dylemat rozdzielczości- plazma czy jednak lcd?

tytek

New member
Witam.
Jako że to mój pierwszy post na tym forum, wypadałoby się przywitać- tak też więc robię. pomimo iż moja pierwsza wizyta tutaj miała miejsce 2 lata temu dopiero teraz zdecydowałem się na rejestrację- głównie ze względu zwiększonej aktywności w ciągu ostatnich paru dni. ale przejdźmy już do rzeczy.

Od początku byłem zdecydowany na plazmę. Nie zwracałem uwagi na krążące wokół mity, świadomy pewnych niedoskonałości, wybrałem technologię PDP. jednak w ostatnich dniach, kiedy okazało się że wreszcie będę mógł kupić swoje 42" pojawił się pewien problem natury technicznej. otóż, po kalkulacjach postanowiłem przeznaczyć na tv max 2000zł. nie jest to jakaś sztywna granica ale w takiej kwocie mniej-więcej chciałbym się zamknąć. ku mojemu zdziwieniu okazuje się że można w tej cenie kupić fajną plazmę, ale... o rozdzielczości 1024x768! i tu pojawiają się wątpliwości. rozumiem że na rozdzielczości 4:3 obraz panoramiczny będzie rozciągnięty (poziomo) ? niedługo planuje zakup PS3. co wtedy? czy stracę dużo na jakości z powodu braku kilkudziesięciu pixeli w poziomie? byłem zdecydowany na panasa P42X20e ale teraz okazuje się, że chyba jednak będę musiał inwestować w lcd :( wiem że dla sygnału SD nie będzie różnicy, ale co z dobrym sygnałem HD? czy jakość obrazu znacząco będzie odstawać o paneli o rozdzielczości panoramicznej?

chciałbym aby ktoś kto miał porównanie do tv o rozdzielczości 1366x768 z 1024x768 wypowiedział się, czy rzeczywiście widać między nimi dużą różnicę? głównie w filmach i grach HD.
na koniec dodam informacje pomocnicze

odległość od ekranu - 2,5-3,5m
Jak duży jest pokój - 3,5x3m
jaki masz obecnie telewizor- CRT Phillipsa 25" , u babci LCD Samsung 40" B650
preferowana technologia - Plazma
jakie programy najczęściej oglądasz - filmy z komputera (.mkv , divx), odtwarzacza DVD; trochę TV (głównie programy popularnonaukowe - Discovery i TVN Turbo) czasem jakiś film na TVN wieczorem
więcej oglądasz w dzień czy wieczorem - 35% w dzień - 65% w nocy
preferowana wielkość telewizora - 42"
preferowana marka- raczej Panasonic choć inne też biorę pod uwagę
czego nie lubisz w telewizorach - świecących , ogromnych i kolorowych obudów
jakie urządzenia będą podłączone- komputer, odtwarzacz DVD , niedługo PS3, może jakiś HTPC w przyszłości
ile % do telewizji a ile % do innych urządzeń - 40% tv, 60% inne
siedzisz na wprost czy również z katów bocznych- na wprost, czasem w większym gronie ale kąt max 45*
telewizor ma mieć wifi- nie
ma czytać przez USB filmy - bardzo przydatna funkcja, ale to nie żaden priorytet.
jakimi złączami i co chcesz podłączyć -Laptop po HDMI, odtwarzacz DVD component, ps3 HDMI , Dysk zew. USB (jak będzie możliwość)
jaki masz sygnał - analogowa- niedługo Nka
ile programów HD - 0 (może w przyszłości)
ile godzin dziennie ma grać telewizor - ok. 2-4 h
ile osób zasiada przed telewizorem - zazwyczaj ja sam, ale czasami mogą to być 3-4 osoby
ma stać czy wisieć - na początku będzie stał, ale może zainwestuje w wieszak
jaka klasa cenowa - 2000 zł

Co do jakości, porównanie miałbym tylko do TV Samsunga 40"b650 który stoi u babci- jestem ciekaw czy przy dobrym sygnale źródłowym P42X20 Byłby na podobnym poziomie.
Chciałbym, aby ktoś w miarę możliwości zrobił zdjęcie porównawcze- tv z rozdzielczością 1024x768 po jednej stronie, a obok jakiś z rozdzielczością panoramiczną- źródłem mógłby być film w HD lub jakaś gra.

