Czy 7.1 ma sens

kacperski

New member
No właśnie, czy budowanie systemu 7.1 ma sens. Czy naprawdę słychać różnicę wobec 5.1. Może ktoś spotkał się z systemem 7.1 z podniesionymi przednimi głośnikami (Dolby® Pro Logic® IIz)?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
kacperski napisał:
No właśnie, czy budowanie systemu 7.1 ma sens. Czy naprawdę słychać różnicę wobec 5.1. Może ktoś spotkał się z systemem 7.1 z podniesionymi przednimi głośnikami (Dolby® Pro Logic® IIz)?

Wiadomo,że nie ma sensu, porządne stereo jest najlepsze.
PURE AUDIO, taki tryb mają najlepsze amplitunery transkoduje dźwięk do stereo.

Tylko tego słuchają koneserzy.
A ja? No cóż nie jestem koneserem u mam 7.1 a przymierzam się w przyszłym roku do 7.2 + 2 dodatkowe frony u góry ściany. Ale to "wiocha" i obciach, czego nikomu nie życzę. :D

Wasz wieśniak :p
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Uważam że 5.1 to zdrowe optimum dla kowalskiego, bardziej liczy się jakość zestawu, niż ilość głośników. Grałem w killzona 2 na 7.1 to powiem że różnice były, subtelne ale zauważalne natomiast w filmach to już różnicy żadnej nie wyłapałem. Jeśli miał bym kasy jak lodu to bym mimo wszystko kupił 7.1, czemu nie. W innej sytuacji nie polecam zdecydowanie, cena/jakość/poprawa mierna a jeszcze zawsze w pokoju trzeba schować te 2 głośniki.
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
Kapral_Hicks napisał:
Uważam że 5.1 to zdrowe optimum dla kowalskiego, bardziej liczy się jakość zestawu, niż ilość głośników. Grałem w killzona 2 na 7.1 to powiem że różnice były, subtelne ale zauważalne natomiast w filmach to już różnicy żadnej nie wyłapałem. Jeśli miał bym kasy jak lodu to bym mimo wszystko kupił 7.1, czemu nie. W innej sytuacji nie polecam zdecydowanie, cena/jakość/poprawa mierna a jeszcze zawsze w pokoju trzeba schować te 2 głośniki.
Popieram w 100%.
Gucio50 napisał:
Wiadomo,że nie ma sensu, porządne stereo jest najlepsze.
W muzyce napewno ale w filmach i grach już nie. Co mi po super sterofonicznym sprzęcie jak nie poczuje nagłego walnięcia dobiegającego z tyłu. Oczywiście super stereo może zbudować naprawdę dobrą przestrzeń ale z super nagrania, a ścieżka dźwiękowa w filmach do super audiofilskiej nie należy. I tu przychodzą z pomocą głośniki surround które ułatwiają uzyskać takową przestrzeń itp itd. Oczywiście nie mówię tu o porównaniu manty 5.1 za 600zł do chociażby budżetowego stereo bo tu nie ma co porównywać i wybór jest prosty.
 

R123

New member
Witam zamieniłem rok temu 5.1 , na 7.1 THX z zestawem głóśników (onkyo) i uważam że w filmach , telewizji HD i kiepskiej muzyce jest dużo lepiej. Kłopot tylko z dodatkowymi głośnikami. Ale niestety brakowało mi czegoś w stereo i niestety:) zacząłem szukać.... Wyszło na to że teraz jest i stereo i 7. 1 w domu i problem z przełączaniem głośników frontowych ze wzmaka do amplitunera(niestety ampli nie ma pre aut) jeśli ktoś ma dobry sposób na rozwiązanie problemu bez straty jakości to błagam o poradę. Mam na zbyciu ten zestaw 7.1 (Onkyo HT-R960 , DV-SP504E plus zestaw głośników z certyfikatem THX czarne ) chcę go wymienić na 905 lub 3007 (mają pre out). Uważam że zmiana na 7.1 ma sens ale chyba w większych pomieszczeniach.
 

boncio1

New member
Dwa dodatkowe głośniki w duzych pomieszczeniach zwiększają głośność w trybie 7-ch stereo, to dla tych co tak lubią.
Ale czemu ktoś chce chować głośniki? U mnie to są dodatkowe ładne meble, a fronty to podstawki pod kwiaty :p - pomysł małżonki ;)
 

dominikb

New member
Oczywiście, że 7.1 ma sens.

