Filmy się tną - problem inny niż wszystkie

HouseM

New member
Filmy się tną - problem inny niż wszystkie /w 99% rozwiązane/

Na początku chciałbym zaznaczyć ,że przeczytałem cały 39 stronnicowy temat Filmy HD odtwarzane na komputerze ... (konfiguracje, kodeki etc.) Niestety nie znalazłem w nim ani odpowiedzi na mój problem ani nawet opisu podobnego zjawiska.
Kilka faktów na początek:
Procesor - Intel Dual Core 2x2GHz
RAM - 4 GB DDR2
Karta grafiki - do tej pory ATI HD4670 ultimate ; od wczoraj NVIDIA GT240
Dysk - Samsung Spin Point 7200obr.
System - Windows 7 Ultimate 32 bit

Otóż filmy się tną. Jednak problem dotyczy wszystkich formatów i rozdzielczości. Niezależnie czy to filmy HD , full HD , SD. Niezależnie od odtwarzacza , niezależnie od zainstalowanych kodeków. Niezależnie czy używam DXVA czy też nie. Nawet filmy na YT przycinają się co kilka sekund.

Problem pojawił się kiedy niecały rok temu postanowiłem zmienić moją leciwą GF7300 (na której wszystko działało płynnie) na coś nowszego i z portem HDMI.
Początkowo byłem przekonany ,że to wina nowej karty graficznej HD4670 więc dwa dni po zakupie poszła do serwisu, Wróciła jednak z informacja ,że jest sprawna.
Moje poszukiwania po różnych zagranicznych forach przekonały mnie ,że to problem niedopracowanego sterownika karty graficznej. Dwa miesiące temu problem zniknął sam z siebie ! Jednak od tygodnia pojawił się z powrotem i to o wiele bardziej dokuczliwie.
Wczoraj stwierdziłem ,że jednak pora zmienić kartę graficzną. Wróciłem do Nvidia, tym razem GT240
Naturalnie przed zmianą karty dokonałem bardzo dokładnego czyszczenia systemu z wszelkich pozostałości po ATI.
Jestem załamany bo kompletnie nic się nie zmieniło. Dalej video się tnie.

Najistotniejsza informacja : Problem występuje JEDYNIE kiedy odtwarzam przez HDMI na telewizorze. (Samsung seria 5) Na monitorze wszystko odtwarzane jest płynnie.

Kilka dodatkowych informacji:
Maksymalne obciążenie procesora podczas odtwarzania mkv full HD - 35 - 45 %
Maksymalne obciążenie GPU podczas odtwarzania mkv full HD - 12%
Maksymalne użycie RAM podczas odtwarzania mkv full HD - 30 %
Maksymalne obciążenie PSU podczas odtwarzania mkv full HD - 208W (napięcia stabilne)
Pomocy



Zaraz ktoś o to zapyta więc odpowiem za wczasu. Tak MPC-HC nie pomaga , VLC też (w tym przypadku jest jeszcze gorzej)
 
Ostatnia edycja:

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Odinstaluj wszystkie kodeki wideo, a potem zainstaluj np k-lite codec pack i sprawdź czy pomogło.
 

HouseM

New member
Oj ile razy ja to próbowałem. Wszystkie możliwe wersje przetestowałem od wersji 4.5.3 aż po aktualną 5.8.3 Jak również MPC-HC od 1.2 po aktualną 1.3.1752.0.
Oczywiście przy każdej reinstalacji dokładne czyszczenie systemu w trybie awaryjnym.

Dodam jeszcze ,że to tylko i wyłącznie problem z odtwarzaniem wideo. Nie używam komputera do grania ale dla pewności testowo zainstalowałem kilka nowszych gier. Między innymi Crysis , Call of duty 6 , Far cry 2. Nic się nie tnie , gra się płynnie i całkowicie bezproblemowo.
 
Ostatnia edycja:

piotrflo

New member
Sprobuj moze zmienic kabel HDMI. Sprobuj tez KMPlayera.
Stary to musi pojsc na tym sprzecie co masz.
 
Ostatnia edycja:

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Pomogę ale muszę wiedzieć sporo:

czy masz zintegrowane audio na płycie głównej? jeśli tak to czy wyłączyłeś ten wbudowany kodek audio w kartę graf (gt240 ma na bank)
jaki player video, jaki dekoder video, jaki dekoder audio (ac3 filter czy inny?)
jakie fps mają filmy i jakie odświeżanie masz ustawione w karcie
używasz reclocka czy nie?
jak masz to wszystko skonfigurowane (jaki renderer video na przykład?)
jakiego używasz splittera? (haali splitter czy wbudowany w player?)

Rwanie filmów może być spowodowane przez tysiąc rzeczy tak więc problemu nie da się rozwiązać "od ręki" tylko trzeba iść drogą eliminacji a rady typu "zmień kabel" itp. nic Ci nie dadzą.

ja puszczam filmy tak (gt240+e7200 standard+samsung a656) - mpc hc + coreavc 2.0(z cuda) +ac3filter+haali splitter+reclock 1.8.6.3. Jako renderer video w mpc hc polecam ustawić evr custom pres. (buffer ustaw na 4)(musisz mieć service pack3 na xp lub vistę/win7) w reclocku ustawiasz auto i na dole zaznaczasz opcję "use hardware resampling" a w "configure reclock" odznaczasz opcję "audio timestretching" (do filmów 23.976fps dajesz w karcie 50hz a do 30fps 60hz).