Pozdrawiam, Tytek.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Zaszło tutaj nieporozumienie!
TV o rozdzielczości 1024x768 mają format 16:9 a więc panoramiczny!!! Było to już wyjaśnione na forum. Także spokojnie możesz kupić taką plazmę! Przy odległości 3m od TV różnicy w rozdzielczości nie zobaczysz, także jak finanse nie pozwalają na droższy TV Full HD, kup ten o którym piszesz i będziesz zadowolony!
No i oczywiście kanały HD będą się pięknie prezentować!
 

tytek

New member
To znaczy ze z odleglosci 2 metroz nie zauwaze czy w poziomie sa 1024 czy 1366 linii? Zadnych rozciagnietych twarzy itp?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Nie dalej nie rozumiesz! Nie zobaczysz różnicy pomiędzy Full HD a HD ready!
Co do formatu to jest to w pełni funkcjonalny 16:9, w TV jest to inaczej rozwiązane i nie porównuj tego do komputera. W telewizorach inaczej to wygląda i choć nie mają one pełnej rozdzielczości HD to są panoramiczne i nic nie jest rozciągnięte!!! Format jest odpowiedni.

Edit
A co jakości obrazu to właśnie na tanim TV LCD obraz SD będzie wyglądał gorzej...Plazma lepiej sobie z tym radzi i nie chodzi tu o rozdzielczość ,ale o wyświetlanie obrazu SD, który generalnie w Polsce jest kiepskiej jakości....

Inną sprawą jest dopasowanie programów nadawanych w formacie 4:3 w TV panoramicznym. Własnie tutaj możesz obawiać się rozciągniętych głów..., ale tutaj Panasonic świetnie się spisuje bo dobrze działa funkcja auto i dobrze dopasowuje obraz.
 
Ostatnia edycja:

tytek

New member
Aha. W takim razie jestem zdecydowany na plazme panasinica :) dziekuje bardzo za pomoc i rozwianie watpliwosci. No i wyprowadzenie z bledu ;-)
Pozdrawiam, Tytek.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Aha. W takim razie jestem zdecydowany na plazme panasinica :) dziekuje bardzo za pomoc i rozwianie watpliwosci. No i wyprowadzenie z bledu ;-)
Pozdrawiam, Tytek.

Obejrzyj i porównaj przed kupnem na żywo oba TV. Swego czasu, czytając porady na forum wybrałbym Panasonika, ale po porównaniu kupiłem Samsunga.
 

Piotrek1181

New member
kupujcie plazme! lepiej odbiera z zwyklej telewizji sd, lepszy kontrast, szybszy czas reakcji sam mam panasonica p42s20e a nowe plazmy raczej sie nie wypalaja, tylko przez pierwsze 200-300 godzin telewizor powinien byc ustawiony na ustawieniach fabrycznych, co do rozdzielczosc to czy plazma czy lcd maja np hd ready to jest to samo.
 

don111

Banned
ta plazma ma prostokątny kształt pikseli, stąd to zamieszanie z proporcjami ekranu
co do full hd czy hd ready, przy 2,5m+ na 42' ekranie, różnica jest naprawdę pomijalna (nawet na 46' jest niewielka), choć będzie Cię drażniło gdy będzie leciał film w 1080p a nie będziesz mógł sam tego naocznie sprawdzić :)
 

jdud2

New member
Mam plazmę taką jak w sygnaturce, więc trochę na temat ekstremalnie niskich rozdzielczości wiem. Jeśli kupisz plazmę z rozdzielczością 1024 x 768 to może ci opaść kopara, jak dobrze będzie ci pokazywał obraz sd. Nieważne czy będziesz miał cyfrę plus czy analogową kablówkę na tanich kablach i wielu rozdzielaczach.

