EX7 + UPC - jak ustawić obraz

pitergg

New member
Mam telewizor Sony Bravia z serii EX7 i UPC z dekoderem HD (podłączonym oczywiście przez HD). Mam jednak problem, jak ustawić dobry obraz, większość kanałów nie-HD jest spłaszczona (czarne pasy u góry i dołu). Przedtem, gdy miałem CP, to na pilocie mogłem sobie regulować, a teraz mam nowy TV i kablówkę od UPC i jakoś sobie nie mogę poradzić.
Proszę o pomoc.
 

arik92

New member
Zakładam że TV jest podłączony z tunerem przewodem HDMI. Więc tak:
W tunerze wejdź w MENU>Ustawienia>Ustawienia TV, będą tam następujące funkcje:
- Format obrazu gdzie można wybrać 4:3 letterbox i 16:9, ustaw na 16:9
- Rozdzielczość HDMI gdzie można wybrać 720p, 1080i, AUTO, ustaw na AUTO

W TV po wybraniu wejścia sygnału pod, które jest podłączony tuner, czyli HDMI 1-4 wejdź w HOME>Ustawienia>Ekran>Ustawienia Ekranu:
- Autoformatowanie ustaw na
- Domyślny tryb 4:3 jeśli wolisz oglądać audycję w 4:3 w oryginale, czyli z czarnymi paskami po bokach ustaw na 4:3. Natomiast jeśli materiał 4:3 wolisz oglądać na całym ekranie to ustaw na Smart, dla trybu Smart można regulować Rozmiar pionowy
Przy takich ustawieniach gdy będziesz oglądał:
- stacje HD, TV ustawi się w tryb 720p/1080i i format ekranu WIDE
- stacje SD w formacie 16:9, TV ustawi się w tryb 576i i format ekranu WIDE
- stacje SD w formacie 4:3, TV ustawi się w tryb 576i i format ekranu albo 4:3 albo Smart w zależności od tego czy Domyślny tryb 4:3 ustawiłeś na 4:3 czy na Smart
Przy audycjach SD 4:3 letterbox (czyli czarne pasy na górze i dole przy ustawieniu na Smart bądź czarne pasy na górze i dole oraz z lewej i prawej strony przy ustawieniu na 4:3 należy ręcznie przestawić w tryb Zoom przyciskiem, który na pilocie znajduje się nad przyciskiem "INTRENET VIDEO"
 
Ostatnia edycja:

pitergg

New member
Dziękuję bardzo.
Mam jeszcze pytanie. Jak najlepiej ustawić opcje, tak, by programy na kanałach SD nie były w ogóle zniekształcone (spłaszczone) i żeby nie trzeba było tego zmieniać w zależności od audycji? Na 'starym' telewizorze miałem tak, że obraz był trochę ucięty u góry i u dołu (tak mniej więcej do połowy logo stacji), ale nie był spłaszczony i po bokach były czarne pasy i w ogóle nie musiałem zmieniać bo to mi odpowiadało. Jakie ustawienia prowadzić by było podobnie na tym telewizorze?
 

pkomp

New member
to zależy jak masz nadawane - niektóre już lecą w formacie 16:9 a od reszty masz przycisk na pilocie od zmiany formatu
 

pitergg

New member
A jak lecą w 4:3?
Pamiętam, że był taki format, że było idealnie bez zniekształceń, ale bardzo mały obraz na środku i czarna ramka dookoła i taki, że też był bez zniekształceń tylko większy obraz (ucięty dół i góra) i taki właśnie miałem ustawiony. Która to opcja?
 

pitergg

New member
No właśnie jeszcze nie ustawiłem, bo nie jestem w domu, w którym mam to TV, dlatego też pytam, jak najlepiej ustawić, bo w tamtym domu mam jak na razie ograniczony dostęp do neta.
 

arik92

New member
Więc żeby osiągnąć efekt, o którym piszesz proponuje zastosować się do tego co powyżej pisałem z tym, że Domyślny tryb 4:3 ustawić na Wył., a format ekranu ustawić na 14:9 i wyregulować odpowiednio Rozmiar pionowy dla trybu 14:9. Wtedy przy takich ustawieniach gdy będziesz oglądał:
- stacje HD, TV ustawi się w tryb 720p/1080i i format ekranu WIDE
- stacje SD w formacie 16:9, TV ustawi się w tryb 576i i format ekranu WIDE
- stacje SD w formacie 4:3 pełnym i 4:3 letterbox, TV ustawi się w tryb 576i i format ekranu 14:9
 

pkomp

New member
rozmowa z idiotami?

przepraszam panowie ale napisałem - NA PILOCIE JEST PRZYCISK OD ZMIANY FORMATU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jak coś nie pasuje to go użyć!!!!!!!!!!!
 

arik92

New member
Tylko właśnie chodzi oto żeby tego przycisku jak najmniej używać, a format zmieniał się jak najczęściej automatycznie, a żeby tak było to trzeba to dobrze skonfigurować. Przykładowo jeśli w tunerze rozdzielczość wyjściowa po HDMI będzie ustawiona na stałe, czyli 720p lub 1080i, to ograniczy w Sony dostęp do formatów obrazu, bo dla tych rozdzielczości dostępne są tylko Smart, Wide i Zoom

Pozdrawiam.
 

pkomp

New member
w upc mam na 1080i a w sony na wide....wszystko jest ok a programy które nadają syf olewam bo i tak ich nie ustawisz....
jak cos nadaje w 4:3 to ma 4:3 jak 16:9 to mam 16:9
 
Do góry