GT30 ustawienia

robertos80

New member
Witam.
Możecie podzielić się swoimi ustawieniami tv do wieczornego oglądania?
Naczytałem się, że plazmę najlepiej ogląda się wieczorami i w nocy, ale ja nie mogę jakoś optymalnie go ustawić, aby obraz był wystarczająco jasny. Na dynamicznym jest zbyt ostro, na każdym innym trochę za ciemno.
Paradoksalnie lepiej mi sie ogląda w dzień, bo właczony tryb eko fajnie wystarczająco rozjaśnia obraz, ale wieczorem muszę już eko wyłączyć bo wtedy obraz jest za bardzo ściemniony.
 

lucus81

New member
Witam.
Możecie podzielić się swoimi ustawieniami tv do wieczornego oglądania?
Naczytałem się, że plazmę najlepiej ogląda się wieczorami i w nocy, ale ja nie mogę jakoś optymalnie go ustawić, aby obraz był wystarczająco jasny. Na dynamicznym jest zbyt ostro, na każdym innym trochę za ciemno.
Paradoksalnie lepiej mi sie ogląda w dzień, bo właczony tryb eko fajnie wystarczająco rozjaśnia obraz, ale wieczorem muszę już eko wyłączyć bo wtedy obraz jest za bardzo ściemniony.

Moje zdanie takie, ze lepiej sie nie da na ciemne wieczory.

ZXX8zzJObycHPDB8B4ey-gRmqS_om5tgYc2IwVu1FwY
 

pawciowy

New member
Czy próbowałeś dokładnie moich ustawień z wątku

http://www.hdtv.com.pl/forum/panaso...t30e-ustawienia-i-wrazenia-z-uzytkowania.html

Ja po zakupie też miałem podobne odczucia do Twoich, być może
zadużo programów oglądałem do tej pory na plazmie kumpla LG,
która całkiem nieźle świeci ale nie ma niestety czerni...
Trzeba troszkę przyzwyczaić wzrok do nowego TV.
Udało mi się skalibrować mój TV w stopniu który mnie zadowala.

Zależało mi aby grał wieczorem dobrze bo oglądam w ten sposób 90% czasu.
Ostatnio złapałem się na tym, że oglądałem TV LCD w kuchni wracam do pokoju z Panasonikiem oglądam i pomyślałem sobie czy czerń
w moim TV nie jest zbyt czarna, do czego to doszło :)

Przeczytałem na forum, że więcej ludzi narzeka na zbyt ciemny obraz. Poszła jakąś seria TV z felerem ?
Ja podejrzewam, że chodzi o subiektywne wrażenia oglądających, wynikające z osobistych preferencji lub co bardziej prawdopodobne ze złych wzorców.
Mam na myśli pracę np na nieskalibrowanych monitorach, laptopach, oglądanie rozkręconych na maxa LCD-ków, utrwalony wzorzec ze starego TV.
Mój brat mimo, że grafik przyjął, że telewizor musi palić po gałach a kolory mają być nie zależnie od materiału nasycone na maksa. Trawa nie zależnie
od pory roku i miejsca na świecie musi być w kolorze wściekło wiosennym zielonym.

Czasami będąc o znajomych proszą mnie o ustawienie telewizora, bo wiesz
w sklepie miał takie piękne kolory. Na ile moja wiedza starcza a opcje w TV pozwalają staram się doprowadzić do normalności telewizor. Reakcje są różne najczęściej się podoba od razu u podoba się średnio. Wtedy mówię zostawcie moje ustawienia na tydzień dwa. Po tym czasie wrócimy do starych nastawień
i zadecydujecie które lepsze. W 95% moja kalibracja zostaje.

W firmie i w domu mam skalibrowane monitory bo mam dostęp do spektrofotometru, więc mam pojęcie jak powinien wyglądać mniej więcej naturalny obraz. Gamma, temp. barwna, balans bieli itd.
Szkoda, że nie można podłączyć tego cuda do GT30
wtedy można by uzyskać jeszcze lepsze efekty...
 

robertos80

New member
doczytałem, że plazma dociera się przez pierwsze 200 godzin i wtedy dopiero kolory stają się bardziej nasycone - faktycznie w porównanaiu z tym co było na początku jest dużo lepiej. Myślę, że jasność jest ok. Narazie oglądam na kontraście 30, żeby plazma dotarła się, ale jak podwyższę kontrast do ok 45 to jest znacznie lepiej. Jak nie oglądam tv to włączam jednokolorowe plansze, żeby szybciej tv dotarł się.
 

pawciowy

New member
doczytałem, że plazma dociera się przez pierwsze 200 godzin i wtedy dopiero kolory stają się bardziej nasycone - faktycznie w porównanaiu z tym co było na początku jest dużo lepiej. Myślę, że jasność jest ok. Narazie oglądam na kontraście 30, żeby plazma dotarła się, ale jak podwyższę kontrast do ok 45 to jest znacznie lepiej. Jak nie oglądam tv to włączam jednokolorowe plansze, żeby szybciej tv dotarł się.

