, jedni twierdzą ze tak inni że czarna plansza tylko, jeszcze inni że zależy od systemu...??
Jeśli źródło sygnału (w Twoim wypadku komp z kartą Radeon) nie chroni sygnału wyjściowego protokołem HDCP, to nie ma znaczenia czy odbiornik (w Twoim wypadku monitor BenQ) ma czy nie ma ochrony HDCP, problem HDCP w takiej konfiguracji nigdy nie wystąpi.
 

pawel18

New member
A jeżeli bym chciał oglądać filmy zabezpieczone HDCP to muszę mieć kartę graficzną która obsługuje HDCP i monitor koniecznie z HDCP- dobrze rozumie ?

Jest to dokładnie to o czym pisał Piotrek_PP Nadajnik i odbiornik z HDCP ?
 
Do góry