Denon AVR-X1100W plus pasywny subwoofer

chuckd

New member
Witam,

chciałbym prosić o poradę techniczną dotyczącą AVR-X1100W (a właściwie wszystkich nowoczesnych sprzętów). Muszę zaznaczyć, że nie znam się za bardzo, więc moje pytanie może wydać się wam, delikatnie mówiąc, niezbyt mądre. Mam jednak nadzieję, że uda się na nie odpowiedzieć. Może słowo wprowadzenia:
X lat temu kupiłem zestaw Denona DHT-500S (tak to wygląda: http://www.theatresystem-manual.com/denon-dht-500sd.html ) Mały zestaw: amplituner plus komplet małych kolumn z subwooferem- na moje domowe potrzeby był wystarczający. Niestety po wielu latach niezawodnej pracy, amplituner odmówił współpracy. Dlatego zrobiłem rozeznanie na obecnym rynku i mój wybór padł (jak na razie, może źle?) na AVR-X1100W. Głownie dlatego, że ma wbudowany WLAN, który rozwiązałby mi sporo problemów podłączeniowych. Ale do rzeczy- amplitunera jeszcze nie kupiłem, bo właśnie odkryłem problem: Pierwotny plan zakładał zastosowanie zestawu kolumn z poprzedniego zestawu. Niestety okazało się, że w starym zestawie znajduje się pasywny subwoofer (model subwoofera to DSW-500SD, info z tabliczki z tyłu: impedance 6, Maximum input 50W, 100W peak). Czy da się w takim razie podłączyć taki subwoofer do wymienionego wyżej wzmacniacza? Jedyne możliwość na takie podłączenie, którą znalazłem w sieci, to podpięcie pod jeden kanał przedni jednocześnie głośnika i subwoofera (coś takiego: http://forums.onkyousa.com/download/file.php?id=104&sid=3697d8870b111080ae77fd3582e7152f Mój subwoofer ma pojedyncze złącze, więc mogę podłączyć pod jeden front, lub plus dać do lewego a minus do prawego). Pytanie, czy to wszystko ma prawo zagrać, a najważniejsze, czy coś się nie uszkodzi w ten sposób? Zdjęcie tyłu amplitunera, do którego chciałbym podłączyć głośniki: http://ecx.images-amazon.com/images/I/71J+4UV7eIL._SL1280_.jpg Na obudowie jest informacja: impedance 4-16, ale nie wiem co w praktyce to dla mnie oznacza... Da się to ze sobą połączyć?

Aha, nie wiem czy ma to znaczenie, ale sprzęt jest używany w mieszkaniu (sąsiedzi), przez dorosłych ludzi (nie wyżywam się na nim), więc ani na muzyce, ani na filmach nie gra jakoś specjalnie głośno.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 

fred23

Member
większość ampli ma wyjście na subwoofer właśnie aktywny , czyli taki , który posiada swój wzmacniacz ,
Subwoofery dzielą się na aktywne i pasywne:

Subwoofer aktywny zawiera wbudowany wzmacniacz. Filtracja sygnału odbywa się za pomocą pasywnego lub aktywnego filtru dolnoprzepustowego.
Subwoofer pasywny nie posiada własnego wzmacniacza, wymaga dostarczenia sygnału już wzmocnionego, a filtracja sygnału odbywa się za pomocą pasywnego filtru dolnoprzepustowego (najczęściej układu RLC).
 

chuckd

New member
Subwoofer pasywny nie posiada własnego wzmacniacza, wymaga dostarczenia sygnału już wzmocnionego (najczęściej układu RLC).
Czy to oznacza, że podpinając subwoofer jako "dodatkowy" pod front left/right, będzie to działać prawidłowo? Jeżeli wszystko dobrze rozumiem, to tam wychodzi sygnał wzmocniony, czyli taki jakiego potrzebuje pasywny subwoofer, tak? Pytanie, czy taki jeden kanał może "napędzać" i kolumnę i subwoofer? Chodzi mi o to, czy nic się nie uszkodzi?
 

popej

New member
Podłączenie do frontów nie będzie działać prawidłowo. Takie podłączenie wymagałoby pasywnej zwrotnicy, dopasowania efektywności i ogólnie poprawnego zaprojektowania głośników od podstaw.

Potrzebujesz taniego wzmacniacza, który zasili subwoofer.

Dodam jeszcze, że np. Pioneer VSX-510 obsługuje pasywny subwoofer, ale X1100W mi się podoba bardziej.
 
Ostatnia edycja:

chuckd

New member
Potrzebujesz taniego wzmacniacza, który zasili subwoofer.

Dodam jeszcze, że np. Pioneer VSX-510 obsługuje pasywny subwoofer, ale X1100W mi się podoba bardziej.

A jak to trzeba spiąć? Bo ja w subwooferze nie mam żadnego gniazda poza tymi dwoma, do podłączenia amplitunera.

Tani wzmacniacz- to ma być coś specjalnie przeznaczonego do takich kombinacji, czy po prostu jakikolwiek wzmacniacz? Mógłbym prosić o jakiś przykład?

Szkoda, że to nie jest takie "ładne i proste" jak myślałem. A może lepiej kupić taniego suba aktywnego? Czy to też nie będzie proste, bo trzeba będzie go dobrać do tych małych kolumn, które mam?

PS. Czyli są jeszcze sprzęty, które obsługują pasywne suby?! Szkoda, że nie ma wifi na pokładzie, tylko trzeba osobno dokładać.
PS2- ten wzmacniacz, to może być coś takiego: http://allegro.pl/pcb-wzmacniacza-tpa3116-do-subwoofera-100w-fvat-i5052935879.html ?
 
Ostatnia edycja:
Do góry