Czarne pasy na ekranie (bordy)

wiatrak

Active member
Bez reklam
Pasy są widoczne, ze względu na względnie słaby poziom czerni i kontrastu, jaki oferują projektory.

Inna sprawa, to czy te pasy komuś przeszkadzają (i na ile), czy też nie.
 

User27

New member
Może 2 ekrany należało by mieć, ekran 2,35:1 zamontowany by był na ścianie a ekran 16:9 pod sufitem by był. I w zalezności od filmu rozwijalismy by konkretny ekran. Ale troche moze to popsulo by wygląd salonu kinowego.
 

Buti

New member
Ja dorabiam do mojego rozwijanego ekranu dodatkowy rozwijany border, który pozwoli dostosować ekran do formatu 2.35:1. Już niebawem fotki. Mam wszystkie "składniki". Wymieszam i będzie gotowe jak czas pozwoli.

W kwestii polepszenia czerni. Wpadł mi taki wariacki pomysł do głowy, ale nie mam jak tego wypróbować. Były kiedyś na monitory crt takie filtry, które ponoć poprawiały kontrast. Ciekawe jaki byłby efekt po przepuszczeniu przez to światła z proja. Spróbowałbym ale żaden stary taki filtr nie wpadł mi w ręce. Ciekawe czy biały byłby wystarczająco biały a szary trochę ciemniejszy. Oczywiście należało by przeprowadzić podstawową kalibrację jasności i kontrastu po przepuszczeniu światła przez taki filtr. Ma ktoś możliwość zrobienia takiego testu?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
BAD IDEA!!!!

;)

Taki filtr przepuszcza światło od strony ekranu, a tłumi światło padające z zewnątrz.

W przypadku świecącego ekranu (CRT lub plazma) takie coś daje efekt.

W przypadku projektora będzie źle, bo stłumisz światło padające na ekran.
Jak filtr zamontujesz odwrotnie, to stłumisz światło odbijane od ekranu, czyli też źle.

Tylko czarne ściany i sufit... ;-)

Ewentualnie szary ekran.
 

Buti

New member
Czyli zrobić sobie z takiego filtra okularki :krol:.
No ale mimo wszystko jak bym miał taki stary filtr to bym z ciekawości samej przepuścił światło.
 

gadulinho

New member
Bez reklam
Ja przyłożyłem z ciekawości do projektora filtr HOYA do aparatu, który teoretycznie daje lepsze nasycenie itp. Efektu brak :p
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Buti napisał:
...Oczywiście należało by przeprowadzić podstawową kalibrację jasności i kontrastu po przepuszczeniu światła przez taki filtr. Ma ktoś możliwość zrobienia takiego testu?

Pomysł stary jak świat. Zajrzyj na cine4home. W Niemczech jest firma, ktora się tym specjalizuje. Nie wiem czy takie filtry wysyła do Polski.
Wiem - że po nałożeniu takiego filtru kalibracja jest NIEZBĘDNA.
Te filtry działają (podobno) zwłaszcza dobrze przy niezbyt jasno świecących projektorach - np. Sanyo...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Wracając do tytułowego pytania. Zakręcony mr Laurence w swoim systemie od dwóch lat używa pomalowanego farbą Matte Black Screen Goo ekranu elektrycznego, jako... górnego borderu o zmiennej szerokości. Tak więc można założyć, iż ta farba spokojnie przyda się do pomalowania borderów na naszym rolowanym ekranie... ;)
 
Do góry