Jeśli coś się zmienia to wyniki czasu pracy telewizora. Czy są to plansze czy normalny obraz nie ma w/g mnie znaczenia. Elektronika ma ustawione, że po 250 godz. zmienia napięcie lub inny parametr.

Kontrast na 30 jest za mały jak na ten TV, mi wystarcza 40

A jak sobie twórcy filmów wyobrażają idealny obraz wystarczy włączyć certyfikowany tryb THX...
 

robertos80

New member
zgadzam się, żę kontrast 30 w trybie normalnym to zdecydowanie za mało, a tryb THX jest dużo jaśniejszy, ale kontrast podbiję, dopiero jak tv pogra z 200 godzin, narazie staram się docierać na standardowych ustawieniach. Tylko, że oglądam góra 2 godziny dziennie, a Tv ma mi służyć głównie do oglądania filmów fullhd z pasami także wolę najpierw dobrze tv dotrzeć. A ponieważ oglądam dziennie góra 2h to docieranie trochę za długo by trwało, dlatego jak nie oglądam nic w tv to zapuszczam jednokolorowe plansze, bo wyczytałem, że jak nie oglądamy tv to lepiej docierać planszami, gdzie każdy piksel świeci tak samo.
 

pawciowy

New member
zgadzam się, żę kontrast 30 w trybie normalnym to zdecydowanie za mało, a tryb THX jest dużo jaśniejszy, ale kontrast podbiję, dopiero jak tv pogra z 200 godzin, narazie staram się docierać na standardowych ustawieniach. Tylko, że oglądam góra 2 godziny dziennie, a Tv ma mi służyć głównie do oglądania filmów fullhd z pasami także wolę najpierw dobrze tv dotrzeć. A ponieważ oglądam dziennie góra 2h to docieranie trochę za długo by trwało, dlatego jak nie oglądam nic w tv to zapuszczam jednokolorowe plansze, bo wyczytałem, że jak nie oglądamy tv to lepiej docierać planszami, gdzie każdy piksel świeci tak samo.

To coś masz nie tak ustawione. Przy moich nastawach obraz mam dużo jaśniejszy i ciekawszy niż na THX !!!
Ustaw jeszcze raz TV wg moich ustawień i porównaj z THX !
Jeśli nie zadziała to mamy różne telewizorki i trafił mi się model delux na promocji :)

Tryb obrazu NORMALNY
Kontrast 40
Jasność +1
Kolor 25
Ostrość 9
Balans bieli NORMALNY
Intensywne kolory WYŁ
COLOUR REMASTER AUTO
Tryb ECO WYŁ
Gamma 2.0
Balans bieli:

R - wzmocnienie 0
G - wzmocnienie 0
B - wzmocnienie +4
R - Cutoff 0
G - Cutoff 0
B - Cutoff +4

Próbowałem nagrać filmik ale niestety komórką nie wychodzi,
bo sama zmienia jasność w zależności od oświetlenia i efekty są słabo widoczne :-(
 

robertos80

New member
pisałem o ustawieniach na kanałach DVB-T odbieranych ze zwykłej anteny, z tego co zauważyłem ustawienia są inne w przypadku podłączenia laptopa przez hdmi. Przy odbiorze z anteny nie ma w opcjach ustawienia obrazu COLOUR REMASTER a pisałem o jaśniejszym obrazie w trybie THX na standardowych ustawieniach (w trybie normalnym kontrast jest 30, w THX - 36). Jak podbiję kontrast w normalnym to być może będzie jaśniej niż THX. Sprobuję dziś Twoich ustawień jak podłącze laptopa, zobacze co faktycznie daje to COLOUR REMASTER.
 

pawciowy

New member
Dla każdego źródła sygnału ustalasz sobie parametry. Niestety dostępne opcje też się zmieniają...

Programy DVB-T lecą całkiem dobrej jakości a żeby telewizorek pokazał klasę
potrzebny jest dobry sygnał HD.

Działanie COLOUR REMASTER widać najlepiej na intensywnych kolorach oraz dość ciemnych kolorach np. brąz. daj znać jak Ci poszło strojenie.
 
Do góry