Dekoder Homecast

Alcatraz

New member
Witam

Własnie jestem "u progu" podpisania umowy z kablówką, ktora dysponuje HC5101. Podłączę go do monitora komp. 24 cale po HDMI. Opinie jak widzę są podzielone ale czego generalnie mogę się spodziewać? Czytałem cos o kwestii firmware. Skąd można je ściągać i czy można wymieniac je we własnym zakresie (co jest potrzebne)? Pozdrawiam
 

miki45

New member
Witam. Od tygodnia jestem w posiadaniu tego dekodera. Dekoderek jest ok. Wersja softu to 1.01.2A. Nie zawiesił sie ani razu. Jedynie co zauwazyłem to przy przełaczaniu z kanału SD na HD nieraz pojawi sie mozajka ale trwa to ułamek sekundy. Dzwiek po podłaczeniu do amlitunera jest bardzo dobry. Czy to porzez HDMI czy kablebem optycznym. Dekoder miałem podłaczony wczesniej poprzez HDMI do ampa i dodatkowo do tv przez scart. Ale uciazliwe było właczanie amplitunera tylko po to aby obejrzec jeden z 6 kanałów w HD. Dlatego teraz mam jednoczesnie scart i HDMI podpiete do tv( Mimo ,ze podobno nie zaleca sie stosowania dublowanego połaczenia, ja osobiscie nie zauwazyłemzadnych negatywów. Dzwiek leci do ampa po optyku. I nie raz mam wrazenie ze jest nie zsynchronizowany z obrazem. Ale o ile na jednym kanale wystepuje to zjawisku po przełaczeniu na inny jest wszystko ok. O wykonaniu nie bede pisał bo napewno jest wiadomo jak wyglada. Jest wykonany znacznie lepiej niz technisat SD, którego mam równierz i nie pozybyłem sie tylko dlatego, bo wyczytałem ze na hc5101 obraz w SD jest gorszy. Rzeczywiscie na techni był ostry. Ale na homecast nie jest inaczej. Nie wszystkie oczywiscie programy sa w super jakosci. Ostatnio na Planet zrobiła mi sie taka pikseloza, że nie wierzyłem w to co widze. Ale są kanały które nie odbiegają jakośćia od TVN HD. Ten program to najwieksze rozczarowanie. Tak jak pisano obraz jest skalowany i tylko znaczek ładnie wyglada. Podobnie jesli hodzi o mtvnhd. Kolejne małe oszustwo. Tylko przekazy z koncertów i przerwy miedzy teledyskami idą w HD Same teledyski wygladają poprostu stucznie. Najbardziej jestem zadowolony z TVP HD NG HD History HD . Obraz powala i naprawde miło sie patrzy.
Jeśli chodzi o polota. Wygladem przypomina jakis kosmiczny badziew. Nie pasuje do reszty pilotów i rzeczywiscie pierwszy mój pilot na którym nie idzie przełaczac kanałów kursorami. Ale to nie wazne. Troche skromne jest menu odbiornika. Chociaz mozna wzasadzie ostawic to co potrzeba. ALe np dodawanie do ulubinej listy jest uciazliwe. Nie wiadomo co sie dodało czy napewno to co chcielismy i niewiem jak usunac dodany przez przypadek kanał. Same listy fav działaja bardzo dobrze. Dekoder pamieta jaki kanał był ogladany na kazdej z nich i jak sie przełaczamy miedzy nimi nie trzeba szukac. NIewiem tez jak sortowac kanały mam ich ponad 120 i szukanie ich troche zajmuje. Dekoder ma równiez wyświetlacz który bardzo mi sie podoba. Pokazuje nazwe kanału ale przez to ze jest pokazana równierz numeryczna pozycja kanału niewszystkie nazwy sie miesczą na owym wyświetlaczu. I na koniec jeszcze dodam, ze dekoder wcale nie grzeje sie bardziej niz technisat jak ktos sugerował.
 

Alcatraz

New member
Witam

Dekoder Homecast HC5101 nie posiada funkcji nagrywania. To znaczy samo urządenie nie ma np. wbudowanego dysku twardego itp.
Jeśli chodzi o drugie pytanie... powinieneś raczej zapytać dostawcy sygnału (tv kablowa) albo dostawcy sprzętu. U mnie działa od samego pocżatku, bez problemów.
 

