Dylemat z wyborem subwoofera do muzyki.

vvilk

New member
Witam.
Mam zestaw jak w podpisie. Kolumny w kolorze wiśnia.
Chciałbym uzupełnienić go o subwoofer.
Mam pokój z aneksem i wylotem na przedpokój. Razem wychodzi ponad 30m.
Sub ma być dopełnieniem najniższych tonów z frontów i będzie służył do codziennego słuchania muzyki.
Zastanawiam się nad trzema opcjami:
Magnat Monitor Supreme Sub 301A - pasuje kolorem, zbiera dobre recenzje i jest stosunkowo tani.
Yamaha YST-SW515 - podoba mi sie z wyglądu i podobno tez niezly sprzęt jak za takie pieniądze
Dali Concept Sub - pasuje do kompletu, zbiera dobre recenzje, lecz niestety ponad dwukrotnie droższy od pozostałych

No i teraz jest pytanie, który najlepiej sie sprawdzi w muzyce (bo w kinie raczej podobnie) i czy warto jest dopłacać drugie tyle, żeby kupić Dali?
Muzyki słucham raczej cicho bo w domu jest jeszcze Żona i Mała Dzidzia :).

No i bym zapomniał o najwazniejszym :)
Czy posiada ktoś test subwooferów z AV 9/2005?
Tytuł: "MEGATEST SUBWOOFERÓW AKTYWNYCH (500 – 10 000 ZŁ)"
Wykupiłem dwa razy dostęp do artykułu i d...a :(
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
Z powyższych Dali Sub Concept - konstrukcja zamknięta - będzie mniej głośny w KD od subów z bas reflexem (o podobnej mocy), ale też znacznie bardziej sprężysty w muzyce (BR powoduje, oprócz wzmocnienia niskich tonów także ich rozmycie).
 

Audioman

New member
Ja natomiast proponuje KEFa PSW2500. Cudownie gra w muzyce, ma konstrukcje zamknieta co ma kolosalne znaczenie wlasnie w tym wzgledzie. Oczywiscie ma odpowiedni zapas rowniez do kina :)
 

vvilk

New member
Wczoraj testowałem w domu Magnata 300A i podobało mi się jak zgrał się z frontami. Bardzo ładnie je uzupełniał.
Po wyłączeniu suba muzyka robiła się bardziej płaska i jakoś tak sucho odtwarzana. Z subem prezstrzeń jakby się pogłębiała i co najważniejsze nie było męczącego dudnienia.
Co ciekawe podczas automatycznej kalibracji Yamaha ustawiła mi odcięcie na 160Hz.
Szkoda, że nie mam porównania do konstrukcji zamkniętej jak Dali, ale i tak Magnat zrobił na mnie dobre wrażenie.
PS. Czy są jakieś różnice oprócz wyglądu między 300A i 301A ?
 

Kaszan

New member
Nie sugeruj sie zbytnio tym ze Maganat ładnie uzupełniał muzyke, bo praktycznie kazdy sub w tym przedziale cenowym będzie juz ładnie komponwał sie z kolumnami- takie jego zadanie i jeśli tego nie robi to jest po prostu jest do niczego:)

Piszesz ze potrzebujesz suba do muzyki a tu przy bezposrednim porównaniu Dali powinien okazać bezkonkurencyjny, dzięki temu ze ma konstrukcje zamkniętą. Dobry powinienen tez okazać sie sub Kef np. model 2500- na allegro do wyrwania nowy juz w okolicach 1600-1800zl czyli porównywalnie do Dali. Z innych to jeszcze bym zastanowił sie nad Jamo sub 600.

Czy jednak opłaca się zapłacić 2 razy tyle? Tu najlepiej byłoby gdybyś posłuchał i sam zdecydował. Ja mialem niedawno podobny dylemat i kupilem tanszego JBL es150 (zamiast wlasnie Dali, Kefa czy Jamo)- nie był to może "audiofilski" wybór :) ale jestem zadowolony z tego jak gra w kinie a i w muzyce przy codziennym sluchaniu sprawuje się bardzo przyzwoicie. Dzięki temu mogłem sobie pozwolić na droższe surroundy:) dodam tylko ze na frontach mam tak samo jak Ty- Dali Concepty.
 

don111

Banned
z Magnata jeśli już to poszukaj ale modelu z wyższej serii czyli Betasub 30a albo Quantum sub, powinny kosztować ok 1 tys., w tej cenie to bardzo dobre i mocne suby, w muzyce również się spiszą nieźle
 

vvilk

New member
Czyli Betasub 30A bedzie lepszy od Sub 300A/301A? Nigdzie nie znalazłem testów tego subwoofera natomiast 300A w teście, który wymieniłem na początku postu zebrał bardzo dobre opinie.
Na 99% jestem jednak zdecydowany na zakup do 1000zł więc zastanawiam się nad którymś z Magnatów.
Yamaha odpadła ze wzgledu na miejsce, w którym bedzie stał subwoofer.
Lokalizacja:
- na tej samej ścianie gdzie jest kanapa, z której oglądam filmy.
- 50 cm przerwy między grubym, zabudowanym fotelem a komodą.
- tył suba maksymalnie odsunięty 10 cm od ściany

