Epson EMP-TW680 - Optoma HD 20 - Epson EH-TW450 - Pomocy!

deerrr

New member
Witamy wszystkich!

Zamierzamy kupić nasz pierwszy projektor.

Projektor będzie zamontowany zamiast telewizora (przeczytałem na forum, że nie Wszyscy się z tym zgadzają). Dużo pracujemy więc, będziemy oglądać raczej średnio 1h dziennie (wiadomości do śniadania i jeden film na dwa dni). Mamy salon, który jest dość nasłoneczniony, ale mamy rolety więc jest możliwość ich przysłaniania. Zaznaczę, że cały salon mamy w kolorze białym, ale zamierzamy wymalować ekran farbą projekcyjną szarą. Na nasz potrzeby wystarczy HD Ready - filmy w standardzie HD, telewizja z "N-ki" i pokazy slajdów podróżniczych z kompa. Nie gramy i nie oglądamy sportu.

Dowiedzieliśmy się z forum, że warto szukać wśród trzech producentów: Optoma, Epson i Panasonic. Wybraliśmy w naszym zakresie cenowym 3 modele:
1. Epson EMP-TW680 (ten sam model co EMP-TW700 tyle, że bez głośnika). - kusi długa żywotność lampy
2. Optoma HD 20 - ma bardzo dobre opinie i w FULL HD - tak przyszłościowo (może kiedyś jakiś blu-ray). Obawa o tęczę i problemy serwisowe. Krótka gwarancja
3. Epson EH-TW450 - kusi cena i zwycięstwo w rankingu CHIP-a (choć nie wiem czy CHIP, może być miarodajny) ww.chip.pl/ranking/wyswietlanie-obrazu/projektory-do-kina-domowego

Prosimy o pomoc w wyborze i opinie, jeżeli ktoś miał podobny dylemat w tym segmencie. Zależy nam na żywotności lampy. Słyszeliśmy, że nieraz producenci dodają drugą lampę gratis.
Może ktoś ma do polecenia jakiś inny model.

Pozdrawiamy

Tomek i Ewa
 

mexik

New member
posiadam tw700 i jestem bardzo zadowolny. Wczesniej mialem hd65 i oddalem ze wzgledu na tecze a hd20 ma dokladnie te same parametry pod tym wzgledem. Widzialem hd20 w akcji i tez tecza niestety zucala sie w oczy. raqnking chip nawet nie bierz pod uwage jak do kina i grania to jak dla mnie tw700 jest zdecydowanym wygranym :)
 

grzegorzp

New member
też mam tw700 i polecam, te nowsze modele bywają felerne więc ja bym w nie nie szedł, dlp nie polecam bo 90% ludzi widzi efekt tęczy i oglądanie wtedy czegokolwiek to koszmar.
nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale tw-700 nie ma głośnika

ps. ja na lampę w epsonie dostałem gwarancję na 2 albo 3 lata, ale to było trzy lata temu, nie wiem jak teraz wygląda u nich gwarancja.
takie rankingi można o kant du... bo parametry w nich badane mają się nijak, albo bardzo mało do wyświetlanego obrazu, bo wbrew pozorom najmniej ważny jest kontrast i jasność, bo praktycznie już wszystkie dostępne projektory z tej pułki są w stanie wyświetlić obraz tak jasny że wypala oczy i kontrast też razi, ale chodzi o ilość kolorów jaki jest projektor w stanie wyświetlić (odcieni szarości i kolorów) a tego niestety nikt nie bada, i projektory które mają 100mln lumenów i kontrast 1:500000 i tak obraz mają kiepski bo biały wypala oczy ale wszystko co jest choć lekko jasno szare już jest wyświetlane jako białe a czarny jest taki że we wszystkich ciemniejszych scenach nic nie widać bo ciemno jak... w jaskini.
i nie mówię tu o kalibracji a o możliwościach wyświetlania, więc reasumując

TYLKO obejrzenie obrazu może dać Wam pojęcie o możliwościach projektora, żadne parametry tego nie opiszą
hołk
 
