EPSON 6000W niestandardowy pokój

anulka77

New member
Witam wszystkich użytkowników forum ! Brak mi doświadczenia i znajomości sprzętu, dotychczas korzystałem z tv 29" i analogowej telewizji, także proszę o wyrozumiałość. Chciałbym jednak również od razu zrobić "milowy krok" i zmienić w tej sferze parę rzeczy.

Po przewertowaniu wielu stron i for mój wybór padł na Epson'a 6000W. 3D głownie jako atrakcja dla dzieci, Wifi, ukłon w stronę żony (mniej okablowania). Pokój dzienny i przewaga transmisji sportowych nad doznaniami kinowymi, stąd pokrótce dlaczego ten projektor. Do codziennego oglądania TV przymierzam się do plazmy Panasonic TX P46g30e.

Dlaczego niestandardowy pokój... Projektor byłby umieszczony w jego narożniku, ekran znajdował by się na umownej przeciwprostokątnej. Ekran w założeniu miałby zjeżdżać z sufitu przed znajdującym się na ściance rozdzielającej pokój od otwartej kuchni TV (w/w przeciwprostokątnej). TV zawieszony, aby środek ekranu wypadał na wysokości oczu, podobny efekt chciałbym uzyskać z projektorem. Niestety nie posiada on lens shift.

Nie mogę dołączyć linku ani wkleić obrazka (za mała ilość postów), ale użyłem kalkulatora ze oficjalnej strony Epsona i z projectorcentral i przy ekranie 106" [235x132cm] i standardowej wysokości sufitu 255cm i zoom ratio ok 1.40 (zgodnie z radami z forum starałem się być możliwie blisko środka jego zakresu) rzuciłem obraz z odległości 360cm. Od ekranu widz będzie oddalony od 320 do 360cm. Aby ekran przykrywał TV i jego dolna krawędź wypadała tam gdzie krawędź tv (niżej soundbar) musi być 255 -132. Czyli w przybliżeniu 60 cm od sufitu i 60 cm od podłogi. Przepraszam za nudny opis, ale niestety brak możliwości linku czy rysunku :( Na głośniki miejsca nie mam zupełnie i chciałbym zasilić to dźwiękiem z któregoś soundbaru yamahy ysp-XXXX. Ekran np. taki AVTEC Cinema Premium 240 BT (posiada czarny pas o dl 66cm), do tego bluray 3D w przyszłości, obraz tv będzie z upc , dekoder posiada jedno wyjście hdmi, czytałem, iż można uniknąć "ręcznego" przełączania kabli tv/proj za pomocą switcha (w moim przypadku nie będę miał możliwości oglądania jednocześnie).

Czy da się to jakoś sensownie połaczyć bez amplitunera itd ? Czy czegoś brakuje, czy coś takiego ma sens , wszelkie propozycje, komentarze mile widziane. Czy w takim układzie i mocowaniu ok 60cm od sufitu projektora do góry nogami jestem skazany na jakiś przedłużany uchwyt ? Czy odległości i wielkość ekranu, jego parametry są ok ? Ściany i sufit pomaluje matowymi farbami, jednak na ciemne kolory nie mam co liczyć niestety (małżowinka :blagam: ) Bardzo nie chciałbym skopać czegoś przed planowanym remontem, stąd moje pytania do doświadczonych userów.
 

sebol81

New member
Co do tego konkretnego projektora to lepiej weź na wstrzymanie.
Też planuję zakup proja FullHD 3D, zastanawiałem się między tym Epsonem a Optomą 33.
Jednak w necie znalazłem wypowiedzi i filmy na temat wadliwie działającego auto irisa w tym konkretnym modelu Epsona. I to dosyć sporo jest takich przypadków.
Jest to stosunkowo nowy model na rynku i jak widać, coś jest fabrycznie "spitolone" w nim.
 

anulka77

New member
Tak czytałem Sebol o tym. Jednak idąc za radą kilku ludzi robiących review tego projektora, zostawię to wyłączone ponieważ :"The dynamic iris on the EH-TW6000W improved the black levels slightly but introduced other artefacts and the motor on the iris was quite noisy" [za steve withers z avforum]. Ogólnie wiem, ze ludzie, którzy mają specjalnie przygotowane pomieszczenia, są mówiąc wprost lekko zniesmaczeni czernią. Ja natomiast tego nie szukam, zwykły pokój niestety i jasny projektor mi pasuje.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Nie ma na świecie projektora, który można zainstalować w narożniku pokoju. Nawet z Lens Shiftem to się nie uda - Epsony TW3200/5500 miały przesuw poziomy rzędu połowy szerokości ekranu, ale wówczas przesuw pionowy spada praktycznie do zera, czyli obiektyw wypada w środku wysokości ekranu.

