Głośniki surround - dipole, bipole, monopole - jaki rodzaj?

lukaszko

New member
Witam.
Czy ktoś ma głośniki surround takiego typu jak te dwa:
- Klipsh S-1 Surround - S-1 Surround Speaker - Overview
- Mission MH-3 surround - Mission - MH-3 Surround

Nie chodzi mi dokładnie o te modele ale o taki układ głośników(dipole, bipole?).
Jak takie coś się sprawuje? Ma to sens?
Czy lepiej klasyczne monitory na tył.

Pytam tez w kontekście tego że mam punkt odsłuchowy przy ścianie i za bardzo nie mam jak dać monitorów. Te są płaskie i myślę że by podeszły.

Jak one się wogóle nazywają bo nie są to klasyczny dipole bo tam są głośniki po przeciwnych stronach.
 

don111

Banned
ma to sens do kina domowego, wg mnie lepiej to gra od tradycyjnej kolumny tzn tworzy lepsze wrażenie przestrzenne

w takim układzie mogą być zarówno bi-pole i di-pole, te drugie różnią się tym że mają odwróconą fazę w głośnikach, co daje bardziej rozpraszający dźwięk od bipoli, a te z kolei bardziej rozpraszają od zwykłej tradycyjnej kolumny
fajny patent jest w Monitor Audio FX - jest przełącznik trybu bi/di-pole i różnicę słychać
 

pkomp

New member
żadna z nich nie ma nic wspólnego z dipolem to raz (co to za bzdura bipol?coś takiego nie istnieje)
dwa zmieniają i to dość znacznie efekt dźwiękowy w surround - kanał do którego podłączysz taka kolumnę jest jak najbardziej kierunkowy i nastawiony w twoim kierunku - taki głośnik nie zagra w twoim kierunku tylko w dwóch różnych

skorzystałbym w ramach eksperymentu - może się spodoba ale napewno nie jest zgodne z żadnym formatem surround
 

Insdel

New member
Ale bzdury opowiadasz, rozwiązanie jak najbardziej ciekawe, można wiele osiągnąc przy kinie, system 7.X moze składac się z głośnika o własnie takiej konstrukcji a wykorzystujesz tylko 5 głośników, centralny, frontowe, oraz dwa efektowe w konfiguracji Bipole lub Dipole. Działa to tak, że do jednego głosnika efektowego musisz mieć podciągnięty sygnał "back surround" oraz "surround". Głośnik musi być ustawiony dośc specyficznie w pomieszczeniu i pracować w trybie "Bipole" a wyglada to tak, że mębrana przetwarza sygnał surround, a druga zwrócona w tył przetwarza sygnał "back surround" który dociera do odbiorcy przez odbiecie fali akustycznej w tylnej scianie pokoju. Dipol gra jeden sygnał na dwuch membranach, daje to efekt "wiekszej przestrzeni", tryb "monopol" umożliwia normalne ustawienie głosnika jako zwykły surround, gra jedna membrana druga pozostaje bierna.

Ustawienie głosników powinno opierac sie o geometrii, jeżeli chcesz wiecej informacji na ten temat to napisz na prv, podeśle Ci wiecej informacji typu "co i jak".
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pkomp

New member
kolego wiesz co to dipol?nie?to się dokształć - a coś takiego jak bipol NIE ISTNIEJE

fizyka się kłania

przy okazji spójrz na te kolumny i powiedz mi gdzie tam nawet jest coś co mogłoby w jakikolwiek sposób przypominać dipol?

tą są zwykłe dwugłośnikowe kolumny z głośnikami ustawionymi pod kątem - jak napisałem można uzyskać ciekawy efekt ale w 100% niezgodny z żadnym trybem surround gdyż że bo ponieważ wszystkie kanały we wszystkich trybach surround są jak najbardziej kierunkowe

na priv możesz mi wysłać materiały producentów a najlepiej DTS I DD a nie opisy

dipol nie składa się z dwóch głośników tylko WYŁĄCZNIE Z JEDNEGO zamontowanego w odgrodzie a nie obudowie

opierajmy się na faktach a nie bzdurach wymyślanych przez producentów by cokolwiek sprzedać


ps.te kolumny nie powodują żadnych odbić od ścian chyba że prostopadłych i równoległych a powinny odbijać fale od ściany na której wiszą


ps2.
http://www.polkaudio.com/education/tech_article.php?id=27

tu jest ładnie pokazane jak wyglądają kolumny tego typu - ale pojęcie bipol nie powinno wogóle istnieć a dipol oznacza coś innego w audio
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
ale po co ta żonglerka pojęciami ? nikogo nie interesuje czy to prawdziwy dipol jak w fizyce czy nie, tylko jaki efekt daje (a jaki daje opisałem w skrócie wyżej)
producenci takimi pojęciami określają swoje surroundy i tego się trzymajmy
 