Ostatnia edycja:

skalmen

New member
też mam tw700 i polecam, te nowsze modele bywają felerne więc ja bym w nie nie szedł, dlp nie polecam bo 90% ludzi widzi efekt tęczy i oglądanie wtedy czegokolwiek to koszmar.
nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale tw-700 nie ma głośnika

ps. ja na lampę w epsonie dostałem gwarancję na 2 albo 3 lata, ale to było trzy lata temu, nie wiem jak teraz wygląda u nich gwarancja.
takie rankingi można o kant du... bo parametry w nich badane mają się nijak, albo bardzo mało do wyświetlanego obrazu, bo wbrew pozorom najmniej ważny jest kontrast i jasność, bo praktycznie już wszystkie dostępne projektory z tej pułki są w stanie wyświetlić obraz tak jasny że wypala oczy i kontrast też razi, ale chodzi o ilość kolorów jaki jest projektor w stanie wyświetlić (odcieni szarości i kolorów) a tego niestety nikt nie bada, i projektory które mają 100mln lumenów i kontrast 1:500000 i tak obraz mają kiepski bo biały wypala oczy ale wszystko co jest choć lekko jasno szare już jest wyświetlane jako białe a czarny jest taki że we wszystkich ciemniejszych scenach nic nie widać bo ciemno jak... w jaskini.
i nie mówię tu o kalibracji a o możliwościach wyświetlania, więc reasumując
TYLKO obejrzenie obrazu może dać Wam pojęcie o możliwościach projektora, żadne parametry tego nie opiszą
hołk

coś koledze sie pomyliło- 90% nie widzi efektu teczy,
jesli jestescie z okolic trójmiasta zapraszam do mnie na pokaz mam obecnie mitsubishi hc4000 , dobry projektor dlp za rozsadne pieniadze moge tez zorganizowac pokaz mitsubishi hc3800 oraz optome hd20, do epsona niestety nie mam dostepu
pozdr
 

grzegorzp

New member
wiem, że to mała próba ale z około 15osób jakie znam i oglądały obrazy z różnych projektorów to wszystkie widziały tęcze natomiast były takie które pomimo, że tęczę widzą to im to nie przeszkadza i często takie osoby bez zwrócenia im uwagi na taki szczegół nie dostrzegały go wcześniej.
o osobach które twierdzą, że nie widzą tęczy wiem tylko z forum, pewnie część z nich po zwróceniu uwagi by zobaczyła tęczę a część rzeczywiście ma za "wolne" oko:) i nie widzi tego.
tak czy inaczej nie ma co się spierać o to, jak jest możliwość to skorzystajcie z uprzejmości kolegi i obejrzyjcie czy obraz z proponowanych projektorów wam odpowiada
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Wróćmy do początku. Pomysł z używaniem projektora zamiast telewizora jest bardzo kontrowersyjny ( włączanie, wyłączanie, trwałość lampy, zaciemnienie pokoju itd. ). Zastanówcie się jednak nad telewizorem do oglądania wiadomości ( i nie tylko ) w ciągu dnia.

Moim zdaniem nie opłaca się po prostu inwestować obecnie w sprzęt HD-Ready i skupić się na projektorach Full HD, które są niewiele droższe. W warunkach "salonowych" najlepszym wyborem będzie chyba Epson TW3200 (ok. 4000 zł) - dobry obraz, niezły kontrast, możliwość instalacji w różnych miejscach pokoju, lens shift, duży zoom obiektywu, gwarancja 3 lata łącznie z lampą, użyteczne tryby wysokiej jasności (przydatne do pracy w trudnych warunkach salonu).

Być może modele DLP w ciemnym pokoju dałyby lepszy obraz (można polecić Optomę HD20, Samsunga A600 - oba ok. 3500 zł, Mitsubishi HC3800 niestety już 4400 zł ), ale trzeba koniecznie sprawdzić osobiście podatność na efekt tęczy (np. na filmie "Sin City"). Nie posiadają one również lens shiftu i mają znacznie gorszą gwarancję na lampę.