Epson TW6000 nie ma Lens Shiftu, powinien być zainstalowany dokładnie w osi symetrii ekranu.
Jeśli chodzi o odległości od sufitu, to twoje obliczenia dla ekranu 106" są dobre, przy montażu sufitowym górna krawędź obrazu wypadnie na wysokości obiektywu. Należy tak dopasować długość uchwytu, najlepiej z regulacją, żeby wstrzelić się z obrazem w ekran. Uwaga na "wynalazek" Epsona, czyli automatyczną regulację trapezu w pionie, trzeba ją wyłączyć w menu.

Ekran 106" jest już nieco za duży w twoich warunkach, moim zdaniem maksymalnie należy przyjąć 95"-100".

Epson TW6000W z okularami ( powiedzmy 4 pary ) będzie kosztował prawie 8000 zł, bez problemu można wymienić kilka projektorów wyraźnie lepszych w podobnej cenie, ale będą to rzutniki 2D, np. Epson TW5500, Sony HW15/20. Moim zdaniem z założenia nie jest to projektor do kina domowego, a raczej do rozrywki, gier, multimediów, 3D itp. Trochę szokuje brak Lens Shift, a jeszcze bardziej dość agresywny marketing, jakoby projektor poradzi sobie śpiewająco w każdych warunkach.

Najbardziej zdumiewającą sprawą jest jasność tego projektora - maksymalnie 1400 lm w trybie Cinema i ponad 900 lm przy obniżonej mocy lampy. Przy ekranie 100" gain 1.0 osiągniemy aż 45-47 fL, czyli ok.160 cd/m2 - to więcej niż może dać przeciętna plazma. W trybie Eco nadal mamy ponad 30 fL, czyli dwukrotnie więcej niż zalecane w kinie domowym. Można zastosować filtr ND2, który trzeba będzie niestety zdejmować przy oglądaniu 3D; wyraźnie brakuje ręcznej, wielostopniowej regulacji jasności na wzór projektorów JVC. Oczywiście tak duży zapas jasności jest dużą zaletą w warunkach "dziennych", ale w kinie domowym niepotrzebnie dodatkowo pogarsza i tak nie najlepszą czerń.

Pomysł z rozdzielaczem sygnału HDMI na TV i projektor może się udać, ale musi to być bardzo dobre urządzenie z obsługą 3D, HDMI 1.4 - pod każdym względem lepszy będzie amplituner z 2 wyjściami HDMI, np. Yamaha 767. Naprawdę warto jeszcze rozważyć opcję z zestawem małych kolumn - przewaga w jakości dźwięku nad soundbarem będzie duza.

Pozdrawiam.
 

anulka77

New member
Witam!

Nie ma na świecie projektora, który można zainstalować w narożniku pokoju. Nawet z Lens Shiftem to się nie uda - Epsony TW3200/5500 miały przesuw poziomy rzędu połowy szerokości ekranu, ale wówczas przesuw pionowy spada praktycznie do zera, czyli obiektyw wypada w środku wysokości ekranu.

Dziękuje za rzetelną ocenę ;) W moim przypadku chodziło mi o przesunięcie pionowe jedynie, ponieważ rzucał będę w osi symetrii ekranu i wtedy mógłby wisieć przy samym suficie.

Epson TW6000 nie ma Lens Shiftu, powinien być zainstalowany dokładnie w osi symetrii ekranu.
Jeśli chodzi o odległości od sufitu, to twoje obliczenia dla ekranu 106" są dobre, przy montażu sufitowym górna krawędź obrazu wypadnie na wysokości obiektywu. Należy tak dopasować długość uchwytu, najlepiej z regulacją, żeby wstrzelić się z obrazem w ekran. Uwaga na "wynalazek" Epsona, czyli automatyczną regulację trapezu w pionie, trzeba ją wyłączyć w menu.

