drążce pytania dot. ps50b550

KrzysiekSX

New member
Myslałem o kupieniu sobie takiej 'zabawki', głównie jako duży ekran do oglądania divix-ów z komputera, plus standardowe 3-4 kanały z anteny. Najprawdopodobniej nie będę nigdy zakładał kablówki ani kupował anteny satelitarnej, po prostu nie mam aż tyle czasu, żeby przeglądać 50 kanałów tv :) co potrzebuję to pożyczam na dvd lub ściągam z sieci. Obecnie mam 29'' tv crt w formacie 4:3.
Nie interesowałem się zmianą tv do tej pory, bo znam mniej więcej oganiczenia technologii lcd, a plazmy były albo duże i drogie, albo małe. Obecnie pojawiły się dobre ceny na 50',' więc tak właściwie to teraz 'skoczyłem na głęboką wodę'. Zainteresowałem się akurat 50b550 po przeczytaniu testów i opinii w necie (między innymi na tym forum). Mam pytania szczegółowe do posiadaczy tego tv, bo większość opinii o tym tv jest bardzo pozytywna, a ja mam raczej negatywne odczucia. Szczególnie porównanie ze starym tv co do jakości obrazu nie daje mi spać.
Ta plazma ma pełno przypadłości, które opisałem poniżej, a które to właściwie dyskwalifikują ją jako tv do oglądania tv i filmów... ale może wystarczy dobrze poustawiać jakieś parametry i będzie ok?
Jak na razie wstrzymuję się z zakupem do czasu obejrzenia dokładniejszego jakichś innych tv w podobnej cenie (do 3500) lub rozwiania moich wątpliwości co do tego samsunga.
A jeśli wszystkie te tv mają tak działać jak to wynika z obejrzenia w sklepie, to zdecydowanie lepszy efekt niz zakup nowego mogę osiągnąć przez przysunięcie się do starego tv na metr ;)