Pomysł z namalowaniem ekranu jest całkiem sensowny. Trzeba tylko pamiętać, że podłoże musi być idealnie płaskie i równe. Jednak koszt farb ScreenGoo jest niestety wysoki - do ekranu 100-110" wyniesie 800-1000 zł. Może lepsze będą ekrany fabryczne (najlepiej ramowy).


PS. Telewizja n nadaje programy HD w standardzie 1080i. Inna sprawa, że ilość audycji naprawdę dobrej jakości nie jest niestety duża. Obecnie standardem obrazu HD jest rozdzielczość 1920X1080, stosowana przede wszystkim w Blu-Ray, który powinien być centralnym elementem kina domowego ( dobry odtwarzacz można kupić poniżej 500 zł ). Również zdjęcia będą wyglądać o niebo lepiej na projektorze 1080p (poprzez HDMI z komputera lub portu USB w Blu-Rayu).


Wbrew temu co napisał grzegorzp parametry mierzalne dobrze oddają jakość obrazu. Można tu wymienić kontrast on/off, ANSI, jasność, skalę szarości, temperaturę barwowa, gamut, które określają klasę sprzętu i pomagają jednocześnie w kalibracji urządzeń do obowiązujących standardów wideo (D65, gamut Rec.709, jasność obrazu po kalibracji 13-16 ft-L albo 45-55 cd/m2).
Oczywiście chodzi mi o testy wykonywane przez specjalistyczne miesięczniki (np. polskie Audio-Video) i portale internetowe (niemiecki Cine4Home), a nie "testy" miesięczników komputerowych, zwykle na słabym poziomie.

Pozdrawiam.
 

pa3

New member
Bez reklam

grzegorzp

New member
ps. zapomniałem o tej części wypowiedzi:)
projektor nie zastąpi TV, ja sam to ćwiczyłem, paru moich znajomych też i jest to bez sensu, mały tv do wiadomości seriali itp, ja mam 32" i co prawda dzisiaj bym kupił już pewnie większy ale całkowicie do powyższych celów wystarcza, natomiast projektor do filmów
 

cezar1972

New member
Tak jak napisał Alkor do jasnego salonu polecam Epsona TW3200. Mam ten model. Używam w pomieszczeniu 18m2 nieprzystosowanym do kina i obraz jest naprawdę dobrej jakości. Kiedyś na forum usłyszałem opinię, że w zwykłym pokoju nie bedize różnicy pomiedzy projektorem HD Ready a Full HD. Otóż organoleptycznie stwierdziłem, że w moim pokoju ja tą różnicę widzę bardzo wyraźnie, oczywiście na korzyść Full HD. Testy przeprowadzałem jednego wieczoru, na tym samym materiale filmowym (Madagaskar 2 oraz Klii Bill 1). Za źródło obrazu służyła konsola PS3.Test polegał na odtwarzaniu tych samych secen kolejno z 3 projektorów - BenQ (HD Ready), 3M (HD Ready), Epson TW3200 (Full HD). Zarówno podczas wyświetlania filmu, jak i animacji obraz z projektora Full HD był bardziej "gładki" i ostrzejszy. Różnica, była na tyle duża, że bez problemu dostrzegałą ja moja żona, która jest laikiem w tych sprawach. Tak więc dla mnie wybór był oczywisty.
Dodam tylko, że zakres zoomu oraz lens shift sprawiają , że Epson TW3200 jest bardzo łatwy w instalacji.
 

deerrr

New member
Cześć,

Po zaczerpnięciu informacji z forum, przemyśleliśmy wszystko i kupiliśmy EH-TW3200. Przyjdzie do nas najprawdopodobniej po świętach. Przetestujemy i będziemy pisać :)

Alkor i Grzegorz P. dzięki za wyczerpujące info.

