Epson EH-TW3200 czy 5900?

monika262

New member
Czy mogę prosić o radę - który z powyższych projektorów będzie lepszy do kina domowego? Różnica w cenie ok. 500 zł.
Zdecydowałam się na technologię LCD/3LCD ponieważ nie mamy możliwości przetestowania podatności na efekt tęczy (mieszkam w niedużym mieście, zresztą próbowałam w W-wie znaleźć salon z możliwością prezentachi wybranych modeli i niestety było z tym kiepsko).
A jak się domyślam żaden sklep internetowy nie przyjmie zwrotu "użytego" projektora, gdyby technologia DLP nam nie pasowała.
Co jeszcze - zależy mi na FULL HD, w miarę dobrej jasności (pokoju nie da się do końca zaciemnić przez zmrokiem), 3D byłoby fajnym dodatkiem.
Ekran Matt Grey HD, może od Kraftmanna, ale jeszcze nie zdecydowałam
A może w ogóle jakaś inna propozycja / inny producent projektorów ???
Bardzo prosze o rady
 

arsenal

Moderator
VIP
Witam. Użytkuję Epsona EH-TW3200 i jestem bardzo z niego zadowolony. Gdy go kupowałem, zastanawiałem się czy dołożyć do 3600 lub 5900 ale wygrało podejście kosztowo/zdroworozsądkowe. Za zaoszczędzone pieniądze wykonałem ekran matowy na płycie MDF, zakupiłem kabel HDMI, jego osłonę co by nie straszył na suficie oraz mocowanie samego projektora. O tych "drobnostkach" często zapominamy i potem projektor ląduje na stoliku rzutując na ścianę pacniętą Duluxem.
Model 5900 też odpadł bo:
- Dopiero miał wejść na rynek, nie było wiarygodnych recenzji modeli 3D.
- 3D nie bardzo mnie nie interesuje, okulary migawkowe powodują u mnie "skutki niepożądane" no i trzeba je kupić osobno(chyba, że coś Epson zmienił w tej sprawie). Ceny filmów na blu-ray ( zwłaszcza tych w 3D)w Polsce to okrutny żart. Oferta nadawców telewizyjnych w 3D jest kiepska, merytorycznie i technicznie. Na pewno w modelu 3D wzrośnie kontrast bardzo potrzebny do stereoskopii więc to może być dla Ciebie plusem przy zakupie.
- Brak Lens Shift. W pokoju gdzie miał być projektor musiał być lens shift. Zresztą to wg. mnie funkcja niezbędna. Dlatego zrezygnowałem z DLP.
- Zoom. 3200 ma 2.1x a 5900 tylko 1.6x. Następna możliwa przeszkoda przy instalacji.
Poza tym gwarancję na lampę i projektor mam 3 lata. Taką dostałem z zakupem, jeśli jest też w nowych modelach to fajnie. Oglądam w pokoju, który nigdy nie będzie w pełni zaciemniony, pomalowany na czarno czy bez żadnych odblasków i nie przeszkadza mi to. Rolety nieprzepuszczające światła mi wystarczają. Efekt WOW jest oczywiście najlepszy po zmroku ale w dzień też jest nieźle. Kwestia kalibracji i ustawień projektora. Oczywiście czerni jest mniej niż na telewizorze czy projektorach za większą kwotę. Za to kolory,ostrość i ogólnie jakość obrazu bardzo dobra.
Na pewno przeszkodą może być wielkość projektorów LCD. W porównaniu z posiadaną Optomą DLP jest ogromny. No ale nie hałasuje tak jak Optoma.
 
Ostatnia edycja:

monika262

New member
Bardzo dziękuję za tak wyczerpujące porównanie.
To co ja znalazłam dodatkowo na plus dla 5900 to wbudowane głośniki i mniejsze rozmiary/waga.
Na razie nie planuję mocowania projektora na stałe (z tym poczekamy do przyszłorocznego remontu), ekran chyba będzie przenośny na statywie (wiem, że to mało "profesjonalne" ale ekran nie będzie najtańszy, ale taki za ok. 1200, więc mam nadzieję, że chociaż przez rok się sprawdzi a potem będzie słuzył mężowi do prezentacji czy np. do użytku w plenerze).
A może ktoś doda jeszcze jakies swoje uwagi...
Jaki producent prejektorów stosuje jeszcze technologię LCD?
 

monika262

New member
Ech, dopiszę jeszcze tylko, że obdzwoniłam dziś kilka sklepów ze sprzętem z pytaniami o radę i większość osób z którymi rozmawiałam mówiła mi, żebym nie patrzyła na te Epsony, że DLP jest o niebo lepsze, że efekt tęczy i bóle głowy dotyczy tylko starych modeli, w nowych już w ogóle nie występuje, i że w tej cenie wybiore na pewno coś o wiele lepszego niż Epsony...
I co Wy na to? :-(
 

AlMastar

New member
mam podobny dylemat i czytając opinie zdecydowałem się na Optomę HD 33 lub HD300x - tylko to technologia DLP, ale człowiek sprzedający (wiem pewnie mało obiektywny) odradza LCD
 

zen44ek

Member
Witam,
Od roku jestem uzytkownikiem Epsona 3200 i jestem bardzo zadowolony. Co prawda jest to moj pierwszy projektor i nie mam zbyt wiele doswiadczenia w tej dziedzini. Wybierajac projektor kierowalem sie cena, full hd, oraz funkcja lens shift o ktorej warto pamietac gdyz akurat w moim przypadku jest bardzo pomocna.
Jesli chodzi o jakosc obrazu na projektorze to jest porownywalna to plazmy Panasonica ktora mam w domu. Ogladam glownie materialy mkv 1080p i dla mnie obraz jest super, nie mowiac juz o true hd. Mysle ze EH TW 3200 to bardzo dobry i udany model projektora. Model kupilem bez wczesniejszego ogladania go w sklepie, sugerowalem sie glownie testami, recenzjami i opiniami w internecie.
 

rafalopatika

New member
jestem posiadaczem TW 3200 od miesiąca i ... szczeka mi opadał. Super. Dla mnie najważniejsze przy wyborze były właśnie recenzje internetowa, lens shift ( nie mam pojęcia jak bez tego można w ogóle funkcjonować) oraz zoom - w moim przypadku projektor jest ok 6 m od ściany i uzyskuje ponad 100 calowy ekran.. Z tego co analizowałem, żaden inny projektor nie umożliwiłby mi oglądania takiego obraz z takiej odległości. Co do porównania z innymi - cóż trudno mi się wypowiadać bo nie mam porównania. Kolega ma starego panasonica i ostatnio na meczu obraz był ok choć do epsona się nie umywa.

BTW po co w projektorze głośniki? Ja muzyki słucham na kolumnach :)
 

monika262

New member
Zapytam jeszcze o jedną rzecz (dla Was banalną...) do którego wyjścia (kupiłam EH-TW3200) podłączyc głośniki :-? ?
Mam głośniki komputerowe z wyjściem typu jack i niestety nie pasuje do żadnego wyjścia w projektorze. Wyjście o jakim symbolu jest przeznaczone do dźwięku?
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Zapytam jeszcze o jedną rzecz (dla Was banalną...) do którego wyjścia (kupiłam EH-TW3200) podłączyc głośniki :-? ?
Mam głośniki komputerowe z wyjściem typu jack i niestety nie pasuje do żadnego wyjścia w projektorze. Wyjście o jakim symbolu jest przeznaczone do dźwięku?

Glosniki powinny byc raczej podlaczone do odtwarzacza/komputera/itd, a nie do projektora.
 
Do góry