a oto pytania na które w sklepie nie znają odpowiedzi:
0. czy jest możliwe szybkie włączanie kanałów 0-9 z tunera, bez czekania na drugą cyfrę? mój stary tv ma możliwośc wybrania trybu pilota - 1 lub 2 cyfrowe numry kanałów
1. czy można zrobić zoom-out, czyli wyświetlić obraz tylko na części ekranu? z instrukcji wynika, że używając psize z pilota można sobie ustawić rozmiar ramek wokoło obrazu, ale nie pisze w jakim zakresie, czy np. można sobie zrobić odpowiednik 30'' ekranu na środku 50'' ? pomińmy tu może problem z wypalaniem pixeli i powidoków :) taka funkcja byłaby przydatna bardzo w przypadku oglądania tv z anteny, gdzie jak wiadomo jakość nie jest na najwyższym poziomie i skalowanie do 50 cali niema sensu
2.jeśli 1 jest możliwe, to czy ramki wokoło są czarne, wygaszone czy szare? w sklepie przełączałem tryby standardowe ekranu i w 4:3 były szare paski po bokach...
3.czy ustawienia ramki z pkt 1 jest trwałe - czy np zmiana trybu wyświetlania dla danego źródła sygnału kasuje ustawienia indywidualne ramki (jak w jakimś starszym modelu samsunga)
4.czy można robić indywidualne ustawienia ramek dla każdego źródła? głównie chodzi mi oczywiście o wbudowany tuner, ale inne źródła też mnie interesują
5.przejrzałem całe menu, ale nie znalazłem ustawień equalizera dźwięĸu, jest gdzieś czy niema?
ewentualnie czy jest po odblokowaniu 650 w menu serwisowym? niestety muszę stwierdzić, że dzwięk jedyne co przypomina, to piszczenie z komórki... a moja nawet gra lepiej, tylko ciszej (nie jestem całkowicie gołosłowny - włączyłem mp3 w komórce na głośniczku wbudowanym stojąc obok tv i tą sama mp3 w tv z pendriva, moim zdaniem tv może jedynie poziomem głosności konkurować, jak jest cicho to komorka gra lepiej...)
6. bida z nendzom jest w jasnych partiach - masakrycznie spłaszcza kontrast i rozpiętość tonalną w odcieniach białego, niezależnie od ustawień dynamic/movie/jakies tam inne co nie pamiętam - czy to się po jakiejś kalibracji poprawia? i jeśli wyprowadzi się sensownie te białe, to czy jednocześnie obraz nie przestaje być widoczny w dziennym oświetleniu w ciemnych partiach ?
te białe szczególnie widać przy zestawieniu obok jakiegokolwiek lcd-ka. I nie chodzi mi o to, że jest obraz ciemniejszy, tylko to wygląda tak, jakby gamma była jakaś dziwna i w ciemnych partiach jest super, a w jasnych masakra (wiem że tv ma możliwość korekty gammy/poziomów składowych, ale to nie oznacza jeszcze, że da się to sensownie ustawić :)
albo może lepiej zobrazuje to w ten sposób: do pewnego poziomu jasności obraz na lcd i plaźmie jest taki sam, a powyżej plazma już więcej nie daje rady wyświecić i wszystkie jaśniejsze białe są spłaszczne z kilkudziesięciu do kilku poziomów. Z kolei jak zmniejszę jasnośc ogólnie na plaźmie, żeby te białe miały swobodę i dynamikę, to czy ciemne nie znikną całkiem?
nigdy nie widziałem na żadnym tv ani monitorze takiej przypadłości, a tutaj jest powtarzalne na każdym egemplarzu jaki widziałem (3 sztuki w róznych sklepach)
7. czy można ustawiać indywidualne parametry obrazu (jasność, kontrast, nasycenie) dla poszczególnych kanałów tv?
8. Czy nie macie problemów z obrazami ludzi? mam wrażenie, że ten tv bardzo brzydko się zachowuje w przypadku pokazywania twarzy z 'odblaskiem' światła, np. pogaduchy w studiu tv, gdy człowiek sie spoci i świeci mu się twarz miejscami. Zauważyłem to na jakimś dzienniku, efekt był taki, że cała twarz była renderowana ładnie, a świecące miejsca - zapewne w oryginale białe jak to zwykle sa odbicia światła, były wyraźnie 'odcięte' kolorystycznie od reszty twarzy i w kolorze lekko różowym, co wygląda strasznie paskudnie. Jednocześnie białe partie obrazu były renderowane poprawnie na biało/szaro (o ile mogę stwierdzić bez stop-klatki). Ten sam obraz na stojącym obok panasie viera nie miał takich artefaktów, przy czym kolorystycznie samsung bardzij mi odpowiadał.
(na samsungu starałem sie powyłączac wszystkie polepszacze, dynamiczne cosie, odszumiacze itp ale efekt nie zniknął) Dodam jeszcze, że efekt jest obecny niezaleznie od ustawień jasności i kontrastu, więc to moim zdaniem nie limit matrycy, tylko błąd przygotowania/obróbki obrazu. Oczywiście nie występuje zawsze, tylko są to takie 'przebłyski' - gość kręci łysą głową, to jeśl trwa ten ruch 50 klatek, to np. 10 jest źle, a pozostałe ok, i to najbardziej denerwuje. Efekt niewrażliwy jest na ustawienie 'flesh tones'.
9. Może jestem przeczulony, ale nie bardzo podoba mi się moment przejścia z obrazu statycznego do ruchomego, sygnał - antena, nie zadne cyfrowe źródło. Przykład: kamera skierowana na człowieka, np spiker czyta wiadomości - obraz jest super, ostry, kolorowy, odpowiednio wyrenderowana twarz człowieka ze szczegółami typu rzęsy i zmarszczki. Nagle człowiek odwraca głowę w bok - obraz traci na moment ostrość, tak jakby część pixeli spóźniała się za głównym ruchem, zostają takie jakby smugi/zacieki koloru, po czy doganiają i znowu jeśli obraz się stabilizuje to nabiera ostrości. Takie jakby softwarowe smużenie, nie wynikające z właściwości matrycy. Jednocześnie przy tych samych ustawieniach tv szybkie sceny nie mają smużenia ani widocznego rozmycia, pojawia sie to rozmycie tylko w mało dynamicznych scenach na małych względnych ruchach- tak jakby jakiś algorytm celowo opóźniał zmianę części pixeli bo nie jest pewny tego, czy obiekt się poruszył czy nie... może to jakies połączenie skalowania z odszumianiem? da się to wyłączyć?
dla porównania robiłem test na starym tv - obraz z komputera, komputer ma tuner tv, uruchomiłem program do odbioru tv na komputerze ze skalowaniem do 50'' - na ekranie tv była mniejwięcej przeskalowana ćwiartka obrazu telewizyjnego - pomimo ogólnej słabej jakości nie zauważyłem takich efektów jak opisałem powyżej, więc czy jest to efekt występujący na tym konkretnym samsungu lub ogólnie na wszystkich plazmach samsunga ? a może wszystkich plazmach?