Co do hd, to sprawa bardziej skomplikowana. Mam podłączony bluray i widzę dużą (i sprawiająca przyjemność – to trzeba nakreślić) różnicę na plus jak puszczam film full hd. Widziałem na moim TV 32 cale i na jakimś sklepowym full hd około 40/46 cali film Startrek (ten najnowszy). Tracę sporo szczegółów na moim TV, tylko szczegółów, bo ostrość jest super, a to sprawia, że nie ma u mnie problemu. Zadowolony i tak jestem. Ale czy w grach (mówisz o ps3) będzie tak samo? Może jednak będziesz potrzebował tego full hd.
 

kapsell

New member
Bez reklam
Aha. W takim razie jestem zdecydowany na plazme panasinica :) dziekuje bardzo za pomoc i rozwianie watpliwosci. No i wyprowadzenie z bledu ;-)
Pozdrawiam, Tytek.

Jesli juz kupujesz tv "bo ktos ci polecil" to jestes - naiwniakiem nie obraz sie - obstrachujac od tresci porad.

Jak chcesz zeby sd bylo dobre to zostan przy kineskopiw, niec lepszego nie znajdziesz, ale nie o to chodzi chyba.

Masz komputer i konsole - i tu lepiej zagra lcd - szczegolnie mowa o kompie, elementach statycznych i lepsdzej ostrosci lcd.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
kapsell
Ale kolega tytek nie kupuje danego model TV dlatego, że mu ktoś polecił, tylko sam go wybrał. Tak przynajmniej napisał w pierwszym poście. Napisał, że zdecydował się na plazmę i na konkretny model. Miał tylko wątpliwości co do formatu obrazu i prosił o pomoc w tym zakresie.
 

digitalus

Banned
witam
temat poruszany wiele razy.plazma o rozdzielczosci 1024 x 768 to bardzo dobry wybor bo uzyskamy zdecydowanie lepsza jakosc obrazu sd niz w lcd full-hd.potwierdzenie tej informacji z grupach dyskusyjnych, internetowych stron i na forum
kilka przykladow
http://www.hdtv.com.pl/forum/471931-post2450.html
http://omgili.com/newsgroups/pl/rec/kino-domowe/gv1k03b6u1nemesisnewsneostradapl.html
cytat
Należy pamiętać, że cyfrowy telewizor o wysokiej rozdzielczości demaskuje wszystkie wady obrazu SD, które ukrywa przed użytkownikiem klasyczne urządzenie kineskopowe. Taki obraz oglądany z bliska wygląda fatalnie. Im większa rozdzielczość matrycy odbiornika, tym lepszej musi być on klasy, aby poradzić sobie z poprawnym odtworzeniem sygnału o niskiej rozdzielczości.
Jeżeli jednak koniecznie chcesz kupić nowoczesny telewizor, warto zainteresować się modelami plazmowymi, gdyż zdecydowanie lepiej radzą sobie z sygnałem SD niż urządzenia LCD. W porównaniu z LCD plazma umożliwia wierniejsze odzwierciedlenie naturalnych barwy, ma lepsze kąty widzenia (prawie takie jak przy kineskopach)
Telewizyjny dylemat - NEXT 2/2009 - Artykuły - NEXT
jeszcze jedna starsza informacja z forum
http://www.hdtv.com.pl/forum/34719-post2.html
kanaly hd tez beda wygladac dobrze bo niektore kanaly maja tylko znaczki hd a do prawdziwego hd wiele im brakuje.
kliknij tez tutaj. napisales ze zwrociles uwage LG 42pj550
http://www.hdtv.com.pl/forum/536370-post7.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/537722-post11.html
 
Ostatnia edycja:

tytek

New member
Jesli juz kupujesz tv "bo ktos ci polecil" to jestes - naiwniakiem nie obraz sie - obstrachujac od tresci porad.

Jak chcesz zeby sd bylo dobre to zostan przy kineskopiw, niec lepszego nie znajdziesz, ale nie o to chodzi chyba.