Insdel

New member
kolego wiesz co to dipol?nie?to się dokształć - a coś takiego jak bipol NIE ISTNIEJE

fizyka się kłania

przy okazji spójrz na te kolumny i powiedz mi gdzie tam nawet jest coś co mogłoby w jakikolwiek sposób przypominać dipol?

tą są zwykłe dwugłośnikowe kolumny z głośnikami ustawionymi pod kątem - jak napisałem można uzyskać ciekawy efekt ale w 100% niezgodny z żadnym trybem surround gdyż że bo ponieważ wszystkie kanały we wszystkich trybach surround są jak najbardziej kierunkowe

na priv możesz mi wysłać materiały producentów a najlepiej DTS I DD a nie opisy

dipol nie składa się z dwóch głośników tylko WYŁĄCZNIE Z JEDNEGO zamontowanego w odgrodzie a nie obudowie

opierajmy się na faktach a nie bzdurach wymyślanych przez producentów by cokolwiek sprzedać


ps.te kolumny nie powodują żadnych odbić od ścian chyba że prostopadłych i równoległych a powinny odbijać fale od ściany na której wiszą


ps2.
Polk Audio - Technology Article

tu jest ładnie pokazane jak wyglądają kolumny tego typu - ale pojęcie bipol nie powinno wogóle istnieć a dipol oznacza coś innego w audio

Coż moge napisać, sam sobie zaprzeczasz, nieistnieje a istnieje.....coż :). Twoja wypowiedz informuje mnie o tym, że jesteś alfą i omega w zakresie audio, a czołowi producenci audio hu** wiedzą... bo przecierz co to za "wsiurska" firma B&W - DS3, KEF - Q800ds, Monitor Audio - RXFX, Infinity - C255ES, Klipsch RS-42, no ale cóż, może masz racje... a oni się mylą, co do twojej teori "te kolumny nie powodują żadnych odbić od ścian chyba że prostopadłych i równoległych a powinny odbijać fale od ściany na której wiszą" ...polecam poczytać troche literatury, to nie boli, wikipedia to nie cały świat, tak wogóle skąd wiołeś coś takiego jak fale prostopadłe i równoległe :), ja osobiście znam tylko fale bezpośrednią i fale odbitą :) To że membrana głosnika jest tak wyprofilowana to nie bez powodu :)

PS. Nawet na wikipedi znalazłem, że jednak coś takiego jak bipol istnieje....Marnujesz sie chłopie, z taka wiedzą z powodzeniem mógłbyś przekonać Georga Lukasa, bo to właściwie on zaczoł cała zabawe z bipolami, dipolami w takim wsiurskim standarcie THX a stworzył go tylko po to, zeby udowodnić, że da sie lepiej....

Kolego zwróć uwagę, że nie każdy głośnik ścienny, ma membrane obrucona w strone słuchacza, np Infinity C255ES, KEF - Q800ds, Klipsch RS-42.

Pozdrawiam
 

pkomp

New member
kolego - NIE ISTNIEJE...nawet w wiki

przeczytaj dokładnie co napisałem bo widzę że nie zrozumiałeś - to bajkowe wymysły producentów jak nazywanie zwykłego laptopa netbookiem a to nazwa dla terminali internetowych które istniały znacznie wcześniej...

podałem ci linka gdzie masz bardzo dokładnie narysowane jak mniej więcej wyglądałaby kolumna typu dipol a ty mi podajesz sprzęt który nie ma z tym nic wspólnego - przyjrzyj się dokładnie - bardzo dokładnie

dowiedz się również co to jest głośnik w odgrodzie(właśnie PRAWDZIWY DIPOL) i na jakiej zasadzie to działa

nie pisałem NIC o żadnych falach prostopadłych czy równoległych - przeczytaj uważnie jeszcze raz co napisałem bo wychodzi na to że nawet problemy z czytaniem posiadasz - pisałem tylko i wyłącznie o ścianach - to zresztą masz też rozrysowane na tych dwóch obrazkach z polkaudio