Tak wszelkie nie "optyczne" wynalazki typu keystone i autoiris będą nieużywane. Czyli zostaje długi uchwyt albo (nie wiem czy tak można stabilnie umieścić) jakaś półka na ścianie.


Ekran 106" jest już nieco za duży w twoich warunkach, moim zdaniem maksymalnie należy przyjąć 95"-100".

Tu mnie zmartwiłeś. Wiem, ze z tej odległości nawet 120" da się ;) Czytałem od odległościach "w praktyce" i przy 106" bym się specjalnie nie wyróżniał, ale faktem jest , iż wg reguły kątów czy przyjętych odległości może być za dużo. Z drugiej strony jak widzę ekran poniżej 100 to zaczyna mi się pewnie błędnie kojarzyć z dużym tv i zaczynam wątpić w opłacalność inwestycji... Pamiętam Alkor, ze Ty w tym względzie jesteś konserwatystą ;)

Epson TW6000W z okularami ( powiedzmy 4 pary ) będzie kosztował prawie 8000 zł, bez problemu można wymienić kilka projektorów wyraźnie lepszych w podobnej cenie, ale będą to rzutniki 2D, np. Epson TW5500, Sony HW15/20. Moim zdaniem z założenia nie jest to projektor do kina domowego, a raczej do rozrywki, gier, multimediów, 3D itp. Trochę szokuje brak Lens Shift, a jeszcze bardziej dość agresywny marketing, jakoby projektor poradzi sobie śpiewająco w każdych warunkach.

Tak jako 2D to przeciętny , drogi projektor, ale jako 3D to nowinka w dobrej cenie. Ludzie przecież kupują 3D TV nawet, które to efekty przypominają mi specjalne hologramy trójwymiarowe modne paręnaście lat wstecz. Tu efekt skali działa, tak przynajmniej czytałem na forach usa/uk. Okroili te 5900/6000 wydaje mi się , aby również sprzedaż 9000 nie była niska. Jeszcze raz powołując się na zagraniczne fora, widać, że marketingowo Epsonowi się to udało. Do "Bat Cave" się słabo nadaje.

Najbardziej zdumiewającą sprawą jest jasność tego projektora - maksymalnie 1400 lm w trybie Cinema i ponad 900 lm przy obniżonej mocy lampy. Przy ekranie 100" gain 1.0 osiągniemy aż 45-47 fL, czyli ok.160 cd/m2 - to więcej niż może dać przeciętna plazma. W trybie Eco nadal mamy ponad 30 fL, czyli dwukrotnie więcej niż zalecane w kinie domowym. Można zastosować filtr ND2, który trzeba będzie niestety zdejmować przy oglądaniu 3D; wyraźnie brakuje ręcznej, wielostopniowej regulacji jasności na wzór projektorów JVC. Oczywiście tak duży zapas jasności jest dużą zaletą w warunkach "dziennych", ale w kinie domowym niepotrzebnie dodatkowo pogarsza i tak nie najlepszą czerń.

Pewnie wystarczy mi tryb Eco, choć jak wspomniałem nastawiam się raczej na transmisje sportowe, spora ich część za dnia, także wtedy ta jasność pewnie mi pomoże. To również mój pierwszy projektor i tv, także pewnie obojętne co bym wstawił będę zadowolony. Gdyby nie 3D, które pewnie jest trochę na wyrost na dziś rok wcześniej decydował bym się na optome hd20. Zaciemnienie u mnie żadne, plisy w oknach i tyle. Jeśli będzie za jasno to pewnie coś wymyślę, czego wife mi nie wybaczy ;)

Pomysł z rozdzielaczem sygnału HDMI na TV i projektor może się udać, ale musi to być bardzo dobre urządzenie z obsługą 3D, HDMI 1.4 - pod każdym względem lepszy będzie amplituner z 2 wyjściami HDMI, np. Yamaha 767. Naprawdę warto jeszcze rozważyć opcję z zestawem małych kolumn - przewaga w jakości dźwięku nad soundbarem będzie duza.

Pozdrawiam.