Kilka lat temu stawialiśmy pytanie czy 5.1 ma sens, potem czy 7.1 ma sens, teraz zastanawiamy się czy 9.2 ma sens a za kilka lat będziemy kupować głośniki do kina na metry na podstawie obwodu pomieszczenia :D.

Filmów ze ścieżką 7.1 jest coraz więcej, gry to już prawie standard - więc na pewno odczujesz różnicę.

Z drugiej strony, jeśli chciałbyś słuchać na tym zestawie muzyki i zależy ci aby jako tako brzmiała, to lepiej - przy określonym budżecie - kupić 5.1 z jak najlepszymi frontami (też będziesz super zadowolony) a potem ewentualnie rozbudować do 7.1. o dwa tylne głosniki.

Jeśli chodzi o amplituner, to większość obecnie sprzedawanych pozwala podłączyć 7.1 a tegoroczne Onkyo nawet 9.2.
 

Maxavelli

New member
boncio1 napisał:
Dwa dodatkowe głośniki w duzych pomieszczeniach zwiększają głośność w trybie 7-ch stereo, to dla tych co tak lubią.
Ale czemu ktoś chce chować głośniki? U mnie to są dodatkowe ładne meble, a fronty to podstawki pod kwiaty :p - pomysł małżonki ;)

Przygraj mocniej, a ani sie obejrzysz jak kwiatki hukna o ziemie :p...
 

R123

New member
Chować w ścianę to tylne i boki a fronty eksponować, wyobraź sobie 9.2 z rozwieszonymi kolumnami to istny sklep:)tylko ceny poustawiać na kolumnach:). Pozostaje tylko wbudowanie w ścianę ale to i większa cena i słabsza jakość. Ja przy 7.1 zastosowałem na tyły i boki cantony ergo 610 dość cienki(9.5 cm) ładny i ładnie grający głóśnik na ścianę w rozsądnej cenie ,śmiem twierdzić że w małych pokojach (sypialnia) może robić za fronty. A stereo to tylko w stereo.:cool:
 

Deimos

Banned
Na boczne kolumny stosuje się głośniki o charakteerze dipolarnym lub bipolarnym, czyli rospraszające max. dźwięk, tak aby był niemożliwy do zlokalizowania. Na tym polega zadanie głośników surround.Zastosowanie tego typu Cantonów na boki to nieporozumienie...:( Na tył jak najbardziej.
 
Ostatnia edycja:

R123

New member
Deimos napisał:
Na boczne kolumny stosuje się głośniki o charakteerze dipolarnym lub bipolarnym, czyli rospraszające max. dźwięk, tak aby był niemożliwy do zlokalizowania. Na tym polega zadanie głośników surround.Zastosowanie tego typu Cantonów na boki to nieporozumienie...:( Na tył jak najbardziej.

A co kolega proponuje bo onkyo z zestawu z certyfikatem THX to też nieporozumienie (konstrukcja boków i tyłów identyczna można je pomylić chybe że w środku jest różnica bo głóśniki i skrzynka z płyty wiórowej takie same) ? A co z amplitunerami bez zestawu kolumn? co w takim wypadku zastosować i czym się kierować, czy jakieś komplety kolumn "dają radę" żadna z firm nie opisuje że ten typ kolumny jest na surround a ten typ na surround back? Nikt o tym nie pisze a okazuje się że jest ciekawy temat? No a 9.2? jakie kolumny kolega zadedykuje?
Zastanawiam się nad Onkyo 3007 lub 5007 i do czego je podpiąć??:confused: :confused: :confused:
 

