FULL HD - czy warto...?

cezar1972

New member
Czy warto kupować projektor FULL HD do zwykłego pokoju w bloku (16m2), który jest pomalowany jasną farbą?
Czy w przypadku braku dostosowanego do projekcji pokoju wystarczy projektor 720p?
Przeznaczenie projektora: filmy - 80%, gry - 20%. Projektor jest odpalany tylko wieczorem lub w nocy.
Czy w takim przypadku różnica w obrazie będzie na tyle duża, aby warto było zmieniać projektor 720p na projektor FULL HD?
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witaj.
Wiesz jakiej wielkości obraz będziesz miał ?
Wiesz jaka rozdzielczość jest 720p i 1080p ?
Oblicz wielkość pojedynczego piksela dla Twojego obrazu i sprawdź czy zauważysz go z odległości z jakiej będziesz ów obraz oglądał ?
Już wiesz.
 

raus

New member
I jakie będziesz miał źródła - jeśli głównie BD i x264 (.mkv) 1080p to myślę, że powinieneś poważnie rozważyć fullHD.
 

cezar1972

New member
A więc po kolei:
filmy i gry odtwarzam z:
gry - PS3
Filmy BR - PS3
Filmy DVD - PS3

Nie używam komputera do wyświetlania filmów (nawet nie wiem jak i skąd je ściągnąć i przygotować tak by bez problemu można było oglądać z napisami :oops::smile:)


Póki co obraz wyświetlany jest na ścianie i ma wielkość 90 cali. Z racj tego, że projektor często jest przenoszony nie montuję go na stałe, tylko stawiam na półce (stoliku). Odległość widza od ekranu wynosi z reguły ok. 2 - 2,5 m. Przy zmianie projektora na FULL HD dokupiłbym jakiś ekran przenośny. Tylko, czy takie rozwiązanie ma jakiś sens? Może dokupić tylko jakiś przenośny ekran i pozostać przy starym projektorze (Benq PE7700 zamiennie z 3M X20). A może kupić ekran i wymienić proja na coś nowszego (lepszego) 720p (np. Optoma HD600X, Panasonic A200, czy Epson TW700)? Technologia nie ma dla mnie większego znaczenia (ani ja, ani nikt z mojej rodziny nie widzi efektu tęczy)
 

edi7777

Member
Myślę że na 90" przy nie przygotowanym pomieszczeniu i na ścianie nie zrobi Ci kompletnie żadnej różnicy obraz 1080p. Tym bardziej, że ta różnica dotyczy tylko filmów DVD i niektórych gier na PS3. Co do rozmiaru ekranu i odległości siedzenia był gdzieś na forum taki wykres czy widać różnicę między HDReady, a fullHD...
 

pa3

New member
Bez reklam
Co do różnicy: 1080p vs 720p, jest on widoczna przede wszystkim w Ostrości obrazu, pokazane są porównania zdjęć, chyba na projectorreviews.com, jednak pytanie brzmi jak często będziesz oglądał filmy 1080p.

Ja poniekąd, dałem się nabrać na FullHD, ponieważ filmy na Blu-Ray oglądam 1-2 razy w tygodniu, reszta to gry na ps3 (większość chodzi w max 720p) i n'ka (skalowane HD), więc nie wykorzystuję w pełni tej rozdzielczości - kupując Hd Ready miał bym 1.000 zł w kieszeni - hmmm muszę zacząć oglądać więcej filmów :p
 

Rudeford

New member
@edi7777
Wyjaśni mi proszę, jaki wpływ na rozdzielczość ma wyświetlanie obrazu na ścianie lub na ekranie? Co, może piksele uciekają?

