Dlaczego w TV wypala a na laptopie nie...

szalejot

New member
Czytałem w sieci, że jeżeli będzie wyświetlany długo statyczny obraz na telewizorze LCD to może się "wypalić" (np tapeta pulpitu albo boczne czarne pasy przy długotrwałym oglądaniu obrazu w formacie 4:3).
Przy czym nie spotkałem się nigdzie z przypadkiem "wypalenia" na LCD dołączanych do laptopów a tam długo są wyświetlane statyczne fragmenty obrazu (np. pasek systemowy).
Więc dlaczego w TV się wypala a w laptopach nie? Jak dla mnie to przecież taka sama technologia jest i powinnna się tak samo zachowywać...
 

digitalus

Banned
oczywiscie lcd sa bardziej odporne ale czasami zdarzaja sie takie przypadki
http://www.hdtv.com.pl/forum/348073-post1.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/506417-post1.html
jesli w instrukcji nie ma zadnego ostrzezenia np jak w tym modelu telewizora lcd to nie ma problemu

LCD samsung LE37A451
Nieruchomy obraz może spowodować trwałe uszkodzenie ekranu telewizyjnego.
- Nieruchomych obrazów nie należy wyświetlać na ekranie LCD dłużej niż przez 2 godziny, gdyż może to spowodować utrwalenie obrazu na ekranie.
Zjawisko utrwalania obrazu określa się także mianem „wypalania ekranu”. Aby uniknąć tego zjawiska, należy przy wyświetlaniu nieruchomych obrazów zmniejszyć jasność oraz kontrast ekranu.
- Oglądanie obrazu w formacie 4:3 na ekranie telewizora LCD przez długi okres czasu może powodować pozostawanie śladów krawędzi po środku ekranu oraz po jego lewej i prawej stronie. Przyczyną tego zjawiska jest różnica w natężeniu emitowanego światła. Odtwarzanie płyty DVD lub wyświetlanie obrazu z konsoli do gier może powodować powstawanie podobnego zjawiska. Wymienione powyżej objawy nie są objęte gwarancją.
- Wyświetlanie nieruchomych obrazów z konsoli do gier lub komputera przez długi okres czasu może powodować powstawanie obrazu szczątkowego
zatrzymane obrazy to właśnie logo.
--------------
kazda stacja telewizyjna powinna o tym wiedziec. wszysko w temacie logo tvp
http://www.hdtv.com.pl/forum/plazmy/33946-logo-stacji-tvp-13.html
uwazam ze lepiej zapobiec niz pozniej placic za naprawe.dlatego zachecam do wyslania listu emial np do tvp aby zastosowala polprzezroczyste logo i ograniczenia wiekowe takie jak np na canal+ lub polsat. wtedy nie bedzie takiego problemu.
moze wygladac to tak jak na tym zdjeciu , na stale. oczywiscie ktos moze napisac ze nie jest mocno widoczne ale na pewno nikt nie chce czegos takiego na ekranie. zdjecie tez mozna wyslac, niech sobie zobacza.
http://img220.imageshack.us/img220/8962/ograniczeniewiekowe.jpg
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
jesli ktos caly czas uwaza ze lcd nie wypala sie to tutaj mozna zobaczyc zdjecia
Toshiba 40XF350 - co się stało z matrycą?
cytat z forum elektroda od osob ktore zajmuja sie naprawa sprzetu rtv....ja sie spotykam z tym codziennie. wypalone paski, wypalone loga tvp1, wypalone krzyze z monitoringu itd. a kto powiedzial ze ta technologia jest doskonala? lcd jeszcze dlugo nie bedzie swiecil tak jak crt
--------------
podziekowania dla wszystkich ktorzy przlaczyli sie do akcji i wyslali listy do stacji telewizyjnych
 
Ostatnia edycja:

bogdan_kr

Member
Bez reklam
Tyle, że wątek z tą Toshibą nie dotyczył raczej problemów związanych z utrwaleniem się obrazu (typu ramka 4:3 wyświetlana na matrycy 16:9)...

