Czyszczenie LCD

tarind

New member
Witam czym najlepiej wyczyscic lCD?
Ostatnio nabylem jakis srodek typu chusteczki do lcd ale jak nimi poscieram to pozniej jak na tv pada swiatlo to sa straszne smugi , cos w rodzaju jak by ktos myl okno w swietle (podobne smugi)

Co radzicie aby ladnie wyczyscic ekran zeby nie bylo zadnych smug itp?
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Żadnych nasyconych chemicznie chusteczek itp. najlepiej miękka szmatka ( powinna być dodana przy zakupie TV) lekko zwilżona wodą i sprawa załatwiona.
 

yaneq

New member
Bez reklam
uważam podobnie do przedmówcy. żadnych chusteczek, a już tym bardziej nawilżonych. najlepszym rozwiązaniem jest szmatka o jakiej pisze przedmówca. ja zaś polecam szmatkę od optyka do czyszczenia okularów. podobne szmatki są w zestawie z LCD. jeśli nie masz zapraszam do optyka :)
 

adi328

New member
przedmówcy mają 100% rację. Nawet gdzieś w instrukcji obsługi powinien być taki zapis. Używanie nawilżonych chusteczek lub innych środków chemicznych może zniszczyć matrycę.

Pozdrawiam

adi 328
 

sweetpee

New member
ja osobiscie az tak nie inwestuje w higiene swojego lcd lg - lekko nawilzona i mocno "wytrzachana" szmatka (tak zeby tylko "zbierala" i nie zostawiala mokrych sladow) i potem suchutkim puchatym recznikiem - nie mam smug, i nic sie jeszcze nie porysowalo - chociaz ja raczej rzadko walcze z kurzem czy innym brudem - chyba moj scarlett przyuczony do czystosci :D
 

JohnLenin

New member
jaceksobczak napisał:
Ale są płyny do czyszczenia LCD . Czy nie są lepsze od zwykłej wody ?
Właśnie, dziś kupiem takowy środek i czyściłem nim lcd i laptopa, w zestawie jest z miękkom szmatką, tyko czy to nic nie szkodzi to nie wiem ?
 

zbyteks

New member
plamy i zacieki na powierzchni matrycy usuwam skutecznie w następujący sposób: całkowicie wysuszona wspomniana wyżej chusteczka (może być ew. pielęgnacyjna dla dzieci także wysuszona) nałożona na prostokątny kawałek gładkiej gąbki (twardszej) o wielkości np 10x15 cm. Po wytarciu -zapolerowaniu (równomierny docisk gąbki) przy niewielkiej sile nacisku uzyskamy efekt "fabryczny" a jednocześnie będzie to bezpieczne dla sprzętu :cool:
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Z płynami mam różne doświadczenia:

1) płyn "2w1" EMTECa (ściereczka nasączona alkoholem izopropylowym plus druga sucha): bardzo dobrze ściera wszelkie ślady tłuszczu (czyli "palcowanie"). Działa idealnie na każdej powierzchni LCD. Alkohol szybko odparowuje i nie zostawia kryształków ani smug. Można czyścić nawet włączony monitor/tv LCD. Równie dobre do szyb (ale wychodzi drogo: ok. 2-3 PLN na komplet który starcza na 21" monitor, ale przy 50" to bliżej 4 kompletów).

2) płyny Fellowes do LCD (w tym virashield): wszystło ładnie, pięknie, ale pozostawiaj podle widoczne smugi (czyli nie nadają się do LCD a z trudem do szyb). Kosztują niewiele więcej niż (1).

Jeśli na matrycy są tylko ślady kurzu, to najtańszym środkiem jest ściereczka z mikrofibry, jeśli coś więcej, to lepiej posiłkować się delikatnym płynem (najlepiej alkoholem izopropylowym, który świetnie nadaje się też do czyszczenia delikatnej optyki, jak obiektywy do aparatów, gdzie przejechanie zanieczyszczonej tłuszczem i twardszymi pyłkami powierzchni suchą mikrofibrą równa się poważnemu uszkodzeniu powłoki soczewki).
 
Do góry