co do kolumn (kolumna to głośnik i obudowa) to sobie możesz rozmieszczać je jak chcesz tylko jak sobie wyobrażasz słuchanie stereo z kolumn gdzie głośniki graja w kierunkach innych niż do słuchacza?Może to zmienić efekt , może to znacznie poszerzyć bazę stereo ale będzie to jak najbardziej nienaturalne bo sygnał był tworzony wyłącznie kierunkowo podobnie jak dźwięk 5.1 czy 7.1...Jeśli byś tworzył miks właśnie na takim sprzęcie to zagrałby on jeszcze inaczej i być może znacznie lepiej

co do membran to są wyprofilowane tak żeby zapewnić jak najlepsze rozchodzenie się fali i są bardzo różne od wklęsłych(stożkowych) przez eliptyczne po płaskie i wypukłe - są tez elektrostaty i wstęgi i?

jestem jak najbardziej przeciwko wymyślaniu bzdur niezgodnych z prawda jak nazywanie jakiś koślawych kolumienek dipolami mimo że z dipolem nie maja kompletnie nic wspólnego
nie pisz o wiedzy bo tam nie wiedza się liczy a kasa - lukas i jego THX od dawna przestałbyć wyznacznikiem jakości nadając certyfikaty takim złomom że aż ręce opadały....



ps.zobacz na JAMO R907 - to jest DIPOL
 
Ostatnia edycja:

Insdel

New member
Nic dodac nic ująć alfa i omega, niemam zamiaru tracic czasu na polemikę z toba bo widze, że dla Ciebie białe jest czarne a czarne białe. Don111 napisał Ci jasno i wyraźnie, że nikogo to nie interesuje.
Co do do wiki to słabo szukałeś, ale jak się ma dwie lewe ręce to cóż zrobić...Twoj cytat dot "fal prostopadłych czy równoległych" zaznaczyłem Ci w poprzednim poście w "", więc składanie literek w moim mniemaniu słabo Ci wychodzi skoro nie wiesz co pisałeś :) Od początku posta nie ma, słowa o stereo, rozmawiamy o systemach wielokanałowych a Ty wyjerzdzasz z słuchaniem stereo z dipoli....dobrze sie czujesz????dla twojej wiadomości, stereo to dwa głosniki frontowe, a nie surround :)
THX ma różne certyfikacje, różnego rodzaju sprzętu. Podejrzewam, żę posikałbyś sie kilka razy ze szcześcia przy odsłuchu takiego sprzętu.

PS. Twoje nieistniejące dipole, bipole, i monopole w wikipedi Loudspeaker - Wikipedia, the free encyclopedia
kliknij sobie CTRL+F i wpisz bipol...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pkomp

New member
"ps.te kolumny nie powodują żadnych odbić od ścian chyba że prostopadłych i równoległych a powinny odbijać fale od ściany na której wiszą"

problemy z myśleniem? żadnych odbić od ścian chyba że prostopadłych i równoległych (ścian) - całe zdanie jest o ścianach
wiem polska język trudna język

to co napisał don to olanie tematu - dipol to dipol - dupa to dupa
mieszanie pojęć powoduje bałagan i bzdury jakie potem można czytać a na koniec zaczyna się prostowanie prostych rzeczy

spójrz chłopcze jak wygląda dipol na przykładzie tego JAMO - to jest dipol i nic więcej

te kolumny z dipolem nie maja nic wspólnego - co najwyżej można je nazwać kolumna wielokierunkową
na ten problem zwrócił już uwagę kolega w pierwszym poście

nie bredź mi tu o alfie i omedze tylko przestań kręcić jak to robią producenci by sprzedać towar
kolumny głośniki dźwięk to w 1000% fizyka i zrozum to

o przykładzie ze stereo nawet nie będę ci tłumaczył bo szkoda czasu skoro nie trybisz.....za dużo łykania bzdur z prospektów a wiki tez nie jest wyznacznikiem w temacie
zajrzyj do fachowej literatury lepiej
 

piotr818

New member
Bez reklam
Znowu dajesz plamę na całego. Głośniki dipolowe od lat stosuje firma Bose w kinie i nie tylko (mam w domu Bose 301) a bipolowe od dipolowych różnią się tym, że mają więcej głośników jeden np z przodu kolumny a pozostałe efektowe z tyłu kolumny lub z boku wykorzystujące np. ścianę i jej odbicie do podbicia efektu przestrzenności w pomieszczeniu. Może na fizyce to się znasz ale na akustyce niestety absolutnie.

