głośność

J

jns27

Guest
Cześć, mam kino domowe 5.1 JVC th-g60. W każdym głośniku można osobno ustawić głośność w zakresie od -5dB - +5dB. Rozumiem, że wartość decybeli na "-" oznacza najcichsze ustawienie a na "+" odwrotnie. Standardowo każdy mam każdy ustawiony na 0. Czy jest sens coś zmieniać?
 

MaRio-sKaTe

New member
Podepnę się trochę pod temat. Mam kino Onkyo 307 + M-Audio HTS-800 i autokalibracja Audyssey ustawiła mi wszystkie głośniki na "-". Dla przykładu fronty -10dB, center -7db, itd.

Moje pytanie, czy tak ma być? Czy nie lepiej było ustawić np. fronty na 0dB, a potem reszte wg. własnych upodobań? Z tego co zauważyłem, tylko skala głośności się przesuwa po takich zmianach.
 
J

jns27

Guest
Dlaczego są w ogóle ujemne wartości dB? Czy ustawienie głośności np. na -5 dB oznacza poźniejsze docieranie dźwięku do głośnika?
 

Prokop

New member
Bez reklam
Ujemne wartości są po to po co są dodatnie wartości, dla wyrównania poziomów natężenia dźwięku, natężenia nie opóźnienia. Opóźnienie wyraża się w jednostkach ms (milisekundy), albo jak to się przyjęło w amplitunerach za pomocą odległości od punktu odsłuchowego. Im większa odległość tym mniejsze opóźnienie.
 
Do góry