Alcatraz

New member
Oczywiście, że jest. Tak jak z każdego innego źródła można nagrywać z gniazdo euro-scart. Po prostu podłączasz przewód do magnetowidu czy nagrywarki dvd i nagrywasz aktualnie oglądany program.
 

himilsbach

New member
a w jaki sposób podłączyć dekoder pod komputer aby nagrać coś na dysk czy jest taka możliwość i czy jest do tego potrzebny tuner tv jeśli tak to jaki chodzi mi głównie o nagranie od czasu do czasu filmu bądz programu w hd Póki co nagrywarka dvd jest jeszcze dla mnie za droga 800zł

 

Alcatraz

New member
Nagrywanie "na komputer" jest w takim przypadku bardzo kłopotliwe. Zwykła karta typu tuner tv niczego tutaj nie załatwi. Nawet jeśli będzie miała możliwość nagrywania ze źródła zewnętrznego to jakość i funkcjonalność takiego rozwiązania jest bardzo mizerna. Potrzebowałbyś "poważniejszej" karty do obróbki tv a takie rozwiąznie jest niestety drogie.

Druga sprawa. Piszesz, że chcesz nagrywac obraz HD. To jest niestety wykluczone. Nawet kupując zewnętrzną nagrywarkę dvd będziesz mógł nagrywać tylko w SD czyli zwykłej rozdzielczości. Chcąc nagrywać w HD musisz posiadać tuner z wbudowanym dyskiem twardym lub stacjonarną nagrywarkę dvd - choć to drugie rozwiązanie także nie gwarantuje bezproblemowego nagrywania HD (a przede wszystkim jest okropnie drogie). Nieco inaczej jest z tv sat (nie kablową). Tu możesz kupić kartę do komputera, podłączyć do niej antenę sat i wtedy oglądać i częściowo nagrywać (także w HD). No ale to inny temat.

Jeśli posiadasz cyfrową kamerkę miniDV możesz awaryjnie i darmowo posiłkować się tym sprzętem w celu nagrania czegoś nadysk komputera:) Odpowiednie połączenie z tunerem i komputerem pozwala (w uproszczeniu) użyć kamery jako przetwornika analogowo cyfrowego. W tym przypadku możesz nagrywać zarówno na kasetę kamery jak i bezpośrednio na dysk komputera. Jest to jednak wyjście awaryjne, które zapewnia co prawda względną jakość ale za to wymaga ogromnej ilości miejsca na dysku. No i te kłopotliwe połączenia... W tym przypadku możesz także nagrywać wyłącznie sygnał SD.

Pozdrawiam
 

himilsbach

New member
w menu dekodera znajduje się funkcja rezerwacja zastanawiam się do czego ona służy po wejściu do wyboru jest ustaw tryb zaprogramowanych nagrań po ustawieniu wyskakuje komunikat czy chcesz zobaczyć zaprogramowany kanał do nagrania do wyboru tak lub nie zastanawiam sie po co jet ta funkcja skoro dekoder nie posiada możliwośći nagrywania [dysku twardego].
 

Alcatraz

New member
Funkcja, którą opisujesz służy w tunerach do programowania nagrywanej stacji. Najczęściej jest to po prostu włączanie tunera. Nie ma to nic wspólnego z tym czy tuner ma dysk czy też nie. Chodzi o nagrywanie na zewnętrzych rejestratorach. Jeśli ustawisz sobie nagrywanie na magnetowidzie lub nagrywarce, musiałbyś pozostawić tuner włączony. Jeśli przewidujesz np. 10 nagrań w ciągu tygodnia to po prostu szkoda prądu! I tutaj z pomocą przychodzi "funkcja rezerwacji". Ustawiasz tam sobie dany program + czas i tuner sam włączy się o zaprogramowanej godzinie na wyznaczonym programie.
 

Alcatraz

New member
Zgadza się. W tym tunerze nie przewidziano po prostu możliwości instalacji dysku w środku lub podpięcia zewnętrznego dysku czy też pendrive. Oczywiście są tunery telewizji kablowej, które posiadają wbudowany dysk i możliwość nagrywania na nim ale to zupełnie inne modele.

W Twoim przypadku pozostaje nagrywarka dvd lub magnetowid podłączony przez złącze euro-scart z tunerem. Jakość będzie znakomita ale oczywiście obraz nie będzie HD.

Pozdrawiam
 

himilsbach

New member
mam jeszcze jedno pytanie czy jakość sygnału (zielona lina) nie powinna być większa u mnie jest do połowy czyli 50 procent kanały niby odbierają spoko Czy jest sens to zgłaszać bo chyba sygnał idzie dla wszystkich taki sam
 

himilsbach

New member
instrukcje miałem po niemiecku chociaż dekoder jest prosty w obsłudze. Czyli wszystko jest ok fioletowy pasek zapełniony mam w 90 procentach, dzięki za instrukcje z postami już kumam o co chodzi nie korzystałem wcześniej aktywnie z forum głównie czytałem wiadomości bez zadawania pytań .
 
Ostatnia edycja:

Alcatraz

New member
Pierwsza sprawa. Nie pisz jednego postu pod drugim tylko używaj funkcji "edytuj"! Inaczej zaraz dostaniesz "żółtą kartkę" (słusznie zresztą) od moderatora.

Teraz do rzeczy. Leniuch z Kolegi... Polską instrukcję można bez problemu pobrać z internetu. Na przykład tutaj...

http://www.master.pl/hd/hd_dekoder.php


Dekodery telewizji kablowych z funkcją nagrywania (podobnie zresztą i bez tej funkcji) są drogimi urządzeniami. Dlatego najczęściej są one wypożyczane przez operatora tv kablowej. Te bez możliwości nagrywania (jak HC5101) często są dzierżawione gratis a te z mozliwością nagrywania np. za 20 zł miesięcznie. Koszt zakupu (w sklepie) takich dekoderów jest bardzo wysoki. Sprzęt z możliwością nagrywania potrafi koszować prawie 2 tys zł. Osobiście nie nagrywam często z tego dekodera. Jeśli musze to oczywiście przez euro podłączone do magnetowidu. Czasem stosuję też "patent" z kamerą, o którym już pisałem

czy jakość sygnału (zielona lina) nie powinna być większa u mnie jest do połowy czyli 50 procent

Wszystko jest OK. Zielona linia to siła sygnału a ta fioletowa to jakość. Zielona najcześciej utrzymuje się w okolicach połowy (czasem więcej) a fioletowa powinna być dłuższa (3/4). Jeśli programy nie zrywają wszystko jest OK.
 

pawius

New member
Witam! To mój pierwszy post na tym forum:) . Dotychczas jedynie biernie się przyglądałem.
Przymierzam się własnie do sygnału cyfrowego w mojej kablówce osiedlowej. Szukałem własnie informacji na temat oferowanego przez operatora dekodera tj. Homecast HC-5101. To co tutaj znalazłem trochę mnie wystraszyło. Czy naprawdę jest tak źle, jak piszą koledzy, zwłaszcza w pierwszych postach z tematu?
U mnie problem jest taki, że operator nie dzierżawi dekodera, tylko trzeba go kupić - za 639 zł:( . Ale istnieje inne rozwiązanie: oferują MODUŁ CAM (Technisat Technicrypt CX), już "tylko" za 79 zł. Tak, wiem - trzeba mieć TV z tunerem DVB-C, a ja właśnie jestem na etapie poszukiwań odpowiedniego telewizora.
Z w/w powodów jest to dla mnie dość istotny problem i mam tylko nadzieję, że ktoś jeszcze zagląda do tego tematu.

PS. Gdyby jeszcze znalazł się ktoś, kto wie czy są różnice w odbiorze między tym dekoderem a modułem CAM i jak się sprawdza ten ostatni, byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
 

Alcatraz

New member
Witam

No cóż... opinie jak zwykle są różne. Osobiście nie mogę powiedzieć złego słowa o tym dekoderze. Mam go od 6 miesięcy i sprawuje się nieźle. Myślę, że nawet lepiej niż sama kablówka:D Mój operator pobrał jednorazową opłatę za dekoder w wysokości 250 zł - jest to rodzaj wypożyczenia. Nie jest on mój ale za te 250 zł mogę go mieć ile chcę. Myślę, że to uczciwe, bo zakupiony na własność dekoder raczej do niczego innego się nie przyda (co innego dekoder tv sat). No ale to już inna kwestia i wiadomo, że nie zawsze mamy na to wpływ. Teraz w temacie modułu CAM. Różnic w odbiorze teoretycznie nie powinno być żadnych. W praktyce wszystko zależy niestety od telewizora. Często jest tak, że pomimo posiadania gniazda dany telewizor bardzo słabo współpracuje z konkretnym modułem. Na przykład znajduje tylko kilka programów, ma problemy z dekodowaniem itd. Ciężko jest "sparować" moduł z telewizorem. Ani sprzedawca TV ani operator kablówki nie potrafi wskazać właściwej kombinacji. Tak to niestety często wygląda. Dlatego kupowanie modułu CAM do telewizora jest moim zdaniem ryzykowne - chyba, że przed zakupem masz możliwość przetestowania konkretnej kombinacji. To na razie tyle. Gdyby pojawiły się inne pytania, służę pomocą:)

Pozdrawiam!
Alcatraz
 
Do góry