Z pozytywnych uwag jakie mi się nasunęły po wizycie w sklepach: pooglądałem trochę sygnałów z różnych źródeł,zabrałem zdjęcia na pendrivie - bardzo ładnie jeśli mamy sygnał z demówek-kreskówek, z demówek z ludźmi juz tak dobrze nie jest, z satelity sd już tak sobie, przy czym zdaję sobie sprawę,że kompresja mpeg-owa z satelity daje w doopę :). W sumie to ten tv na tle innych prezentuje sie całkiem dobrze. W porównaniu do panasoników obraz jest gładszy, nie widać ziarna i pixelozy (nie mam na myśli kwadratów z kompresji, tylko pixeli w przejściach tonalnych w ciemnych obszarach). W stosunku do lcd to wiadomo ;)

pozdrawiam Krzysiek
 

cactusek

New member
Bez reklam
Odpowiem tylko na punkty o ktorych cos tam wiem.
Ad 0
Pewnie nie można ale w nowoczesnych TV to funkcja jest niepotrzebna, takie telewizory w 95% przypadkow wspolpracują z tunerami cyfrowymi i to na nich przełącza sie kanały wiec dla producenta była zbędna. Ale moze ktoś potrafi to zmienić na tym Samsungu.
Ad 5
Mozna zmieniac te ustawienia w menu serwisowym chyba
Ad 7
Tutaj to chyba juz przeginasz z wymaganiami - to nie komputer tylko telewizor, nie mozna sobie stwarzać innego profilu dla kazdego kanalu :)
Ad 8
Ja tego nie zauważam
Ad 9
To co opisałeś to dokładnie żywcem wzięte objawy każdego telewizora ale LCD. Ja oglądam dużo piłki nożnej i po prostu jak widze mecz na ekranie LCD to mnie odrzuca. Ruch piłkarzy na zielonym tle jest beznadziejny, są prawie cały czas rozmazani. W plazmie jest to 5 razy mniej widoczne, więc chyba sie czepiasz. Oczywiscie nic nie dorównuje starym dobrym CRT.
Ja ciągle nie mam tego TV w domu bo kupię go chyba dopiero za kilka tygodni ale to moje spostrzeżenia z testowania u innych i w sklepie.

Tak w ogole to nie wiem po co ci ta plazma skoro ogladasz tylko analog i divix, nie wykorzystasz jej w ogole, pozostań przy CRT.
 
Ostatnia edycja:

KrzysiekSX

New member
Wbrew twierdzeniom niektórych kobiet, nie tylko technika się liczy, i tym przypadku ważny jest również rozmiar :)
po prostu 29'' jest moim zdaniem za małe, szczególnie gdy większość filmów dostępna jest w formacie 16:9 i na moim tv mam pasek z obrazem na pół ekranu... taki obraz dobry jest z odległości 1,5m...
Wiem, że pod pewnymi względami między crt a plazmami i lcd jest przepaść jakościowa, ale nieprawdopodobne wydaje mi się, że urządzenie o tak pozytywnych opiniach ma problemy z tak trywialnymi sytuacjami na obrazie. Tak więc pytam, bo może to kwiestia ustawień albo czegoś innego...
co do pamiętania ustawiń - był by to miły akcent i krok na przód w stosunku do crt :), brak jednocyfrowego wybierania za to bardzo przeszkadza i to duży krok wstecz (pominę, że zmieniając tv rezygnuję z pipa dwutunerowego, ale na moich 4 kanałach jakoś chyba przeżyję)

a wracając do 9 - ruch typu piłka nożna, wyścigi samochodowe, szybka akcja w filmie jest ok i tu się nie czepiam, problem widziałem tylko na obrazie bardziej statycznym - małe ruchy obiektów rzędu kilkadziesiąt pixeli, dodatkowo obraz musi być mało ostry, mało kontrastowy, a duzymi plamami jednego odcienia, np zbliżenie twarzy w dobrym oświetleniu. To własnie te duże plamy zostawiają 'smugi'. Tak jakby wykrywanie krawędzi/ruchu/interpolacja ramek nie działała dobrze na takim obrazie. O dziwo na demówce - kreskówce nie zauważyłem takiego zachowania, mimo, że na obrazie było całkiem podobnie - małe ruchy, mały kontrast, duże obszary w podobnym kolorze.