Deimos

Banned
Na kolumny surround back, stosujemy zbliżone parametrami (pasmo przenoszenia) do kolumn frontowych, w żadnym wypadku rozpraszające dźwięk.
Na kolumny surround - boczne bardzo ciekawie zabrzmią głośniki tego typu, a konkretnie Monitor Audio FX:http://www.allegro.pl/listing/searc...FX&from_showcat=1&category=8990&description=1
1_406d797d277c.jpg

807341047

tn_gsfx.jpg

A tak wyglada zestaw 5.1 - chcąc cieszyź się pełnym 7.1 na tyły można dodać któreś z podstawkowych MA oczywiście.
804123880

Aby w pełni wykorzystać możliwości ampli z ceryfikatem THX, na boczne kolumny obowiązkowo typu dipolarnego lub bipolarnego. Zdjęcia powyżej.
Wszystko zależy od głębokości portfela.Na głośniki przednie z czystym sumieniem moge polecić Monitor Audio, czy to z serii RX czy GS, których tydzień temu słuchałem i odniosłem bardzo pozytywne wrażenia, co zaskutkowało nabyciem pary GS-20.
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Nie wiem który konkretnie masz zestaw na myśli, bo jeżeli HT-S9100, to tam też kolumny tylne i boczne wyglądają tak samo, a w rzeczywistości na boki są surround SKM-960S (o charakterystyce rozpraszającej dźwięk), a na surround back – SKB-960 bardziej kierunkowe, czyli zgodne ze specyfikacją i normami THX.
A poniżej zestaw Onkyo HT-S9100 z certyfikatem THX.
W tym w sumie budżetowym zestawie, producent zmuszony ciąć koszty zrezygnował z typowo dipolarnych kolumn bocznych.

onkyo_ht-s9100THX.jpg

A tu taka ciekawostka odnośnie Nonitor Audio GS FX:
GSFX03.jpg

A tak to ma być ustawiane:
GSFX08.jpg

Tak jak widzisz są to jedne z nielicznych głośników z przełączaniem charakterystyki i dlatego można je użyć i jako boczne surroundy i jako tylne, ale to troche kosztuje...;-) Ja osobiście uważam takie rozwiązanie za genialne...
 
Ostatnia edycja:

mlapaj

New member
Teufel

Przymierzam sie do zestawu 7.2 firmy Teufel. Swietne recenzje. Bezposrednia sprzedaz od producenta (Berlin). Warto poszperac w sieci. Maja kilka zestawow THX.
Wlasnie przeslalem im plany swojego nowego pokoju dedykowanego do kina i poprosilem o porade w doborze zestawu, glosnikow bi lub kierunkowych itd.
Strona jest tutaj www.teufel.eu.
 

mlapaj

New member
Teufel - sugestie THX

Chris z Berlina pisze tak:

> The question of whether to choose a dipole or direct emitter for the rear
> of the room (i.e. if you want a cinema or concert version) will depend on
> the following conditions:
>
> 1. Setting up the speakers
> We recommend selecting the cinema variation with dipole speakers if you intend hanging the rear speakers on the wall, to the side or behind your listening position, and if the distance between the speaker and listening position is less than 1.5 metres.
> The concert variation is recommended if you are unable to hang the rear
> speaker on a wall and you want, instead, to place it on a stand or shelf,
> and where the distance from the speaker to the listening position is more than 1.5 metres
>
> 2. Area of use
> If you lucky enough to be able to choose between both of the scenarios
> outlined above, we recommend making the selection based on the way you will use the speakers.
> If you want to use the unit in connection with the DVD/TV for more than 50 percent of the time and/or only listen to music in stereo, we recommend the cinema variation with dipoles.
> If, on the other hand, more than half your time is spent listening to
> music, and generally in multichannel mode, then the concert version with direct emitter is the better choice. The impressive cinematic tone
> effects, e.g. an aircraft flying from right to left, can also be enjoyed
> to the full in the concert scenario.
>
>
> With best regards from Berlin
 

Deimos

Banned
Czyli, aby w pełni wykorzystać, któryś z Teufeli z pod znaku THX, to jednak nieodzowny jest ampli z tej samej parafii (THX)...
No i system 7.1 w Twoim pomieszczeniu też raczej odradzają...
 
Ostatnia edycja:
Do góry