Dobry TV 43-50"

piterrrxd

New member
1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 18m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Na wprost lub pod lekkim kątem
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać, w przyszłości może wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Okno z prawej strony, pokój jest nawet w dzień dosyć ciemny
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Samsung UE40J6240
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Jasny, bardzo dobry obraz
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? 4k i HD, niestety również SD z DVBT
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? PC
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? ok 10
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? satynowa
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? film, serial
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Tak, 2-3h dziennie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? wieczorem
17. Preferencje co do wielkości? 43-50 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? słaba czerń i kolory, niski kontrast i jasność, smużenie
19. Preferencje co do marki ? Raczej nie
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 3000-3800 zł.

Rozglądam się za nowym telewizorem. Byłe dzisiaj w sklepie z przygotowanymi materiałami wideo na dysku, żeby przetestować kilka modeli. W założeniu nie chciałem przekroczyć ok 2500zł.

Na początek sprawdziłem sobie UE49NU7100 oraz UE50NU7400. Jakość obrazu chyba na tym samym poziomie. Dobrze sobie radzą ze skalowaniem gorszego obrazu SD. Równomierne podświetlenie na szarym i białym tle (w obecnym modelu jest z tym porażka i mocno to drażniło przy jednolitych tłach). Generalnie te modele wydają mi się bardzo podobne do obecnego UE40J6240 jeśli chodzi o poziom jakości obrazu. Nie podobała mi się za to maksymalna jasność tych ekranów - powyłączałem wszystkie eco-pierdoły, ale i tak jakoś słabo to świeciło.

Zerknąłem więc na wyższy model stojący obok - UE55NU8000. Tu już obraz jest zdecydowanie jaśniejszy i żywszy, materiały wyraźnie lepiej się prezentowały niż na moim obecnym Samsungu. Jednak 55" to trochę dużo. Model 49" na matrycy 60Hz bym przełknął, ale okropnie na nim wyglądały materiały HDR. Były takie mocno przepalone, kontrastowe przejścia miały wyraźne kontury. Na 55" te same ustawienia dawały zupełnie inny efekt... :shock: Nie wiem czy to wina słabej matrycy w mniejszym, czy trafił się jakiś walnięty egzemplarz - materiały SDR wyglądały tak samo na obu wielkościach.

Philips 50PUS7303 - jak dla mnie totalnie odstaje od Samsunga jeśli chodzi o szczegółowość obrazu - im źródło jest słabszej jakości, tym gorzej. Próbowałem różnych ustawień w menu, ale nie udało mi się zbliżyć do poziomu Samsungów. Partnerka ogląda przez większość czasu DVBT, więc niestety element skalowania gorszego obrazu jest dla mnie bardzo ważny. Szkoda, bo wiązałem z tym modelem duże nadzieje...

Sony KD-49XF8596B - rozmiar by mi pasował i chyba przy 49" jest matryca VA? Niestety nie zdążyłem na nim sprawdzić swoich filmów, ale "na oko" obraz był porównywalny do NU8000. W domowych warunkach będzie lepszy czy gorszy od tego Samsunga?

Generalnie jestem teraz w kropce - nie wiem co wybrać...
 

piterrrxd

New member
Po dokładniejszym obejrzeniu telewizorów w sklepie jakoś blado wypadają te modele w cenie ok 3500-4000zl, wszystkim czegoś brakuje lub coś niedomaga. Był fajny Panasonic 49" 120Hz za 3800zł, na którym upłynniacz radził sobie zdecydowanie lepiej niż konkurencja, ale matryca IPS go dyskfalifikuje do ciemnego pokoju.

Postanowiłem więc pójść w budżetową opcję, może za rok wyjdzie coś lepszego w budżecie 4tys. Philips 50PUS7303 za 2170zł, Samsung UE49NU7100 za 1760zł lub Samsung UE50NU7400 za 2400zł - te modele rozważam. Ciekawi mnie różnica między 7100 i 7400 jeśli chodzi o matrycę i procesor.

Co do Philipsa - obraz z odwarzacza usb był okropny nawet przy materiale 4k - chyba wina aplikacji bo materiał prosto z YT był w porządku. Może to tylko kwestia aktualizacji.
 
Ostatnia edycja:

piterrrxd

New member
IPS, więc odpada. Wiem, że ambi trochę ratuje sprawę, ale już w sklepie było widać, że czerń jest granatowa. Po przesiadce z VA będzie mi to przeszkadzało.
 
Do góry