pozdrawiam Krzysiek
 

gopiter

New member
Powiem tak: gdybym miał kupić ten tv patrząc na jakość wyświetlanego obrazu w sklepie to bym w życiu go nie kupił tak jak żadnego innego tv no może poza modelami z przedziału cenowego od 8tys. w górę. Jednak kupiłem go właśnie na podstawie opinii/recenzji w necie jak i zachęcony ceną. Po podłączeniu go do analogowej kablówki w domu stwierdziłem hmm no ok ale bez rewelacji i szczerze powiedziawszy byłem trochę zawiedziony jakością obrazu. Teraz od kilku dni mam n-kę i muszę powiedzieć, że jest naprawdę dobrze, a kanały HD - rewelka! Dlatego jeśli tak jak piszesz planujesz oglądać na nim głównie analogowy sygnał i Dvix'y to zastanowiłbym się nad czymś innym przede wszystkim mniejszych rozmiarów. Jeśli dostarczysz mu porządny sygnał to jego oglądanie będzie samą przyjemnością (nie wspominam już o Blu-ray bo tutaj jest po prostu masakra i siedzisz ze szczęką przy podłodze).
Co do pyt. 9 to ja nie zauważyłem takiego efektu u siebie. Pytanie z jakiej odległości oglądałeś w sklepie ten tv bo wydaje mi się że oglądając go z odległości 3-4m czyli takiej z jakiej powinno się oglądać tv tej wielkości to efekt nawet jeśli rzeczywiście występuje będzie niewidoczny.
 

cactusek

New member
Bez reklam
Tak w ogóle może wypowiedzieć sie jakis posiadacz tego TV ktory siedzi bliżej niż 3m od niego? Jak wrażenia? Nie jest za duży? Chodzi mi głownie o sygnał SD. Będe oglądał z 2,5m czasem i boje się że to za duża przekątna.
 

KrzysiekSX

New member
do gopiter: oglądałem z 2-3 metrów, można było sobie samemu pokręcić ustawieniami - porównywałem z lcd, lcd na ledach i w sumie samsung dobrze się broni, pomijając może tą kompresję odcieni w białych. To prawda, ze jest ciemniejszy od lcd-ków, ale za to ma znacznie ładniejsze przejścia kolorów - tutaj nie rażą aż tak bardzo standardowo pojawiające sie na lcd kręgi lub paski na niebie. Jest to zapewne też kwestia mniejszej jasności ogólnie i jak przyciemnię lcd to też się ukryją te artefakty, ale jakoś nie przemawia do mnie przyciemnianie świetlówek w lcd, poza tym jakiś minimalny poziom świecenia musi być, a często np. w monitorach komputerowych minimum jest zbyt jasne do komfortowej pracy gdy jest ciemno.
Mniejszy rozmiar mi się nie opłaca - 37'' to mniejwiecej odpowiednik mojego na wysokość ekranu, więc nic nie zyskuję poza poszerzeniem ekranu i zmianą crt na co innego co ma w porównaniu same wady :)
mogło by być 46'', bo to pierwszy rozmiar, który jest zauważalnie większy, ale akurat nic ciekawego nie znalazłem w tym rozmiarze (był jakiś samsung seri 450 w rtveuroagd, ale z tego co pamiętam, to cenowo nie był zbyt atrakcyjny)
Bardzo chętnie bym obejrzal jakis projekcyjny dlp, ale raczej u nas nie ma nigdzie niestety.
Jakieś inne pomysły? (rzutnik raczej wykluczam ze względu na dzienny w większości tryb oglądania)

do cactusek: sd z tej odległości jest po prostu mniej wyraźne na takim dużym ekranie niz na mniejszym, oglądałem ponad godzine rózne programy sd w sklepie, i da się oglądać. W porównaniu do crt 29'' ekran jest wyższy o ok. 16cm, czyli skalujemy obraz razy 1.3, tak więc oglądając w trybie 4:3 obraz jest większy, ale tragedii niema. Jak włączysz rozciągnięcie na boki, to skalowanie jest już 1.85, i to już tak ładnie nie wygląda :( Dlatego pytałem o możliwośc zoom-out, żeby właśnie sd puścic sobie nie na całym ekranie.

