Ekrany

berkovits

New member
Nie znalazłem na forum tematu, który by regularnie opisywał lub podawał linki do opisów ekranów. Nie znam się na tym, więc taki temat byłby dla mnie bardzo przydatny, a i innym napewno się przyda. Jestem przed zakupem projektora i zastanawiam się, jaki ekran kupić. Z tego, co znalazłem w internecie, projektor można podzielić wg dwóch kryteriów:
powierzchnia: kolor, matowość, itp.
konstrukcja: przenośny na trójnogu, montowany na suficie (rozwijany ręcznie albo nie, itp.), ramowy, itp.

Interesują mnie wady i zalety poszczególnych ekranów, jeśli chodzi o ten drugi podział. Chcę kupić ekran do domu do 500zł. Zastanawiam się nad ekranem rozwijanym ręcznie (montowany na suficie) lub przenośnym na trójnogu. Czy ten przenośny będzie miał gorsze paramatry (np. czy będzie bardziej falował)?
 

ziggy23

New member
Może trochę uzupełnię twoją wypowiedź:

Ekrany można podzielić na:

1) Ze względu na rodzaj:
Elektrycznie rozwijane
Ręcznie rozwijane
Ramowe stacjonarne
Ramowe przenośne - duże stosowane w prezentacjach
Tripod (statyw)
Pull-up i podobne

Każdy z tych ekranów może być wyposażony w różną powierzchnię - najpopularniejsze to :
1) Neutralna Matt White (1,0 Gain) - stosowana przede wszystkim w rozwiązaniach prezentacyjnych oraz w kinie domowym, kiedy np. nie ma idealnych warunków zaciemnienia

2) szara Matt Grey (0,8 Gain) - zmniejsza jasność projektora ale znacznie poprawia kontrast i głębię koloru - stosowana przede wszystkim w kinie domowym w warunkach odpowiedniego zaciemnienia

3) inne - tu należy wymienić wszystkie pozostałe powierzchnie które są powierzchniami specjalistycznymi - podnoszącymi jasność projekcji, pozwalające na umieszczenie audio za ekranem, czy zwiększające kąt widzenia oraz powierzchnie typowo wystawowe.

Co do różnicy pomiędzy ekranami ręcznie rozwijanymi a ekranami na statywie:

Ekrany na statywie desygnowane są przede wszystkim do prezentacyjnych zastosowań dlatego też w większości przypadków są to produkty "niższych lotów" - powierzchnie stosowane w nich jednak muszą posiadać odpowiednią grubość ponieważ szybko zaczęły by falować. Z drugiej strony te same powierzchnie stosowane są w ekranach "wiszących" - szkopuł w tym jak są one przechowywane i zwijane - w przypadku stojących nie zawsze wygląda to idealnie - a to w dużej mierze prowadzi do późniejszych falowań.

Jednak warto uświadomić sobie jedno - chcesz kupić ekran za maks 500zł - w tej cenie nie ma co oczekiwać cudów (chyba ze mówimy o rozmiarach poniżej 200cm).
Miej świadomość że w przypadku ekranu tanio nie znaczy dobrze - niska cena musiała być w jakiś sposób osiągnięta. Kupując budżetowy ekran nie oczekuj jakości hi-end.
Godni zaufania producenci: Avers, Viz-ART, Adeo - produkty ze średniej i wyższej półki oraz Kauber i Kraftman - średnia i tania linia produktów.

Daj znać jakich konkretnie wyiarów szukach - coś podrzucę.
 

berkovits

New member
Na stronie optomy jest na przykład taki:
www optoma-polska.pl/invideo-cyber-p-125.html?cPath=3_27

Jest trochę drogi (560zł), ale chodzi o pokazanie wielkości i proporcji. Zależy mi, aby był właśnie z tej strony, ponieważ tam też kupuję projektor i chcę to na jednej fakturze - aczkolwiek to nie jest priorytet.
 

ziggy23

New member
Invideo to ekrany dystrybuowane przez Adeo - nie mniej jaośćią znacznie odbiegaja od Adeo.

Polecam Ci ekran Kaubera - wygląda znacznie lepiej - i ma konkretną powierzchnię - w Cyberze nawet Adeo nie jest pewne jaki jest tam współczynnik odbicia światła.

kauber.eu/pl/produkty/ekrany_projekcyjne_reczne/ekrany_projekcyjne_econo_wall

W rozmiarze 200x200 (194x194) cena 475zł

A elektryczny 16:9 - 550 zł - chyba warto nie ?
 

berkovits

New member
wiatrak napisał:
Chyba słabo szukałes? ;)

Ten wątek znalazłem, ale dowiedzieć się tam można o tym, co robić, gdy ekran się nie rozwija lub czemu tak śmierdzi nowością. Ja szukałem informacji o rodzajach ekranów, jakie wady i zalety - ale nie konkretnych modeli, tylko ogólnie - zastosowaych technologii i rozwiązań.
Dzięki Wam za odpowiedzi. Tylko, że ta strona z ekranami Kaubera nie ma cennika. Szkoda.
 

vectrako

Member
ziggy23 napisał:
Invideo to ekrany dystrybuowane przez Adeo - nie mniej jaośćią znacznie odbiegaja od Adeo.

Polecam Ci ekran Kaubera - wygląda znacznie lepiej - i ma konkretną powierzchnię - w Cyberze nawet Adeo nie jest pewne jaki jest tam współczynnik odbicia światła.

kauber.eu/pl/produkty/ekrany_projekcyjne_reczne/ekrany_projekcyjne_econo_wall

W rozmiarze 200x200 (194x194) cena 475zł

A elektryczny 16:9 - 550 zł - chyba warto nie ?