W związku z tym mam kolejne pytanie.
Jaka konstrukcja suba lepiej sie sprawdzi: głośnik z przodu i BR z tyłu, czy głośnik od dołu i BR z przodu?
 

don111

Banned
Betasub jest zdecydowanie lepszy, ten 300A to żadna rewelacja nie jest, zebrał takie wysokie oceny w swojej klasie czyli subów za ok 500zł

co do umiejscowienia suba to zwracaj uwagę na sam bas reflex, nie powinien być od strony ściany (przynajmniej nie za blisko), bas jest co prawda wzmocniony ale traci przy tym na jakości i kontroli
jeśli zamierzasz używać suba do muzyki to w tym przypadku tylny bas reflex raczej nie powinien wchodzić w grę, jedynie przedni lub dolny
 

vvilk

New member
Ciekawi mnie jeszcze jak mają sie te suby w porównaniu do JBL E150/ES150 ?

Mieszkam w bloku, na piętrze i ciekawi mnie czy sub z głośnikiem od dołu bedzie bardziej uciążliwy dla sąsiadów od tego z glośnikiem od frontu?
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
vvilk napisał:
Mieszkam w bloku, na piętrze i ciekawi mnie czy sub z głośnikiem od dołu bedzie bardziej uciążliwy dla sąsiadów od tego z glośnikiem od frontu?
Moi sąsiedzi się nie skarżyli (poprzednio miałem JBLa), teraz nie mam suba i też się nie skarżą (a mi szczególnie basu nie brakuje).
 

Kaszan

New member
A ja tylko czekam w ktorym momencie przyjdą do mnie:) o dziwo przyszli i starszyli policja jak wiercilem dziury w ścianie w niedzielne popoludnie ale z powodu zbyt głośnej muzyki czy filmu nie przyszli ani razu:) Nie porównywałem Es150 z wyżej wymienionymi Magnatami ale jestem z niego zadowolony i szczerze moge polecic wszystkim ktorzy chca po prostu dobry (i moim subiektywnym zdaniem najładniejszy) subek.
 

vvilk

New member
Sorry za niefachowe sformulowanie, ale ciekawi mnie co w subie emituje dzwiek? Glosnik czy BR? Jest to dla mnie istotna sprawa ze wzgledu na specyficzna lokalizacje mojego przyszlego suba (zastawiony dosc szczelnie z trzech stron).
Bardzo prosze o wytlumaczenie tej kwestii.
Ponawaim tez goraca prosbe o artykul z AV 9/2005 z testem Subwooferow.

PS. Sorry za brak polskich znakow ale pisalem z telefonu.
 

don111

Banned
bas reflex robi najwięcej zamieszania, sam głośnik prawie nic... w którą stronę jest skierowany głośnik też nie ma takiego znaczenia, wszystko zależy od charakterystyki rozchodzenia się niskich częstotliwości w pokoju - czyli akustyka pokoju
dlatego najważniejsze jest dobre ustawienie suba, obojętne czy to BR czy konstrukcja zamknięta... w przypadku BR ustawienie tą stroną zbyt blisko ściany powoduje wzmocnienie basu, ale traci na tym jakość basu (do filmów może być)
generalnie licz się z tym że sub może nie zagrać w tej wnęce, niezależnie od konstrukcji, po prostu to może być taki martwy punkt w pokoju że będzie znosił bas i w miejscu odsłuchowym nie będzie go odpowiednio słychać... może miałbyś możliwość wypożyczenia jakiegokolwiek suba na dzień czy dwa z jakiegoś salonu ?
 

Kaszan

New member
Teoretycznie rozchodzenie się niskich częstotliwości powinno sugerować, że umieszczenie suba nie powinno mieć większego znaczenia. U mnie jednak ustawiony jest on tak ze stoi w pobliżu frontów i głośnikiem skierowany jest w kierunku miejsca odsluchowego- różnica między basem w tym własnie miejscu, a w każdym innym jest ogromna.. nie wiem- może to z moimi uszmi jest cos nie tak :) W każdym razie u mnie, nie wyobrazam sobie żeby głośnik suba mógł być skierowany jakos inaczej niż w moją stronę. Inna sprawa, że THX, Dolby sugerują własnie takie ustawienie.
Najlepszym rozwiązaniem na pewno byłoby wypożyczenie i sprawdzenie samemu.
 

vvilk

New member
i

Czyli jezeli dobrze zrozumialem to jesli cokolwiek ma tam zagrac to najlepiej sprawdzi sie konstrukcja z glosnikiem z przodu i BR od dolu.
Ok. W takim razie czy macie jakies konkretne typy?
Z bardziej popularnych modeli przychodzi mi na mysl JBL E/ES 150.
Czy bedzie to lepszy wybor niz Magnat 301A?
 

don111

Banned
w tym przypadku obojętne gdzie jest głośnik, czy z przodu czy z dołu (może być jeszcze schowany), z tyłu nie ma ;) jeśli jest bas reflex to unikaj tylnego, jak jest z przodu lub na dole to nie nabrużdzi zbyt mocno...
 
Do góry