@pa3
Zapewniam Cię, że gdybyś zobaczył przy takich samych warunkach jak obecnie masz, samo menu z PS3 na projektorze 720p, miałbyś wrażenie, że coś z oczami masz nie tak. Gry i owszem chodzą w 720p, ale mimo to wyglądają ostrzej na sprzęcie Full HD! Sam miałem Sanyo Z5 i niestety, gdy kumpel kupił Epsona TW2900 nie mogłem już patrzeć na obraz z zetki i poszła pod młotek. Oczywiście mam na myśli samą różnicę w rozdzielczości/ostrości.

Podsumowując, Panowie to nie TV 46” oglądany z 3m, aby nie widzieć różnicy, więc zdecydowanie warto! Oczywiście przy założeniu, że przynajmniej część wyświetlanego materiału to HD.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
@edi7777
Wyjaśni mi proszę, jaki wpływ na rozdzielczość ma wyświetlanie obrazu na ścianie lub na ekranie? Co, może piksele uciekają?

Ściana wyśmienicie rozprasza piksele na większe, interferujące ze sobą, plamy (światło jest odbijane w losowo wybranych kierunkach). Dobry ekran pozwala na precyzyjną separację pikseli.
 

cezar1972

New member
a w jakiej klasie cenowej się poruszasz?

Projektory do 4000 - 4500 PLN brutto max. Zakup po części rozłożony na raty, więc tylko przez sklep, a nie Allegro, czy od osób prywatnych.

Generalnie zastanawiałem się nad:
Epson TW 700
Panasonic A200
Optoma HD 20
Optoma HD 200X
Epson TW 2900 (ale to już chyba poza moimi możliwościami finansowymi).
 

edi7777

Member
widzę że pejotpe już mnie wyprzedził:p chyba każdy kto posiada ekran w zestawie z projektorem (nawet jakiś nienajlepszy) widzi jaka jest różnica w jakości wyświetlanego obrazu. Osobiście uważam że fullHD przy opisanych przez autora warunkach projekcji nie ma sensu. Myślenie o zakupie projektora fullHD że niby to sprzęt przyszłościowy też uważam za kiepskie wytłumaczenie. Lepiej zamiast brać tanie 1080p wziąć coś porządnego z segmentu 720p.

Co do projektora - myślę że projektor kina domowego też jest tu nie na miejscu - raczej szukałbym do takiego pokoju projektora uniwersalnego z lampą ok 3000lm

Pozdrawiam.
 

pa3

New member
Bez reklam
@pa3
Zapewniam Cię, że gdybyś zobaczył przy takich samych warunkach jak obecnie masz, samo menu z PS3 na projektorze 720p, miałbyś wrażenie, że coś z oczami masz nie tak. Gry i owszem chodzą w 720p, ale mimo to wyglądają ostrzej na sprzęcie Full HD! Sam miałem Sanyo Z5 i niestety, gdy kumpel kupił Epsona TW2900 nie mogłem już patrzeć na obraz z zetki i poszła pod młotek. Oczywiście mam na myśli samą różnicę w rozdzielczości/ostrości.

Sanyo Z5 uchodzi za najostrzejszy projektor 720p, więc jeśli mimo to widać różnice względem FHD i to niekoniecznie przy 1080p, to dla mnie bardzo dobra wiadomość :). Niestety u siebie nie miałem możliwość porównania (trzeba było brać w ciemno), więc patrząc sucho na dane (np. gry na ps3), miałem małe wątpliwości co do kupna.
 

edi7777

Member
Projektory do 4000 - 4500 PLN brutto max. Zakup po części rozłożony na raty, więc tylko przez sklep, a nie Allegro, czy od osób prywatnych.

Generalnie zastanawiałem się nad:
Epson TW 700
Panasonic A200
Optoma HD 20
Optoma HD 200X
Epson TW 2900 (ale to już chyba poza moimi możliwościami finansowymi).

