Format 4:3 na tv lcd 16:9

tiburon199

New member
Witam wszystkich, nie wiem czy byl juz taki watek... Zamierzam kupic tv Full HD LG 37 LY 95... zastanawiam sie jak bedzie wgladal obraz formatu 4:3 z kablowki, czy nie bedzie on rozciagniety i znieksztacony, wydluzony ? Tv obetnie fragmenty obrazu tzn wysrodkuje go ? czy rozciagnie i zamiast kolka bedzie jajo ?
 

j3r2yk

New member
Witam,
sam możesz wybrać co TV ma zrobić z sygnałem - czy odtwarzać z czarnymi pasami po bokach, czy rozciągnąć (wspomniane jajo) czy obciąć górę i dół i dopasować do szerokości :)

pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
niestety nie wszystkie telewizory robią to dobrze.
Z pewnością extra formatowanie ma :
Pioneer
Loewe
JVC
Sony - w wysokich modelach
NEC
 

miles

New member
tiburon1999 - nauka radziecka nie zna takiego przypadku żeby z sygnału 4:3 zrobić 'bez zniekształceń' obraz 16:9. Dlaczego? podziel 4 przez 3 i zobacz czy wyjdzie Ci tyle co z dzielenia 16 przez 9 :p
Standardowo każdy porządny telewizor 16:9 ma autodopasowanie, o którym wspomina kiki. Możesz ustawić sobie również tv w tryb 16:9 lu 4:3 ale w pierwszym wypadku obetnie Ci boki w drugim zobaczysz czarne pasy po bokach.
Możesz też kupić cyfrę, n-kę gdzie są kanały (niestety nie wszystkie) nadawane w 16:9 i tam już bez autodopasowania możesz oglądać szerkokokątny świat.
 

tiburon199

New member
dzieki za odpowiedz... teraz juz wiem ze moge sobie ustawic tv wedlug mojego gustu czyli poopcinac paski na gorze i dole lub wyswietlic na srodku ekranu z czarnymi paskami po bokach
 

timbot

New member
Bez reklam
prawdopodbnie jest nawet jeszcze lepiej!

poniewaz instrukcja do wielu lg jest jedna ksiazeczka (zarowno do plazm, jak i lcd), to mozesz sprawdzic czy twoj model tez ma (pewnie ma) takie opcje formatowania jak plazma lg:
oczywiscie zwykly 4:3,
rozciagniecie do panoramy 16:9,
rozciagniecie plus przyciecie pasow u gory i dolu (w dwoch roznych stopniach),
rozcianiecie i regulowane przyciecie

no i najlepszy trybik - pełny (czy jakos tak)- samo regulujacy sie tryb, ktory dziala tak:
(slowo wstepu - jak zobaczyles juz nawet w publicznej leca panoramiczne programy i reklamy, jednak nie sa one w trybie 16:9 zazwyczaj)
gdy jest program tv odbierany w trybie 4:3 to obcinana jest mała cześć góry i cześć dołu i obraz wszerz jest rozciagany, a co najlepsze rozciagany jest nieregularnie, boczne krawedzie sa rozciagane bardziej a srodek mniej (dzieki temu ludzie, ktorzy zadko sa na krawedziac nie "tyją"). co ciekawsze to ze obraz jest rozciagniety nieregularnie jest nie do zobaczenia na normalnym filmie, ale tylko na paskach z tekstem (np. w wiadomosciach gieldowych) - bardzo fajna metoda, bo zachowuje wrazenie naturanych proporcji!!
co wazniejsze program sam ocenia jaki sygnal dostaje i obcina odpowiednia ilosc ekranu
 
Do góry