Czy watro kupić TX-L37G10

podgóros

New member
Witam serdecznie wszystkich specjalistów i wszystkich którzy się poczuwają jako specjaliści w dziedzinie TV.
Jest to mój pierwszy post, aczkolwiek dużo już się naczytałem na tym forum.
Chciałbym prosić o doradzenie mi w zakupie telewizora. Powiem o co chodzi na początku. Upatrzyłem sobie ten model 37G10 i niewiem czy to dobry wybór. telewizja będzie oglądana z ok 2-2,5 metra, nadawanie będzie z Vectry ale biore dekoder HD i opcje z 7 programami HD, dzisiaj znalazłem ten telewizor w cenie 2800zł, powiedzcie mi czy warto i jak się u was sprawuje ten model. a może macie jakieś inne propozycje.
Czekam na odpowiedź
 

Stigmat

New member
Nie zastanawiaj się i kupuj. Mam go od pół roku. Też oglądam z 2-2,5 metra i obraz przy sygnale SD jest bardzo dobry chociaż miewa czasem problemy ze skalowaniem niektórych programów (nie jest to uciążliwe). Przy opcji jaką masz będziesz w 100% zadowolony. Od dwóch tygodni odbieram kanały cyfrowe+kilka HD i obraz jest rewelacyjny.
 

podgóros

New member
Może jakieś szersze grono użytkowników się też wypowie na temat tego modelu. Może jakieś uzasadnienie dlaczego warto wybrać ten model spośród innych 37 calowych LCD.
 

radex99

New member
Z SD i skalowaniem nie będzie najmniejszych kłopotów, będą za to z czernią, która jest marna - choć to chyba jedyna poważna wada tego TV.
 

kosztowiok

New member
Dzisiaj oglądałem w sklepie tego Panasonica, ponieważ jestem nim zainteresowany i oto co mi się w nim podoba:

- matowa obudowa (oprócz dołu z logo), czyli mamy elegancki tv który nie świeci się jak psu jaja, czyli wszystkie inne tv w sklepie oprócz sony s5600 i jvc dv1
- matowa matryca, która nie odbija światła jak plazmy i Samsung B650.
- automatycznie reaguje na czarne pasy i formatuje obraz 3:4 do 16:9; dla niektórych takie coś to wada, więc nie wiem dlaczego nie ustawią trybu 14:9. Żaden inny telewizor nie potrafi tak formatować; wszystkie inne tv w sklepie miały czarne pasy, a Panasonic wypełnia 100% ekranu. Duży plus.
- 5 lat gwarancji podobnie jak sony
- 100 hz, 4 hdmi w cenie niższej niż sony
- na zagranicznych portalach ocena tego tv to przeważnie 8 lub 9 na 10 punktów.

Co do wad to już zwyczajne czepianie się. Brak USB, chociaż to wejście mam już w tunerze satelitarnym, odtwarzaczu dvd, więc nie wiem po co mi trzeci raz taka sama funkcja, jeśli nawet z niej specjalnie nie korzystam.
Co do czerni, nie wiem w czym problem. Może była widoczna różnica na korzyść ledowego sharpa za 4000 złotych, no ale w podobnej klasie, miałem wrażenie, że wszystkie inne tv radzą sobie z tym nie lepiej a może nawet gorzej.

W najbliższym czasie mam zamiar kupić ten tv za około 2700 w sklepie internetowym.
 

