Czy istnieje a taka możliwość jak tak to jacy producenci ją wspierają??

pasta123

New member
Mam pytanko, czy istnieja tv (plazma, lcd) które pozwalaja wyswietlac sygnal analogowy SD w rozdzielczosci w jakiej jest nadawany (bez interpolacji i skalowania)

Mianowicie chodzi mi o opcje ktora pozwoli na to by na 50" full hd obraz z anteny SD byl wyswietlany w rozdzielczosci 7XX x 5XX, i zajmowal zalozmy 1/4 ekranu i niebyl skalowany.

Uwazam ze więcej przyjemnosci bede miec z ogladania SD na malym ekranie w 50" tV (np 30") niz skalowany do full hd i do 50"

pozdrawiam

P.S. Widzialem chyba taka opcje w TV marki Funai i nie chce mi sie wierzyc ze taka firma to ma a inne lepsze nie.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Nie polecam takiej metody oglądania!!!

Dlaczego, ano dlatego, że po kilku lub kilkunastu miesiącach możesz mieć utrwalone czarne pasy po bokach. I to zarówno w Plazmie jak i LCD. Było już o tym na forum. jednemu z użytkowników utrwaliły się właśnie czarne pasy po bokach w TV LCD.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem czy dobrze Ciebie rozumiem.

Jeżeli chodzi Ci o oglądanie sygnału tak jak jest nadawany w systemie PAL, którego rozdzielczość wynosi 720x576 przy aspekcie 4:3 to wystarczy tak ustawić TV. Chyba każdy ma taką opcję. Pomijam tutaj jakość tego sygnału i słaby bitrate z jakim nadają polskie stacje. Ale czy przy takim oglądaniu będziesz miał więcej przyjemności to już rzecz względna.

Niektóre stacje jak np. Canal Plus nadają swoje programy w takiej rozdzielczości, ale w proporcjach obrazu 16:9. Wtedy cały ekran jest wypełniony i nie ma żadnych sztucznych zniekształceń.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Potrzebujesz LCD z funkcją "pixel to pixel mapping". U znajomego widziałem jakiegoś Samsunga. Kumpel wolał sobie oglądać tv na wycinku matrycy, bo wtedy obraz mu się nie rozmazywał. Nie pamiętam jaki to był model...
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Wiesz, w porównaniu z plazmą (gdzie jest tak sobie), SD na LCD jest po prostu żałosne po przeskalowaniu...
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
No tak, tylko po co wtedy kupować duży TV. Lepiej pozostać przy 28 calach CRT i nie martwić się o skalowanie.

Inna sprawa, że jakość nadawanych programów jest żenująca - większość nadawców obniża bitarte i nie martwi się o jakość - liczy się tylko ilość....

Życie to niestety sztuka kompromisu....

Ale na Plazmie nie jest tak źle.
 

pasta123

New member
MARCINIOZO ale jak ktos uzywa takiego TV 50" plazma w 33% do grania full hd oraz w 33% do ogladania filmow full hd i w 33% do ogladania telewizji SD a ekran oddalony jest o 2,5m od oczu to wtedy taka funkacja jest jak zloto.

A teraz czy ktos zna modele lub linie lub moze calych producentow ktorzy posiadaja ta opcje?
 
Ostatnia edycja:

pasta123

New member
widze, ze temat umiera bez jakiegokolwiek rozwiazania. A moze jednak ktos ma jakis pomysl tzn model, producent itp. Pozdrawiam
 

sylb

New member
Tuner TV do kompa, ustawiasz na kompie rozdzielczośc matrycy a sygnał z TV 1:1 bez skalowania. W teorii powinno działać ;)
 

ivf

New member
to chyba faktycznie jedyne rozwiązanie. fakt, że "na okrętkę", ale dzisiejsze telewizory tylko w niektórych trybach pozwalają na przyjęcie sygnału 1:1 - jednym z nich jest tryb komputerowy.. do innych zastosowań producenci nie przewidzieli takiego wyświetlania.. przynajmniej ja nie znam takich modeli, co nieznaczy że ich ma.. może jakieś modele są dla takich hmm.. entuzjastów ;)
 
Do góry