Dawno, dawno temu, lecz nie pamiętam już dokładnie kiedy, w prasie komputerowej pojawiły się reklamy jednego z producentów komputerowych monitorów LCD promujące matryce wykorzystujące technologię OVERDRIVE. Wtedy to (może okolice roku 2000), jeśli dobrze pamiętam, producenci monitorów komputerowych lcd brali udział między innymi w wyścigu mającym na celu skrócenie czasów reakcji matrycy i poprawienie płynności obrazu. Znowu jeśli dobrze pamiętam technologia overdrive wyznaczyła wtedy prawdziwy przeskok jakościowy dla parametru czasu reakcji matrycy, z (afair) około 20 ms na około 2 ms. Wtedy, dla wszystkich "reklamożerców" to był szok... jednak tak samo szybko jak reklamy technologii rozpropagowały się w prasie, tak szybko z niej zniknęły. Jeśli dobrze pamiętam okazało się wtedy, że dosyć spora część użytkowników monitorów tego konkretnego producenta zaczęła borykać się z problemem pozostających na ekranie "duchów" takich elementów jak pasek systemowy, czy pasek menu najczęściej-używanego-edytora-tekstów ;-) Pojawiły się tłumaczenia i sugestie aby na monitorach wykorzystujących technologię overdrive stosować "krótko" ustawione wygaszacze ekranu oraz unikać wyświetlania takich stałych elementów obrazu...
Co się zaś tyczy samej technologi overdrive, pisano wtedy, że przyspieszenie (skrócenie) czasu reakcji matrycy lcd uzyskano poprzez podniesienie napięcia sterującego matrycy (poza większość specyfikacji technicznych dopuszczanych wtedy dla matryc lcd). Sugerowano wtedy, że właśnie to przesterowanie napięcia sterowania matrycy powodowało w niektórych przypadkach problemy z utrwalającymi się elementami obrazu...

Tak to mniej więcej pamiętam, choć nie pomnę kiedy dokładnie to było i o którego producenta monitorów chodziło.

Myślę, że ta technologia została wtedy wprowadzona zbyt szybko, nie była odpowiednio dojrzała i dopracowana. Zresztą dla monitorów komputerowych parametry czasu reakcji matrycy czy też "rewelacyjnej" płynności ruchomych elementów obrazu zazwyczaj nie były aż tak "krytyczne" jak dla wyświetlaczy obrazu niemal zawsze ruchomego (czytaj: jak dla telewizorów).

Moim skromnym zdaniem producenci matryc lcd w ogromnej części odrobili swoje zadanie domowe z roku na rok coraz bardziej dopracowując nie tylko tę technologię ale i same matryce. Upłynęła przecież w końcu niemal dekada (a może więcej...), teraz już nikt nie pisze o overdrive, nie podkreśla tego, co stosowane jest powszechnie. Jednak kto wie, może nadal w przypadku niewielkiej części wyświetlaczy lcd producenci dobierają parametry oprogramowania zbyt wygórowane względem fizycznych możliwości zastosowanych matryc? To mogłoby tłumaczyć marginalne ale jednak pojawiające się, również na tym forum, opisy przypadków utrwalenia szczątkowego obrazu w danych konkretnych egzemplarzach telewizorów lcd.

Odnosząc się do tematu powiedziałbym, że utrwalenie obrazu na telewizorze lcd jest możliwe ale marginalnie mało prawdopodobne. Choć jednak nadal prawdopodobne. Mało to finezyjne ale powiedzmy, że technologia ta sama, tu (tv) lcd i tu (laptopy) lcd. Ale od początku zupełnie inne przeznaczenie i odrobinę ;-) inne warunki krytyczne, które stawiają sobie producenci. Tak myślę.

Pozdrowienia!
 

3echo

Member
Bez reklam
odkopię żeby nie zaśmiecać
Czy jak przeglądam strony internetowe na LCD może dojść do wypalenia poprzez statyczny obraz?
 

racuh

Banned
odkopię żeby nie zaśmiecać
Czy jak przeglądam strony internetowe na LCD może dojść do wypalenia poprzez statyczny obraz?

Jak nie będziesz wyświetlał jednego obrazu o dużej jasności i nie dużej niż 10h na dobę to nic się nie stanie, u Babci w 10 letnim samsungu LCD po bokach przy ciemnym tle widać pasy od oglądania TV 4:3, ale ona ma ustawiony obraz na bardzo jasny i dopóki sama tego nie zobaczy to oznacza że nie jest to takie uciążliwe.

Teoretycznie w dzisiejszych telewizorach LCD jest to nie możliwe ale tylko teoretycznie, W 6 letnim Sony od nowości na ekranie jest wyświetlony zegarek i nawet go teraz wyłączyłem aby zobaczyć i nie ma żadnego wypalenia.

Częściej się zdarzają martwe piksele ale nie ma technologii idealnej.

Dodam jeszcze że miałem 42 calową plazmę i używałem ją jako monitora i żadnych wypaleń, ale trzeba uważać, na jasność, kontrast bo obraz statyczny wszędzie się może pojawić.
 
Ostatnia edycja:
Do góry