radex99

New member
kosztowiok napisał:
Co do czerni, nie wiem w czym problem.
W tym, że nawet w dzień widać fioletowe przebicie podświetlenia, wieczorem, gdy ciemniej w pokoju ten TV po prostu stale "świeci" - włącz choćby ślepe wejście, zobaczysz w czym rzecz. Temat słabej czerni podnoszony jest również w zachodnich testach, chyba, że komuś to nie przeszkadza, lub poświęci na rzecz zalet, wtedy problemu nie ma :)
 

vienna1980

Member
Bez reklam
Z ta czernią Kolego Kosztowiak to tak do końca nie masz racji,gdyż Panasonic zalicza się do telewizorów z najsłabszą czernią,gdy oglądasz przy świetle dziennym lub sztucznym to ta czerń wygląda jeszcze w miarę znośnie,ale gdy będziesz oglądał wieczorem przy zgaszonym świetle to wówczas ta niby czerń jest już niebieskawa.Pamiętaj też o tym iż Panasonic nie posiada tak dobrej elektroniki wspomagającej panel jak Sony czy Philips i w rezultacie czego nie dorównuje tym firmom pod względem jakości obrazu.Co do formatowania to również uważam iż wcale tak dobrze nie robi tego,gdyż dolne paski w programach informacyjnych będziesz miał niewidoczne.A tak na marginesie mało który Lcd sobie z tym dobrze radzi,raczej dobre i drogie dekodery jeszcze w miarę potrafią sobie z tym poradzić.Panasonic posiada również ubogie menu w różnorakie regulacje obrazu.I nie chce mi się wierzyć iż Lcd Panasonica mają 8 czy 9 punktów na 10.
Uważam iż Lcd Panasonica są dla mniej wymagających osób,a na pewno nie są to telewizory przeznaczone dla videofilów.
Ale muszę pochwalić Panasonica za dobre kąty,oraz matową matrycę która sobie radzi znakomicie w nasłonecznionych pomieszczeniach,pod tym względem Panasonic jest prawie najlepszy.
 
Ostatnia edycja:

kosztowiok

New member
Momencik.
Kiedy w sklepie był uruchomiony Discovery HD jedynie Panasonic zapełnił obraz i nie pogrubił postaci. Chwalone przez was Toshiby a nawet Sony W5500 miały czarne paski więc kupując tv 37 cali mamy realnie 35 cali ze zdeformowanymi postaciami, więc po co mi poprawiacze obrazu typu Bravia lub Resolution+?
Co do czerni nie chcę się wypowiadać, ponieważ warunki sklepowe jakie są każdy wie. Rozumiem natomiast, że negatywne opinie na temat Panasonica pisane są przez osoby, które miały ten telewizor w domu (bo takie przykłady przedstawiają) i dokonały zwrotu w ciągu 10 dni od zakupu w sklepie internetowym. Jeżeli było inaczej uważam, że ta opinia na temat Panasonica wieczorową porą w domu jest mało wiarygodna...
 

