Czerń W LCDkach

J.Galt

New member
W dizale z plazmami pisali że plazmy mają lepszą czerń w porównaniu z LCD w takiej samej cenie.
Ktoś tutaj wie czy rzeczywiście LCD są gorsze?
Przeczytałem że jest już podświetlanie bezpośrednie (local dimming) Czy to się sprawdza?
 

don111

Banned
plazma ma najlepszą czerń
LED z local dimming ma najgłębszą ale ze swoimi wadami, ułamek procenta LCD bez local dimming ma czerń głębszą od plazm, nadal z typowymi wadami LCD
te które wpływają na gorszy odbiór czerni w LCD to nierównomierne podświetlenie i inna jasność lub inny odcień przy oglądaniu nawet lekko pod kątem
LCD z local dimming ma równe podświetlenie matrycy, wadą są efekty halo (rozjaśnienia przy łączeniu się ciemnych elementów z jasnymi)
 

don111

Banned
no właśnie, zabrakło dopisku - czerń się porównuje w zaciemnieniu
jakbyś porównał w takich warunkach to sytuacja by się odwróciła
 

vitek

New member
pierwsze ekrany lcd rzeczywiście miały tragiczną czerń
tanie niemarkowe modele i telewizory z małymi ekranami (16-22') do dzisiaj na ogół mają kiepski poziom czerni (a raczej szarości)
natomiast nowe markowe modele są o niebo lepsze pod tym względem i problem z czernią praktycznie w nich nie występuje. Dla mnie pierwszym odbiornikiem który poradził sobie z tym problemem był sony W5500

plazma będzie miała zawsze lepszy poziom czerni niż lcd, ale ta przewaga uwidocznia się tylko w idealnych warunkach, tzn. w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, a nawet mała ilość światła zewnętrznego które szklana powierzchnia ekranu idealnie odbija niweluje przewagę plazmy
 

J.Galt

New member
A Ja właśnie chcę oglądać w całkowitym zaciemnieniu, w swoim "kinie" domowym, z coca-colą i czipsami w misce. Dlatego tak zależy mi na czerni.
 

redlum

New member
Bez reklam
Ale nawet plazma plaźmie nie równa.
Panasonic TX-P42CX3E widziałem w RTV AGD i wyglądał gorzej od niejednego LCD. W mediamarkecie ten sam TV nawet dość dobrze obraz w nim wyglądał.

A czy porównywałeś tą plazmę do LCD w tej samej wielkości i w tej samej cenie? Znajdź mi LCD 42 cale za 1400zł
 
Do góry