Dobór mocy amplitunera do mocy glosnikow

Tygrysekk

New member
Mam pytanie. Chodzi mi o dobor glosnikow do amplitunera jesli chodzi o sprawy czysto techniczne :

- czy impedenacja musi byc taka sama
- czy moc glosnikow musi byc wieksza od mocy ampa bo inaczej sie spali glosnik

Moje pytanei dotyczy rowniez porownania zestawu 2 i 7.1.

Wiadamo 7.1 do kina, ale czy odsluch muzyki bedzie taki sam na 2 i 7,1 skoro jest stereo?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Tygrysekk napisał:
- czy impedenacja musi byc taka sama
Nie musi ale wtedy jakość odtwarzania ( zniekształcenia harmoniczene ) jest najlepsza. Jeżeli będzie zbyt mała to mozna spalić wzmacniacz :p


Tygrysekk napisał:
- czy moc glosnikow musi byc wieksza od mocy ampa bo inaczej sie spali glosnik?

Sam sobie już właściwie odpowiedziałeś. :mrgreen:

Tygrysekk napisał:
Moje pytanei dotyczy rowniez porownania zestawu 2 i 7.1.

Wiadamo 7.1 do kina, ale czy odsluch muzyki bedzie taki sam na 2 i 7,1 skoro jest stereo?

i w stereo i w 7.1 ma być równie dobrze?

Jak masz płyt DVD z koncertem Erica Claptona to w stereo będzie inaczej (tylko 2 kanały) w 7.1 będziesz słyszał gwizdy i oklaski z tyłu pokoju, tak jak na koncercie, w sali koncertowej. :)


No i ostatnia rzecz. Kupując amplituner kupujesz go na 3-5 a może i na 10 lat. Nie warto oszczędzać 300-500zł i rezygnować z najnowszych dekoderów związanych z HDTV, True HD czy DTS-HD
 
Ostatnia edycja:

Tygrysekk

New member
Czyli moc glosnikow wieksza niz amplitunera. Ok. ale o ile.

Bo np Harman Kardon AVR 247 ma moc 7x50W czyli 350. To teraz pytanie jak zagraja na nim glosniki o lacznej mocy 2x180 RMS + 2x130 RMS. Bo rozumiem ze przytakiej mocy glosnikow nie zostanie ona wykorzystana przy takim amplitunerze.

I jeszcze jedno.
Co do porownannia 2 kolumn podlogowych z zestawem 7.1 w pytaniu o jakosc chodzilo mi czy jesli puscimy zwykle stereo to czy bedzie roznica w jakosci odsluchu na tych zestawach?

Dzieki za pomoc
 

imalas

New member
Kolego spokojnie!, nie uogólniaj ... bo wcale tak nie musi być (dot. pierwszego zdania...serio!;)) Ale może pomalutku!
Zauważyłeś pewnie w opisach amplitunerów podawanie impendancji nominalnej np. 7x 50 wat / 8 omów
która jest odwrotnie proporcjonalna do mocy urządzenia tzn. i kolumny też. Skoro HC AVR 247 ma siedem końcówek mocy po 50 Wat, to nie znaczy , że będziesz ją dysponować dowolnie np. w stereo będzie na dwie końcówki mocy po 175 Wat, nic bardziej błędnego! (pomijam bi-amping celowo!...tzn. "boki" w 7.1)
A teraz, Twoja kolumna frontowa ma moc 180w RMS, ale przy jakiej nominalnej impendancji?, bo jeśli np.

jest 4 omowa..... to po ustawieniu(segment s-klasse robi to sam) w amplitunerze w setupie 4 omy, to będzie grać jakby miała 90 wat po podłączeniu do końcówki mocy Harmana AVR247 (czyli analogicznie 100wat końcówki mocy amplitunera na 90 wat kolumny,....czy to za duzo? i tak, i nie! jeśli nie będziesz dawał długotrwale na maxa to amplituner zasili bardzo dobrze)

jest 6 omowa .....to po ustawieniu ...6 omów ...jw..........jakby miała ok. 120 wat...(czyli 75wat k.m amplitunera......na 120 wat kolumny, układ bezpieczny i poprawny

jest 8 omowa .....to po ustawieniu 8 omów ....jakby miała 180wat, i tu robi się "cienko" przy 50 Watach k.m amplitunera, brak mocy może utrudniać wysterowanie kolumny, czy będzie grać?....no tak!, ale jak?:(

Najlepiej jest stosować kolumny o nominalnej impendancji równej nominalnej wzmacniacza przy zapasie mocy max. do około dwa razy (nie jest to regułą!!!) tzn. przy Twoim Harmanku z 7x50wat/8 omów powinieneś dać np. JBL ES80 czyli 100Wat/8 omów i jest bardzo bezpiecznie i komfortowo (kolumienki z impendancją 8 omów i o mocach np. 60W, 70W, 80W, 90W też będą O'K).Idąc dalej przy JBL ES90 110Wat/8 omów będzie już kiepsko, ale może jeszcze ujdzie...ale przy JBL ES100 to już "cienizna"...trzeba mocniejszy amplituner np AVR-347
A nie prościej zapytać jakie kolumienki do danego amplitunera???:)
 