Witam
Własnie sie zastanawiam nad kupnem ekranu do mojego Mitsu HC3800, gdzie mozna kupić elektryczny ekran Kaubera 16:9 w cenie 550 zł, jaki to model i jakie ma rozmiary? Jakiej szerokości ma pas czarny od góry? Interesuje mnie szerokość w przedziale 200-240 cm.
Pozdrawiam
 

zbyszek78

New member
Witam wszystkich forumowiczów !!!
To mój pierwszy post na forum, więc towarzyszy mi pewna trema :)
Podczepię się tu, bo temat pokrewny.
Ale do rzeczy........ potrzebuję rady.

Szukam ekranu do najprawdopodobniej Epsona TW700.
Oglądać będę z około 2m40cm, z kalkulatorów i geometrii pomieszczenia wynika, że ekran dla mnie powinien mieć koło 80 cali. (180-200 cm szeroki).

Co mi doradzicie w ekranach 16:9 klasy i ceny Optoma 9092 ??
Znalazłem Optomę 9084, ale tylko na stronie producenta, nie w polskim sklepie.Zresztą ona już też trochę duża. Oczywiście ekran typu pull-down.

Drugie pytanie o projektor, kuszą mnie niemieckie ceny, obawiam się tylko ewentualnych kłopotów z gwarancją itp. Wiecie może jak to wygląda??

PS przeszukałem co piszecie na forum, wybór TW700 jest tego dowodem:)
Proszę o wyrozumiałość i oczywiście o wyczerpujące odpowiedzi.
pozdr
zbyszek
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Podobno rzekomo Epson honoruje w Polsce gwarancję na sprzęt kupiony w Europie. Przy tych: rozmiarze ekranu i jasności projektora wziąłbym szary ekran. Konkretnego typu nie doradzę... ;)
 

zbyszek78

New member
wiatrak napisał:
Podobno rzekomo Epson honoruje w Polsce gwarancję na sprzęt kupiony w Europie. Przy tych: rozmiarze ekranu i jasności projektora wziąłbym szary ekran. Konkretnego typu nie doradzę... ;)

Dzięki za szybką odpowiedź. Trochę się zawsze boję tych poodobno ;)

Myślę, że będę głównie używał jednego z trybów econo, ściany mam jasne, czy mimo to szary ekran to optimum????
Nie bądź też taki i doradź jakiś konkretny :niewiem:

pozdr
zbyszek
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tym bardziej jeśli ściany są jasne. Przy 80" na białym ekranie (o typowym gain=1.0) obraz będzie po prostu za jasny, ucierpi na tym poziom czerni.
Konkretnego nie doradzę, bo nie mam praktycznego doświadczenia, a googlać lub szukać na Skąpcu/Ceneo sam też se możesz... ;)
 

bls23

New member
Witam,

rowniez dolacze sie do tematu. Szukam obecnie ekranu podlogowego lub na statywie w rozmiarze ok 100" (moze byc odrobine mniejszy) Matt Grey z gain 0.8 lub mniej w cenie do 900 PLN. Niestety nie mam pojecia ktore z firm (a jest ich na allegro/skapcu/ceneo sporo), sa godne uwagi. Niestety nie moge zdecydowac sie na ekran ramowy lub wieszany na suficie/scianie, gdyz wynajmuje mieszkanie i wlasciciel nie zgadza sie na wiercenie dziur w scianach/suficie :(.

Prosze o jakies propozycje ekranow/producentow...

DZIEKI Z GORY!

Pozdrawiam
bls23
 

bls23

New member
@kiki: do kogo pisales z tym kontaktem PW?

A daloby sie jakos zaadaptowac ekran nascienny/podsufitowy tak by byl przenosny? Czy ktos z was probowal juz czegos takiego?
 
Ostatnia edycja:

zbyszek78

New member
wiatrak napisał:
Tym bardziej jeśli ściany są jasne. Przy 80" na białym ekranie (o typowym gain=1.0) obraz będzie po prostu za jasny, ucierpi na tym poziom czerni.
Konkretnego nie doradzę, bo nie mam praktycznego doświadczenia, a googlać lub szukać na Skąpcu/Ceneo sam też se możesz... ;)


Ok, czyli szary, jedną rzecz wiem...
Wiatrak, googluje, ceneuje, twenguje, skąpcuje, sam wiesz, że w natłoku informacji człowiek się gubi i warto skorzystać z rady kogoś kto już to przerobił.

Te ekrany TAGA dość ciekawe, dzięki Dztka.
Czy Waszym zdaniem warto kupić projektor w Niemczech, oszczędzić na tym 300-400zł, czy zysk nie warty ewentualnego ryzyka (kłopoty ze zwrotem, gwarancją itp)

pozdr
zbyszek
 

Conq

New member
Skoro to temat o ekranach to si podepnę ;)

Kupiłem dziś używany projektor (jeszcze go niemam) Optoma H27. Mam nadzieję że będe zadowolony (bo to mój pierwszy). Chciałem nowy ale moja małżonka o mało mnie nie zabiła wzrokiem jak pokazałem jej cene Optomy Hd65. I tu jest pytanie; jaki ekran kupić lub zrobić w granicach 350 zł.? Pokój jest zaciemniony, a optoma ma 850 Ansi, kontrast 4000:1.
 

bls23

New member
bls23 napisał:
@kiki: do kogo pisales z tym kontaktem PW?

A daloby sie jakos zaadaptowac ekran nascienny/podsufitowy tak by byl przenosny? Czy ktos z was probowal juz czegos takiego?


Witam,

ponawiam swoje pytania :)

bls23
 
Do góry