Głośnik centralny? Gdzie sub?

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Pytanie być może banalne ale dla mnie istotne z racji skromnej wiedzy. Gdzie lepiej umiejscowić głośnik centralny? Nad TV czy pod nim? Czy może jest to bez znaczenia. I czy ustawienie suba jak na poniższym obrazku jest dobrym ustawieniem? Ewentualnie proszę o inną koncepcję.

pokjn.jpg
[URL=http://img855.imageshack.us/i/pokjn.jpg/] [/URL]
 

cezary69

New member
Bez reklam
Ta szafka pod centralny jest trochę za niska... najlepiej jest jak centralny będzie na poziomie uszu siedzącej osoby na kanapie czyli tak z 50 cm, ale lepiej tak niż nad tv, a co do suba to myślę, że najlepiej by zagrał w rogu ścian bez drzwi z prawej strony przy kanapie, ale to trzeba metodą prób i błędów ustawiać, bo każde pomieszczenie ma inną akustykę. :)
 

kazikw1

New member
Ja bym wrzucił suba pod narożnik. Sam tak mam i jest LUX!
A centralny, jak cezary69 pisał - powinien być na wys. uszu, kiedy siedzisz, więc raczej pod tv ;)
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Szafka jest niska ale TV nie stoi na szafce a wisi wyżej właśnie na wysokości oczu siedzącego na kanapie. Zmontowałem mniej więcej taki rysunek. I teraz pytanie czy głośnik dać na tą półeczkę nad TV czy powiesić go pod TV. A co do suba w narożniku to chyba był żart :) Przecież wtedy będzie dźwięk jak z puszki.

 

cezary69

New member
Bez reklam
To jak masz tak jak na fotce to postam go nad tv i będzie lepiej niż miałby stać na szafce pod tv :) A co do suba... tam gdzie teraz postawiłeś nie jest źle, ale część mocy czyli "fala dźwiękowa" z suba będzie uciekać przez drzwi i będziesz musiał mocniej go podkręcać, żeby efekt był zadawalający :) Natomiast jakby stał w rogu ścian bez drzwi byłby bardziej efektywny i byłoby większe poczucie mocy już przy mniejszym natężeniu dźwięku, bo fala dźwiękowa rozchodziłaby się również po ścianach, a w rogu ścian jest to najskuteczniejsze.
 

dynx

New member
Postaw wufer na narozniku - tam gdzie bedziesz siedzial i delektowal sie filmem. Nastepnie obejdz pokoj i zobacz gdzie bas jest na twoje ucho najlepszy. I tam postaw wufer
 

plewan

New member
Głośnik centralny zdecydowanie "pod" TV ewentualnie na szafce, ale nie nad TV!.
Sub najlepiej zagra w rogu, jeśli nie ma takiej opcji to proponuje ustawić go między szafką a kolumna z lewej strony jak najbliżej ściany, ale jeśli i tak sie nie da to po prawej stronie między szafką a kolumną.
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Sub najlepiej róg, ale oczywiście poprobuj tez wzdłuż ścian. Bas rozchodzi się inaczej niż wyższe tony i dlatego czym bliżej ścian tym lepiej. Mam podobny układ i ostatecznie sub wylądował u mnie w rogu bardzo blisko tylnej ściany (5cm) i jakieś 30cm od lewego rogu.
Centralny doskonale się sprawdzi nad jak i pod TV. najważniejsze, aby był właśnie najbliżej TV, a to czy nad czy pod nie ma znaczenia. Ze względu na swoją naturę centralny powinien byc dokładnie za TV, co jest niemożliwe.
I znowu - najlepiej poprobuj.
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Umiejscowienie suba na ścianie gdzie jest szafka, TV i kolumny nie wchodzi w rachubę ponieważ szerokość szafki i kolumn jest obliczona tak, że co do centymetra pokrywa wolną powierzchnię.

P.S. - jeśli umieszczę centralny na tej półeczce nad TV to będzie wtedy minimalnie za TV :) Więc możliwe :)
 

plewan

New member
No to sprawa jest jasna:
Sub ląduje w rogu po prawej stronie obok komody
a centralny nad TV.
Mam nadzieje ze kolumny nie będą dosunięte do ścian bo wtedy bas z kolumn będzie grał kiepsko.
Czarny pamiętaj kolumny od ścian zwłaszcza ta "lewa" aby nie stała w samiutkim rogu.
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Na rysunku zaznaczyłem 3 możliwe ustawienia suba i kierunek jego dmuchania. Który wariant jest najlepszy - 1, 2, 3? Nie mam możliwości ustawiać suba i patrzeć gdzie lepiej bo teraz kończy się remont w pokoju i muszę zrobić w miejscu suba gniazdko oraz pociągnąć tam pod panelami kabel.
Kolumny niestety nie mogą być zbyt daleko od ścian dlatego między innymi wybrałem Monitor Audio bo mają bass reflex z tyłu i z przodu. Tylny można zakryć znajdującą się w zestawie gąbką co nie wpływa na dźwięk.

 
Ostatnia edycja:

plewan

New member
Opcja 1. wejście balkonowe i okno - ja bym wykluczył to miejsce a rozważył 2 i 3.
2. Najbardziej realne wg mnie ustawienie, możesz pociągnąć kable pod listwą przypodłogową a przy drzwiach w progu już po montażu paneli.
3. cóż wygląda że tam byłoby najlepiej... ale trzymam sie opcji nr 2.

Ewentualnie zrób podłączenie w opcji 3, zawsze możesz dodać drugiego suba w miejsce 2 (o ile amplituner przewiduje możliwość podłączenia dwóch subów)
 

Vaderus

New member
Bez reklam
Z moich doświadczeń z biegianiem z subem po podobnym do Twojego mieszkaniu, w rachubę wchodzi opcja 3, na upartego jeszcze ostatecznie 2. Opcja 1, ze względu ze to tylko jedna ściana i do tego drzwi osłabi Ci tylko efekty.
Stawiam na 3.
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
Ten artykuł pisany jest językiem nie dla laika :) Padło na opcję nr 3. Zadecydowała żona bo miejsce, w którym stanie sub pozostanie niezagospodarowane a w narożniku nr 2 żona ma jakieś swoje wizje :)
 

czarny2807

Well-known member
Bez reklam
A jeszcze doradźcie jak lepiej puścić kable. Zalać je wylewką czy po wylaniu wylewki wyciąć w niej rowki i nimi puścić kable. Chodzi mi o kable głośnikowe, do suba i antenowe.
 

cezary69

New member
Bez reklam
A nie lepiej w listwach przypodłogowych? Bo jak kiedyś będziesz chciał je wymienić czy przestawić coś to będzie problem :)
 
Do góry