Teraz siedzimy nad doborem przewodów. Może coś nam dopowiecie (może założyć inny wątek):
Chcemy wyprowadzić wszystkie przewody z tego projektora do tzw. "centrum". Odległość 10m.
1. HDMI - 2 szt.
2. Komponent - 1szt.
3. Kabel sterujący do opuszczania ekranu
4. USB - (tu jest problem z długością)

Przewód komputerowy i S-Video już mamy.
Przeglądaliśmy na Allegro i rozrzut cenowy jest tak niesamowity, że aż w to trudno uwierzyć.
Chcielibyśmy zakupić coś "średniego" co ma dobrą proporcję jakości do ceny. Chcemy kupić takie przewody aby były odpowiednie do poziomu naszego projektora. Nie zależy nam na płaceniu za coś, czego już nie widać :) Może macie jakieś sprawdzone kable? Czy maja one jakieś parametry po których można by było się kierować przy wyborze?

Z USB jest ten problem, że podobno pow. 3m długości nie działa.

Pozdrawiamy

Tomek i Ewa
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Chyba się zgłoszę do Epsona po małą prowizję :).

Jeśli chodzi o kable to naprawdę nie wiem od czego zacząć. Chcecie użyć takiej masy okablowania do projektora? Żeby zająć wszystkie wejścia w Epsonie. Pomysłu z 10 m USB całkowicie nie łapię.
Do czego on miałby służyć?

Całkowicie powinien wystarczyć HDMI i komputerowy D-Sub, ewentualnie 2 HDMI w zależności od karty graficznej komputera.

Należy wystrzegać się najtańszych kabli HDMI bez żadnych oznaczeń - powinno być logo HDMI na wtyczce i HDMI 1.3(1.4 są droższe i służą transmisji 3D) na kablu. Kabel 10 m za ok. 100 zł będzie
wystarczający. Z droższych można się zainteresować świetnie wykonanym kablem Alpharda Da Vinci
za około 250 zł - aż szkoda chować go w ścianie.

Na koniec moja propozycja, jak to wszystko połączyć. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie
amplitunera w roli przełącznika sygnału wideo. Wówczas podłączamy n-boxa, Blu-raya, komputer,
DVD itd. do amplitunera (najlepiej kablami HDMI lub Component) i wychodzimy jednym HDMI do projektora. Oprócz tego otrzymujemy solidną "podstawę dźwiękową" naszego kina.

Pozdrawiam.
 

szopenpolice

New member
Cześć.
Ja mam 15m kabel HDMI za około 100 złoty z allegro i działa poprawnie już dwa lata. 10m kabel USB będzie działał, podpinałem kiedyś drukarkę takim kablem, ale nie wiem jakie on ma mieć zastosowanie do projectora. Polecam puścić jeden kabel HDMI i ampli jako przełącznik, ewentualnie jeżeli nie macie ampli z HDMI to taki dodatkowy przełącznik z pilotem np. 4/1 do HDMI. Ja mam coś takiego 4/2 (cztery wejścia i dwa wyjścia tv i projector). Sprawdza się bardzo dobrze.

Pozdrawiam
Rafał
 

deerrr

New member
Cześć!

Pytaliśmy o różne rzeczy na forum, a teraz możemy się podzielić wrażeniami :)

Projektor jak dla Nas super. W naszym domu również służy jako telewizor i z pewnością go zastępuje. Bardzo dobrze sprawdza się w jasnych pomieszczeniach. Jest funkcjonalny i ergonomiczny

Mamy tylko jeden problem, ponieważ powiesiliśmy go pod sufitem i obraz przy rozmiarze ok. 95" z lewej strony przybiera tzw. trapez - lewa pionowa krawędź idzie delikatnie pod skosem(delikatny trapez). Sprawdzałem w instrukcji użytkowania i tam nie ma nic na ten temat. Zaznaczę, że projektor nie jest podwieszony w zupełnym poziomie (jest pod lekkim kątem w stosunku do wiązki światła).

Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Użytkowaliśmy go przez pewien czas na łazie i nie było takiego problemu.

Pozdrawiamy

Tomek i Ewa
 
Do góry