Dobór subwoofera

prz3m0

New member
Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum w tym świątecznym dniu.

Potrzebuję pomocy przy odpowiednim doborze subwoofera, natomiast będziemy dobierali do takiego oto zestawu:
Amplituner: Onkyo TX-SR505E
Kolumny przednie: Tonsil Scherzo 350
Głośnik centralny: Magnat Monitor Center 210
Głośniki Surround: Magnat Monitor 110

Opierając się na Waszym doświadczeniu co byście mi polecili do takiego zestawu w cenie do max 1500zł. Chyba, że bardziej racjonalna będzie wymiana wszystkich kolumn na jakiś zestaw już z subwooferem, na taki zestaw mógłbym wydać max 2500 lub ciut więcej. Dla mnie mój zestaw gra obecnie "ok" ale z subwooferem będzie na pewno lepiej. Niestety nie mam możliwości posłuchać i porównać innych zestawów, więc proszę oceńcie mój zestaw i podpowiedzcie co można zrobić żeby było lepiej.
Pozdrawiam
 

Cyborg65

New member
. Chyba, że bardziej racjonalna będzie wymiana wszystkich kolumn na jakiś zestaw już z subwooferem, na taki zestaw mógłbym wydać max 2500 lub ciut więcej.
Pozdrawiam

Przy tym co masz to zestaw za 2,5 k z subkiem będzie zestawem brzęczyków z czymś co z nazwy jest subkiem.
Czyli zamienił stryjek.........
W subach to raczej 12" jest przyjęte jako rozsądne rozwiązanie (czyt rozsądne minimum)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

prz3m0

New member
o w mordę, to żeście mnie ale pocieszyli. A tak na prawdę co macie na myśli mówiąc 12" ? Chodzi o średnicę głośnika niskotonowego? Przepraszam, ale nie jestem zbyt w temacie. A jeśli byście mieli mi polecić konkretny model subwoofera do obecnego zestawu to co by to było ?
 

Cyborg65

New member
Witam

Zamknięty aktywny głośnik !2" (nie średnica a rozmiar)
W żadnym wypadku Jamo czy klip bo jako niepoważne firmy podają dane z kosmosu w celu nabrania naiwniaków.
Świetnie byłoby coś podłączyć i zobaczyć czy akurat o to ci chodzi.
No i powinien nisko schodzić od 40HZ w górę to nieporozumienie całkowite w KD.
Pozdrawiam :lol:
PS
Mi też odpowiada dźwięk magnata tylko w dole może coś z nich poszukaj.
 
Ostatnia edycja:

prz3m0

New member
OK - Dziękuję za podpowiedź - wiem już w jakiej grupie szukać. Gdyby jeszcze ktoś miał coś do zaoferowania to bardzo proszę pisać
 

Cyborg65

New member
Witam

Całkiem inne granie Magnat i JBL
Magnat wkładał (do niektórych modeli )głośniki o dosyć wysokiej sprawności i te 400 niekoniecznie wali na głowę Magnata trzeba by wyszukać jakąś dokładniejszą specyfikację.

Po:lol:zdrawiam
 
Ostatnia edycja:

HILUX

New member
Tzn. Co magnat wkładał ? i do których modeli ? i do czego to porównujesz ?

Betasub do JBL-a ?

To jakieś Twoje hobby te specyfikacje ?:idea: Robisz pomiary ?
 

Cyborg65

New member
Witam

Po to producenci podają specyfikację (nie liczę cudowanych) aby klient mógł się coś tam wstępnie zorientować o czym to się mówi.
Głośnik o sprawności 91db, potrzebuje 100W żeby zagrać dokładnie tak samo głośno, jak głośnik o sprawności 88db przy 200W .Wiadomo że w przypadku suba czy głośników nie chodzi o głośność ale same Waty niewiele mówią.
A to dopiero jeden parametr.
Warto zglebić temat, bo jak go troszkę opanujesz to z tych tabelek wyczytasz znacznie więcej niż przypuszczasz. Wiadomo odsłuch to podstawa ale jak wiesz że tekstylna kopułka gra miękko, to raczej wiesz czego się spodziewać zanim pójdziesz na odsłuch a sam odsłuch tylko to potwierdza . A sam napis 500W na subie nie znaczy praktycznie nic w morzu sztuczek marketingowców, może wyjść 50W .

