HD-DVD I BLUE-RAY Jaka bedzie rozdzielczosc filmow ?

fitrus

New member
czy ktos sie orientuje jaka bedzie rozdzielczosc filmow ktore wchodza niebawem do sprzedazy w europie? tych na HD DVD i blu-ray ??

720p ? 1080i czy 1080p ?? a moze rozna ??
 

TheMichal

New member
to zależy od twórców filmów. BD i HDDVD będą mogły pomieścić filmy nagrane w 1080p, więc to tylko od techniki nagrania danego filmu zależy...
 

TOmeKK

New member
Re: Amoi LC37AF1E 1920x1080, rewelacja odziwo

Odpowiedź nie jest prosta. Mam jeszcze więcej pytań.

Filmy na Blue-ray mają być w 1080p, tak jest na amerykańskich stronach. Sony ma to mieć w PS3 i odtwarzaczu blu-ray. Sony lansuje ten format.

Ale....

Blue ray miało mieć dwa regiony R1 (usa) i R2 (my). Ponieważ tam używa się 1080p 24, 30, 60 u nas może być różnie 25p, 50i, 50p.

HD DVD ma mniejszy max. bitrate, więc pewnie 1080i, bo nie wszystkie filmy się zmieszczą, albo nie zmieszczą się ekstra dodatki ( the making of, usunięte sceny, itp).
HD DVD zapowiedziało się jako region-free.

Jeszcze większe zamieszanie z kompami.
M$ popiera hddvd, ale musisz mieć nowy windows Vista, bo xp wypuszcza analogowy sygnał hd przez dvi, nowe windowsy mają być kompatybilne z hdcp.
Czyli nowe kompy nie tylko z dual procesorem ale też z nowym windowsem, żeby grać hddvd, potem życie zmusi billa g. do grania też blueraya.

Kiedyś vhs walczyło z lepszym betamax i wygrał gorszy vhs (przegrało sony). Teraz sony może wygrać, dlatego trzeba się wg mnie, przygotować na ekrany akceptujące wejście 1080p, jeżeli to było sensem twojego pytania.

Pozdr.

Edit: Jeszcze coś.

Pierwsze odtwarzacze HD DVD będą miały wyjście 1080i. I filmy na pewno tylko w 1080i.

Można to później zmienić, ale jeżeli sony zasypie rynek filmami 1080p, to zaczynam się skłaniać do BD, chociaż serce było po stronie czegoś kompatybilnego ze starym formatem.

Też jest większa pojemność w BD, komu się będzie chciało wstawać, żeby włożyć drugi dysk albo obrócić na drugą stronę na jednym filmie?

Pozdr.

ar2: Tomku opcja edytuj się kłania, bo będzie ban :twisted:
 

fitrus

New member
wyczytałem na amerykanskim forum ze zdecywana wiekszosc materialu dostepnego w sklepach (czyli nie tylko HD ale i DVD) bedzie ponizej 1080p

podsumowaniem tego watku bylo zeby sie zastanwic czy kupowac sprzed FULL HD, ktory slbo wyswietla wszystko ponizej 1080p.

ale dalej nie wiem czy HDDVD i blueray beda zawieraly filmy w full hd?

mysle ze ograniczenie HDDVD (jednej warstwy) to nie problem sa juz plytki nawet 4 warstwowe wiec zmieszcza wszystko.

ktos cos wie o tych zabezpieczeniach? o HDCP ?
 

TOmeKK

New member
Sorry ale trochę pomieszałeś pojęcia.
Nowe formaty są po to, żeby było lepiej niż jest teraz - a teraz jest DVD.
Nie będą pisał o rozdzielczościach, bo goście umrą tu z nudów.

Filmy są w hd, pytanie tylko jak kompresowane.

O tym czy 720 czy 1080 było 100 razy.

I tak: jeżeli są rozdzielczości komputerowe np WXGA - to jest skalowanie obrazu i beznadziejny obraz ze źródła staje sie jeszcze gorszy.

Ale jak panel jest natywnie 1080 to 720p i 1080i wygląda dobrze dla high definition a różnie dla słabego sygnału.

Chodzi też o to, że najlepszy format to 1080p i takie wejście mają najnowsze telewizory.

Tak będzie chodzić PS3 i nowe filmy.

Pozdr.
 

fitrus

New member
NIe działa mi komp na TV POMOCY

chyba rzeczywiscie mi sie wszystko myli...

w takim razie chcialbym sie dowiedziec czy:

jezeli na sprzecie (mam na mysli projektor),ktory ma matryce 1280x720 i wyswietla tylko formaty do 720p i 1080i (bez 1080p) pszcze film o rozdzielczosci 1080p to on nie bedzie wyswietlony? czy bedzie wyswietlony jako 1080i ?

p.s. nikogo tu nie zanudzimy rozdzielczosciami bo to moj post <lol> wiec prosze o odpowiedz ;)
 

TOmeKK

New member
Mam Benq DV 3750 LCD 37' Full HD

wyswietla tylko formaty do 720p i 1080i (bez 1080p)

Tzn akceptuje tylko taki format, o to ci chodzi, więc czytnik (komputer, BD player, HD DVD player) musi podać go jako 1080i na wyjściu, albo w twoim przypadku najlepiej 720p mimo, że płyta jest 1080p, nie ma problemu, spadek jakości, ale 1080i jest SUPER i nie ma co płakać. 1080p w jakichś bardzo dynamicznych scenach bedzie miało znaczną przewagę.

Jak chcesz to poczytaj takie coś:

http://www.100fps.com/

Pozdr.
 
Do góry