HD20 hd200x

Error01

New member
Witam
Chciałem się poradzić który model projektora wybrać optoma hd20 czy hd200x - ceny są identyczne a parametry techniczne nieznacznie wskazują na hd20 jednak chciał bym wasze opinie.

Proszę o wyrozumiałość - nie miałem doczynienia z projektorami dlatego chciałem zadać kilka pytań.
Projektor będzie pracował w dwóch pomieszczeniach - w jednym odległość od ekranu 3m (bodajrze jest to minimalna odległość wedle producenta - mogę się mylić) a w drugim 4m, ekran chciałem kupić 200cm szerokości na statywie. Pytanie do was czy rozsądne jest umieszczanie tego projektora w odległości 3m od ekranu - i w tej odległości również będzie się siedzieć (Oczywiście nie mówię że projektor ma wykorzystać w tym pomieszczeniu cały ekran - nie wiem jakie są możliwości ustawienia rozmiaru na tej odległości).

Drugie pytanie czy filmy hdraedy i fullhd na komputerze (bo PC będzie dawal sygnał na projektor) powinny być wyświetlane w jakimś specjalnym programie - mowa o filmach BR formacie mkv - puszczane z dysku twardego?
Projektor będzie podłączony do drugiego gniazda dvi na karcie graficznej (kabel dvi to hdmi) i pytanie czy jest różnica między kablem 7.5m a 10m i czy można kupić tego typu zwykły kabel nie wydając kosmicznych sum?

Projektor chce umieścić na półce na ścianie wiszącej centralnie w połowie wysokości ściany (ściana wysokość 2.5m) - czy to dobre rozwiązanie czy jednak projektor powinien być gdzieś pod sufitem?

Wiem ze chce go umieścić w małym pomieszczeniu ale głównie tam by miał pracować.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Którą wybrać Optomę sam nie wiem, akurat w tym przypadku różnica w cenie nie jest tak duża jak wcześniejszych bliźniaków HD700X/HD65, chyba jednak zdecydowałbym się na HD20.

Montaż "pod sufitem", obiektyw przy odległości 3m powinien być kilkanaście do 20 cm nad górną krawędzią ekranu; w przyklejonych wątkach masz link do kalkulatora. Może stać na niskim stoliku, ale wtedy musisz siedzieć obok projektora, co raczej nie jest wygodne.

Co do plików i programów - specjalny program, czyli taki który te pliki obsłuży; przydałaby się też grafika wspomagająca ich dekodowanie, a raczej jest niezbędna.
 

Error01

New member
wiatrak napisał:
Montaż "pod sufitem", obiektyw przy odległości 3m powinien być kilkanaście do 20 cm nad górną krawędzią ekranu;

Czyli nie mogę go umieścić na półce która by była centralnie na wprost ekranu?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeśli nie chcesz, aby była wyświetlana tylko górna polowa obrazu to nie. Oczywiście jeśli pisząc centralnie masz na myśli wysokość.
Jeśli jest to nie do przeskoczenia, to zastanów się nad Epsonem TW-2900, ma lens shift. Przybliż o co chodzi z tą półką, na czym polega ograniczenie i niemożność montażu podsufitowego? Jeśli mocowanie sufitowe odpada, to projektor można też podwiesić do wysoko zamocowanej na ścianie półki lub uchwytu na TV, ale do tego trzeba mieć pewną smykałkę aby efekt był zadowalający estetycznie.
 

Error01

New member
Lampa sufitowa była przeszkodą ale wziełem metrówkę pomierzyłem i ok da rade - półka pójdzie w górę na niej stanie projek na takiej wysokości by sygnał przeszedł pod lampą (lampa z regulowaną wysokością więc podciągnę ją bliżej sufitu). W tym zestawieniu ekran będzie oddalony od sufitu o jakieś 25-30cm wedle kalkulatora wszystko będzie ok.

Dzięki za uświadomienie.