Ostatnia edycja:

zeberko

New member
Nie jest błędem, kiedy stosunek moc kolumny, a moc końcówki jak 1 do 1, mamy dobrą kontrolę wzmaka nad przetwornikiem (bas).
Obawa przed uszkodzeniem kolumn, to rozsądek plus ustawienia w ampltunerach (start wzmocnienia na zadanej mocy - małej i ograniczenie, do jakiej wielkości możne przekręcić "gałę").
Czasem stosunek mocy może być jeszcze większy ze wskazaniem na wzmacniacz, przykład z naszego ogródka - PRLowskie wzmacniacze 25-40W a Tonsile 50-80W traciły wysoko tonowe i średnice na potęgę (po części wina zwrotnicy).
Ale i tak, każdy z czasem wyrabia swoją opinię na ten temat i ją po części lansuje ;).
 

don111

Banned
bez żadnego problemu możesz podpiąć o wiele mocniejszy wzmacniacz do kolumn i taki też jest wskazany do większości kolumn
łatwiej spalić głośniki słabszym wzmacniaczem niż mocniejszym - ten pierwszy szybciej się przesteruje i zniekształceń nawet nie usłyszysz, w drugim przypadku masz komfort taki że w pierwszej kolejności usłyszysz zniekształcenia w kolumnach

oczywiście nie dotyczy to większości amplitunerów kinowych bo tymi nie będziesz raczej w stanie nic spalić nadmiarem mocy, te 100W+++ możesz między bajki włożyć, podziel tą moc przez 2-2,5 i wyjdzie w przybliżeniu prawdziwa (nie dotyczy to HK, tutaj masz podaną realną moc)
 

qazina

New member
Interesujący watek. Pozwolę sobie wtrącić jedno pytanie: Jak w tym ukladzie ma sie Wzmacniacz Onkyo 505 do kolumn Quadral Quintas 500? czy stosunek mocy wzmacniacza do głosników będzie OK czy trzeba by się zastanowic nad innym rozwiązaniem?
Pozdrawiam
 

Gucio50

New member
Bez reklam
qazina napisał:
czy stosunek mocy wzmacniacza do głosników będzie OK czy trzeba by się zastanowic nad innym rozwiązaniem?
Pozdrawiam

Zasady są proste: :)
1. Głosniki muszą mieć impedancję równą impedancji wzmacniacza.
NIEZNACZNIE większą impedancję głośników można tolerować.

2. Moc głosników , każdego kanału, nie może być mniejsza, niż moc kanałów wzmacniacza.

W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko uszkodzenia czegoś, albo zwiększenia zniekształceń.


Nie ma potrzeby "przewatowiania" głośników. :p
 
Ostatnia edycja:

mtv72

New member
Witam wszystkich. Choć tak naprawdę od tygodnia jestem bardzo intesnywnym czytelnikiem forum, to dopiero dziś, jako laik odważyłem się zadać pytanie. Po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów wydawało mi sie, że w końcu wybrałem sprzęt, który chciałbym mieć. Początkowo ... zreszt nieważne. Potem zwróciłem uwagę na Pioneera VSX-917 z DV-400K i ten sprzęt bardzo mi sie spodobał, zarówno pod względem ceny, jak też ogólnych warunków w jakich ma być użytkowany. Myślałem, że już "jestem w domu" ale większość zestawów występuje z Kodą a po zapoznaniu się z opiniami użytkowników forum nie jestem przekonany, że to dobry wybów. Musze zaznaczyc, że moje możliwości finansowe w zakresie zestawu 5.0 kończą się w okolicach 1200 zł. Mój wybór padł na Quadral Quintas 500 SET. I tu zaczyna się związek z tym tematem. Czy stosunek mocy w tym zestawie jest odpowiedni, bo jeżeli chodzi o impedancję jest ok. Wiem, że po przeczytaniu Waszych uwag powinienem być zorientowany, ale jak zaznaczyłem na początku jestem laikiem i raczej humanistą, a poziom mojej wiedzy technicznej jest daleki od Waszego. Proszę o pomoc w doborze klumn do tego Ampli i z góry dziękuję.
 