Oczywiście dodatkowe głośniki w kolumnie pracują w przeciwfazie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pkomp

New member
koleżko jakbyś miał jakiekolwiek pojęcie o akustyce i budowie kolumn to byś idioty z siebie nie robił....to tyle w temacie...akustyka osiągnęła wszystkie swoje możliwości 20 lat temu...ale idioci wymyślają nowinki dla kolejnych idiotów wydających kasę w sklepach.......

chcesz mi dogryść?popisz się wiedzą a nie śmieciami z prospektów bo mimo że zgrywasz starszego to masz pojęcie jak świnia o gwiazdach

DIPOL TO DIPOL A DUPA TO DUPA - zapamiętaj to lepiej na zawsze

i żaden producent czy religia nie zmieni tego że ziemia jest okrągła i kręci sie wokół słońca

możesz sobie taką kolumnę nazwać nawet wrotami czasu - to dalej będzie zwykła kolumna
dipol będzie zawsze głośnikiem w przegrodzie
a koślawce do kina zawsze będą wielokierunkowym źródłem dźwięku i niczym więcej



ps.czemu się upieracie przy tym co wam jakieś firmy wcisnęły?czy nie ma porządnej literatury na ten temat?wiedzy brakuje?zapraszam do bibliotek....więcej się dowiecie niż ze śmieciowatych prospektów
 
Ostatnia edycja:

lukaszko

New member
Panowie spokojnie.
Widzę że od mojego postu rozgorzała niepotrzebna dyskusja.
Chciałem tylko zasięgnąć opinii czy ktoś czegoś takiego używał i czy ma to jakikolwiek sens. Nazwa tego głośnika ma drugorzędne znaczenie.

Ja też jestem zwolennikiem kierunkowych głośników i chyba jednak na takie się zdecyduję.

A moje rozterki wynikają z tego że ciężko znaleźć zestaw z płytkimi głośnikami(jak te) do zawieszenia na ścianie.

Ale chyba zdecyduję się na zwykłe monitorki(chyba zestaw missiona i m30i) i skorzystam z uchwytu z regulacją konta. Chociaż będzie trochę ciasno i wizualnie nie za bardzo.
 

piotr818

New member
Bez reklam
Merytoryka wypowiedzi oraz agresja i wulgarność świadczą raczej nie o wiedzy ale chęci nadrobienia jej braku w inny sposób bardziej prostacki. Gratuluję.

Panowie spokojnie.
Widzę że od mojego postu rozgorzała niepotrzebna dyskusja.
Chciałem tylko zasięgnąć opinii czy ktoś czegoś takiego używał i czy ma to jakikolwiek sens. Nazwa tego głośnika ma drugorzędne znaczenie.

Absolutnie to ma sens. Nie każdy ma ochotę psuć sobie np wystrój pomieszczenia wiszącymi kolumnami. O Bose pisałem wcześniej ale to tylko przykład Bang&Olufsen, Yamaha i wiele innych stosują z powodzeniem systemy przestrzenne stale je rozwijając. Tylne głośniki to tylko efektowe kolumny nie muszą mieć parametrów przednich monopolowych frontów.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

profitgw

Member
Mój szwagier ma w swoim kinie domowym zainstalowane głośniki Monitor -Audio RX FX na tylnej ścianie.Miałem okazję posłuchać jak się spisują.Moja wrażenia są bardzo pozytywne.Wspaniale przekazują odbiorcy scenę dzwiękową towarzyszącą projekcji w kanałach tylnych.Dodatkowo ma on zainstalowane te same głośniki na bocznych ścianach.Według instrukcji montażu można je montować na 4 sposoby.Wejdź na linka
http://www.monitoraudiousa.com/assets/files/manuals/Silver RX Manual.pdf i poczytaj więcej o tym systemie.Mogę tylko powiedzieć ,że RX FX to głośniki w obudowie zamkniętej i grają bogatym dzwiękiem.Sam robiłem eksperyment wpinając je na wyjścia frontowe amplitunera.Aż trudno uwierzyć ,że z tak niewielkich głośników można uzyskać tak dobry dźwięk.
 

piotr818

New member
Bez reklam
Blackninja prawdę waść gadasz a do zainteresowanego pisałem wcześniej na ten temat jakbym nie słuchał to bym się nie wypowiadał słuchałem i polecam oczywiście wszystko to sprawa kasy i klasy.
 
Do góry