Na początek zrób tak: wyłącz audio na karcie graf. (menadżer urządzeń) wywal wszystkie kodeki, zainstaluj to co ja (ffdshow do divix,xvid itp) i napisz co się dzieje (jak Ci się chce)
 
Ostatnia edycja:

HouseM

New member
Kabel HDMI zmieniałem dosyć niedawno. (poprzedni był odrobinę za krótki)
Zdaje sobie sprawę ,że na takim sprzęcie filmy powinny "fruwać" Mój netbook z PineTrial radzi sobie po podpięciu pod TV z płynnym odtwarzaniem filmów HD. (Co prawda jakość obrazu jest dramatyczna)

Przypomniałem sobie jeszcze jedno. To cięcie wygląda jak "pomijanie klatek" Jednak wczoraj wieczorem zapuściłem diagnostykę w MPC-HC i na cały 90minutowy film miałem jedynie 98 dropped frames. Co całkowicie nie przekłada się na rzeczywistość bo przeskoki były co chwila.
Mam wrażenie ,że problem nie leży po stronie kodeków. Tylko teraz czego ? uszkodzony port na płycie głównej ? uszkodzony zasilacz ? (tylko że UPS nie sygnalizuje żadnych nagłych skoków mocy) Mam to szczęście ,że posiadam upsa wyświetlającego aktualny pobór prądu i komputer nigdy nawet nie zbliżył się do granicy możliwości zasilacza (antec 350W) zresztą było by to odczuwalne pewnie bardziej w grach bo to one najbardziej obciążają sprzęt.


Pomogę ale muszę wiedzieć sporo:

czy masz zintegrowane audio na płycie głównej? jeśli tak to czy wyłączyłeś ten wbudowany kodek Tak . jednak dzwięk mam puszczony bezpośrednio jako PCM przez SPDIF do amplitunera.

jaki player video, jaki dekoder video, jaki dekoder audio (ac3 filter czy inny?) player dowolny. VLC, MPC HC, BSplayer, BESTplayer WMP ac3 używałem wcześniej ale teraz zmieniłem na ffdshow (ac3 powodował nieprzyjemne strzały w głośnikach podczas przechodzenia na inny format audio)

jakie fps mają filmy i jakie odświeżanie masz ustawione w karcie statystyki na MPC oscylują cały czas w okolicach 23fps (za szybko by powiedzieć od ilu do ilu)

używasz reclocka czy nie? niestety nie rozumiem tego terminu ,masz na myśli czy sprzęt jest podkręcony ? NIE
jak masz to wszystko skonfigurowane (jaki renderer video na przykład?) EVR custom ewentualnie Haali jakiego używasz splittera? (haali splitter czy wbudowany w player?) Haali , Gabest, ffdshow ; na wszytkich to samo zmienia się tylko jakość obrazu (większe lub mniejsze ziarno na ekranie)
 
Ostatnia edycja:

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Nic nie jest uszkodzone, spalone itp. temat rwania filmów przerabiałem milion razy. Puść film w mpc hc - spauzuj - puść dalej...czy rwie nadal?

A skoro rwie tylko po hdmi to obstawiam że kodek audio na karcie graficznej gryzie się z tym wbudowanym na płycie głównej. (i bynajmniej nie chodzi mi o rwanie dzwięku)
 
Ostatnia edycja:

HouseM

New member
Nic nie jest uszkodzone, spalone itp. temat rwania filmów przerabiałem milion razy. Puść film w mpc hc - spauzuj - puść dalej...czy rwie nadal?

A skoro rwie tylko po hdmi to obstawiam że kodek audio na karcie graficznej gryzie się z tym wbudowanym na płycie głównej. (i bynajmniej nie chodzi mi o rwanie dzwięku)

Ok nie próbowałem odinstalowywania audio przez HDMI (i tak nie używam tej możliwości)

Zaraz spróbuje to zrobić. Czy wystarczy wyłączyć w menadżerze urządzeń HDMI audio output ? czy musze całkowicie odinstalować sterownik ? i najważniejsze czy windows przy kolejnym restarcie nie będzie próbował instalować tych sterowników od nowa "z własnej woli" ;) ?
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Dokładnie - w menedżerze urządzeń wyłącz (nie odinstalowuj) nvidia hd audio (wszystkie) i nie martw się - windows już więcej o nie nie zapyta.