No to już całkiem spory budżet. Przede wszystkim masz tu projektory LCD i DLP. Ja skłaniam się do tej drugiej technologii ale wielu osobom przeszkadza efekt tęczy więc dobrze byłoby sprawdzić jak odbierasz obraz z projektorów obu tych technologii. Za DLP stoi lepsze odwzorowanie barw i czerni, mniejsze rozmiary projektorów. Za LCD brak efektu tęczy, cichsza praca. Co do uwag - jeżeli miałbym się decydować w tej chwili na Epsona tw-700 (nowego) to już faktycznie wolałbym dopłacić do tw-3500. Jednak z tych co podałeś rozważałbym zakup Optomy HD200x i Panasonica. Zobacz też jaka jest żywotność lamp i ich koszt wymiany z filtrami.

No i wiadomo najlepiej jest wypożyczyć projektor, przetestować i potem decydować. To tyle z porad, a prawda jest taka że jeżeli to Twój pierwszy projektor to i tak będziesz zachwycony;)
 

Rudeford

New member
Dzięki za wyjaśnienie, ale i tak się z nim nie zgadzam. Tak z przekory i własnego doświadczenia. Na początku oglądałem na szpachlowanej i pomalowanej na szarawo Duluxem ścianie, później był ekran diy malowany tym samym. Obecnie mam Adeo i oprócz efektu wizualnego(welurowa rama) i minimalnych różnic w obrazie(kontrast) różnicy w ostrości pomiędzy nim a ścianą nie stwierdziłem.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
cesar1972: Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużo kasy, to Mitsubishi HC3800 jest niezłym wyborem. Te projektory, które wymieniłeś to już dość leciwe maszyny.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
...Myślenie o zakupie projektora fullHD że niby to sprzęt przyszłościowy też uważam za kiepskie wytłumaczenie. Lepiej zamiast brać tanie 1080p wziąć coś porządnego z segmentu 720p...
Sęk w tym, że w chwili obecnej nie ma w ofercie czegoś porządnego 720p... ;) Postęp techniczny odbywa się już tylko w zakresie 1080p; można ewentualnie kupić jakiś projektor 720p niegdyś wysokiej klasy , ale niełatwo znaleźć atrakcyjną cenowo ofertę...
 

edi7777

Member
Sęk w tym, że w chwili obecnej nie ma w ofercie czegoś porządnego 720p... ;) Postęp techniczny odbywa się już tylko w zakresie 1080p; można ewentualnie kupić jakiś projektor 720p niegdyś wysokiej klasy , ale niełatwo znaleźć atrakcyjną cenowo ofertę...

No w sumie po części racja. Chodziło mi raczej o to że przy takim budżecie sens dokładania do fullHD jest znikomy. Sprzęt dalej rozwija się na tyle szybko że często warto jest zamiast kupować nową lampę, sprzedać projektor i kupić nowszy model - zamiast teraz płacić kupę kasy za "najgorszy z najlepszych".

Chyba, że autor ma zamiar w niedługim czasie rozwijać dalej swoje kino - dokupić dobry ekran, przystosować pokój. Dopiero po tych zabiegach każdy projektor będzie wyświetlać trochę lepszy obraz. W takim przypadku warto nawet dołożyć trochę kasy i kupić coś pokroju Sanyo PLV-z800, epsona tw-3500 czy innych...
 
Ostatnia edycja:

cezar1972

New member
Niestety w najbliższym czasie (3-4 lata) nie planuję żadnych zmian. Jednie w grę wchodzi kupno przenośnego ekranu na statywie, aby można było wyświetlać filmy w dowolnym miejscu w każdym domu. Projektory, które użytkuję nie są moją własnością (a firmy, w której pracuję) i są dość mocno eksploatowane. Tak więc największy problem jest dostępność. Pomyślałem, że sprawię sobie taki sprzęt prywatnie do domu. Chciałem kupić coś porządnego, na lata. Ale może rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie teraz kupno budżetowego proja (Benq W600, Epson TW 450), a za kilka lat, jak będę mógł pozwolić sobie na większą adaptację pokoju i instalację odpowiedniego ekranu kupno projektora FULL HD.
Dziękuję wszystkim za uwagi i materiał do przemyśleń :-o
 
Do góry