Denon 3313 Dolby Digital + Dekoder N.

DamianD

New member
Witam,

Otóż***mam taki problem, mam podpięty turbodekoder N do Denona poprzez HDMI, na dekoderze ustawione DD na TAK.

Niestety w 99% przypadków, mimo, że na N ustawiam np. ścieżkę dzwiękową oryginalną - i widzę obok niej znaczek DD, to na aplitunerze cały czas widzę Dolby PL II - czyli sztuczne przetwarzanie Stereo do 5.1.

Z czego to wynika ? Nie chce mi się wierzyć, że nowe filmy na TVN HD czy Canal + HD, ze ścieżką dzwiękową ustawioną na angielską (DD), są w stereo.

Czy ktoś ma może podobny przypadek, jak sprawdzić czy faktycznie z dekodera leci dzwięk stereo czy nie.

Niektórzy w internecie sugerują, że 5.1 w N można uzyskać tylko poprzez kabel optyczny, ale gdyby tak było, to ampli nigdy nie wyświetlałby Dolby Digital - tylko zawsze Dolby PL II, a jednak w 1% przypadków tak się dzieje.

Proszę o wskazówki, dzięki.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Niestety większość emitowanego materiału jest w dd 2.1

5.1 to głównie NAT GEO HD i Discovery HD

najlepiej sprawdzić to (jeśli jestem w błędzie niech mnie ktoś skoryguje) wypierając tryb direct na pilocie.
 

DamianD

New member
Co w takim razie powinno wyświetlić w trybie direct, kiedy jest dd 2.1 ? Stereo czy coś innego?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A nie jest takj ze jak film leci wlasnie w 5.1 to napis się poakzuje na ekranie tv kiedyś kilka razy tak mi się zdarzylo.... a tak to w większości jest to stereo.... poprzez optyk czy kolaksjal tylko amplituner sobie przetwarza do 5.1 i nic więcej...
lolek
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Co w takim razie powinno wyświetlić w trybie direct, kiedy jest dd 2.1 ? Stereo czy coś innego?

Tryb na ampli to sobie wybierasz jaki chcesz. Przecież nawet jak masz program nadawany w DD 5.1 to też sobie możesz przełączyć na Direct, Stereo itp. Jeżeli wczesniej słuchałeś np. płyty audio w trybie Dolby PL II, to po otrzymaniu tej samej dwukanałowej ścieżki ampli ją odtworzy w tym samym trybie, chyba że mu w menu przypiszesz na stałe inny tryb. Ampli jakby zapamiętuje ostatni wybrany tryb do danego formatu dźwięku. Przynajmniej ja mam tak w Onkyo. Co do N-ki to tak jak koledzy napisali. Przeważnie jest to DD 2.1, niektóre tylko filmy czy programy są w 5.1.
 

krzysiekkortus

New member
Powinno po HDMI bandlać a jak nie bangla to podłącz optykiem. Nka tak własnie zaleca. Jeśli jest to po HDMI to sprawa się nieco komplikuje bo dekoder i ampli muszą się dogadać co do tego co jeden wysyła a drugi może odebrać :smile:

Oczywiście tak czy owak musisz zmienić ścieżkę na dekoderze na DD w menu opcji dla danego kanału podczas jego odtwarzania (ale to rozumiem robisz).


PS: Onkyo 616 pokazuje jaki sygnał dostaje i do jakiego przetwarza na wyjściu. Nie wiem jak w Denonie?
 

DamianD

New member
Tak, potwierdzam, TVP HD MIS jest w 5.1, podobnie jak Discovery HD. Więc wygląda na to, że wszystko jest ok, a po prostu faktycznie jest tak mało programów w prawdziwym 5.1 .. ;/ W takim przypadku zamiana na kabel optyczny nic nie da. Dzięki za informacje.
 
Do góry