Czyszczenie TV LCD

Lord Rayden

New member
Witam !

Mam Samsunga 40 cali LCD i chciałbym się dowiedzieć jak o niego zadbać. Dostałem z TV szmatkę (taką niebieską). Według instrukcji służy ona do czyszczenia ramek TV na mokro (i to ostrożnie). Jak jednak :
- wyczyścić matrycę z kurzu i plamki "paluszkowej" ?
- wyczyścić tył obudowy ?

Są chyba w Saturnach i Media Marketach jakieś zestawy szmatek i płynów. Do LCD (laptopowych) nawet stosowałem a co do TV ? Jak trzeba kupić to zainwestuję ale w cos dobrego...
 

astronaut

New member
Zwykła, najzwyklejsza miękka i lekko zwilżona szmatka. Nie musi być taka "puchata" jak to co dostałeś do ramek. Ta szmatka do ramek nie ma zostawiać poprostu rys na tej polerce. Można jeszcze użyć jakiegoś lekkiego detergentu (są takie np do szyb, nie mylić z piankami do szyb!!!) raz "psiknąć" i ładnie rozporwadzić po całej matrycy po czym jeszcze raz przetrzeć wypłukaną, lekko wilgotną szmatką. Oczywiście trzeba uważać żeby nie powstały zacieki. Te zestawy do czyszczenia matryc dostępne w MM czy innych ogłupiających sklepach to poprostu gadzet, taki "balsam" na dobre samopoczucie.
 
a znowu ja słyszałem że tylko zwkłą sucha szmatka z mikrobry czyli taka jak do czyszczenia okularów i to powinno wystarczyć,a jeżeli już są jakieś plamy to bardzo delikatnie zwilżyć tą szmatkę wodą i to wszystko
 
aha i co do płynów do mycia szyb to tam jest chemia wieć nie polecam bo panel lcd to plastik więc nie wiadomo jak zareaguje np. na alkohol zawarty w płynie do mycia szyb
 

astronaut

New member
Alkohol w płynie do mycia szyb? W piankach do szyb często występuje amoniak ale nie w płynach do ich mycia.... A nawet jesli jest tam alkohol to nie zareaguje bo alkohole nie reaguja z platstikiem (moze gdyby go trzymac dobrych kilka lat na tym plastiku to moze wtedy...). Nawet mocno penetrujący izopropanol jest sprzedawany w plastikowych butalkach. Ja juz od dobrych kilku lat stosuje w/w metodę zarówno na monitorze LCD, na matrycy z laptopa jak i na TV.
 

motobartcompany

New member
Do matrycy i świecącej ramki polecam dobrą szmatkę np. japońską HOYA.
Do wiekszych zabrudzeń zwilżasz szmatkę czystą wodą.
Co jakiś czas musisz przeprać "ścierwo;) Ciepła woda i delikatne mydełko.

Tą metode stosuje od lat. Aparaty, kamery, konsole w tym ps3. TV i monitor. Mój sprzęt wygląda jak nowy. Roczna ps3 nie ma żadnej nawet mikroskopijnej ryski. Jednak przetarcie tej delikatnej konsoli zwykłą szmatką skonczyło by się rysami pod światło. Podobna sprawa jest z TV i delikatnymi ramkami.

Alkohol to możesz wypić.
Benzyne ekstrakcyjną nalać do lutlampy.
A amoniak wysikać

Nie stosował bym takich metod. TV to kupa kasy.
 

Ralph_S

New member
Ja od ponad roku stosuje "Philips Plasma & LCD Gel Cleaner" do czyszczenia błyszczącej matrycy w moim laptopie a od miesiąca w plazmie Panasonic-a.
Zel jest naprawdę świetny i ma tą zaletę ze po spryskaniu matrycy nie ścieka pod ramkę, w komplecie jest ściereczka (chyba nie jest to mikrofibra) bardzo miękka i z dwa razy większa od tej którą dostałem z tv.

PHISVC2540.jpg
 

Alan83

New member
Ja swoj monitor lcd Samsung 226 BW myje woda destylowana. Dolaczona sciereczka wycieram w jednym kierunku obudowe zas matryce traktuje nasaczonymi wacikami komsetycznymi. Nie ma smug i wszystko jest ladnie doczyszczone. Podstawa to nie dotykac paluchami ekranu.

Do wszelkiej masci pianek mam niepewnosc jak to swego czasu posaidajac monitor crt Samsunga zeszla mi warstwa luminescencyjna w niektorych miejscach po kilku latach. Pewnosci nie mam czy to kwestia utleniania po kilku latach tej powierzchni a wiec w zasadzie nie najlepszej jakosci monitora czy tez efekt uzycia srodkow ale zalecam ostroznosc.
 
Do góry