Stigmat

New member
Dorzucę jeszcze swoje 12 groszy.
A więc zanim kupiłem tego Panasa (czerwiec 2009) wcześniej przez ok. pół roku starałem się zebrać informacje i w miarę możliwości zobaczyć na żywo prawie wszystkie modele do 3500zł jednocześnie wertując to forum od A do Z. Moje wnioski - o jakim modelu bym nie czytał to jak nie czerń słaba to smużenie jak nie smużenie to skalowanie nie takie jak znowu z tym w porządku to wygląd, cienie, artefakty, białe plamy, brak jakiejś funkcjonalności itp., itd.
Dodam ze zanim kupię jakiś sprzęt RTV-AGD to każdy jeden przechodzi powyższą procedurę bo chcę poznać wszystkie modele w danej klasie i cenie dostępne na rynku aby mieć pewność że na obecną chwile nie ma nic innego - tak już mam :D Poza tym jak już sie na coś decyduję to chce mieć pewność że będzie mi służyć lat dobrych kilka. Co brałem pod uwagę przy zakupie LCD (plazmy od razu odrzuciłem) - Full HD, ilość wejść HDMI, 100Hz, kąty, dodatkowe funkcjonalności, w mniejszym stopniu wygląd.
Każdy wie że full test w warunkach sklepowych mija się z celem a 100% pewność zakupu można mieć tylko po testach domowych a taka możliwość istnieje żadko chociaż zawsze jest ta opcja zwrotu sprzętu w ciągu 10 dni jednak bywa nieraz z tym trochę zamoty.
Cóż ale coś trzeba wybrać. Po dziesiątkach porówniań i odrzuceniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem się na ten model. Przyznaję, że miałem pewne obawy bo zawsze zdaję się na opinie nawet te subiektywne bo znikąd się one nie biorą (no chyba że na forum Onetu). Chociaż videofilem nie jestem a do ignoranta w tej dziedzinie też mi daleko to jeżeli jakieś denerwujące niedoskonałości obrazu by się pojawiały to bym to zauważył i o tym napisał. W swoim TV nie zauważyłem nic co by go dyskredytowało. Czerń chociaż nie jest doskonała to jest bardzo dobra (nie ma mowy o fiolecie), podświetlenie matrycy równomierne, kąty rewelacyjne, zero smużenia poza tym 100Hz, 4 HDMI, czytnik kart SD, super wyględ. Jedyne co rzuca się w oczy to sporadyczne problemy z przeformatowaniem obrazu do odpowiedniej wielkości (tryb AUTO) przy czym nigdy nie zostawia pasów lecz powiększa obraz tak, że wychodzi w pionie "poza ekran" - wtedy zmieniam wyświetlanie na "Rozszerzony" (góra-dół wąski pasek - obraz naturalnej wielkości - żaden problem). Ktoś napisał że obcina "paski informacji" - faktycznie raz czy dwa zauważyłem ale było to na kanale z zakupami Mango :D (czy ktoś to ogląda?) - na TVN24 i TVP Info nigdy nie rzuciło mi się w oczy a szczególnie ten pierwszy oglądam regularnie. Jak dobrze kojarzę to w niektórych reklamach zauważyłem, że napisy nie mieszczą się na szerokość (problem jeżeli ktoś jest fanem reklam). To tyle jeżeli chodzi o obraz z kablówki analogowej jak i cyfrowej. I tu uwaga i moje zaskoczenie in minus odnośnie tunera DVB-C. Panasonic w TV na rynek polski wypuszcza modele z "oficjalnie nieaktywnym tunerem DVB-C" (dokładny cytat z HD Panasonic Polska) a więc jeżeli dokonujemy jego pierwszej konfiguracji i w początkowym menu wybierzemy kraj Polska to TV przeskanuje tylko pasma programów nadawanych analogowo oraz DVB-T, nie ma mowy żeby wykorzystał tuner DVB-C i znalazł jakieś kanały kablowej telewizji cyfrowej!!! i tu ciarki mnie przeszły:confused:. Aby to obejść trzeba wybrać inny kraj (u mnie Szwecja), na szczęście nie ma to nic wspólnego z językiem menu bo w kolejnym można wybrać nasz ojczysty. Mają farta ;) - wszysko gra i buczy. Na pytanie dlaczego?jak to? i czy planują aktualizację softu odpowiedź brzmi iż "Panasonic nie ujawnił jeszcze swoich planów na przyszłość w tym temacie".
Podsumowując - ktoś z wytrawnym okiem w kwestii obrazu pewnie by jeszcze coś znalazł na minus ale jeżeli jest się przeciętnym odbiorcą TV z w miarę bystrym okiem i ponadprzeciętnymi wymaganiami to ten TV mogę polecić z czystym sumieniem. Tyle.
 

kosztowiok

New member
Brawo Stigmat. Opinia użytkownika tego modelu jest dużo bardziej obiektywna niż osoby, która mi parafrazuje inną osobę która usłyszała od czwartej osoby, że czerń przechodzi w fiolet. To, że ilość wątków w dziale Panasonic jest mniejsza niż w dziale Sony czy Samsung wcale nie oznacza, że coś jest nie tak. Po prostu Panasonic robi swoje. W tej samej cenie co G10 jest w tej chwili Sony V5500, czyli porównywalny telewizor bez 100hz i z panelem z mniejszą ilością bitów. Pozostałe telewizory w podobnej cenie nie mają 5 letniej gwarancji itd. To są niuanse mniej lub bardziej znaczące, ale generalnie po dwóch tygodniach oglądania tv użytkownik powinien zapomnieć o dylematach przedzakupowych niezależnie od tego co wybrał... Panasonic G10 jest bardzo dobrym telewizorem - to wszystko.
 