pozdrawiam Krzysiek
 

KrzysiekSX

New member
No więc kupiłem samsunga :) co prawda nie 50b550 tylko 42b450, ale sterowanie chyba jest podobne. Z doświadczenia więc mogę napisać, że:
ad 0: niedasie tak jak chce, po wpisaniu jednej cyferki czeka się ok 2 sekundy, lub potrzeba 3 cyfry wpisać lub 1/2 cyfry i 'enter', co powoduję przełączenie od razu
ad 1: da się, ale tylko w ograniczonym zakresie, można obraz zwęzić na wysokość, na szerokość nie zauważyłem opcji
ad 2: w 4:3 boki są szare, nie da się ustawić czarnych. Przy zwężeniu obrazu pozostałe miejsce świeci kolorem czarnym plazmowym :) czyli nie wygasza się całkiem
ad 3/4: ustawienia skalowania wydają się osobne przynajmniej dla tunera i zewnętrznego analoga (eurozłącze), więc być może dla innych źródeł też są osobne ustawienia zapamiętane, są trwałe, czyli po przejściu z indywidualnego skalowania na np. 4:3 po powrocie nie trzeba ustawiać ponownie
ad 5: w moim equalizer jest (znaczy się namiastka, bo 100hz basu z głośniczków i tak nigdy nie będzie, ale pewnie działa na zewnętrzne źródło)
ad 6: jeśli nie przegina się z jasnością/kontrastem, to da się żyć z rozpiętością tonów jasnych
7,8 - nie występują, więc albo była to wina konkretnego modelu w sklepie albo ustawień
9 - o ile nie włączy się odszumiania, to problem nie występuje, przy czym myślę, że na ekranie fullhd może być bardzo efekt wzmocniony w porównaniu do mojego.

pozdrawiam Krzysiek
 

KrzysiekSX

New member
Do moich zastosowań wystarcza, a może i nawet lepiej, bo 1400 taniej :) porównywałem 42 i 50 cali w sklepie, widzę różnice w obrazie między fhd i hdready, ale tylko jak jest sygnal fhd (ale akurat nie samsungi było obok siebie jak porównywałem sobie rozdzielczość) Przy normalnym sd obraz wydaje mi się nawet lepszy na 42 niż na 50, ale to może kwestia rozmiaru.
42 ma chyba lepszą powłokę antyodblaskową niż 550, bo własciwie nie widać odbić jak się ogląda, nawet jak jest bardzo jasno w pokoju, 550 miala wyraźne odbicia (w sklepie). Przy czym nie widziałem ich 'side by side' ale może to kwestia środowiska.
Resumując: chyba specjalnie nic nie straciłem, może jedynie fullhd było kuszące, ale po analizie potrzeb stwierdziłem, że mogę żyć bez wysokiej rozdzielczości. Potencjalnie odblokowywane przez menu serwisowe w 50b550 funkcje mogły by się przydać, ale wszystkie poza pip-em (średnio użytecznym z powodu braku drugiego tunera naziemnego) załatwia o wiele lepiej laptop odpięty pod dsuba lub hdmi. Dodatkowo dostaję swobodę w sposobie oglądania obrazków w dowolnej przeglądarce, bez problemów działają wszystkie formaty video, jest kilka odtwarzarek z róznymi fajnymi funkcjami, których w tv raczej nie będzie. Dodatkowo nie jestem zdany na nowy software od samsunga, jak coś nie działa w odtwarzarce. Nie uważam, że bez sensu są odtwarzarki w tv, ale są po prostu lepsze i wygodniejsze rozwiązania i jeśli mam do nich dostęp, to wolę ich użyć. Laptop i tak w domu jest, niema żadnego problemu z podpięciem do prądu np. żeby mógł chodzić całą noc (w końcu nie jestem na kempingu).

pozdrawiam Krzysiek
 

cezaryece

Member
AD 9 - rozmywanie podczas ruchu
Nie jestem pewien, czy w tej chwili sygnał do nadajników naziemnych tez nie jest dosyłany w formie skompresowanej. Bo jeśli tak, to zawsze nawet niewielki ruch spowoduje chwilowy brak ostrości - takie są niestety wady technologii kompresji obrazu. Obserwowałem to nawet na zwykłym CRT z analogową kablówką (ale oni odbierają sygnał cyfrowy z satelity, więc stąd kompresja), szczególnie podczas meczy piłkarskich na Polsacie, gdzie trawa "wyostrzała się" jak tylko kamera stanęła. Sygnał transmisyjny do nadawcy tez zapewne był już kompresowany, co tylko pogłębiało efekt.
Nie jestem pewien, czy w tej chwili w ogóle dysponujemy jakimkolwiek źródłem niekompresowanego obrazu TV.
 
Do góry