Zostaje wkestia kabla bo chciałem 10 m tylko czy to nei zadużo? Tak by było najwygodniej bo bym go ukrył ładnie by nie był widoczny, a wersja 7.5m starcza an styk.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Error01 napisał:
Lampa sufitowa była przeszkodą ale wziełem metrówkę pomierzyłem i ok da rade - półka pójdzie w górę na niej stanie projek na takiej wysokości by sygnał przeszedł pod lampą (lampa z regulowaną wysokością więc podciągnę ją bliżej sufitu)....
Oczywiście, masz na myśli że projektor podwiesisz do półki (w pozycji do góry nogami)? Bo jak po prostu postawisz go na wysokiej półce, to obraz będzie, ale piętro wyżej... ;)

Kurczę, ekran 30 cm od sufitu, będą straszne odbicia, zapewne sufit jest biały? Jaką masz wysokość pokoju? Ekran nie będzie za wysoko?
 

Error01

New member
Tak od dołu półki, ekran mogę umieścić niżej to nie ma problemu wysokośc pokoju 250cm jak coś to powiesze go jakieś 55cm od sufitu, sufit biały.

A tak na marginesie duża poświata robi się z takiego projektora?

Znacie jakieś zaufane sklepy online z dobrymi cenami projektorów? Projektora jeszcze nie zamówiłem.
 
Ostatnia edycja:

audomaniak6

New member
Mam ten sam problem. HD20 czy HD200X? Aktualnie jest super promocja na HD200X w jednym ze sklepów internetowych (niecałe 3000!) no i mocno się napaliłem na ten projektor. HD20 można dostać za 3500-3600 czyli w pierwszej wersji ekran jest gratis. :)
No i w dodatku we wszystkich recenzjach piszą że HD20 jest głośny, czego nie piszą o HD200X. Chociaż oba wg producenta mają 29dB. To ja już nie wiem... :niewiem:
Mam wrażenie że HD20 to kultowy projektor, a HD200X jest dość nowy i nie został jeszcze powszechnie uznany, stąd może "pewna doza nieśmiałości". Ciężko nawet znaleźć dobrą recenzję HD200X.
Co sądzicie?
:hmm:
 

YABBA235

New member
Z tą "kultowością" HD20 to trochę pojechałeś, teraz Optoma nie robi już świetnych projektorów w dubbingowej cenie, ja mam chyba jeden z ich ostatnich :)
 

pa3

New member
Bez reklam
Mam ten sam problem. HD20 czy HD200X? Aktualnie jest super promocja na HD200X w jednym ze sklepów internetowych (niecałe 3000!) no i mocno się napaliłem na ten projektor. HD20 można dostać za 3500-3600 czyli w pierwszej wersji ekran jest gratis. :)
No i w dodatku we wszystkich recenzjach piszą że HD20 jest głośny, czego nie piszą o HD200X. Chociaż oba wg producenta mają 29dB. To ja już nie wiem... :niewiem:
Mam wrażenie że HD20 to kultowy projektor, a HD200X jest dość nowy i nie został jeszcze powszechnie uznany, stąd może "pewna doza nieśmiałości". Ciężko nawet znaleźć dobrą recenzję HD200X.
Co sądzicie?
:hmm:

HD200x to taki brat bliźniak HD20 z nieco słabszymi parametrami (tak jak HD65 i HD700x) - z tego co pamiętam różnica w cenie niebyła za duża (ok 300 zł), widocznie trafił się jakiś "rzut" i cena poszła w dół, więc myślę że naprawdę warto.
Recenzję HD20 na różnych portalach są b.dobre, testów HD200x niema zbyt wiele bo jest to praktycznie ten sam model co w/w.
Ostatnio znalazłem na Cine4Home porównanie HD200x do Epsona TW2900 i Acera (nie pamiętam modelu). gdzie pod względem kontrastu jak i ostrości Optoma górowała nad resztą.
 

HubiiDubii

New member
Boisz się, że HD20 jest głośna u mnie wisi niemal centralnie na głową w pomieszczeniu o całkowitej wysokości nie przekraczającej 2.40m i przy ustawionej pracy lampy na eco podczas oglądania ogóle nie przeszkadza nie powiem żebym jej nie słyszał w cichszych cenach, ale jest to szum na tak niskim poziomie, że nie zwraca się na niego uwagi, np. w oglądanej wczoraj „Inecpcji” może ze dwa razy ją usłyszałem.
 
Do góry