Magnat podaje moc w RMS tak jak podaje każda szanująca sie firma.
Co to za Waty w JBL ciągła czyli na starcie dwa razy mniej a to że w taki sposub podaje dane najlepiej o nich nie świadczy.Można też się przyczepić do selektywności danych co wieje grozą.Czy to co było oczywiste przestaje być takie oczywiste?
Tu masz ciekawy przykład (0pois na dole) jak się ma moc do mocy RMS
http://www.ceneo.pl/754555s
A skuteczność to się od zarania podaje W/m zobacz co robi marketing
I skuteczność 98 :fool:
 
Ostatnia edycja:

schwarz

New member
Cyborg65 powiedz mi który z popularnych producentów podaję sprawność w subach? Bo ja nie widziałem nogdzie tego parametru. Magnat też nie podaję sprawności i obok mocy RMS podaje moc maks bo widzę, że zaczynasz go faworyzować.
Teorie ludzie znają ale jeśli chcemy pomóc to mówmy na przykładach typu: Jamo sub 250 ma moc 250 maks ale głośnik 88db a Magnat 201A ma 160W maks ale głośnik 91db i dlatego jest to ciekawa propozycja... Oczywiście dane wymyśliłem.
 

Cyborg65

New member
Witam

schwarz
Jak najbardziej zgoda.Powinno się tak opisywać podane przykłady.
Chcę tylko zwrócić uwagę ew kupującym czy polecającym że napis 400czy 500 Wat to często stosowana sztuczka.
Bublarskie firmy wymyślają sposoby pomiarów a potem w/g tych pomiarów podają dane a mało tego podchwyciły to średniaki i pseudo
średniaki. Dla mniej zorientowanego nabywcy te liczby są jednoznaczne a tak nie jest i to normalne oszustwo
Przez to chętnie porównałbym w akcji tego JBL i pozornie bez szans Magnata.
Co do wyszukiwania dokładnych danych to niestety często sporo czasu a w niektórych przypadku "znanych" firm niemożliwe.
Zobacz Tonsila podawał zastosowany w kolumnie głośnik po głośniku. Znalazłeś bez problemu wszystkie parametry wykresy i opinie.
Tu nikt się nie wstydził tego co tam siedzi.
Uważam że tak właśnie powinno być.
A mozolne szukanie dokładnych danych i odczytanie ich ze zrozumieniem zostawię nabywcą .
P:lol:zdrawiam
 
Ostatnia edycja:

schwarz

New member
Rozumiem i zgadzam się w sprawie danych Tonsila. Naprawdę na temat wyrobów Tonsila można zneleźć wszystkie dane, każdy głośnik można przejrzeć na papierku. Ale co do firm typu JBL, Magnat, Jamo i podobne to pozostaje zakładać że jest podobnie i testować słuchać przed zakupem. A że jest to mało możliwe to na ogół kupuje się w ciemno. Ja tak kupiłem ale powiem szczerze, że w chwili obecnej Jamo sub 300 mam przykręcony prawie na 0 bo w moim małym pokoju jest miazga jeśli chodzi o bas:twisted: Transoformersów strach oglądać:twisted:
 

HILUX

New member
nie wiem czy już się to zmieniło ... ale pomiary mocy można przeprowadzić wg. różnych norm. Norm nie piszą sobie bublarskie firmy.

określenie moc ciągła ... jest bardziej "uczciwe" dla klienta.

Moc to tylko informacja ... to nie wina firmy ... że ludzie się onanizują na widok napisu MOC ... a firma jest po to aby zarabiać ... megapixele ... konie ... mhz ... ghz ... MB ... GB ... TB ... mbit/s itd ... kto każe Ci zwracać na to uwagę skoro taka moc nie jest nikomu potrzebna.

czy klipsch ma 98dB czy 97 czy 90db mnie zbytnio nie interesuje ... bo odpalałem sprzet i wiem czy ma dużą skuteczność w porównaniu do np Quadrala , Monitor Audio , Paradigma , Jamo ... bo porównywałem w pokoju w domu u siebie na jednym amplitunerze ... nie w internecie ani markecie - nie muszę czytać paragonów .... bo kupuję do słuchania. Podstawowe informacje są dla mnie ważne ... abym wiedział czy mogę dany sprzęt podłączyć i czy się nim zainteresować bliżej.

dla tego pytam, czy przeprowadzasz jakieś pomiary ... bo oskarżasz firmy przecież na jakiejś podstawie ? wszystko jest gówno ... JBL ... Klipsch ...Jamo... co jeszcze? ... no oprócz Magnata

poza tym ja widzę, że w tym linku jest w miarę dokładny opis ... więc nie wiem o co tobie chodzi ?
czy jest prawdziwy pomiar ? to już by trzeba zwołać komisję ... może Ziobro się zgodzi.