Reclock to program który przyśpiesza filmy (np 24 klatki do 25) by nie rwały (judder). Gonisz np. film 24fps do 25 (nie widać przyśpieszenia ani nie słychać a robi sie płynniej) i wtedy przy 50hz w tv film nie ma efektu "judder" (ma ale najmniejszy z możliwych przy tym fps). Żeby mieć płynny film trzeba spełnić jeden prosty warunek - odświeżanie w tv musi się pokrywać z ilością klatek filmu (jak film ma 25fps to dajesz 25/50/75hz a jak np. 30fps to dajesz 30hz/60hz/90hz itp a ponieważ nie ma w żadnym chyba tv/karcie odświeżania 23.976hz to reclock ma za zadanie to wyrównać)
 
Ostatnia edycja:

HouseM

New member
Co tu dużo gadać. Czasami potrzeba po prostu trafić na kogoś kto się zna a nie, udaje tylko że się zna. SierzantHarris :bober::blagam:
Co prawda wyłączenie audio przez HDMI nic nie dało ale Twoja druga podpowiedź TAK.
Zacząłem grzebać w ustawieniach częstotliwości odświeżania w TV i sama zmiana na 50Hz praktycznie całkowicie wyeliminowała rwanie się filmów. W życiu bym na to nie wpadł
Jest ślicznie i równo tutaj dowód -> http://img231.imageshack.us/img231/9719/przechwytywaniegc.jpg

Pojawił się natomiast problem z obniżoną jakością obrazu w niższych rozdzielczościach
Tutaj kopia DVD -> http://img101.imageshack.us/img101/7046/przechwytywanie2l.jpg
spadła ostrość.

Ogólnie obraz jest mniej "Żywy" ale myślę ,że z tym już sobie poradzę.
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
No problemo, bardzo mi miło i cieszę się że pomogłem - to dla mnie czysta przyjemność. Jeśli chodzi o ostrość to nie wiem czy dobrze rozumiem problem ale jeśli tak to opcje mam takie - w mpc hc ustawiamy shader na sharpen complex lub sc2 lub też sharpen (najmocniej). Shadery te można też łączyć w zakładce "combine". Można też w ustawieniach nvidi ustawić wyostrzanie krawędzi (nie polecam) lub zwyczajnie z pilota do tv ustawić większą ostrość (ja w moim sammym nie używam do pc trybu "pc" tylko normalnie i wtedy mam wszystkie opcje w menu tv dostępne - trzeba tylko ustawić zamiast 16:9 opcję "bez overscanu", mamy wtedy taką samą jakość i dostępne opcje w menu tv które w trybie "pc" są szare). Dodatkowo można też robić upscalling materiału dvd do np. 1080p poprzez ffdshow i opcję "zmiana rozmiaru".

Jeśli masz ochotę to polecam zainstalowanie programu reclock (1.8.6.3 bo nowsze coś dziwne są) a ten pasek w mpc hc pokazujący płynność będzie zupełnie równy (teraz masz takie "trójkąty" obrazujące jeszcze nie idealną płynność). W razie co pisz na priv a pomogę.
 

milosnik

New member
@SierzantHarris

Dzięki Wielkie


Miałem podobny problem.
Notebook Toshiba Satellite PRO L650
procesor i5,
radeon 5670
6gb ramu

żadne ustawienia nic nie dawały.
Dopiero po przeczytaniu twojego posta
Wyłączyłem zintegrowaną kartę dźwiękową, tą z płyty głównej. restart komputera
Zostawiłem tą z radeona, ponieważ zależało mi na dźwięku DTS-HD MA.


Ustawiłem rozdzielczość 1920x1080 i częstotliwość 50hz.

Teraz wrzucam płytę do napędu, lub odpalam z dysku film blu-ray.
Programem ArcSoft TotalMedia Theatre 3.0.180

i film się nie tnie, tak samo dźwięk.
Przedtem była masarka

Sprawdziło, się też przy XBMC. tylko na kompie z geforce 8800gts.
zmiana częstotliwości na 50hz i gotowe.
ustawiłem monitory na rozszerzone.
a w opcjach xbmc ustawiłem, żeby program wyświetlał się tylko na TV.


Trochę jednak kicha z tą operacją wyłączania kart.
mogli wyłączyć zintegrowaną kartę na etapie produkcji i zostawić tylko tą z radeona, ale podpiąć tak, żeby wysyłała dźwięk przez wbudowane głośniki lub przez słuchawki.

pozdrowienia i dzięki,

Bo cierpliwości już do tego nie miałem
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Taki jeden nowy tips ode mnie - jak wcześniej pisałem nowe wersje reclocka (nowsze od 1.8.6.3) mają problem z opcją "auto" i nie chcą same ustawiać ilości fps. Ale i na to jest sposób - ustawiamy zamiast "auto" opcję "refresh rate/2", zaptaszamy "locked" i po sprawie, nic juz nie będzie trzeba nigdy z tym więcej robic a program się sam ustawi na każdym filmie.Należy tylko pamiętać że to ustawienie działa przy 50 i 60hz - kiedy ustawimy w karcie/tv 25 lub 30 hz film będzie leciał w zwolnionym tempie (ale ponieważ każdy tv ma 50 i 60hz a materiały 50 i 60fps praktycznie nie występują to nie powinien to być nigdy żaden problem).
 

milosnik

New member
to prawda nie sprawdzałem,gdy były włączone obie karty i przestawiona częstotliwość.

jak będę miał czas i ochotę to sprawdzę
 
Do góry