petergriffin

New member
Stigmat napisał:
Jedyne co rzuca się w oczy to sporadyczne problemy z przeformatowaniem obrazu do odpowiedniej wielkości (tryb AUTO) przy czym nigdy nie zostawia pasów lecz powiększa obraz tak, że wychodzi w pionie "poza ekran" - wtedy zmieniam wyświetlanie na "Rozszerzony" (góra-dół wąski pasek - obraz naturalnej wielkości - żaden problem). Ktoś napisał że obcina "paski informacji" - faktycznie raz czy dwa zauważyłem ale było to na kanale z zakupami Mango :D (czy ktoś to ogląda?) - na TVN24 i TVP Info nigdy nie rzuciło mi się w oczy a szczególnie ten pierwszy oglądam regularnie. Jak dobrze kojarzę to w niektórych reklamach zauważyłem, że napisy nie mieszczą się na szerokość (problem jeżeli ktoś jest fanem reklam).

Ja mam tylko takie pytanie - czy ten tryb powiekszania/skalowania da się ew. wyłączyć? Chciałbym kupić ten TV, ale nie przepadam za z góry narzuconymi automatycznymi dopasowaczami.

Dziękuję za szybką odpowiedź :)

pozdrawiam
pg
 

Stigmat

New member
Nie nazwałbym tego "automatycznym dopasowaczem" bo obraz w TV to przecież nie jest okno windows czy okno playera video żeby ręcznie poszerzyć czy powiększyć sobie wyświetlany obraz.
Tak jak w większości TV tak i tutaj do wyboru są standardowe tryby wyświetlania a więc 4:3, 16:9, 14:9 oprócz tego rozszerzony, zoom 1, zoom 2, zoom 3 i Auto i na jednym z nich TV musi pracować. Najlepszym wyjściem jest włączenie trybu Auto bo wtedy w zależności od programu/kanału automatycznie dostosowany jest rozmiar obrazu i ewentualnie jeżeli ten nam nie odpowiada zmieniamy tryb wyświetlania.
 

razielOne

New member
Od posiadacza tego modelu: jeśli pogodzisz się z średnią czernią (rzeczywiście w nocy nie wygląda to za ciekawie) to spokojnie inwestuj w ten model. Ja kupiłem go dla xboxa 360 i nie żałuję. Input lag znikomy, tak samo odbicia w ekranie. Niekórzy na czerń radzą sobie włączeniem w opcjach OSZCZĘDZANIE ENERGII i tryb ECO co zmniejsza jasność (i pobór prądu z sieci).
 

piotrflo

New member
Nie zastanawiaj się i kupuj. Mam go od pół roku. Też oglądam z 2-2,5 metra i obraz przy sygnale SD jest bardzo dobry chociaż miewa czasem problemy ze skalowaniem niektórych programów (nie jest to uciążliwe). Przy opcji jaką masz będziesz w 100% zadowolony. Od dwóch tygodni odbieram kanały cyfrowe+kilka HD i obraz jest rewelacyjny.

Formatowanie obrazu masakra. Ciagle przelaczanie sie wnerwia. Na Auto wariactwo. Spedzilem 5 dni u tesciow i nie moglem ogarnac formatowania obrazu. Wlasnie 37". Nie wiem jak bedzie dzialal z kablowka cyfrowa, ale z analogiem fatalnie. Wg mnie zastanow sie nad czyms innym. Brak wejscia USB.
Moja propozycja Toshiba 37XV635DG tanszy, ale okazuje sie jak dla mnie przynajmniej formatowanie ma stabilniejsze i z sygnalem SD radzi sobie swietnie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry