Dekodowanie dźwięku

smali85

New member
Witam wszystkich forumowiczów!

Mam taki problem. Posiadam amplituner Onkyo SR-506 oraz kartę dźwiękową w komputerze ASUS Xonar DX. Oba urządzenia są połączone ze sobą optykiem. Wszystko ładnie działa z tym, że niektóre nowe filmy zapisane na dyskach Blu-Ray dźwięk mają kodowany w Dolby TrueHD. Ani ten amplituner ani karta dźwiękowa nie obsługują tego standardu, przez co dźwięk jest przesyłany do wzmacniacza jako surowe dane RAW , ten z kolei cały dźwięk przekształca w stereo i rozdaje na wszystkie kanały. Moje pytanie jest takie, czy wymiana samej karty dźwiękowej na taką która obsługuje Dolby TrueHD załatwi sprawę? Moje rozumowanie jest takie, skoro tuner nie wie jak zdekodować dźwięk, to nie włącza żadnych dekoderów Dolby, tylko odtwarza dźwięk taki jaki dostał z karty dźwiękowej (RAW), więc może jest szansa, że jakby karta zdekodowała ścieżkę dźwiękową TrueHD to dane RAW jakie otrzymałby wzmacniacz były by poprawnie rozlokowane na 6 kanałów. A może istnieje jakiś interpreter ścieżki TrueHD do np. Pro Logic?

Dzięki za pomoc.
Piotrek
 

ivf

New member
nie za bardzo rozumiem o co chodzi.. niby nic nie dekoduje sygnału, a jednak "przekształcany jest" na stereo. czyli jednak coś go dekoduje, inaczej nie byłoby dźwięku w ogóle ;)

jeśli rzeczywiście żaden ze sprzętów nie dekoduje tego formatu, to zapewne jest on dekodowany programowo i przesyłany dalej w postaci PCM. po czym wnioskujesz, że to PCM jest stereo, a nie wielokanałowe?
 

smali85

New member
Cześć!

Z tym dekodowaniem to chodziło mi o to, że nie jest poprawnie interpretowany jako TrueHD. Może trochę trochę się w tym zamotałem, bo w tematyce AUDIO-VIDEO siedzę od niedawna. A co do tego stereo, to na moim apli mam komunikat
Kod:
<Nazwa źródła dźwięku>AllChannelStereo
 

ivf

New member
wg mnie z opisu wynika, iż karta dźwiękowa dekoduje podany sygnał TrueHD (obojętnie czy sprzętowo czy programowo) i następnie koduje go z powrotem do postaci cyfrowej (żeby przesłać kablem optycznym). ponowne kodowanie następuje do postaci PCM stereo.

nie znam tej karty, może ktoś inny się wypowie.. chyba, że sam coś w ustawieniach znajdziesz - coś odpowiedzialnego za przesyłanie sygnału cyfrowego. (chyba, że karta nie potrafi ponownie kodować do cyfrowego sygnału w innej postaci niż stereo, to i takich ustaiwień nie będzi bo i po co..)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Protokół S/PDIF nie pozwala (w standardzie, bez modyfikacji zewnętrznych producentów) na przesładnie PCMa 7.1 (tylko 2 lub 4 kanały, ale zwykle 2).
Dodatkowo ten ampli nie przetwarza dźwięku po HDMI - a tylko to połączenie pozwoli na prawidłowe dekodowanie/odtwarzanie dźwięku HD.
To co trzeba by było zrobić, to zakazać karcie/programowi do odtwarzania dekodowania dźwięku HD i puścić tenże dźwięk za pomocą DD5.1 lub DTS (wyciągnięty core ze strumienia HD).
 
Do góry