Masz komputer i konsole - i tu lepiej zagra lcd - szczegolnie mowa o kompie, elementach statycznych i lepsdzej ostrosci lcd.
Nie obrażam się, bo wiem co masz na myśli- zauważ tylko, że nie napisałem "idę kupić" tylko jestem zdecydowany- po prostu wchodząc do sklepu, wiem już w którą stronę się skierować, a zakup dokonam i tak dopiero po sprawdzeniu w realu co ten TV oferuje. Niestety, u mnie w pobliżu nie mam możliwości obejrzenia tych tv, dlatego chciałem się dowiedzieć, co jest polecane, żeby nie wierzyć na słowo panom "doradcom".
Co do kineskopów. Nie zależy mi na dobrym SD - tzn. wiadomo, lepiej jak jest dobre niż złe ;) po prostu narazie będę zmuszony oglądać przez większość czasu właśnie obraz SD, a dopiero w miarę upływu czasu będę przechodził na HD, zaczynając od filmów, potem gry, a w nieokreślonej przyszłości (może prędzej, może później) dojdą kanały w HD. dlatego chcę aby telewizor "trzymał poziom" - to nie ma być inwestycja która będzie się zwracała po latach ( dopiero jak przejdę ze wszystkim na HD), ani TV na rok-dwa a potem kupywac kolejny Tv do HD. szukam półśrodka i wydaje mi się że go znalazłem - 42"plazma HD ready. niedroga, wiec po 5 latach bd mógł ja zmienić bez obaw, a mam nadzieje, że przez te 5 lat nie będzie przestarzała. a dlaczego nie chce zostać przy CRT? z prostych powodów- przeprowadzam się i do nowego pokoju przyda się coś nowocześniejszego niż 10cio-letni kineskopowiec ;-)

Jeszcze tak kończąc- ostatnio rzucił mi się w oczy LG 42pj550- odtwarzanie wielu formatów wideo z pendriva(sam port USB jest dla mnie dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż karty SD w panasie), niski pobór energii, cieniutka ramka wokół TV. dlaczego to Panasonic x20 jest częściej polecany? bije jakością obrazu, czy może LG ukrywa jakieś wady( Duszki albo matryca mocno odbijająca światło) ?
 

don111

Banned
Masz komputer i konsole - i tu lepiej zagra lcd - szczegolnie mowa o kompie, elementach statycznych i lepsdzej ostrosci lcd.
do pracy w okienkach - wiadomo
w grach lepiej sprawuje się plazma (odczuwalnie lepsza płynność), LCD jest polecane tylko dlatego, że jest bardziej praktyczne od plazmy przez możliwość powidoków...
 

Szczepanieu

New member
Wiec jak to w końcu bedzie przy ps3 (tj. blueray i gry w 1080p) ?
Tez jestem zdecydowany na plazme. Mam duzy pokoj a tv bede uzywał głownie w nocy do gier oraz ogladania filmów. W dzien zasłaniam rolete i tez mam ciemno wiec mysle ze to najlepsze rozwiązanie. W tej chwili na celowniku mam 2 modele: wspomniany P42X20 oraz podobny tyle ze z rozdzielczoscia 1080p P42S20.
Domyślam się że różnica bedzie widoczna, szczegolnie gdy bede chcial np poogladac film na blue-ray lezac w łóżku oddalonym od tv o 6-7 metrów. Ale czy roznica ta bedzie duża? I czy bedzie ona w ogole dostrzegalna w przypadku zwykłego grania czy ogladania filmow bluray z normalnej odległosci?
 
Ostatnia edycja:

Klisman1987

New member
6-7 metrów od tv ? Nie wiem czy wogóle cokolwiek zobaczysz na ekranie 42 calowym a już wogole nie zobaczysz różnicy między hd ready a full hd. Przy tej odległości to zastanów się nad projektorem.
 

Szczepanieu

New member
@Klisman
Nie wiem dlaczego ale myslalem ze roznica bedzie bardziej widoczna przy duzych niz przy małych odlegosciach od tv. Ok zostawmy to, dalej pytałem sie co w wypadku ogladania filmu na blue-ray z normalnej odległości (tj 3-3,5m). Czy roznica bedzie duza ?
@pejotpe
Jak narazie faktycznie nie widziałem wiele gier przystosowanych do takiej rozdzielczosci ale napewno z czasem bedzie ich wiecej. A głownie pod konsole kupuje ten tv.

Mam juz metlik w glowie. Nie wiem czy lepsza mniejsza rozdzielczosc ale 50cali czy lepiej 42 ale fullHD. Przypominam ze tv głownie do PS3 !!
 

Klisman1987

New member
Różnica niewielka jest na korzyść 1080p ale przy odległości nie większej niż 3m. Najlepiej jak byś zamówił sobie prezentacje w domu lub poszedł do sklepu poprosił żeby puścili ci ten sam materiał na obydwu tv i sam ocenił.
 
Do góry