DVD czy HD DVD?

Baldini

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy i mam na imię Artur, ksywka Baldini.

Choć przeglądam już te forum od 8 miesięcy, to dopiero teraz zdecydowałem się, aby poprosić Was doświadczonych użytkowników wszelakich technologii o porady.
Sprawa wygląda następująco: przez ten czas czytałem na temat plazm i LCD i w końcu zdecydowałem się na dzień dzisiejszy na zakup plazmy Samsung 42C91H. Prawdopodobnie nastąpi to w lipcu lub sierpniu. Jako główne żródło sygnału będzie w 90% kablówka cyfrowa. Chciałbym do tego dokupić.... no właśnie, nie wiem w co zainwestować. Zastanawiam się, jaki odtwarzacz wybrać: dvd, czy hd dvd. Z dvd biorę pod uwagę Denon 1930, Yamaha 1700 i H/K 47, a z hd dvd Toshibę HD-XE1.
I w tym momencie gryzą się dwie kwestie:

1) chciałbym dokonać zakupu na dobre kilka lat, nie stać mnie aby co 3, 4 lata wymieniać sprzęt, a Toshiba jest bardziej przyszłościowa
2) druga strona medalu to taka, iż plazma samsunga nie jest full hd, więc up-scaller 1080p raczej nie wykorzystam.

Tak więc warto przepłacać za Toshibę? W sumie jeszcze do końca nie wiadomo, która technologia wygra, ale za odtwarzacz BR w cenie ok.4, 5 tys. mnie nie stać.
Dodam, że zależy mi na dobrym obrazie i dźwięku.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i czekam na wszelkie sugestie i porady.

Baldini
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
wystarczy Ci w zupełności zwykłe dvd - które skaluje . Do plazmy to zupełnie wystraczy. Pamiętaj że HD dvd to również później źródło do zakupu filmów , których jest mało i słabo dostępne oraz drogie.
A BR kupisz za 2200 razem z grą PS 3 Sony.
 

Baldini

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzięki kiki.
Kupowanie filmów raczej odpada, prędzej koncerty. Ale czy te już wydane zostaną remasterowane do HD, to wątpie, może za kilka lat.

Chyba zostanę przy opcji dvd.
Czekam jeszcze na opinie innych użytkowników. Może ktoś miał okazję porównywać wyżej wymienione odtwarzacze pod względem jakości obrazu i dźwięku?
 

Serdello

New member
Kiki ma racje, na hd-dvd dostepne sa chyba gora 3 filmy w polsce pozatym ich cena jak na obecne czasu bedzie bardzo wysoka, czysta plyta chyba z 50zl kosztuje. Pozatym po co Ci cos takiego skoro tv nie jest w stanie i tak pokazac tej jakosci? Teraz kupisz HD-dvd by potem znow wymianiac TV? to lepiej poczekac i za ten czas bedzie to sporo tansze.
 

arsenal

Moderator
VIP
Serdello napisał:
Kiki ma racje, na hd-dvd dostepne sa chyba gora 3 filmy w polsce pozatym ich cena jak na obecne czasu bedzie bardzo wysoka, czysta plyta chyba z 50zl kosztuje. Pozatym po co Ci cos takiego skoro tv nie jest w stanie i tak pokazac tej jakosci? Teraz kupisz HD-dvd by potem znow wymianiac TV? to lepiej poczekac i za ten czas bedzie to sporo tansze.
No ten zaznaczony fragment to już kompletna bzdura. Ten Samsung jest HDReady, ma ponad 720 linii i dobrze pokarze różnicę między filmem DVD a HD DVD Czy Blu-ray.
 

Baldini

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cena płyt mnie nie interesuje, gdyż nie mam zamiaru kupować nie wiadomo jakie ilości filmów, ani tym bardziej wypalać na czystych. Chcę poprostu kupić dobry odtwarzacz i cieszyć się w miarę możliwości mojego przyszłego sprzętu jak najlepszym obrazem. Nie jestem kolekcjonerem płyt, który wypala na płytkach wszystko, co zdobędzie. Mam kilka pozycji, które chciałbym mieć w swojej kolekcji, a większość filmów poprostu wypożyczyć sobie i zrobić kino w domu.
 

Serdello

New member
A fakt źle przeczytalem o tym tv choć HD ready nigdzie nie wypisuje tylko rozdzielczosc:) ktora jest wystarczajaca. [FONT=verdana,arial,helvetica,sans-serif]Rozdzielczość 1024x768 [/FONT]
 

Baldini

Klub HDTV.com.pl
VIP
Okey. A teraz zapytam tak. Czy duża jest różnica obrazu jak puszczę przeskalowane DVD do 720p lub 1080i, a obrazem już nagranym w 720p i 1080i?
 

hernu

New member
Różnica jest taka, jak pomiędzy krzesłem, a krzesłem elektrycznym...

A tak na poważnie - nie sposób tej różnicy nie dostrzec.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
decyzja nalezy do Ciebie.
Ale nawet inwestycyjnie - to żaden sens .
Różnie jak dla mnie również nie widoczne.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Jaka jest różnica? Wystarczy, przy pomocy jakiegoś programu graficznego, zmniejszyć fotografię cyfrową o połowę, a później powiększyć dwukrotnie. Następnie wystarczy porównać z wcześniejszą wersją.

ArtS :)
 

autorus

New member
W tej kwestii nie zgadzam się z kolegą KIKIM. Też stanąłem przed wyborem albo dvd hk 47 - 1600zł albo coś innegoi napatoczyła sie toshiba hd-e1 za 1400zł. Nie potrzebwałem dużo czasu do namysłu.