Tak każdy zestaw będzie lepszy (i ofc tańszy), ale nie dam rady nic tu więcej wstawić. Z tego co czytałem, oglądałem w necie te yamahy 4100/5100 dają sobie rade, ale to na pewno będę chciał sprawdzić "nausznie". Może Jacks jeszcze tu zajrzy i dorzuci słowo na temat połączenia tego. Cisco z upc ma 1 hdmi, tv bedzie bez 3D, proj z 3D, plus ten soundbar. Wydaje mi się , że wystarczy mi przełącznik tego sygnału jeśli chodzi o kablówkę. Zdaję sobie sprawę , iż całość nie jest optymalnym rozwiązaniem, ale staram się jedynie dopasować sprzęt do tego co mam, a nie odwrotnie. Z Waszego punktu widzenia brzmi to jak herezja, ale muszę pójść na sporo kompromisów, a marzą mi Euro na dużym ekranie ;)

Pozdrawiam
 

procentx

New member
Witam serdecznie,

Widzę, że minęło trochę czasu od Waszej dyskusji, więc na pewno możecie mi pomóc. Jestem przed zakupem nowego projektora w cenie do 5 kzł. Dotychczas miałem Epson'a TW-680 z lens shift'em. Jak go kupowałem, to nawet nie wiedziałem, że jest to mi potrzebne:), ponieważ projektor nie jest ustawiony w osi ekranu. Ekran mam podwieszony pod sufit, projektor też (ok. górnej krawędzi ekranu), ale ok. 0,5 m w lewo od środka ekranu.
Teraz pytanie: marzy mi się (stać mnie) na Epson'a TW 5910, czy bez "lens shift" musi on być położony centralnie i w pionie i w poziomie? Czy dużo stracę, gdy ustawię go jak poprzednio lub ewentualnie centralnie w poziomie, ale pod sufitem? Będę wdzięczny za poradę, choć to ma być mój trzeci projektor, dalej uważam się za laika, a chciałbym tym razem osiągnąć jak najlepszy efekt.
Posiadam szary ekran o szerokości 230 cm z czarnymi ramkami w odległości ok. 4,2 m od projektora.

Pozdrawiam, Andrzej
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Witam serdecznie,

Widzę, że minęło trochę czasu od Waszej dyskusji, więc na pewno możecie mi pomóc. Jestem przed zakupem nowego projektora w cenie do 5 kzł. Dotychczas miałem Epson'a TW-680 z lens shift'em. Jak go kupowałem, to nawet nie wiedziałem, że jest to mi potrzebne:), ponieważ projektor nie jest ustawiony w osi ekranu. Ekran mam podwieszony pod sufit, projektor też (ok. górnej krawędzi ekranu), ale ok. 0,5 m w lewo od środka ekranu.
Teraz pytanie: marzy mi się (stać mnie) na Epson'a TW 5910, czy bez "lens shift" musi on być położony centralnie i w pionie i w poziomie? Czy dużo stracę, gdy ustawię go jak poprzednio lub ewentualnie centralnie w poziomie, ale pod sufitem? Będę wdzięczny za poradę, choć to ma być mój trzeci projektor, dalej uważam się za laika, a chciałbym tym razem osiągnąć jak najlepszy efekt.
Posiadam szary ekran o szerokości 230 cm z czarnymi ramkami w odległości ok. 4,2 m od projektora.

Pozdrawiam, Andrzej

Pisalem juz o tym projektorze kilka razy na tym forum. Mam wprawdzie TW5900, ale nie polecam tego projektora. Brak lens shiftu powoduje ze tak, musisz go ustawic centralnie w pionie i w poziomie - uwierz mi, nie chcesz uzywac korekcji keystone :) Projektor ma praktycznie zerowy offset, co oznacza, ze jesli chcesz miec dolna krawedz obrazu np. na wysokosci 70cm to projektor musi byc na takiej wlasnie wysokosci ustawiony. Polecam Ci TW3200, jakosc obrazu podobna, ale ma lens shift, choc nie ma 3D.
Jesli chodzi o wielkosc ekranu i jego rodzaj to doskonale nada sie do TW5900/TW3200. Szary ekran poprawi marny poziom czerni w tych projektorach. Sam mam bialy ekran 210cm, projektor na ok. 4 metrach i obraz jest za jasny, dlatego uzywam filtru ND2 - ktory daje efekt taki sam jak ekran szary.
 
Do góry