Ostatnia edycja:

zeberko

New member
Tak naprawdę stosunek mocy kolumn do mocy amplitunera nie jest parametrem krytycznym.
Ze względu na małe zniekształcenie wzmocnienia w nowym sprzęcie jak i większą znajomość tematu akustyki pomieszczenia - możliwość większego basu przez odpowiednie ustawienie kolumn, nie musimy podbijać tego w ampli, ewentualnie zastosowanie aktywnego suba zdejmuje sporo mocy z kolumn całego systemu.
Ciekawszym parametrem jest sprawność kolumn, gdzie dla stojących frontów nie powinna być mniejsza jak 89dB, chyba, że mamy jakieś specjalne wymagania.
 

mtv72

New member
Sprawność kolumn, QQ500 dla frontów wynosi 89dB. Następny parametr ok. Ale dalej nie wiem czy współpraca QQ 500 w zestawie 5,0 z VSX-917 będzie odbywała się bez problemów. Pomimo dość obszernego wywodu Imalas'a nie potrafię tego ocenić. Potrzebuję łopatologicznego podejścia - tak lub nie. A jeżeli nie to co?
 
Ostatnia edycja:

Pekal

New member
Gucio 50 napisał..."1. Głosniki muszą mieć impedancję równą impedancji wzmacniacza."
Ja mam Harmana który ma napisane coś takiego...Wyjście: (Stereo / FTC ) 2 x 40 W przy 8 omach
Wyjście: ( Multichannel / FTC ) 5 x 35 W * 8 ohm / 70 W na kanał przy 6 ohm przy 1kHz ( napędzaną jedną kanał). Czyli logiczne jest ze na 6 omówkach będę miał po 70w na kanał (chyba ze cos źle skumałem). Kolumny mają (niby:)): podłogowe-duże 100w, centralba-80w, satelitki po 60w, suba nie mam...jeszcze. Chyba będzie się spisywać?

 

lizak14

New member
a co poradzicie w przypadku podłączenia do 6 i 7 kanału głośników sufitowych?
ich moc to ok 20-50 rms. mam yamahe rx-v567(Moc wyjściowa surround 105 W (4 ohm), 115 W (6 ohm)) i zastanawiam się czy mogę kupić np tonsile 8omow ,50wat.

podpowiedzcie co zrobić i jak dopasować parametry, żeby wszystko grało i czy w tym wypadku moc głośników naprawde musi być większa od mocy amplitunera..
 

kristof11

Member
Ja sie podepnę do tematu i chciałem zapytać czy do kolumn Altus200(moc nominalna 110 8ohm) jako przednie, nada sie amplituner Denon AVR-1911 i jakie ewentualnie dokupic głośniki tylne i centralny ?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
a co poradzicie w przypadku podłączenia do 6 i 7 kanału głośników sufitowych?
ich moc to ok 20-50 rms. mam yamahe rx-v567(Moc wyjściowa surround 105 W (4 ohm), 115 W (6 ohm)) i zastanawiam się czy mogę kupić np tonsile 8omow ,50wat.

podpowiedzcie co zrobić i jak dopasować parametry, żeby wszystko grało i czy w tym wypadku moc głośników naprawde musi być większa od mocy amplitunera..
Jak będziesz wybierał sufotowe to pamiętaj minimum 16cm średnicy i 8omów.

Ja sie podepnę do tematu i chciałem zapytać czy do kolumn Altus200(moc nominalna 110 8ohm) jako przednie, nada sie amplituner Denon AVR-1911 i jakie ewentualnie dokupic głośniki tylne i centralny ?
Przy takiej konstrukcji to raczej AVR-255
 

pepeEL

Member
Witam
Mam do was szybkie pytanie.
Bo chcę zakupic wzmacniacz DENON X2100W i on niby ma 150W

oraz do niego kolumny JAMO S626 Stereo
i podają ze moc ciagła to 130W a chwilowa 210W i sa 6 ohmowe. Czy taki zestaw będzie ok czy za słabe są kolumny ?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo zupełnie nie wiem jak to przeliczyć.
Przepraszam ale nie mogę jeszcze dodawać linków.
Z góry dzięki
Pozdrawiam
 

Henry

Active member
Bez reklam
Moc niby jest, z tymi Jamo też zagra, ale w tym budżecie znajdziesz sensowniejszy sprzęt ;)

Jak duże pomieszczenie?
Zależy ci jedynie na KD czy także na muzyce?
 

pepeEL

Member
Pomieszczenie ok 22-23m kwadratowe. Amplituner chciałem ten bo widziałem i słyszałem go w działaniu...
A kolumny tez słyszałem te tylko że w połączeniu z YAMAHą... Ale zależy mi na dobrym dzwięku. Z jakimś basem ale nie łub łub łub. A co te kolumny są złe i amplituner ?

Dane kolumny:
Moc wyjściowa (ciągła / chwilowa) 130 / 210 W
Impedancja 6 ohm

Dane wzmacniacza:
Liczba wzmacniaczy mocy
7

Moc wyjściowa (8 omów, 20 Hz–20 kHz, 0,05% 2-kanały)
_

Moc wyjściowa (6 omów, 1 kHz, 0,7% 2-kanały)
125 W

Moc wyjściowa (6 omów, 1 kHz, 1% 1-kanał)
150 W
 
Do góry