Czy czarne paski wypalą znak na ekranie?

kerimus

New member
Mam Samsunga ale chyba to bez znaczenia bo chodzi o wszystkie tego typu telewizory.
Jeżeli mam fabryczne ustawienie ekranu to na dole i górze mam czarne pasy.
Czy zostawić to tak jak jest czy jednak lepiej rozciągnąć obraz na cały ekran?
Jak rozciągnę na cały ekran to filmy które lecą w trybie 4:3 są nienaturalnie porozciągane.
 
Z

zerga

Guest
ustaw na 16:9 tak jest najlepiej,a dalej tryb panoramiczny i zadne paski niczego nie wypala
:wink:
 

JackS.

New member
Bez reklam
Mam Samsunga ale chyba to bez znaczenia bo chodzi o wszystkie tego typu telewizory.
Jeżeli mam fabryczne ustawienie ekranu to na dole i górze mam czarne pasy.
Czy zostawić to tak jak jest czy jednak lepiej rozciągnąć obraz na cały ekran?
Jak rozciągnę na cały ekran to filmy które lecą w trybie 4:3 są nienaturalnie porozciągane.

Rozumiem, że chodzi Ci o jakąś plazmę.
Czarne paski się nie wypalają. Zużyciu ulega reszta luminoforu, poza tymi paskami. Stąd po jakimś czasie takiej eksploatacji luminofor w miejscu tych pasków świeci jaśniej niż na pozostałej części ekranu.

Aby zapobiec wypalaniu się bocznych pasów przy oglądaniu programów emitowanych w proporcji 4:3 większość plazm ma możliwość ustawienia rozjaśnienia pasów.
 
Z

zerga

Guest
kolego jack s ten kabel ihdmi daje jakas poprawe dzwieku i obrazu w praktyce.pozdr
 

kerimus

New member
Oczywiście cały czas jest mowa o tv LCD a nie o plazmie.
Tak czy inaczej rozumiem że na dłuższy czas takie ustawienie nie jest za zdrowe dla odbiornika.
 

kerimus

New member
Ja wiem że w plazmie to jest zmora z wypalaniem statycznych obrazów np. typu pasy ale LCD tez nie jest wolna od tego efektu.
W instrukcji do mojego TV przeczytałem że np. nie jest wskazane ustawienie na dłuższy czas np trybu 4:3 bo jednak te czarne pasy pionowe po bokach zostawiły by jednak jakiś znak.
 
Z

zerga

Guest
mialem duzo lcd roznych firm i nigdy sie z tym nie spotkale a tez nadawalem na 4:3.a czemu ogladasz na 4;3 a nie na 16;9
 

jery--

New member
Bez reklam
Użytkuję LCD od ładnych paru lat, format 4:3 oglądam tylko z pasami po boku (po prostu nie toleruję rozciągania, czy przycinania części obrazu) i nic mi się wypaliło na matrycy.
W instrukcji też przed tym ostrzegali, ale to tak na wszelki wypadek producent się zabezpiecza.
 

kerimus

New member
Może to i na zapas na zasadzie dmuchania na zimne.
Obecnie dosyć szczątkowo nadaje się w formacie 4:3 a jeżeli już to np. widać to na Polsat HD który nadaje jak leci bo na zwykłych kanałach obraz jest niemiłosiernie rozciągany przez telewizor jeżeli nastawi się w swoim odbiorniku tryb 16:9.
Chodziło mi tylko o to że gdybym nastawił ustawienia fabryczne to jednak przez kilka lat były by wymuszane czarne pasy które jednak nie są mile widziane przez producenta.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie wszystkie programy nadawane są w Polsce w 4: 3 . Dużo jest już w 16:9 . Więc od czasu do czasu i tak zmieni się formatowanie . Więc nic nie grozi, możesz ustawiać .
 

ruski99

New member
Ja bym wcale nie włączał TV. Bo się qrde wypali. Jak ma się wypalić to się wypali i tyle. Ale piszemy o LCD więc nie ma tematu.
 
Do góry