Autorus




kiki napisał:
wystarczy Ci w zupełności zwykłe dvd - które skaluje . Do plazmy to zupełnie wystraczy. Pamiętaj że HD dvd to również później źródło do zakupu filmów , których jest mało i słabo dostępne oraz drogie.
A BR kupisz za 2200 razem z grą PS 3 Sony.
 

Baldini

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak, ale HK w porównaniu do Denona i Yamahy ma słabsze wyposażenie, takie samo jak Toshiba, a ja zastanawiam się nad Toshibą XE1.

No cóż, chyba na razie kupię samą plazmę, a nad odtwarzaczem to się jeszcze zastanowię, no i przede wszystkim pośledzę na ich temat rózne wieści w internecie.

Ciężka sprawa. Gdyby to tylko ode mnie zależało, to by nie było problemu, dziś kupuję dvd, za rok hddvda. Ale moja żonka na to nie pójdzie. Jak już coś kupię, to musi być na conajmniej 5 lat. Dlatego musze przy tym zakupie podjąć poważną decyzję, na ile da się żonkę naciągnąć;)
 

bond007

New member
Witam, reasumując czy jeżeli mam zwykły telewizor i ew. zakupię DVD z funkcją HDMI to obraz z płyty DVD bez odpowiednich specjalnych łączy będzie wygłądał dużo lepiej?
 

dapta

New member
kup ps3

Jesli choc troche lubisz pograc to kup ps3 wydatek okolo 2400, a masz konsole + blu-ray playera i akurat na 5 lat :). Poza tym zonie sie spodoba, dosc fajnie wyglada:).

A tak na powaznie, jak ci sie nie spieszy to poczekaj jeszcze z ta wysoka rozdzielczoscia, bo kupisz HD DVD, a okaze sie ze Blu-Ray wygra wojne formoatow i co wtedy. Wtopa. Poczekaj do przyszlego roku, moze cos sie wyjasni. Co do upscalingu, to nie wiem, nie widzialem, ale powinno wygladac lepiej po upscalingu. Jak juz Atr007 wspomnial, na zdjeciach to dziala (tyle tylko ze on opisal downscaling:).

A poza tym to nie zajarzylem ostatniego pytania "Witam, reasumując czy jeżeli mam zwykły telewizor i ew. zakupię DVD z funkcją HDMI to obraz z płyty DVD bez odpowiednich specjalnych łączy będzie wygłądał dużo lepiej?"

co to jest zwykly telewizor?
i co to jest funkcja HDMI (chyba ci chodzi o wyjscie HDMI)?

Tak czy siak jak masz TV, ktory wyswietla 480 lini (zakladam ze to wlasnie jest zwylky) to czym bys go nie podlaczyl i do niewiadomo jakiego sprzetu to i tak nadal to bedzie 480 lini czyli max jakosc DVD (co z HD juz ma niewiele wspolnego).

Pozdro
 

ArtS007

New member
Bez reklam
dapta napisał:
Jak juz Atr007 wspomnial, na zdjeciach to dziala (tyle tylko ze on opisal downscaling:).
Dokadnie opisałem procedurę dwukrokową:
1. Obniżenie rożdzielczości (downscale).
2. Następnie zwiększenie rozdzielczości (upscale).
Chdziło o to, aby porównać zdjęcie w formie oryginalnej i to samo zdjęcie poddane powyższej procedurze. Efekt pogorszenia będzie na pewno widać. :)

Telewizor PAL wyświetla 576 linii.

Kupowanie odtwarzacza z HDMI wymaga, aby telewizor posiadał złącze HDMI.

ArtS :)
 

dapta

New member
sorrki

Najbardziej sorrki za przekrecenie ArtS007 na Art007. Poza tym po erracie wszystko nadal pozostaje prawda 576 to nadal nie 720 (conajmniej). :)
Pozdro
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Na pewno 720 to lepiej, niż 576. Ale jednocześnie nie jest to aż taki skok, jakby mogło się wydawać. Rozdzielczość w pionie rośnie jedynie o 25%. Większa poprawa jest w stosunku do NTSC (480 linii, czyli 50%). Niebagatelne znaczenie dla poprawy jakości sygnału 720p ma progresywne skanowanie (dla 720 linii w standardzie). Oczywiście o 1080 nie ma co mówić, bo tu już mamy poprawę rozdzielczości o 87,5%. Dlatego proponowałem wątpiącym eksperyment z przewymiarowaniem zdjęcia w dół i w górę, aby przekonali się, że skalowanie w górę niesie za sobą nieodwracalne straty. Im wyższy topień przeskalowania, tym gorszy efekt końcowy.

ArtS :)
 

mariof

New member
Bez reklam
Baldini napisał:
Okey. A teraz zapytam tak. Czy duża jest różnica obrazu jak puszczę przeskalowane DVD do 720p lub 1080i, a obrazem już nagranym w 720p i 1080i?
Powiem tak, różnica jest "porażająca" (takie modne słówko:)). Tak na poważnie HD to nowa jakość, szczególnie dobrze to widać przy płytach HD czy choćby nagraniach nawet amatorską kamerą video HD:)
 

bond007

New member
Dla mnie zwykły telewizorem jest Panas z wyświetlaniem i wejściem na progresiw, a chciałbym podłączyc do niego przy ew, zakupie DVD z wyjściem HDMI.
 
Do góry