  • Częstotliwości podziału zwrotnicy: 2000 Hz
  • Impedancja znamionowa: 8 Ohm
  • Moc muzyczna: 600 W Peak
  • Moc znamionowa: 150 W (RMS)
  • Pasmo przenoszenia: 33 - 23000 Hz (+/- 3 dB)
  • Skuteczność przy 2,83V / 1 kHz / 1 m: 98 dB
  • Typ obudowy: Tubowy głośnik wysokotonowy
  • Obudowa: bass reflex
  • Wielkość / materiał głośnika niskotonowego / materiał zawieszenia 2 x 203 mm / ceramiczny
  • Wielkość / materiał głośnika wysokotonowego / materiał zawieszenia: 1 x 25.4 mm / tytan / Tractrix Horn
  • Rodzaj wykończenia: kolor black ash, cherry
  • Wymiary ( W x S x G ): 1107 x 241 x 413 mm
  • Waga: 30 kg

no może by się przydało ... podanie więcej wartości jeśli chodzi o impedancję ... bo wiadomo, że nie jest ona stała.

niemiecki Magnat może i się szanuje ... Adolf Hiltler też się szanował .... tylko mało kto szanował Hitlera ... poza jego "fanatykami"

ale jak to się mówi ... dobry towar sam się obroni ... nie trzeba go promować

ave MAGNAT
 

Cyborg65

New member
Witam

Mi to by się przydał pomiar z wykresami i faktyczne dane, a nie lista pobożnych życzeń.
Naprawdę uważasz że robienie klienta w wała jest w porządku?
Po:lol:zdrawiam
PS
Te rożne normy to wymyślili producenci jamników mając na względzie naiwniaków.
 
Ostatnia edycja:

stecko21

New member
Witaj

A jaki masz pokoj bo to tez jest wazne. Ktos pisał ze min 12'' sub. Wg mnie wszystko zalezy gdzie to ma grac. Ja mam 18m2 pokoj i sub ''tylko'' na 8'' głosniku o dlugim skoku cewki i zamiata pokojem az milo... Dwa takie to az strach pomyslec co by sie działo w pokoju:)

Jezeli szukasz do 1500zł moge cos polecic.
PW

pozdr Artur
 

prz3m0

New member
Tak naprawdę są to 2 pokoje, pokój z kinem i jadalnia. TV i wszystkie głośniki w jednym pomieszczeniu 18m i otwarte przejście do jadalni, która ma ok 16m. Oba pomieszczenia ze sobą połączone w kształt litery L.
Suba jeszcze nie kupiłem, gdyż miałem sporo innych wydatków, ale temat nadal aktualny.
 

pkomp

New member
widzisz hilux masz tranzystor to mało cię obchodzi skuteczność.....siedziałbyś na lampie to nauczyłbyś się odrazu zwracać na to uwagę....choć i tak wiekszość kolumn/głośników oscyluje w granicach 87-90dB.

Co do tego magnata - fajny sub ale niestety bassrefleks przez co nieco muli ten bas

stecko to nie ma tworzyć "wiatrów" tylko grać - i nigdy tak nisko ci nie zejdzie te twoje 8 cali jak to robi 12" głosnik nawet o krótkim skoku - różnica w jakości basu jest ogromna....sub od jbl sc178 ma tylko 8 cali i zwykły skok a dmucha z bassrefleksu jak głupi - przy długim skoku byłaby tragedia - po co ma wiać po nogach?bezsnadzieja syf i kiła - tylko tyle moge o takich padakach powiedzieć

wole 10 czy 12" ale normalnie grające a nie męczący sie głośniczek próbujący uzyskać cos co nawet nie jest w jego zasięgu

kolega przemo ma kolumny scherzo - one mają duże basy więc sensownym subwooferem będzie 12" - mniejszy nie zapewni dobrego basu(tak niskiego)
przy 5"-6.5"basach mozna brać 10" sub
8" dla głosników z basem poniżej 5"
 
Do góry